Posiadanie konta bankowego jest obecnie koniecznością dla większości osób. Pozwala na bezpieczne przechowywanie środków pieniężnych oraz wygodne dokonywanie transakcji. Jednak z różnych powodów może pojawić się potrzeba zamknięcia konta bankowego. Wielu klientów zadaje sobie wówczas pytanie, jak zamknąć konto w Alior Banku.
Jakie dokumenty potrzebne do zamknięcia konta Alior?
Aby zamknąć konto w Alior Banku, należy złożyć stosowny wniosek w placówce banku lub wysłać go pocztą. Do wniosku trzeba dołączyć:
- dowód osobisty lub paszport (do wglądu),
- karty płatnicze wydane do rachunku,
- potwierdzenie zamknięcia ewentualnych lokat lub kredytów powiązanych z rachunkiem,
- inne dokumenty wymagane przez bank, np. karta wzorów podpisów w przypadku rachunku firmowego.
Dokumenty można dostarczyć osobiście do dowolnej placówki Alior Banku. Ważne, aby podpis na wniosku był zgodny ze wzorem w karcie podpisów. Osoby reprezentujące firmę powinny posiadać dokumenty potwierdzające ich umocowanie.
Ile czasu zajmuje zamknięcie rachunku w Alior Banku?
Standardowo umowa rachunku bankowego z Alior Bankiem ulega rozwiązaniu po upływie miesiąca od złożenia wypowiedzenia. Oznacza to, że na zamknięcie konta trzeba poczekać około 30 dni. W tym czasie bank dokonuje rozliczeń, np. przelewa środki z lokat, rozpatruje ewentualne reklamacje itd. Dopiero gdy nie ma już żadnych powiązanych produktów, rachunek zostaje zamknięty.
Czytaj więcej: Konto walutowe PKO SA - czy warto? Opinie i porównanie oferty
Jak zamknąć konto osobiste w Alior Banku przez telefon?
Alior Bank umożliwia zamknięcie konta osobistego także drogą telefoniczną. W tym celu należy zadzwonić do TeleAlior pod numer 19 502 lub (+48) 12 370 70 00 i podać swoje dane identyfikacyjne. Konsultant przyjmie wówczas ustną dyspozycję o rozwiązaniu umowy. Warunkiem jest posiadanie hasła do obsługi telefonicznej.
W jaki sposób zamknąć konto firmowe Alior Banku?
Konto firmowe w Alior Banku można zamknąć składając pisemne oświadczenie w placówce banku lub przesyłając je pocztą. Wniosek powinien być podpisany zgodnie z kartą wzorów podpisów. W przypadku spółek wymagana jest dodatkowo uchwała odpowiedniego organu (zarządu, wspólników itd.). Proces zamykania rachunku firmowego jest analogiczny jak dla konta osobistego.
Co się dzieje z pieniędzmi na koncie po zamknięciu Alior?
Środki zgromadzone na rachunku w Alior Banku nie przepadają po zamknięciu konta. Bank przekazuje je zgodnie z dyspozycją posiadacza rachunku. Można je wypłacić w gotówce lub przelać na inny rachunek np. w innym banku. Jeśli klient nie wskaże sposobu wypłaty środków, bank przeksięguje je na specjalne, nieoprocentowane konto.
Jak odwołać dyspozycję zamknięcia konta w Alior Banku?
Klient Alior Banku może wycofać złożoną dyspozycję zamknięcia rachunku. W tym celu należy złożyć odpowiednie oświadczenie w placówce banku lub przesłać je pocztą przed upływem okresu wypowiedzenia umowy. Dyspozycję anuluje się na takiej samej zasadzie, na jakiej została złożona.
Gdzie złożyć wniosek o zamknięcie rachunku Alior Bank?
Wniosek o zamknięcie rachunku w Alior Banku można złożyć w dowolnej placówce banku. Wystarczy udać się do najbliższego oddziału. Drugą opcją jest wysłanie podpisanego wniosku wraz z wymaganymi załącznikami pocztą tradycyjną na adres banku. Warto pamiętać, że składając wniosek osobiście, od razu otrzymujemy potwierdzenie jego przyjęcia.
Jakie opłaty za zamknięcie konta osobistego Alior Banku?
Podstawowa usługa zamknięcia rachunku osobistego w Alior Banku jest bezpłatna. Nie są pobierane żadne dodatkowe prowizje ani opłaty za rozwiązanie umowy. Jedynymi kosztami mogą być ewentualne opłaty za przelew środków na inny rachunek lub ich wypłatę w gotówce. Standardowo takie transakcje są jednak darmowe w ramach rachunków osobistych Alior Banku.
Podsumowanie
Zamknięcie konta w Alior Banku jest procesem dość prostym i nie generuje dodatkowych kosztów. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek wraz z wymaganymi dokumentami osobiście w placówce lub przesłać pocztą. Całość zajmuje około miesiąca. Bank sam dokonuje rozliczeń i przekazuje środki zgodnie z dyspozycją klienta. Można też w dowolnym momencie wycofać wniosek o zamknięcie rachunku.