News

Jak ubiegać się o zwrot składki zdrowotnej? Zobacz kto może to zrobić

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk21.03.20247 min.
Jak ubiegać się o zwrot składki zdrowotnej? Zobacz kto może to zrobić

Jak ubiegać się o zwrot składki zdrowotnej? Każdy przedsiębiorca, który opłacał w danym roku składki na ubezpieczenie zdrowotne, ma możliwość ubiegania się o zwrot nadpłaconej kwoty. Procedura ta dotyczy osób rozliczających się według skali podatkowej, podatku liniowego lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Sprawdź, kto dokładnie może liczyć na taki zwrot i jak poprawnie złożyć wniosek, by odzyskać nadpłaconą część składki zdrowotnej.

Składka zdrowotna - kto może ubiegać się o zwrot?

Jeśli w ubiegłym roku zapłaciłeś zbyt wysoką składkę zdrowotną, masz prawo ubiegać się o jej zwrot. Dotyczy to jednak tylko określonej grupy przedsiębiorców. Oto kto może liczyć na odzyskanie nadpłaconej części składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej przysługuje przedsiębiorcom rozliczającym się według skali podatkowej, podatku liniowego lub ryczałtu od dochodów ewidencjonowanych. Innymi słowy, jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i rozliczasz się na jednej z tych zasad, masz szansę na odzyskanie nadwyżki wpłaconej do ZUS.

Warto jednak pamiętać, że nie wystarczy samo spełnienie tego warunku. Kto może ubiegać się o zwrot składki zdrowotnej? Przede wszystkim taka osoba nie może mieć żadnych zaległości na swoim koncie w ZUS. Nieuregulowane należności skutecznie uniemożliwią odzyskanie nadpłaconych pieniędzy.

Ważny warunek - wystąpienie nadpłaty

Najważniejszym czynnikiem uprawniającym do ubiegania się o zwrot składki jest wystąpienie rzeczywistej nadpłaty. Do takiej sytuacji dochodzi, gdy w ciągu roku przedsiębiorca opłacił wyższe niż należne składki. Ich łączna wysokość przekroczyła ustalony dla danej osoby limit, stąd pojawia się możliwość odzyskania nadwyżki.

Warto podkreślić, że wysokość składki zdrowotnej zależy od formy opodatkowania działalności gospodarczej. Im wyższe przychody, tym wyższe miesięczne składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dlatego na koniec roku może pojawić się różnica między wpłaconą kwotą a tą, która rzeczywiście powinna zostać opłacona zgodnie z rocznym rozliczeniem.

Krok po kroku - jak złożyć wniosek o zwrot składki zdrowotnej

Samo stwierdzenie nadpłaty nie wystarczy, aby otrzymać zwrot składki zdrowotnej. Niezbędne jest również prawidłowe złożenie odpowiedniego wniosku. Na szczęście cały proces nie jest skomplikowany i można go podzielić na kilka prostych kroków.

Po pierwsze, aby móc wystąpić o zwrot składki, musisz najpierw przekazać do ZUS roczne rozliczenie składek na ubezpieczenie zdrowotne. W tym celu wykorzystaj dokument ZUS DRA (osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze) lub ZUS RCA (płatnicy opłacający składki za inne osoby). Roczne rozliczenie składki zdrowotnej przekazuje się w deklaracji rozliczeniowej za kwiecień.

Po wysłaniu rocznego rozliczenia i stwierdzeniu nadpłaty, na Twoim profilu płatnika w Platformie Usług Elektronicznych ZUS automatycznie wygenerowany zostanie wniosek o zwrot nadpłaty. Teraz wystarczy go sprawdzić, w szczególności podany na nim numer rachunku bankowego i złożyć podpis.

Mając wszystkie niezbędne dane we wniosku o zwrot składki, możesz go bez obaw wysłać do ZUS. Dzięki temu cała nadpłacona kwota zostanie przelana na Twoje konto.

Jak widać, procedura ubiegania się o zwrot składki zdrowotnej nie jest skomplikowana. Wystarczy znać poszczególne etapy, by sprawnie odzyskać nadpłaconą część składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Czytaj więcej: Zapaść i klincz. Co teraz chcą od Tuska?

Kiedy trzeba złożyć wniosek o zwrot składki zdrowotnej?

Przedsiębiorcy co roku muszą pamiętać o kilku ważnych terminach związanych ze składkami na ubezpieczenie zdrowotne. Po pierwsze, deklarację rozliczeniową wraz z rocznym rozliczeniem należy przesłać do ZUS do 20 maja - właśnie w dokumentach za kwiecień przekazuje się zestawienie roczne.

Po złożeniu rocznego rozliczenia na Twoim profilu płatnika pojawi się wniosek o zwrot nadpłaty składki (oczywiście jeśli taka wystąpi). W zeszłym roku przedsiębiorcy mieli czas do 5 czerwca na podpisanie i wysłanie tego wniosku. Warto jednak nie zwlekać z tą czynnością do ostatniej chwili.

Ważne daty w ubiegłym roku

W 2023 roku obowiązywały następujące terminy związane ze zwrotem składki zdrowotnej:

  • Do 20 maja - złożenie rocznego rozliczenia składek w deklaracji za kwiecień
  • Do 5 czerwca - wysłanie podpisanego wniosku o zwrot nadpłaty składki
  • Do 1 sierpnia - ZUS dokonywał zwrotu nadpłaconej składki na konto płatnika

Jeśli przedsiębiorca nie złożył wniosku w wyznaczonym terminie, pieniądze po prostu przepadały. Kwota nadpłaty przelewana była wówczas na poczet przyszłych należności składkowych, co z pewnością nie było korzystną opcją.

Rodzaj rozliczenia Termin złożenia
Roczne rozliczenie składki zdrowotnej Do 20 maja (wraz z deklaracją za kwiecień)
Wniosek o zwrot nadpłaty składki Do 5 czerwca (w 2023 roku)

Daty na bieżący rok nie są jeszcze znane, dlatego warto śledzić komunikaty ze strony ZUS. Najlepiej jednak złożyć roczne rozliczenie w terminie, a następnie regularnie sprawdzać konto płatnika i wysłać podpisany wniosek niezwłocznie po jego pojawieniu się.

Jakie warunki należy spełnić, by otrzymać zwrot składki?

Jak już wcześniej wspomniano, kto może ubiegać się o zwrot składki zdrowotnej? Przede wszystkim osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą i rozliczające się według skali podatkowej, podatku liniowego lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

To jednak nie jedyny warunek, który należy spełnić, aby otrzymać zwrot nadpłaconej kwoty. Przede wszystkim niezbędne jest faktyczne wystąpienie nadpłaty. Musi ona wynikać z rocznego rozliczenia składki zdrowotnej i powstać na skutek wpłacenia w poprzednim roku wyższej sumy niż wymagana.

Ponadto, aby skutecznie ubiegać się o zwrot składki, przedsiębiorca nie może posiadać żadnych zaległości na swoim koncie w ZUS. Niespłacone należności natychmiast uniemożliwią otrzymanie nadpłaconej kwoty i oznaczają jej przepadek na poczet przyszłych zobowiązań.

Dodatkowym wymogiem jest prawidłowe i terminowe złożenie wniosku o zwrot nadpłaty. Dokument ten jest generowany po przekazaniu rocznego rozliczenia składek i musi zostać wysłany do ZUS w określonym terminie. W przeciwnym razie cała nadpłacona kwota również przepada.

Rozliczenie roczne składki zdrowotnej - kto jest zobowiązany?

Obowiązek opłacania składki zdrowotnej spoczywa na każdym przedsiębiorcy prowadzącym działalność gospodarczą. Jej wysokość jest ustalana indywidualnie w zależności od formy opodatkowania i osiąganych przychodów.

Trzeba jednak pamiętać, że chociaż składki opłacane są co miesiąc, to raz w roku należy dokonać ich rocznego rozliczenia. Jest to niezbędny krok do przeprowadzenia ewentualnego zwrotu składki zdrowotnej w przypadku wystąpienia nadpłaty.

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą - rozliczają składkę zdrowotną w formularzu ZUS DRA.

Przedsiębiorcy opłacający składki za pracowników lub zleceniobiorców - przekazują rozliczenie roczne w dokumencie ZUS RCA.

Rozliczenie roczne składki zdrowotnej przekazuje się wraz z deklaracją rozliczeniową za kwiecień. Ma to na celu rozliczenie całego ubiegłego roku kalendarzowego. Po otrzymaniu przez ZUS rocznego zestawienia składek, na kontach płatników z nadpłatą generowane są wnioski o jej zwrot.

Czy istnieją terminy na złożenie wniosku o zwrot składki?

Jak już wcześniej wspomniano, wniosek o zwrot składki zdrowotnej pojawia się na profilu płatnika w PUE ZUS automatycznie po przekazaniu rocznego rozliczenia. Nie oznacza to jednak, że należy go wysłać w tym samym momencie.

W rzeczywistości na tę czynność wyznaczane są każdego roku określone terminy. W 2023 roku przedsiębiorcy musieli wysłać wniosek do 5 czerwca, aby otrzymać zwrot nadpłaty do 1 sierpnia. Niestety, niewypełnienie formalności w terminie skutkowało całkowitym przepadkiem nadpłaconej kwoty.

Na chwilę obecną nie są jeszcze znane terminy na złożenie wniosku o zwrot składki zdrowotnej w bieżącym roku. Warto jednak nie zwlekać z tą czynnością i wysłać podpisany dokument niezwłocznie po jego pojawieniu się na profilu płatnika.

Pamiętaj, że ZUS nie przypomina indywidualnie o zbliżających się terminach. Dlatego należy samodzielnie śledzić terminy i regularnie sprawdzać swoją skrzynkę na PUE ZUS. Dzięki temu łatwiej będzie uniknąć sytuacji, w której cała nadpłacona kwota zostanie przejęta przez ZUS na poczet przyszłych należności.

Podsumowanie

Ubieganie się o zwrot składki zdrowotnej jest możliwe dla określonej grupy przedsiębiorców. Kto może to zrobić? Przede wszystkim osoby rozliczające się według skali podatkowej, podatku liniowego lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Ważne jest również, aby nie posiadać żadnych zaległości na koncie w ZUS i faktycznie wystąpiła nadpłata składek w poprzednim roku.

Aby otrzymać nadpłaconą kwotę, należy prawidłowo złożyć wniosek o zwrot składki. Generuje się on automatycznie po przekazaniu rocznego rozliczenia składek. Wniosek trzeba podpisać i wysłać do ZUS w wyznaczonym terminie. W przeciwnym razie pieniądze przepadną na poczet przyszłych zobowiązań składkowych. Dlatego warto śledzić komunikaty ZUS i nie zwlekać z ubieganiem się o zwrot.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik ponownie w tarapatach! Prokuratura podjęła działania
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Budżet na wstrzymaniu? Minister finansów zabiera głos
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Polski ChatGPT już działa. Jak wypadł jego debiut?
NewsPolski ChatGPT już działa. Jak wypadł jego debiut?

"polski chatgpt Bielik, rodzimy model AI oparty na języku polskim, zadebiutował z kilkoma potknięciami. Jego twórcy przyznają, że ograniczona baza danych stanowi wyzwanie dla stworzenia w pełni funkcjonalnego polskiego chatbota"