Nieruchomości

Jakie koszty notarialne czekają na Ciebie przy zakupie nieruchomości?

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk08.12.20238 min.
Jakie koszty notarialne czekają na Ciebie przy zakupie nieruchomości?

Odpis notarialny to jeden z kosztów, z jakimi musisz się liczyć, kupując nieruchomość. Choć kwota nie jest wysoka, przygotuj się na wydatki związane z taksą notarialną, opłatą sądową za wpis do księgi wieczystej czy podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Warto z góry oszacować te opłaty, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Poznaj je wszystkie i dowiedz się, jak je obliczyć.

Kluczowe wnioski:
 • Taksa notarialna zależy od wartości nieruchomości i waha się od 100 do 10 000 zł.
 • Za odpis aktu notarialnego zapłacisz 6 zł za każdą rozpoczętą stronę plus VAT.
 • Opłata sądowa za wpis do księgi wieczystej kosztuje 200 zł.
 • Podatek od czynności cywilnoprawnych przy zakupie z rynku wtórnego to 2% wartości transakcji.
 • Warto zawczasu wiedzieć, jakie czekają Cię wydatki, by uniknąć niemiłych niespodzianek.

Jakie są podstawowe koszty notarialne w 2023 roku?

Podstawowe koszty notarialne w 2023 roku nie zmieniły się w porównaniu do ubiegłego roku. Należą do nich stałe opłaty za konkretne czynności, których wysokość regulują przepisy prawa. I tak za pełnomocnictwo notarialne zapłacimy 30 zł w przypadku jednej czynności lub 100 zł, gdy pełnomocnictwo obejmuje więcej niż jedną czynność. Za oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku notariusz pobierze 50 zł.

Kolejne podstawowe koszty to 50 zł za sporządzenie aktu notarialnego dokumentującego testament oraz 80 zł za dokumentację zrzeczenia się własności nieruchomości. Opłata wynosi 60 zł za zwolnienie nieruchomości od obciążeń, gdy wartości przedmiotu nie da się określić. Te podstawowe stawki obowiązują bez względu na prestiż kancelarii i renomę notariusza.

Dodatkowe stałe opłaty notarialne

Oprócz wymienionych podstawowych kosztów, istnieje także kilka dodatkowych stałych opłat notarialnych. Są to między innymi 200 zł za testament zawierający zapis windykacyjny, 30 zł za odwołanie testamentu czy 150 zł za dokumentację testamentu ze zwykłym zapisem.

Notariusz pobiera również 400 zł za dokumentację małżeńskiej umowy majątkowej. Niezależnie zatem od prestiżu kancelarii, te dodatkowe koszty notarialne pozostają na niezmienionym poziomie.

Ile wynosi maksymalna taksa notarialna w zależności od wartości nieruchomości?

Maksymalna wysokość taksy notarialnej zależy od wartości nieruchomości i jest ściśle określona w przepisach. Dla transakcji do 3 tys. zł wynosi ona 100 zł. Przy wartości między 3 a 10 tys. zł, maksymalna taksa notarialna to 100 zł plus 3% nadwyżki ponad 3 tys. zł. Im wyższa wartość nieruchomości, tym procent od nadwyżki maleje - od 2% przez 1% i 0,4% do 0,25% powyżej 2 mln zł.

Maksymalna kwota taksy notarialnej nie może jednak przekroczyć 10 tys. zł, a w transakcjach między osobami I grupy podatkowej - 7,5 tys. zł. Tak więc przy zakupie domu za 4 mln zł taksa notarialna wyniesie maksymalnie 10 tys. zł.

Wartość nieruchomości Maksymalna taksa notarialna
Do 3 000 zł 100 zł
Od 3 000 do 10 000 zł 100 zł +3% nadwyżki powyżej 3 000 zł
Od 10 000 do 30 000 zł 310 zł + 2% nadwyżki powyżej 10 000 zł

Czytaj więcej: Tajemnice sprzedaży mieszkania z obciążeniem kredytem hipotecznym

Z jakimi dodatkowymi opłatami musisz się liczyć przy formalnościach notarialnych?

Oprócz taksy notarialnej przy formalnościach związanych z zakupem nieruchomości pojawiają się także inne koszty. Musimy liczyć się z opłatą za sporządzenie odpisu aktu notarialnego, która wynosi 6 zł za każdą rozpoczętą stronę plus VAT. Stała opłata za wpis własności do księgi wieczystej to 200 zł, a za założenie księgi - 150 zł.

Przy kredycie hipotecznym dodatkowym kosztem będzie również wpis hipoteki do księgi wieczystej - 200 zł. Przy zakupie z rynku wtórnego musimy dopłacić 2% podatku od czynności cywilnoprawnych liczonego od ceny transakcji. Te dodatkowe opłaty warto wziąć pod uwagę planując zakup nieruchomości.

Indywidualne stawki notariuszy

Warto zaznaczyć, że przytoczone wcześniej maksymalne stawki taksy notarialnej to górne granice kwot, jakie notariusz może pobrać. W zależności od okoliczności, poszczególne kancelarie mogą stosować niższe stawki wynagrodzenia za swoje usługi.

Niezależnie od renomy danego notariusza, koszty notarialne uregulowane są przepisami prawa. Prestiż kancelarii nie ma wpływu na opłaty - różnice mogą wynikać jedynie z indywidualnie stosowanych stawek oraz dodatkowych usług.

Jaka jest definicja kosztów notarialnych i kto je reguluje?

Jakie koszty notarialne czekają na Ciebie przy zakupie nieruchomości?

Koszty notarialne to opłaty pobierane przez notariusza za czynności związane z dokumentowaniem określonych transakcji i umów, w tym umowy sprzedaży nieruchomości. Obejmują przede wszystkim tak zwaną taksę notarialną, czyli wynagrodzenie notariusza za sporządzenie aktu notarialnego.

Zarówno definicja, jak i maksymalna wysokość kosztów notarialnych określone są w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z 28 czerwca 2004 r. Oznacza to, że opłaty te są ściśle uregulowane prawnie i nie zależą od renomy danej kancelarii czy notariusza.

Kto ustala koszty notarialne?

Koszty notarialne ustala Minister Sprawiedliwości w drodze rozporządzenia, które aktualizowane jest zazwyczaj co kilka lat. Ostatnia zmiana maksymalnych stawek taksy notarialnej miała miejsce w 2018 roku. Od tego czasu stawki nie drgnęły, więc koszty notarialne w 2023 roku są identyczne jak w poprzednich latach.

W ramach ustalonych widełek notariusze mają pewną dowolność w kształtowaniu własnych stawek wynagrodzenia w zależności od okoliczności danej transakcji. Niemniej różnice nie są duże, a maksymalne stawki taksy notarialnej wyznaczają cenowy pułap.

Jak wyglądają koszty notarialne przy zakupie mieszkania na kredyt?

Kupno mieszkania na kredyt nie różni się pod względem kosztów notarialnych od zakupu za gotówkę. Zarówno przy transakcji finansowanej z własnych środków, jak i przy kredycie hipotecznym zapłacimy podstawową opłatę w postaci taksy notarialnej uzależnionej od wartości nieruchomości.

Dodatkowo pojawią się koszty odpisu aktu notarialnego, który trzeba dostarczyć do banku finansującego zakup - 6 zł za stronę plus VAT. Konieczne jest również założenie księgi wieczystej dla nowego mieszkania (150 zł) oraz wpis hipoteki dla banku (200 zł).

Prowizja bankowa i inne opłaty

Należy pamiętać o wszelkich opłatach związanych z uruchomieniem i spłatą kredytu hipotecznego, czyli prowizji bankowej, odsetkach, ubezpieczeniach czy kosztach dodatkowych produktów bankowych. Są to jednak koszty odrębne od opłat notarialnych naliczanych za przeprowadzenie transakcji zakupu.

Ile wynoszą koszty notarialne przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego?

Kupując mieszkanie z rynku wtórnego musimy, podobnie jak przy zakupie z pierwotnego, uiścić podstawową taksę notarialną, której wysokość zależy od ceny transakcji. Dodatkowo zapłacimy jednak 2% podatku od czynności cywilnoprawnych liczonego od wartości nieruchomości.

Za wszelkie formalności wieczystoksięgowe również będziemy musieli zapłacić - 200 zł za wpis własności i 200 zł za wpis hipoteki. Do tego dochodzi opłata za ewentualne odpisy aktu notarialnego. Wszystko to trzeba doliczyć do deklarowanej ceny zakupu mieszkania z drugiej ręki.

 • podstawowa taksa notarialna wg wartości transakcji,
 • 2% podatek od czynności cywilnoprawnych,
 • 200 zł - wpis własności do księgi wieczystej,
 • 200 zł - wpis hipoteki do księgi wieczystej,
 • 6 zł (plus VAT) za stronę odpisu aktu notarialnego.

Jak kształtują się koszty notarialne przy zakupie mieszkania od dewelopera?

W przypadku zakupu mieszkania na rynku pierwotnym od dewelopera, kupujący ponosi koszty notarialne, jednak są one nieco niższe niż przy transakcjach z rynku wtórnego. Wynika to z faktu, że to deweloper opłaca podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Nabywca nowego mieszkania musi natomiast uiścić standardową taksę notarialną uzależnioną od wartości nieruchomości. Dodatkowymi opłatami będą koszt założenia nowej księgi wieczystej (150 zł) i wpisu do niej prawa własności (200 zł), a w przypadku kredytu - także wpis hipoteki (200 zł).

Rezerwacja w umowie deweloperskiej

Pierwszą opłatą na rzecz dewelopera jest zazwyczaj bezzwrotna kwota rezerwacyjna lub zadatek, na mocy którego mieszkanie zostaje zarezerwowane. Wynosi ona średnio 2-5 tys. zł w zależności od developerki. Jest to jednak koszt odrębny od opłat notarialnych pokrywanych przy sporządzeniu umowy w formie aktu.

Kto pokrywa koszty notarialne przy zakupie działki budowlanej?

W przypadku umowy sprzedaży działki budowlanej nie ma przepisu precyzującego, kto musi zapłacić taksę notarialną oraz inne koszty usług notariusza. Zazwyczaj jednak przyjęło się, że robi to kupujący.

Jak w każdej transakcji zakupu nieruchomości, taksa notarialna zostanie wyliczona od wartości działki i będzie tym wyższa, im wartościowsza będzie działka. Do opłaty na rzecz notariusza należy dodać podatek od czynności cywilnoprawnych (2% od ceny) uiszczany przez kupującego.

Inne opłaty przy transakcjach działek

Wśród dodatkowych kosztów po stronie kupującego działkę może pojawić się opłata sądowa za dokonanie wpisów w księdze wieczystej, założenie nowej księgi wieczystej dla działki lub wyodrębnienie jej z

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. W środę posłanka zastąpi Mariusza Kamińskiego. Jego ślubowanie w Sejmie.
 2. Belka wytknął błąd kancelarii Morawieckiego w nowym raporcie
 3. Zaskakujące wydarzenia na konferencji Adama Glapińskiego - co się stało?
 4. Jak sztuczna inteligencja zastępuje nauczycieli? Futuroznawcy podają, że ruszyły zwolnienia
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły