News

Jak sztuczna inteligencja zmienia pracę prawników według szefa PwC Legal

Maciej Bąk9 stycznia 20246 min
Jak sztuczna inteligencja zmienia pracę prawników według szefa PwC Legal

Praca prawników dynamicznie się zmienia pod wpływem sztucznej inteligencji - twierdzi Cezary Żelaźnicki, partner zarządzający PwC Legal Polska. W artykule opisuje on, jak rozwój AI wpływa na powstawanie nowych usług prawniczych, przyspieszenie cyfryzacji i automatyzację prostych zadań. Jednocześnie prawnicy muszą nabywać nowe kompetencje technologiczne. Autor podkreśla też ograniczenia AI, jak na przykład ryzyko błędów i halucynacji. Pokazuje, że zawód prawnika się zmienia, ale na pewno nie zniknie.

Nowe obszary i typy usług prawniczych

Według Cezarego Żelaźnickiego, partnera zarządzającego w PwC Legal Polska, sztuczna inteligencja (AI) zmienia reguły gry w działach prawnych. Powstają nowe typy usług prawniczych, takie jak obszar NewLaw. Prawnicy wyspecjalizowani w NewLaw potrafią zaprojektować lub przemodelować wewnętrzny dział prawny w firmach. Ponadto są w stanie wesprzeć klientów w wyborze odpowiednich narzędzi LegalTech lub pomóc w przeprojektowaniu całych funkcji prawnych. To zupełnie nowy obszar doradztwa prawno-technologicznego.

Dochodzi również do istotnego przyspieszenia cyfryzacji postępowań sądowych oraz wdrażania e-contractingu i systemów pracy wykorzystujących technologie w działach prawnych firm. Te zmiany mają zasadniczy wpływ na pracę prawników i prowadzą do powstawania nowych specjalizacji, np. w zakresie prawa nowych technologii.

Rola prawników NewLaw

Prawnicy NewLaw projektują i wdrażają rozwiązania oparte na AI i LegalTech w organizacjach. Ich zadaniem jest optymalizacja procesów prawnych i integracja działów prawnych z innymi jednostkami biznesowymi. Dzięki temu prawnicy stają się prawdziwym partnerem biznesowym.

Przyspieszenie digitalizacji pracy prawnika

Według Cezarego Żelaźnickiego z PwC Legal Polska, wdrożenie AI i rozwiązań LegalTech przyspiesza cyfryzację pracy prawników. Jak pisze, obecnie w USA już generuje się z aplikacji pisma i pozwy bez udziału człowieka. Zautomatyzowanie prostych, powtarzalnych zadań może wkrótce przyspieszyć pracę referendarzy i sędziów przy rozpatrywaniu typowych spraw.

Dodatkowo postępuje digitalizacja postępowań sądowych, a także wdrażane są systemy e-contractingu w firmach. Te zmiany przyspieszają i ułatwiają pracę prawników. Jednocześnie prawnicy muszą nadążać za postępem i zdobywać kompetencje potrzebne do pracy z nowymi technologiami.

Cyfryzacja sądownictwa

Digitalizacja sądownictwa obejmuje m.in. elektroniczny obieg dokumentów, korespondencję online, wideokonferencje czy elektroniczne akta spraw. Ułatwia to pracę prawników procesowych i przyspiesza postępowania sądowe. Pełna cyfryzacja wymiaru sprawiedliwości jest jednak procesem rozłożonym na lata.

Czytaj więcej: Co Wiceprezes NBP mówi o Glapińskim w rozmowie z Financial Times?

Automatyzacja rutynowych zadań prawniczych

Wdrażanie sztucznej inteligencji w działach prawnych firm prowadzi do automatyzacji prostych, powtarzalnych zadań. Jak twierdzi Cezary Żelaźnicki, AI będzie wspierać przede wszystkim compliance, czyli zgodność działań biznesowych z przepisami. Ponadto przejmie rutynowe prace przy zawieraniu umów i analizie dokumentów.

Dzięki temu prawnicy zyskają czas na bardziej złożone sprawy, wymagające kreatywnego myślenia i głębszej analizy. Jednocześnie młodsi aplikanci stracą część dotychczasowych zadań szkolących ich praktyczne umiejętności. Będą musieli je zdobywać w inny sposób.

Automatyzacja procesów prawnych

Typowe procesy do automatyzacji w działach prawnych to m.in. weryfikacja umów, przygotowywanie standardowej dokumentacji, wyszukiwanie precedensów, czy analiza ryzyka prawnego. Narzędzia AI przejmują takie zadania szybciej i taniej niż prawnicy.

Automatyzacja procesów prawnych pozwala działom prawnym skupić się na pracy wymagającej kreatywności, doświadczenia i wiedzy prawniczej.

Prawnicy muszą zdobywać nowe kompetencje

Jak sztuczna inteligencja zmienia pracę prawników według szefa PwC Legal

Według eksperta z PwC Legal Polska, prawnicy muszą nabywać nowe kompetencje, by sprostać zmianom zachodzącym pod wpływem AI i LegalTech. Dotyczy to zarówno młodych adeptów prawa, jak i doświadczonych specjalistów. Inaczej ich rola będzie stopniowo ograniczana przez rozwiązania technologiczne.

Nowe umiejętności obejmują m.in. znajomość konkretnych narzędzi AI, programowanie komend i promptów, czy projektowanie systemów LegalTech. Pojawiają się też nowe role zawodowe, jak np. prompter, legal engineer czy Legal PMO.

Nowe role zawodowe Wymagane umiejętności
Prompter Programowanie komend dla AI
Legal engineer Projektowanie systemów LegalTech
Legal PMO Zarządzanie projektami i procesami

Prawnicy muszą też stale monitorować rynek technologii prawniczych i podnosić swoje kompetencje w tym zakresie. Tylko w ten sposób ich rola nie zostanie ograniczona przez postępującą automatyzację.

Jakie są ograniczenia i ryzyka AI w prawie?

Choć sztuczna inteligencja może wspomagać prawników, ekspert zwraca uwagę na pewne ograniczenia i zagrożenia tej technologii. Przede wszystkim prawnicy powinni korzystać tylko ze sprawdzonych systemów, gwarantujących bezpieczeństwo danych klientów.

Dodatkowo istnieje ryzyko tzw. halucynacji - AI może generować nieprawdziwe informacje, jak fałszywe dane sądowe czy linki. Dlatego wyniki pracy algorytmów zawsze muszą być weryfikowane. Kolejną kwestią są prawa autorskie do tekstów tworzonych przez AI.

Zagrożenia związane z AI

  • Brak gwarancji bezpieczeństwa danych
  • Ryzyko błędów i dezinformacji (halucynacje)
  • Niejasność co do praw autorskich

Mimo tych zastrzeżeń, AI i LegalTech mogą pozytywnie wpłynąć na pracę prawników. Kluczowe jest jednak bezpieczne i rozsądne wykorzystanie tych technologii.

Czy zawód prawnika zniknie? Nowe role w erze AI

Czy wobec postępującej automatyzacji zawód prawnika w ogóle będzie potrzebny? Zdaniem eksperta z PwC Legal Polska nie należy się tego obawiać. Choć rutynowe zadania przejmie AI, prawnicy nadal będą niezbędni do weryfikacji i nadzoru nad działaniem algorytmów.

Ponadto pojawią się nowe role dla prawników, związane z projektowaniem i wdrażaniem systemów opartych na sztucznej inteligencji. Będą oni łączyć wiedzę prawniczą ze znajomością nowych technologii. Zawód prawnika ewoluuje, ale z całą pewnością nie zniknie w erze AI.

Podsumowanie

W artykule przedstawiono, jak rozwój sztucznej inteligencji zmienia pracę prawników. Pojawiają się nowe specjalizacje i usługi prawnicze, związane z projektowaniem systemów LegalTech i AI. Przyspiesza również digitalizacja procesów prawnych i sądownictwa. Co ważne, AI automatyzuje proste, powtarzalne zadania, pozwalając prawnikom skupić się na bardziej złożonych kwestiach.

Jednocześnie prawnicy muszą nabywać nowych kompetencji, by nadążyć za zmianami technologicznymi. Chodzi m.in. o umiejętność projektowania systemów opartych na AI i znajomość konkretnych narzędzi. Artykuł zwraca też uwagę na pewne ograniczenia i zagrożenia płynące z wykorzystania sztucznej inteligencji w prawie.

Podsumowując, zawód prawnika ewoluuje, ale się nie kończy. Pojawiają się nowe role łączące wiedzę prawniczą i technologiczną. Kluczowe jest jednak bezpieczne wdrażanie AI z poszanowaniem interesów klientów. Mądre wykorzystanie technologii może wesprzeć pracę prawników.

Artykuł pokazuje, że rozwój sztucznej inteligencji nie musi być zagrożeniem dla zawodu prawnika. Ważne jest nabywanie nowych kompetencji i umiejętna współpraca człowieka z maszyną. Przemyślane wdrożenie AI i LegalTech może przynieść korzyści prawnikom i ich klientom.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Kontrole w domach: Kto zapłacił 800 zł?
  2. Protest na granicy z Ukrainą: Sąd uchylił decyzję wójta w sprawie blokady
  3. Korzystny wyrok TSUE dla frankowiczów: co to oznacza dla ciebie?
  4. Polacy określają, jak finansować kościół
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Co dają studia MBA? Poznaj zalety prestiżowych kierunków
NewsCo dają studia MBA? Poznaj zalety prestiżowych kierunków

Ukończenie studiów podyplomowych MBA to nie tylko prestiż, ale przede wszystkim gwarancja zdobycia kluczowych umiejętności menedżerskich i wiedzy, które pozwolą na objęcie wysokich stanowisk w świecie biznesu. Jakie konkretne korzyści niesie ze sobą dyplom MBA? Wyjaśniamy, dlaczego warto zapisać się na te studia.

Paszport- kiedy jest konieczny i jak wnioskować o jego wydanie?
NewsPaszport- kiedy jest konieczny i jak wnioskować o jego wydanie?

Paszport jest nie tylko dokumentem tożsamości, ale także kluczem do swobodnego podróżowania po świecie. Niezależnie od tego, czy planujesz wakacje za granicą, wyjazd służbowy, czy odwiedziny u rodziny w innym kraju, posiadanie ważnego paszportu jest niezbędne. Jak przebiega wydanie dokumentu paszportowego, gdzie należy złożyć wniosek paszportowy i ile kosztuje dokument paszportowy?

Jak dobrze się bawić przy ograniczonym budżecie
NewsJak dobrze się bawić przy ograniczonym budżecie

Planując zabawę na podstawie budżetu, wiele osób zastanawia się, jak spędzić czas w sposób kreatywny i satysfakcjonujący, nie wydając przy tym zbyt wielu pieniędzy. Istnieje wiele sposobów, aby cieszyć się wolnym czasem bez konieczności nadszarpywania posiadanego portfela.

Czy kryptowaluta jest dobrą inwestycją emerytalną?
NewsCzy kryptowaluta jest dobrą inwestycją emerytalną?

Kryptowaluty stały się nie tylko nowym aktywem inwestycyjnym, ale także szybko rozwijającym się środkiem wymiany w różnych sektorach. Od mało znanej koncepcji cyfrowej po zdobycie uznania głównego nurtu, kryptowaluty takie jak Bitcoin i Ethereum są coraz częściej stosowane jako metody płatności za samochody, ubrania, gry online, wakacje, a nawet hazard online.