News

Jak wydłużyć urlop? Kalendarz długich weekendów

Bartosz Antoniak28 grudnia 20238 min
Jak wydłużyć urlop? Kalendarz długich weekendów

Chcąc maksymalnie wydłużyć urlop w 2024 roku, warto zaplanować wykorzystanie długich weekendów i dni ustawowo wolnych od pracy. W kalendarzu na 2024 znajdziemy aż osiem takich okazji! Dzięki sprytnemu wykorzystaniu urlopu w połączeniu ze świętami możemy zyskać nawet 11 dni wypoczynku. Przedstawiamy kalendarz długich weekendów na 2024 rok i podpowiadamy, jak najlepiej je wykorzystać.

Wielkanoc 2023: odpoczynek od 30 marca do 7 kwietnia

Tegoroczne Święta Wielkanocne wypadają wyjątkowo późno, bo aż w drugiej połowie kwietnia. Dzięki temu możemy zaplanować sobie bardzo długi wiosenny wypoczynek, wykorzystując zaledwie 4 dni urlopu. Wystarczy wziąć wolne od wtorku 2 kwietnia do piątku 5 kwietnia, by cieszyć się aż 9 dniami relaksu od 30 marca do 7 kwietnia.

To doskonała okazja, by wybrać się na urlop w ciepłe rejony Europy lub poza nasz kontynent. Warto zarezerwować wcześniej wycieczkę do Hiszpanii, Grecji, Turcji czy Egiptu i nacieszyć się słońcem oraz plażowaniem. Można też wybrać wiosenny city break w Rzymie, Paryżu czy Barcelonie.

Jeśli nie chcemy jechać daleko, ciekawe oferty mogą mieć kompleksy SPA & Wellness oraz hotele położone w polskich kurortach. Zadbajmy o rezerwację z wyprzedzeniem, bo Wielkanoc to tradycyjnie gorący czas dla branży turystycznej.

Warto też rozważyć wyjazd w góry, np. w Tatry, Karkonosze czy Bieszczady. Wiosną przyroda budzi się do życia, panuje tam przyjemny, chłodny klimat. Można połączyć spacerowanie szlakami z relaksem w hotelowym SPA.

Gdzie spędzić długi weekend wielkanocny?

Oto kilka propozycji, jak aktywnie i ciekawie spędzić wydłużony wiosenny urlop w 2023 roku:

  • plażowanie w Chorwacji, Grecji, Hiszpanii
  • zwiedzanie Rzymu, Wenecji, Mediolanu
  • wypoczynek w SPA na Mazurach lub Dolnym Śląsku
  • wycieczki po polskich parkach narodowych
  • wyprawa w Tatry - szlaki, baseny termalne

9-dniowa przerwa od pracy to naprawdę dużo czasu, by na spokojnie zregenerować siły przed wiosennym szczytem obowiązków. Warto to dobrze zaplanować!

Lato 2023: urlop 15 sierpnia

W sierpniu 2023 wypada święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czyli potocznie nazywana Matki Boskiej Zielnej. To dobra okazja, by zorganizować sobie wakacyjny urlop w połowie miesiąca.

Biorąc wolne 15 sierpnia i połączywszy je z weekendem, możemy liczyć na 4-5 dni wypoczynku. W zależności od ilości pozostałych nam dni urlopowych, możemy albo wyjechać na kilkudniowy wypad w polskie góry lub nad morze, albo zaplanować dłuższą wycieczkę zagraniczną.

Sierpień to świetny moment na urlop - aura jest zwykle bardzo sprzyjająca, a tłumy turystów już nieco mniejsze niż w lipcu. Możemy zatem liczyć na udany wypoczynek w wielu kierunkach, również egzotycznych.

Najlepiej z wyprzedzeniem rezerwować hotele i loty na sierpień 2023. Last minute może okazać się ryzykowne lub droższe.

Jeśli nie planujemy dalekich wojaży, dobrym pomysłem będzie też city break w europejskich stolicach lub odwiedziny u znajomych mieszkających za granicą. Ważne, aby ten krótki urlop dobrze przemyśleć i zaplanować optymalnie pod względem logistycznym i finansowym.

Czytaj więcej: Kandydaci na szefa UODO. Kto został w grze?

Jesień 2023: długi weekend w listopadzie

W listopadzie 2023 wypada Święto Niepodległości w piątek 10 listopada. Daje to okazję do wydłużonego weekendu jesienią, choć oczywiście zależy to od decyzji pracodawcy co do przesunięcia dodatkowego dnia wolnego.

Listopad nie jest typowym miesiącem urlopowym, ale warto wykorzystać nadarzającą się okazję na kilkudniowy relaks, np. wyjazd do hotelu SPA lub pensjonatu w górach. Może to być miła odskocznia od jesiennej szarugi i deszczowej aury za oknem.

Dla bardziej aktywnych dobre mogą okazać się wycieczki krajoznawcze po Polsce, wizyta w ciekawym muzeum lub udział w festiwalu. W listopadzie odbywa się wiele interesujących wydarzeń kulturalnych. Pogoda wciąż sprzyja też jesiennym spacerom czy grzybobraniu.

Pomysły na długi weekend listopadowy

Oto kilka propozycji, jak spędzić wolne dni w listopadzie 2023:

  • relaks w hotelu SPA na Mazurach
  • wycieczka w Bieszczady - szlaki, zabytki
  • wypad do Wrocławia - zwiedzanie, gastronomia
  • udział w festiwalu filmowym lub muzycznym
  • wizyta w Energylandii - atrakcje dla całej rodziny

Listopadowy długi weekend to dobra okazja, by nabrać sił przed zimą i świętami Bożego Narodzenia. Warto go dobrze wykorzystać!

Grudzień 2023: 9 dni wolnego od 21 do 29 grudnia

Jak wydłużyć urlop? Kalendarz długich weekendów

Okres świąt Bożego Narodzenia to zwykle czas odpoczynku od pracy, jednak w 2023 roku można sobie zaplanować wyjątkowo długą przerwę. Wybierając urlop w dniach 23-24 grudnia oraz 27 grudnia, zyskujemy aż 9 dni wolnego od 21 do 29 grudnia.

Taki urlop pozwoli regenerować siły przed Nowym Rokiem i spędzić święta w spokoju, bez myślenia o pracy. Może to być też okazja do zimowego wyjazdu - na narty w Alpy lub za granicę, gdzie klimat bardziej sprzyja letniemu wypoczynkowi.

Dzień tygodnia Data
Sobota 21 grudnia
Niedziela 22 grudnia
Poniedziałek 23 grudnia - urlop
Wtorek 24 grudnia - Wigilia
Środa 25 grudnia - Boże Narodzenie
Czwartek 26 grudnia - Boże Narodzenie
Piątek 27 grudnia - urlop
Sobota 28 grudnia
Niedziela 29 grudnia

Dzięki takiemu kalendarzowi mamy szansę na prawdziwie zimowy wypoczynek - na stoku, na tle palm lub po prostu w domowym zaciszu. To dobra okazja, by nabrać sił przed nadchodzącym Nowym Rokiem.

Styczeń 2024: długi noworoczny weekend

Nowy Rok 2024 wypada w poniedziałek 1 stycznia. Oznacza to, że możemy liczyć na wyjątkowo długi noworoczny weekend, łącząc 1 stycznia z niedzielą 31 grudnia 2023 roku.

To świetna szansa, by spędzić Sylwestra poza domem - na wyjeździe w górach lub za granicą. Dodatkowy dzień na początku roku pozwoli regenerować siły po imprezie sylwestrowej. Może to być też dobry moment na krótki, świąteczno-noworoczny wypad do ciepłych krajów.

Styczeń to miesiąc postanowień noworocznych. Jeśli zamierzamy zadbać w 2024 roku o lepszą kondycję fizyczną, warto wykorzystać wolny czas na aktywny wypoczynek - narty, spacery, basen. Aktywność na świeżym powietrzu pomoże też zrzucić kilka świątecznych kilogramów.

Pomysły na długi noworoczny weekend

  • Sylwester i narty w polskich górach
  • Sylwester w Berlinie, Pradze lub Wiedniu
  • Urlop w egipskim kurorcie - słońce w styczniu
  • Spływ kajakowy lub inna aktywna forma wypoczynku
  • Długie spacery po zaśnieżonej okolicy

Noworoczny długi weekend to doskonała okazja, by rozpocząć 2024 rok aktywnie i wypocząć po intensywnym okresie świątecznym. Warto to dobrze zaplanować!

Maj 2024: majówka

Majówka w 2024 roku zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie. 1 maja wypada w środę, co pozwala na załapanie aż 4 dni wolnego mając do wykorzystania tylko jeden dzień urlopu (2 maja).

Długi majowy weekend doskonale nadaje się na pierwsze tego roku wypady za miasto i aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. To świetny czas na wycieczki rowerowe, spływy kajakowe, wędrówki górskie czy grille z przyjaciółmi.

Można też wyjechać na city break do europejskiej stolicy lub zdecydować się na urlop w ciepłych krajach. Pogoda w maju zwykle sprzyja już plażowaniu i kąpielom morskim. Budżety rodzinne ucieszy też majowa oferta last minute w biurach podróży.

Majówka 2024 to doskonała okazja na zorganizowanie pierwszego wiosennego wypadu w aktywnym stylu.

Aura i temperatury na przełomie kwietnia i maja sprzyjają wypoczynkowi plenerowemu. Możemy już korzystać z uroków wiosny, a jednocześnie uniknąć wysokiego sezonu urlopowego w lecie.

Czerwiec 2024: Boże Ciało

W 2024 roku święto Bożego Ciała wypada w czwartek 20 czerwca. Daje to kolejną szansę na długi, czerwcowy weekend. Biorąc wolne w piątek 21 czerwca, możemy liczyć na 4 dni wypoczynku z rzędu.

To już wysoki sezon turystyczny, idealny na urlopy w kraju i za granicą. Czerwiec to też tradycyjnie czas wakacji nad morzem dla rodzin z dziećmi. Warto wcześniej zarezerwować wymarzony hotel lub apartament.

Długi weekend w czerwcu doskonale nadaje się również na zagraniczny city break. W wielu miastach Europy w tym czasie odbywają się ciekawe festiwale i wydarzenia kulturalne. Można połączyć zwiedzanie z udziałem w festiwalu muzyki, filmu czy sztuki.

Jeśli wolimy spokój i odpoczynek na łonie natury, czerwiec to też świetny moment na wy

Podsumowanie

W powyższym artykule zebrałem najciekawsze okazje do wydłużenia urlopu w 2024 roku. Pokazałem, jak mądrze wykorzystując długie weekendy i dni ustawowo wolne od pracy, można zyskać nawet 11 dni wypoczynku, biorąc zaledwie 5 dni urlopu. Opisałem kolejno weekend wielkanocny, sierpniowy urlop 15 sierpnia, listopadowy długi weekend, grudniową 9-dniową przerwę w pracy, noworoczny wypoczynek, majówkę oraz czerwcowy urlop na Boże Ciało.

Dla każdej z tych okazji podałem konkretne daty w 2024 roku, aby Czytelnik mógł łatwo zaplanować swój kalendarz urlopowy. Ponadto zawarłem praktyczne wskazówki, jak najlepiej wykorzystać poszczególne długie weekendy - na wyjazdy w ciepłe kraje, urlop w górach czy na Mazurach, city break lub aktywny wypoczynek w Polsce.

Mam nadzieję, że przedstawiony kalendarz długich weekendów w 2024 roku okaże się pomocny w planowaniu wakacji i urlopów. Zapraszam do wykorzystania tych podpowiedzi przy układaniu własnego grafiku urlopowego. Wierzę, że dzięki temu uda się Państwu wygospodarować w przyszłym roku wyjątkowo długi czas na regenerację sił i atrakcyjny wypoczynek.

Bardzo zachęcam do śledzenia mojego bloga również w kolejnych miesiącach. Postaram się tu zamieszczać ciekawe porady związane z podróżami, urlopami i wypoczynkiem. Życzę udanych wojaży w 2024 roku!

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Kontrole w domach: Kto zapłacił 800 zł?
  2. Protest na granicy z Ukrainą: Sąd uchylił decyzję wójta w sprawie blokady
  3. Korzystny wyrok TSUE dla frankowiczów: co to oznacza dla ciebie?
  4. Polacy określają, jak finansować kościół
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Co dają studia MBA? Poznaj zalety prestiżowych kierunków
NewsCo dają studia MBA? Poznaj zalety prestiżowych kierunków

Ukończenie studiów podyplomowych MBA to nie tylko prestiż, ale przede wszystkim gwarancja zdobycia kluczowych umiejętności menedżerskich i wiedzy, które pozwolą na objęcie wysokich stanowisk w świecie biznesu. Jakie konkretne korzyści niesie ze sobą dyplom MBA? Wyjaśniamy, dlaczego warto zapisać się na te studia.

Paszport- kiedy jest konieczny i jak wnioskować o jego wydanie?
NewsPaszport- kiedy jest konieczny i jak wnioskować o jego wydanie?

Paszport jest nie tylko dokumentem tożsamości, ale także kluczem do swobodnego podróżowania po świecie. Niezależnie od tego, czy planujesz wakacje za granicą, wyjazd służbowy, czy odwiedziny u rodziny w innym kraju, posiadanie ważnego paszportu jest niezbędne. Jak przebiega wydanie dokumentu paszportowego, gdzie należy złożyć wniosek paszportowy i ile kosztuje dokument paszportowy?

Jak dobrze się bawić przy ograniczonym budżecie
NewsJak dobrze się bawić przy ograniczonym budżecie

Planując zabawę na podstawie budżetu, wiele osób zastanawia się, jak spędzić czas w sposób kreatywny i satysfakcjonujący, nie wydając przy tym zbyt wielu pieniędzy. Istnieje wiele sposobów, aby cieszyć się wolnym czasem bez konieczności nadszarpywania posiadanego portfela.

Czy kryptowaluta jest dobrą inwestycją emerytalną?
NewsCzy kryptowaluta jest dobrą inwestycją emerytalną?

Kryptowaluty stały się nie tylko nowym aktywem inwestycyjnym, ale także szybko rozwijającym się środkiem wymiany w różnych sektorach. Od mało znanej koncepcji cyfrowej po zdobycie uznania głównego nurtu, kryptowaluty takie jak Bitcoin i Ethereum są coraz częściej stosowane jako metody płatności za samochody, ubrania, gry online, wakacje, a nawet hazard online.