News

Jakie niespodzianki szykuje nowy rząd dla emerytów? Wiadomość, która cię zaskoczy!

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska26.11.20236 min.
Jakie niespodzianki szykuje nowy rząd dla emerytów? Wiadomość, która cię zaskoczy!

Nowy rząd będzie musiał zmierzyć się z wieloma wyzwaniami związanymi z systemem emerytalnym. Czekają go trudne decyzje dotyczące między innymi wysokości przyszłorocznej waloryzacji świadczeń, która ma wynieść ponad 10%. Ponadto konieczne będzie uregulowanie kwestii tzw. "emerytur czerwcowych" po niekorzystnym dla rządu orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. Nowa władza będzie musiała także zdecydować, czy utrzymać kosztowne 13. i 14. emerytury, czy może zastąpić je bardziej sprawiedliwym mechanizmem dodatkowych waloryzacji.

Kluczowe wnioski:
  • Czeka nas rekordowa, dwucyfrowa podwyżka emerytur w 2024 roku.
  • Rząd będzie musiał wypłacić zaległe świadczenia tzw. "emeryturom czerwcowym".
  • Być może zamiast 13. i 14. emerytury pojawi się mechanizm dodatkowych waloryzacji świadczeń.
  • Istnieje szansa na wprowadzenie emerytury bez podatku lub podniesienia progu podatkowego.
  • Mało prawdopodobne jest uchwalenie w tej kadencji emerytur stażowych.

Wysokie podwyżki emerytur w 2024 roku

W 2023 roku emerytury zostały podniesione aż o 15% w ramach corocznej waloryzacji. Była to najwyższa podwyżka od wielu lat.

Jednak to dopiero początek. W 2024 roku czeka nas kolejna, dwucyfrowa podwyżka emerytur na poziomie 10-11%. Jest ona konsekwencją bardzo wysokiej inflacji, z jaką mamy do czynienia od pewnego czasu.

Oznacza to, że w przyszłym roku emeryci dostaną do ręki znacznie wyższe świadczenia niż obecnie. Będzie to spore odciążenie dla ich domowych budżetów w trudnych, drogich czasach.

Kosztowna waloryzacja

Z drugiej strony, tak wysoka waloryzacja będzie oznaczać ogromne koszty dla budżetu państwa. Szacuje się, że na ten cel potrzebne będą dodatkowe, duże środki w ramach Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

To tylko początek wydatków na system emerytalny, jakie czekają nowy rząd. Wiele będzie zależało od tego, które z obietnic wyborczych dotyczących emerytur zostaną zrealizowane.

Wyrównania dla emerytur czerwcowych

Już na samym początku nowej kadencji parlamentu, Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w sprawie tzw. emerytur czerwcowych. Dotyczyło ono osób przechodzących na emeryturę w czerwcu w latach 2009-2019.

Trybunał uznał, że obowiązujące dotąd przepisy były niezgodne z konstytucją. W efekcie konieczne będzie wyrównanie tym osobom świadczeń wraz z odsetkami.

Niższe emerytury czerwcowe

Chodzi o to, że osoby składające wniosek o emeryturę w czerwcu dostawały zaniżone świadczenia - nawet o kilkaset złotych miesięcznie. Wynikało to z pewnych specyfików systemu obliczania wysokości emerytury w czerwcu.

Teraz jednak przepisy te zostały uznane za niekonstytucyjne, więc osoby te będą mogły wystąpić o wyrównanie do poziomu, jaki powinien im się należeć.

Czytaj więcej: Czy najgorsze koszmary Zachodu staja się rzeczywistością? Eksperci alarmują!

Druga waloryzacja zamiast 13. i 14. emerytury

Kolejnym wyzwaniem dla nowego rządu będzie ewentualna zmiana sposobu dodatkowego wsparcia dla emerytów. Zarówno Lewica, jak i Koalicja Obywatelska postulowały bowiem wprowadzenie mechanizmu drugiej waloryzacji emerytur w okresach wysokiej inflacji.

Byłby to bardziej sprawiedliwy sposób niż obecna 13. i 14. emerytura, gdzie kwoty są sztywno określone. Tymczasem przy waloryzacji wysokość świadczenia rośnie proporcjonalnie do poziomu inflacji.

Waloryzacja zamiast 13. i 14. emerytury?

Pojawiają się pytania, czy w związku z tym nowy rząd nie zrezygnuje w ogóle z 13. i 14. emerytury na rzecz częstszych bądź wyższych waloryzacji. Patrząc na konstrukcję tych świadczeń, wydają się one bowiem mniej korzystne dla emerytów niż regularna waloryzacja.

Na przykład 14. emerytura wprost zniechęca do dłuższej pracy i podnoszenia wysokości świadczeń. Osobom z wyższą emeryturą przysługuje ona w mniejszej kwocie lub nie przysługuje wcale.

Emerytura bez podatku - realny postulat?

Jakie niespodzianki szykuje nowy rząd dla emerytów? Wiadomość, która cię zaskoczy!

Innym oczekiwanym rozwiązaniem w kontekście emerytur jest podniesienie kwoty wolnej od podatku lub całkowite zniesienie opodatkowania świadczeń. Takie postulaty pojawiały się ze strony PSL oraz Koalicji Obywatelskiej.

Emerytura bez podatku to postulat PSL, który od lat był zgłaszany. Myślę, że w tej kadencji mogą się pojawić zmiany w tym zakresie – stwierdził poseł Michał Kobosko z Polski 2050.

Nie jest jeszcze do końca jasne, czy będzie to całkowite zwolnienie emerytur z podatku, czy też podniesienie progu, do którego podatek nie jest pobierany (np. do 5000 zł).

Emerytura wolna od podatku

Z pewnością jednak temat ten powróci i jest spora szansa, że nowy rząd podejmie jakieś kroki, aby odciążyć emerytów podatkowo. Byłaby to dla nich spora pomoc finansowa.

Czy doczekamy się emerytur stażowych?

Jednym z głównych postulatów PiS w ostatnich wyborach było wprowadzenie emerytur stażowych po przepracowaniu określonej liczby lat, niezależnie od wieku. Rozwiązanie takie było już wcześniej forsowane m.in. przez Andrzeja Dudę, ale poprzedni rząd nie zdecydował się na jego uchwalenie.

Eksperci wskazują jednak, że w obecnie proponowanym kształcie byłoby to po prostu kolejne obniżenie wieku emerytalnego. A na to raczej nie ma co liczyć w najbliższych latach.

Obecny wiek emerytalny w Polsce 60 lat dla kobiet 65 lat dla mężczyzn

Co innego, gdyby emerytury stażowe były elementem szerszej reformy systemu emerytalnego obejmującej stopniowe wyrównywanie i podnoszenie wieku emerytalnego dla obu płci.

Jednak na taką reformę raczej nie ma co liczyć w najbliższych latach. Dlatego wprowadzenie emerytur stażowych wydaje się mało realne.

Rekordowe transfery dla emerytów

Podsumowując ostatnie 8 lat w kontekście systemu emerytalnego, był to okres bardzo hojny dla emerytów. Rząd przeznaczał na ich wsparcie rekordowe kwoty.

Z jednej strony mieliśmy liczne dodatki do emerytur w postaci 13. i 14. emerytury. Z drugiej - wysokie, dwucyfrowe waloryzacje będące skutkiem inflacji.

W efekcie do emerytów trafiały w ostatnich latach miliardowe dodatkowe transfery. Tendencja ta najprawdopodobniej utrzyma się także za rządów nowej koalicji.

Podsumowanie

Drogi Czytelniku, w niniejszym artykule przyjrzeliśmy się najważniejszym wyzwaniom, jakie czekają nowy rząd w kontekście systemu emerytalnego. Jak widzisz, zmian i niespodzianek będzie całkiem sporo!

Przede wszystkim szykują się rekordowo wysokie podwyżki emerytur w 2024 roku, co z pewnością ucieszy seniorów. Jednocześnie taka skokowa waloryzacja to spore obciążenie dla budżetu. Ponadto rząd musi uporać się z problemem zaniżonych emerytur czerwcowych i wypłacić zaległe wyrównania.

Nowa władza będzie musiała również podjąć decyzję co do przyszłości 13. i 14. emerytury. Być może zostaną one zastąpione mechanizmem dodatkowych waloryzacji? Pojawiają się też propozycje emerytury bez podatku oraz emerytur stażowych, choć te ostatnie wydają się mało realne.

Jak widać zmian i wyzwań w systemie emerytalnym nie zabraknie. Pozostaje mieć nadzieję, że ostatecznie zapadną decyzje korzystne dla seniorów, którzy i tak już teraz mogą liczyć na rekordowe wsparcie finansowe.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
  3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły