News

Jak zmienił się kurs dolara do złotego? Przeanalizuj bieżące trendy finansowe

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak06.12.20236 min.
Jak zmienił się kurs dolara do złotego? Przeanalizuj bieżące trendy finansowe

Kurs dolara do złotego jest jednym z ważniejszych wskaźników ekonomicznych, od którego zależą ceny wielu towarów i usług. W ostatnim czasie obserwujemy aprecjację dolara, czyli wzrost jego wartości względem innych walut.

Kluczowe wnioski:
 • W ciągu roku dolar podrożał o ponad 20% wobec złotego.
 • Zmiana kursu wpływa na ceny surowców i towary importowane.
 • Wyższa wartość dolara oznacza spadek inflacji w Polsce.
 • Ekonomiści spodziewają się dalszej aprecjacji dolara w 2023 roku.
 • Kurs dolara ma wpływ na budżety gospodarstw domowych.

Zmiana kursu dolara

Kurs dolara amerykańskiego w stosunku do złotego w ostatnim czasie wykazuje tendencję wzrostową. Od początku 2022 roku wartość dolara systematycznie rosła, co oznaczało aprecjację tej waluty wobec polskiej. Jeszcze na początku ubiegłego roku za jednego dolara płacono około 3,80 zł. Obecnie, w grudniu 2023 roku, kurs USD/PLN przekracza 4 zł za dolara.

Wzrost wartości dolara to efekt decyzji banku centralnego USA, czyli Rezerwy Federalnej. Amerykańscy bankierzy celowo podnosili stopy procentowe, aby zahamować rosnącą inflację w USA. To doprowadziło do umocnienia dolara, który stał się bardziej atrakcyjną walutą dla inwestorów.

Wpływ na gospodarkę

Zmiana kursu dolara do złotego nie pozostaje bez wpływu na polską gospodarkę. Silniejszy dolar oznacza droższy import z USA, a wiele towarów w Polsce kupujemy właśnie za dolary. Ponadto, większość surowców na światowych rynkach, w tym ropa naftowa, wyceniana jest w dolarach. Ich ceny automatycznie rosną po aprecjacji USD.

Najszybsza aprecjacja dolara

Choć dolar umacniał się w stosunku do złotego od początku 2022 roku, to największe zmiany nastąpiły w drugiej połowie ubiegłego roku. Pomiędzy lipcem a grudniem 2022 wartość USD wzrosła z około 4,70 do ponad 4,90 zł. Oznacza to aprecjację rzędu 5% w zaledwie pół roku.

W grudniu 2022 roku za jednego dolara trzeba było zapłacić o 23% więcej niż 12 miesięcy wcześniej.

Był to najszybszy wzrost wartości dolara od początku XXI wieku. Ekonomiści tłumaczą, że do gwałtownych ruchów kursu przyczyniła się decyzja Fedu o podwyżce stóp procentowych aż o 75 punktów bazowych, co było zaskoczeniem dla rynków.

Konsekwencje dla gospodarki

Nagły wzrost kursu dolara nie pozostał bez wpływu na sytuację ekonomiczną Polski. Z dnia na dzień zwiększyły się raty kredytów denominowanych w dolarach, a importerzy musieli radzić sobie z rosnącymi kosztami. Finalnie podwyżki cen dotknęły konsumentów, windując inflację do poziomu blisko 20%.

Czytaj więcej: Potencjalne zmiany u naszych sojuszników - jak to wpłynie na przyszły rząd Polski?

Skutki wzrostu wartości dolara

 • Wzrost cen importowanych towarów
 • Wyższe ceny paliw i surowców
 • Spadek konkurencyjności polskiego eksportu

Aprecjacja dolara amerykańskiego ma daleko idące skutki dla polskiej gospodarki. Przede wszystkim winduje ceny wielu importowanych dóbr, od elektroniki po ubrania. Drożeją też surowce kupowane za dolary, w tym ropa naftowa, gaz, metale czy zboża.

Ponadto, na silniejszym dolarze tracą polscy eksporterzy. Towary sprzedawane przez nich za granicą (np. meble, maszyny) stają się relatywnie droższe, przez co spada ich konkurencyjność.

Surowiec Zmiana ceny
ropa Brent +15%
gaz ziemny +23%
pszenica +12%

W ciągu 6 miesięcy od aprecjacji dolara wiele surowców zdrożało o kilkanaście procent. Wynika to między innymi z faktu, że ich kontrakty są zawierane w walucie amerykańskiej.

Inflacja w dół

Choć aprecjacja USD ma wiele negatywnych skutków, przyczynia się jednocześnie do łagodzenia inflacji w Polsce. Importowane z zagranicy towary stają się relatywnie tańsze po przeliczeniu na słabsze złote. Hamuje to wzrost cen w sklepach, na stacjach benzynowych i w punktach usługowych.

Zmiana cen surowców po aprecjacji

Jak zmienił się kurs dolara do złotego? Przeanalizuj bieżące trendy finansowe

Wzrost kursu dolara powoduje automatyczny wzrost cen wielu surowców na światowych rynkach. Dzieje się tak, ponieważ kontrakty na dostawy ropy naftowej, gazu, metali czy zbóż zawierane są głównie w amerykańskiej walucie. Po umocnieniu USD rośnie ich wartość po przeliczeniu na inne waluty, w tym na złotego.

W efekcie aprecjacji dolara zdrożała ropa Brent (o 15%), gaz ziemny (23%) i pszenica (12%). Te wzrosty przekładają się na inflację w Polsce, windując ceny benzyny, diesla, gazu, prądu i pieczywa.

Alternatywne indeksacje

Aby uniknąć negatywnego wpływu zmian kursu dolara na ceny surowców, pojawiają się pomysły nowych indeksacji kontraktów. Mogłyby opierać się na koszyku walut lub cenach metali szlachetnych. Jednak na razie dominuje rozliczanie w dolarach amerykańskich.

Zmiana krajowej inflacji

Aprecjacja dolara amerykańskiego przyczyniła się do zmian poziomu inflacji w Polsce. Z jednej strony, drożejące surowce i paliwa windowały ceny w górę. Jednak z drugiej, tańszy import łagodził presję inflacyjną.

Ostatecznie, w drugiej połowie 2022 roku inflacja wzrosła z około 15% do blisko 20% w grudniu, bijąc 24-letnie rekordy. Winne były przede wszystkim czynniki wewnętrzne, jak dodruk pieniądza i rosnące koszty pracy.

Perspektywy na przyszłość

Ekonomiści spodziewają się, że w 2023 roku inflacja w Polsce powoli zacznie spadać. Kluczowe znaczenie będzie miał kurs dolara, od którego zależą ceny importu i surowców. Im silniejszy dolar, tym mniejsza presja na wzrost cen w sklepach i punktach usługowych.

Perspektywy kursu dolara 2023

Według prognoz analityków, w 2023 roku dolar pozostanie silną walutą, choć dynamika jego wzrostu może wyhamować. Wiele zależy od decyzji Fedu dotyczących stóp procentowych. Ich ewentualne obniżki osłabiłyby USD i zatrzymały aprecjację.

Większość ekonomistów spodziewa się jednak, że bank centralny USA utrzyma restrykcyjną politykę monetarną jeszcze przez jakiś czas. Oznacza to, iż kurs dolara może jeszcze wzrosnąć w 2023 roku, choć nie tak gwałtownie jak pod koniec 2022.

Podsumowanie

W moim artykule przeanalizowałem recent trendy dotyczące kursu dolara amerykańskiego do polskiego złotego. Skupiłem się przede wszystkim na wydarzeniach z 2022 roku, kiedy to nastąpiła rekordowa w ciągu minionej dekady aprecjacja, czyli wzrost wartości dolara względem walut świata.

Opisałem, jak decyzje banku centralnego USA o podniesieniu stóp procentowych wpłynęły na umocnienie się dolara w drugiej połowie ubiegłego roku. W efekcie w grudniu 2022 roku dolar podrożał o 23% w porównaniu ze styczniem. To najszybsza dynamika wzrostu od wielu lat.

Przeanalizowałem również konsekwencje aprecjacji dolara dla polskiej gospodarki i portfeli Polaków. Mocniejsza amerykańska waluta przełożyła się na wzrost cen wielu importowanych towarów, a także surowców jak ropa czy gaz. Z drugiej strony, hamowała inflację poprzez tańszy import.

Na koniec przytoczyłem prognozy ekonomistów, z których wynika, że w 2023 roku dolar najprawdopodobniej pozostanie silną walutą. Choć nie będzie rósł już tak gwałtownie, jego kurs wciąż ma szanse zmierzać w górę. Wiele zależy od decyzji banku centralnego USA dotyczących stóp procentowych.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. W środę posłanka zastąpi Mariusza Kamińskiego. Jego ślubowanie w Sejmie.
 2. Belka wytknął błąd kancelarii Morawieckiego w nowym raporcie
 3. Zaskakujące wydarzenia na konferencji Adama Glapińskiego - co się stało?
 4. Jak sztuczna inteligencja zastępuje nauczycieli? Futuroznawcy podają, że ruszyły zwolnienia
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły