Kredyty

Jak założyć konto walutowe w PKO BP - IPKO, konto walutowe, PKO BP

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska19.12.20236 min.
Jak założyć konto walutowe w PKO BP - IPKO, konto walutowe, PKO BP

Jak założyć konto walutowe w PKO, PKO BP konto walutowe, Wypłata euro z konta walutowego PKO BP - zakładając konto walutowe w PKO BP możesz cieszyć się wieloma korzyściami. W artykule dowiesz się jakie są rodzaje kont walutowych w PKO BP, jakie są warunki ich założenia, wady i zalety posiadania takiego konta oraz jak wypłacić gotówkę.

Kluczowe wnioski:
 • Konto walutowe w PKO BP pozwala na oszczędzanie i regulowanie płatności w walucie obcej;
 • Aby założyć konto walutowe, wystarczy złożyć wniosek w placówce banku lub przez Internet;
 • Z konta walutowego można korzystać za pomocą karty lub przelewów internetowych;
 • Posiadanie konta walutowego chroni przed wahaniami kursów walut;
 • Z konta walutowego można wypłacać gotówkę w bankomacie lub kasie placówki banku.

Jak założyć konto walutowe

Konto walutowe to rachunek bankowy, na którym gromadzone są oszczędności w obcej walucie. Pozwala to na ochronę środków przed wahaniami kursów wymiany złotego oraz ułatwia regulowanie płatności za granicą bez ponoszenia kosztów przewalutowania.

Otwarcie konta walutowego w PKO BP jest proste i nie wymaga spełnienia wielu warunków. Wystarczy złożyć wniosek w placówce banku lub przez internet. Trzeba mieć jednak regularne dochody, aby bank uznał nas za wiarygodnych klientów.

Wymagane dokumenty

Aby otworzyć konto walutowe, należy złożyć w banku takie dokumenty, jak:

 • dowód osobisty,
 • drugi dokument tożsamości z zdjęciem (paszport, prawo jazdy),
 • dokumenty potwierdzające zatrudnienie i dochody (PIT, zaświadczenie o zarobkach).

PKO BP oferuje konta w najpopularniejszych walutach - euro, dolarach amerykańskich, funtach brytyjskich i frankach szwajcarskich. Można je założyć zarówno w oddziale, jak i przez Internet.

Rodzaje kont walutowych w PKO BP

PKO BP udostępnia klientom indywidualnym dwa rodzaje kont walutowych: Ipko oraz Konto Walutowe. Różnią się one przede wszystkim opłatami za prowadzenie rachunku oraz dostępnymi walutami.

Konto Walutowe

Podstawowy rachunek walutowy w ofercie banku. Prowadzone jest w euro, dolarach amerykańskich, funtach brytyjskich i frankach szwajcarskich. Nie pobiera się opłat za jego prowadzenie, jeśli wpływy na konto wynoszą min. 700 zł miesięcznie. W innym przypadku koszt to 6 zł.

Ipko

Konto osobiste z dodatkowymi usługami, takimi jak karta debetowa, bankowość elektroniczna i mobilna. Oferowane w euro, dolarach, funtach brytyjskich i frankach szwajcarskich. Brak opłat przy wpływach na konto min. 1000 zł. W przeciwnym razie opłata 10 zł miesięcznie.

W obu przypadkach możliwość bezpłatnego przelewu walutowego przez Internet, brak prowizji za wypłaty z bankomatów za granicą, opcja regularnego oszczędzania.

Konto walutowe daje możliwość bezpiecznego i wygodnego gromadzenia oszczędności oraz regulowania płatności w obcych walutach bez ponoszenia kosztów wymiany walut.

Czytaj więcej: Rozwiązanie umowy Orange - Jak wypowiedzieć umowę z Orange?

Warunki założenia konta w PKO BP

Aby otworzyć konto walutowe w PKO BP, trzeba spełnić kilka warunków. Przede wszystkim należy złożyć wniosek w placówce banku lub przez internet. Dodatkowo bank wymaga:

 • posiadania dowodu osobistego,
 • drugiego dokumentu tożsamości,
 • udokumentowanych regularnych dochodów (np. zaświadczenie o zarobkach, PIT),
 • wniesienia minimalnego depozytu w gotówce w wysokości 200-300 jednostek waluty na otwierany rachunek.

Konto walutowe może zostać otwarte przez klientów indywidualnych, którzy ukończyli 13 lat. Osoby poniżej 18. roku życia muszą przyjść do oddziału z przedstawicielem ustawowym i z jego zgodą.

Zalety konta walutowego

Posiadanie konta dewizowego daje szereg korzyści. Przede wszystkim pozwala na:

 • ochronę oszczędności przed wahaniami kursu złotego,
 • wygodne regulowanie płatności w obcych walutach bez ponoszenia kosztów przewalutowania,
 • korzystanie z karty płatniczej za granicą bez prowizji za przewalutowanie i wypłaty z bankomatów,
 • zdobywanie promocyjnych oprocentowań na lokatach walutowych.

Konto walutowe ułatwia podróżowanie i zakupy przez internet w zagranicznych sklepach. To dobre rozwiązanie dla osób często wyjeżdżających za granicę lub prowadzących handel z kontrahentami z innych krajów.

Zalety Wady
ochrona przed wahaniami kursów walut wyższe kwoty minimalnych wpływów, by uniknąć opłat
mniejsze koszty przewalutowań mniejsza dostępność bankomatów wypłacających waluty obce
wygoda podczas podróży i zakupów za granicą konieczność pilnowania salda, by uniknąć niedozwolonego debetu

Wady konta walutowego

Jak założyć konto walutowe w PKO BP - IPKO, konto walutowe, PKO BP

Konto dewizowe ma też pewne mankamenty, o których trzeba pamiętać.

Aby uniknąć opłat za konto walutowe w PKO BP, należy utrzymywać odpowiednio wysokie miesięczne wpływy (700 lub 1000 zł). W przeciwnym razie bank pobierze opłatę w wysokości 6 lub 10 zł.

Konta walutowe mają też nieco utrudniony dostęp do gotówki. W bankomatach w Polsce nie można wypłacić walut obcych, więc trzeba skorzystać z oddziału banku, co może wiązać się z dodatkowymi opłatami.

Warto pamiętać również o ryzyku kursowym - przy niekorzystnych wahaniach kursów nasze oszczędności mogą stracić na wartości po przewalutowaniu na złote.

Wypłata gotówki z konta walutowego

Aby wypłacić gotówkę z konta walutowego w PKO BP, mamy dwie opcje - możemy to zrobić w dowolnym oddziale banku lub skorzystać z bankomatu za granicą.

We wszystkich placówkach PKO BP możemy zrealizować wypłatę waluty z naszego rachunku. Musimy jednak liczyć się z koniecznością poniesienia prowizji w wysokości ok. 1% wartości wypłaty.

Drugą opcją jest skorzystanie z bankomatu za granicą, akceptującego kartę płatniczą do naszego konta walutowego. W tym przypadku wypłata gotówki jest bezpłatna (zgodnie z taryfą opłat banku).

Warto jednak pamiętać o ograniczeniach dziennych limitów wypłat gotówki z bankomatów, wynoszących standardowo ok. 1000-1500 jednostek danej waluty (np. 1000 EUR).

Podsumowanie

Konto walutowe w PKO BP to wygodne rozwiązanie dla osób podróżujących za granicę lub dokonujących transakcji w obcych walutach. Pozwala ochronić oszczędności przed wahaniami kursu złotego i łatwo regulować płatności bez kosztów przewalutowań. Można je otworzyć przez internet lub w oddziale.

PKO BP oferuje dwa rodzaje kont walutowych: Konto Walutowe w euro, dolarach, funtach i frankach oraz Ipko z dodatkowymi usługami. Różnią się opłatami za prowadzenie i walutami. Warunki otwarcia konta to m.in. dochody, dowód osobisty i wpłata depozytu w gotówce.

Zaletą kont walutowych jest wygoda podróżowania za granicą i tańsze płatności w internecie. Mankamentem - konieczność utrzymywania regularnych wpływów, by uniknąć opłat i mniejsza dostępność bankomatów wypłacających obce waluty.

Aby wypłacić gotówkę z konta dewizowego PKO BP, można to zrobić w kasie banku (z prowizją) lub korzystając z bankomatu akceptującego daną walutę podczas wyjazdu za granicę (bez opłat).

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
 3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
 4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły