News

Jakie są ceny odśnieżania chodników i dachów? Sprawdź oferty firm!

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak05.12.20238 min.
Jakie są ceny odśnieżania chodników i dachów? Sprawdź oferty firm!

Odśnieżanie dachów i chodników w sezonie zimowym to konieczność, ale ile tak naprawdę kosztują tego typu usługi? Sprawdziliśmy cenniki firm zajmujących się odśnieżaniem w największych miastach Polski.

Kluczowe wnioski:
 • Ceny odśnieżania dachów zaczynają się od 2-4 zł za m2.
 • Usuwanie sopli lodowych z dachów i rynien kosztuje ok. 3-10 zł za mb.
 • Odśnieżanie podjazdów i chodników to koszt rzędu 0,5-3 zł za m2.
 • Warto rozważyć abonament na odśnieżanie, który jest bardziej opłacalny.
 • Zalegający śnieg na dachu to poważne zagrożenie dla konstrukcji.

Opady śniegu a obowiązek odśnieżania

Zima to okres, kiedy opady śniegu są zjawiskiem naturalnym i nieuniknionym. Jednak zalegający śnieg na dachach i chodnikach może stanowić realne zagrożenie. Dlatego też prawo nakłada na właścicieli nieruchomości oraz zarządców obowiązek odśnieżania dachów, podjazdów i chodników.

Śnieg choć lekki, to w dużych ilościach waży bardzo dużo. Metr sześcienny śniegu waży nawet do 200 kg, a mokrego nawet 800 kg. To olbrzymie obciążenie dla konstrukcji dachów, które nie zostały do tego przystosowane. Dlatego leżący na nich śnieg stanowi poważne zagrożenie zarówno dla samego budynku, jak i dla przebywających wokół niego ludzi.

Odśnieżanie nie należy jednak do najłatwiejszych zadań. Wymaga dużego wysiłku fizycznego, sprzętu oraz pracy na wysokościach. Dlatego wielu właścicieli decyduje się na zlecenie tych prac firmom zewnętrznym. Pozwala to nie tylko zaoszczędzić czas i siły, ale przede wszystkim zapewnia fachową realizację usługi z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa.

Kary za zaniedbanie obowiązku odśnieżania

Osoby uchylające się od nałożonego prawem obowiązku odśnieżania muszą liczyć się z dotkliwymi konsekwencjami finansowymi. Nieusuwanie śniegu i lodu z dachów oraz chodników grozi mandatem sięgającym 500 zł. Jeśli sprawa trafi do sądu, kara może wzrosnąć nawet do 5000 zł.

Opłaty za odśnieżanie dachów w miastachodśnieżanie dachów w miastach

Odśnieżanie dachów to usługa, która oprócz usuwania pokrywy śnieżnej obejmuje również bezpieczne usuwanie sopli lodowych z dachówek i rynien. Sprawdziliśmy cenniki kilku firm w największych miastach Polski by zobrazować, jak kształtują się opłaty za odśnieżanie dachów:

Miasto Ceny
Warszawa - odśnieżanie dachów płaskich od 4 zł za mb
- dachów skośnych od 7 zł za mb
- usuwanie sopli od 10 zł za mb
Kraków - dachy płaskie do 1000 m2 od 3 zł za m2
- dachy od 1000 do 2600 m2 od 2,5 zł za m2
- usuwanie sopli od 3 zł za mb
Wrocław - dachy płaskie do 1000 m2 od 3 zł za m2
- dachy od 1000 do 2500 m2 od 2,5 zł za m2
- strącanie sopli od 3 zł za mb
Poznań - dachy płaskie od 3 zł za m2
- dachy skośne od 4 zł za m2
Gdańsk - do 500 m2 od 4 zł za m2
- 500-1000 m2 od 3,5 zł za m2
- powyżej 1000 m3 od 2 zł za m3

Niektóre firmy proponują również atrakcyjniejszy cenowo abonament na odśnieżanie. W okresie intensywnych opadów bardziej opłaca się zdecydować na regularne odśnieżanie niż jednorazową akcję.

Czytaj więcej: Alarmujące dane o stanie naszego budżetu. Ministerstwo Finansów zaskakuje!

Ile kosztuje odśnieżanie podjazdów i chodników?odśnieżanie podjazdów i chodników?

Oprócz dachów, zalegający śnieg stanowi też utrudnienie na podjazdach i chodnikach wokół domów. Ich odśnieżanie, choć mniej skomplikowane, również wiąże się z dużym nakładem sił i czasu. Dlatego wiele osób decyduje się skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych firm.

Jak kształtują się ceny takich usług? Zobacz kilka przykładów:

 • Warszawa
  • odśnieżanie parkingów 0,6-2,5 zł za m2
  • ulic i dojazdów 0,9-3 zł za m2
 • Kraków
  • chodniki od 1,3 zł za m2
  • parkingi 0,5-2,5 zł za m2
  • skuwanie lodu 8 zł za m2
 • Wrocław
  • parkingi od 2,5 zł za m2
 • Gdańsk
  • parkingi 0,35 zł za m2
  • chodniki 0,45 zł za m2
  • skuwanie lodu 5 zł za m2
 • Poznań
  • chodniki 0,9-2,5 zł za m2
  • parkingi 0,2-2,5 zł za m2
  • skuwanie lodu 1,5-15 zł za m2

Śnieg na dachu to poważne zagrożenie

Jakie są ceny odśnieżania chodników i dachów? Sprawdź oferty firm!

Jak wynika z powyższych informacji, odśnieżanie dachów, ale też podjazdów i chodników to konieczność, z którą muszą zmierzyć się wszyscy właściciele posesji i zarządcy nieruchomości. Jest to obowiązek wynikający z prawa, a za jego zaniedbanie grożą dotkliwe kary finansowe.

Co istotne, zalegający śnieg stanowi realne zagrożenie zarówno dla konstrukcji budynków, jak i bezpieczeństwa osób w ich pobliżu. Dlatego odśnieżanie powinno być traktowane priorytetowo. Warto przy tym skorzystać z usług sprawdzonych firm, które zapewnią fachową realizację prac z zachowaniem najwyższych standardów.

Nie lekceważ zagrożenia, jakie niesie ze sobą zalegający śnieg i lód. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych, godnie wypełniając nałożony prawem obowiązek systematycznego odśnieżania posesji.

Usuwanie sopli lodołamaczami z dachów i rynien

Odśnieżanie dachów zimą to także konieczność usuwania sopli lodowych. Tworzą się one na dachówkach oraz w rynnach i stanowią dodatkowe obciążenie, a przy odpadnięciu mogą stwarzać zagrożenie porównywalne do spadających brył śniegu.

Do bezpiecznego usuwania sopli lodowych oraz nawisów śnieżnych z dachów i rynien stosuje się specjalne narzędzia - lodołamacze i raki do śniegu. Pozwalają one pracować z poziomu ziemi, bez konieczności wchodzenia na dach. Jest to zdecydowanie najbezpieczniejsza metoda odśnieżania, którą stosują profesjonalne ekipy.

Jak pokazały cenniki firm zajmujących się odśnieżaniem, usługa usuwania sopli lodowych jest z reguły rozliczana za metr bieżący (mb) i kosztuje od kilku do kilkunastu złotych. Niewielki koszt, biorąc pod uwagę zyskane dzięki temu bezpieczeństwo.

Odśnieżanie w abonamencie opłacalniejsze

Firmy oferujące profesjonalne odśnieżanie dachów oraz posesji mają w swojej ofercie również atrakcyjne cenowo abonamenty. Polegają one na wykupieniu pakietu obejmującego regularne odśnieżanie w okresie zimowym według potrzeb.

Taki abonament na odśnieżanie jest zwykle tańszy niż płacenie każdorazowo za jednorazową usługę. Dlatego przy intensywnych i długotrwałych opadach bardziej opłaca się zdecydować na wykupienie abonamentu niż doraźne zlecenia.

Abonament gwarantuje też regularność wykonywanych prac, co istotnie zwiększa bezpieczeństwo. Nie musimy martwić się o terminowe odśnieżanie, bo dba o to za nas firma w ramach abonamentu.

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem kwestię obowiązku odśnieżania, z jakim mierzyć muszą się właściciele posesji i zarządcy nieruchomości. Przytoczyłem przepisy prawa nakładające ten obowiązek i wskazałem, jakie kary grożą za jego zaniedbanie. Podkreśliłem, że leżący śnieg stanowi realne zagrożenie, więc odśnieżanie powinno być traktowane priorytetowo.

Przeanalizowałem także cenniki firm zajmujących się odśnieżaniem, by pokazać, ile trzeba zapłacić zarówno za odśnieżanie dachów, jak i podjazdów oraz chodników. Okazuje się, że są to usługi w miarę przystępne cenowo. Ponadto niektóre firmy mają w ofercie korzystniejsze cenowo abonamenty na odśnieżanie.

W tekście zwróciłem uwagę, że śnieg na dachach to nie tylko utrudnienie, ale przede wszystkim realne zagrożenie dla konstrukcji. Dlatego tak istotne jest nie tylko odgarnięcie pokrywy śnieżnej, ale też usuwanie sopli lodowych z dachówek i rynien specjalnymi lodołamaczami.

Mam nadzieję, że mój artykuł pozwolił nieco rozjaśnić temat obowiązków, kosztów i metod odśnieżania zarówno dachów, jak i najbliższego otoczenia posesji. To z pozoru prozaiczna kwestia, ale bardzo istotna dla naszego bezpieczeństwa w okresie zimowym.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
 4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły