News

Jakie dodatki do emerytury oferuje ZUS? Sprawdź, co Ci przysługuje!

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak29.01.20244 min.
Jakie dodatki do emerytury oferuje ZUS? Sprawdź, co Ci przysługuje!

Wiesz, że oprócz podstawowej emerytury możesz otrzymać dodatkowe świadczenia z ZUS? Dodatki do emerytury mogą znacząco zwiększyć Twoje comiesięczne dochody. Sprawdź, jakie dodatki oferuje ZUS i kto może się o nie ubiegać. Dowiedz się, czy przysługują Ci dodatkowe pieniądze do emerytury i jak je uzyskać.

Automatyczny dodatek po 75. roku życia

Jednym z najpopularniejszych świadczeń dla seniorów jest dodatek pielęgnacyjny, który przysługuje automatycznie po ukończeniu 75. roku życia. Nie trzeba składać żadnego wniosku ani dostarczać zaświadczeń - ZUS wypłaca dodatek razem z emeryturą.

Dodatek ten przysługuje wszystkim emerytom bez względu na stan zdrowia. Jest to forma wsparcia dla osób starszych, by mogły pokryć zwiększone koszty opieki i leczenia. Przyznawany jest również osobom przed 75. rokiem życia, które są niezdolne do pracy i do samodzielnej egzystencji.

Obecnie dodatek pielęgnacyjny wynosi 294,39 zł miesięcznie. Od marca 2024 r. zostanie on podwyższony do 324,39 zł w ramach corocznej waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych.

Dodatek kombatancki i kompensacyjny

Seniorzy, którzy posiadają status kombatanta bądź ofiary represji wojennych, mogą ubiegać się o dodatek kombatancki. Przysługuje on żołnierzom Wojska Polskiego, uczestnikom ruchu oporu, osadzonym w obozach koncentracyjnych oraz więźniom politycznym z okresu II wojny światowej.

Dodatek kompensacyjny otrzymują natomiast wdowy lub wdowcy po kombatantach i innych osobach represjonowanych. Aby otrzymać którekolwiek ze świadczeń, trzeba złożyć wniosek do ZUS wraz z odpowiednimi dokumentami potwierdzającymi uprawnienia.

Wysokość dodatku kombatanckiego wynosi obecnie 294,39 zł miesięcznie, a kompensacyjnego - 44,15 zł (15% kwoty dodatku kombatanckiego).

Czytaj więcej: Przekazanie firmy dzieciom: nowe prawo i wsparcie banku dla sukcesji biznesowej

Dodatek za tajne nauczanie

Emeryci-nauczyciele, którzy prowadzili tajne komplety w czasie okupacji niemieckiej lub uczyli w języku polskim przed wojną na terenach wcielonych do III Rzeszy, mogą otrzymać dodatek za tajne nauczanie.

Aby go uzyskać, trzeba złożyć wniosek do ZUS oraz zaświadczenie z kuratorium oświaty potwierdzające spełnienie kryteriów. Dodatek ten, podobnie jak kombatancki, wynosi obecnie 294,39 zł miesięcznie i będzie wyższy od marca 2024 r.

Dodatek dla przymusowo zatrudnianych

Jakie dodatki do emerytury oferuje ZUS? Sprawdź, co Ci przysługuje!

Osoby przymusowo zatrudniane w latach 1949-1959 mogą starać się o dodatek dla byłych żołnierzy przymusowo zatrudnianych. Dotyczy to m.in. byłych żołnierzy z poboru kierowanych do pracy w kopalniach i kamieniołomach.

Aby otrzymać świadczenie, wymagane jest odpowiednie zaświadczenie z WKU potwierdzające fakt i okres zatrudnienia przymusowego. Dodatek ten również wynosi obecnie 294,39 zł miesięcznie.

Dodatek dla poszkodowanego weterana

Osoby, które uzyskały status poszkodowanego weterana, czyli żołnierzy ranionych podczas misji wojskowych, mogą starać się o specjalny dodatek w wysokości od 10 do 80% kwoty najniższej emerytury - w zależności od procentowego uszczerbku na zdrowiu.

Aby go otrzymać, wymagane jest odpowiednie zaświadczenie z MON, MSWiA lub ABW. Maksymalna wysokość dodatku dla weterana z uszczerbkiem powyżej 80% wynosi obecnie 1613,51 zł miesięcznie.

Dodatek dla deportowanych i więźniów

Ofiary deportacji i osadzenia w obozach pracy przez III Rzeszę lub ZSRR w czasie II wojny mogą ubiegać się o dodatek dla osób deportowanych i represjonowanych. Przysługuje on za każdy miesiąc pobytu w obozie pracy przymusowej, jednak za nie dłużej niż 20 miesięcy.

Aby go otrzymać, należy złożyć stosowny wniosek i dokumenty potwierdzające deportację. Dodatek wynosi obecnie od 14,76 do 294,39 zł w zależności od liczby miesięcy spędzonych w obozie.

Wsparcie finansowe w postaci specjalnych dodatków przysługuje więc wielu grupom seniorów poszkodowanych podczas wojny. Warto sprawdzić, czy można się o nie ubiegać.

Podsumowanie

W artykule omówiono dodatki do emerytury, z których mogą skorzystać polscy seniorzy. Przedstawiono m.in. automatyczny dodatek pielęgnacyjny po 75. roku życia, dodatki dla kombatantów i wdów po nich, dodatek za tajne nauczanie w czasie wojny oraz dodatki dla represjonowanych i przymusowo zatrudnianych.

Dowiedzieliśmy się, że wiele z tych dodatków przysługuje po złożeniu odpowiedniego wniosku wraz z dokumentami potwierdzającymi uprawnienia. Ich wysokość wynosi najczęściej 294,39 zł miesięcznie i będzie wyższa od marca 2024 r. po waloryzacji.

W artykule wyjaśniono także, kto może otrzymać dodatek dla weteranów poszkodowanych na misjach (w zależności od procentowego uszczerbku na zdrowiu) oraz dodatek dla osób deportowanych do obozów pracy w czasie II wojny światowej.

Przeczytajcie koniecznie ten artykuł, by dowiedzieć się, jakie dodatkowe wsparcie finansowe możecie Państwo uzyskać do emerytury. Warto sprawdzić, czy nie przysługują Wam znaczące dodatki z tytułu prześladowań wojennych lub pracy w trudnych warunkach.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Budżet na wstrzymaniu? Minister finansów zabiera głos
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Polski ChatGPT już działa. Jak wypadł jego debiut?
NewsPolski ChatGPT już działa. Jak wypadł jego debiut?

"polski chatgpt Bielik, rodzimy model AI oparty na języku polskim, zadebiutował z kilkoma potknięciami. Jego twórcy przyznają, że ograniczona baza danych stanowi wyzwanie dla stworzenia w pełni funkcjonalnego polskiego chatbota"