News

Jakie są reakcje na zmiany w Orlenie?

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak07.02.20246 min.
Jakie są reakcje na zmiany w Orlenie?

Zmiany w zarządzie Orlenu zawsze budzą emocje wśród akcjonariuszy i opinii publicznej. Tym razem kontrowersje wzbudziło obsadzenie nowej, mocno upolitycznionej rady nadzorczej bez jasnego wyjaśnienia powodów odwołania poprzedników. Wielu docenia wprawdzie rozwój koncernu za kadencji Daniela Obajtka na stanowisku prezesa, ale teraz z niecierpliwością wyczekują decyzji akcjonariuszy w sprawie udzielenia mu absolutorium.

Akcjonariusze krytykują nową radę nadzorczą Orlenu

Nowa rada nadzorcza Orlenu spotkała się z krytyką ze strony niektórych akcjonariuszy koncernu. Nie spodobało im się przede wszystkim to, że żaden z nowo wybranych członków rady nie pojawił się na zorganizowanym we wtorek walnym zgromadzeniu. Wyrażali oni swoje niezadowolenie z tego powodu podczas głosowania.

Jacek Lampart, jeden z akcjonariuszy Orlenu i były działacz SLD, określił taką postawę nowej rady nadzorczej jako "lekceważącą". Jego zdaniem nie było żadnej merytorycznej dyskusji na temat kompetencji odwoływanych osób. Lampart podkreślał także, że strona rządowa powinna wytłumaczyć powody tak nagłych zmian.

Niejasna rola państwa w zmianach w radzie nadzorczej

Kontrowersje budzi też rola państwa w tych zmianach personalnych. Spółki takie jak Orlen bezpośrednio podlegają MAP, a mimo to nikt z resortu nie pojawił się na spotkaniu akcjonariuszy. Wskazywano, że obsadzanie stanowisk "swoimi" ludźmi odbywa się bez żadnej rzeczowej debaty.

Padały także głosy, że skoro rada nadzorcza została odwołana tak nagle, przed zwyczajnym walnym zgromadzeniem akcjonariuszy, to strona rządowa powinna wytłumaczyć, dlaczego tak się stało i przedstawić zarzuty pod adresem odwołanych członków.

Upolitycznienie nowej rady nadzorczej Orlenu budzi kontrowersje

Nowa rada nadzorcza Orlenu została mocno upolityczniona, co również spotkało się z krytyką. W jej skład weszli ludzie powiązani ze środowiskami politycznymi. Jednym z nich jest Ireneusz Sitarski ze stowarzyszenia Ordynacka, które skupia byłych działaczy ZSP. Innym przykładem jest Kazimierz Mordaszewski z MAP.

Zarzuty dotyczące upolitycznienia RN Orlenu nie są bezzasadne - mówią krytycy.

Pojawiają się opinie, że takie powiązania polityczne członków nowej rady nadzorczej nie służą bezstronności podejmowanych decyzji i mogą budzić kontrowersje.

Czy zmiany poprawią funkcjonowanie koncernu?

Kluczowe pytanie brzmi, czy te zmiany personalne faktycznie przyczynią się do lepszego zarządzania koncernem, czy są jedynie przejawem walki o wpływy polityczne. Wielu ekspertów ma co do tego poważne wątpliwości.

Z drugiej strony pojawiają się także głosy poparcia dla zmian, które mają usprawnić zarządzanie Orlenem. Zwolennicy tych roszad liczą, że nowa rada nadzorcza pozytywnie wpłynie na rozwój koncernu w przyszłości.

Czytaj więcej: Przełom na rynku mieszkaniowym w 2024 r. nie jest przewidywany

Niejasne powody odwołania poprzedniej rady nadzorczej Orlenu

Kontrowersje budzą nie tylko nowe nominacje do rady nadzorczej Orlenu, ale także niejasne powody tak nagłego odwołania poprzedniego składu. Decyzja o zmianach została podjęta bardzo szybko, na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.

Skład poprzedniej RN Orlenu
Wojciech Jasiński - przewodniczący
Andrzej Szumański - wiceprzewodniczący
Anna Wójcik - sekretarz
Andrzej Kapała
Roman Kusz
Anna Sakowicz-Kacz
Barbara Jarzembowska
Jadwiga Lesisz

Jak twierdzą krytycy, nikt ze strony rządowej nie przedstawił merytorycznego uzasadnienia, na czym miałaby polegać niekompetencja tych osób. Wielu akcjonariuszy uważa, że powinni oni otrzymać szansę na obronę swoich dokonań podczas kadencji.

Orlen rozwijał się za kadencji Daniela Obajtka jako prezesa

Choć nowa rada nadzorcza budzi kontrowersje, to rozwój Orlenu za kadencji Daniela Obajtka jako prezesa jest doceniany przez wielu akcjonariuszy. Udało mu się zdynamizować wzrost koncernu na niespotykaną wcześniej skalę.

Inwestorzy podkreślają, że Obajtek przyszedł do Orlenu, aby "zrobić coś dużego" i trzeba mu oddać, że osiągnął zakładany cel. Fuzje z Lotosem i PGNiG, ekspansja na rynki zagraniczne to jego największe sukcesy. Dlatego z zainteresowaniem akcjonariusze będą obserwować, jak nowe władze rady nadzorczej ocenią jego dokonania.

Czy Obajtek otrzyma absolutorium?

Kluczowym testem dla nowej rady nadzorczej będzie głosowanie na zwyczajnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy w sprawie udzielenia absolutorium Daniel Obajtkowi z pełnienia funkcji prezesa zarządu Orlenu. Jeśli nie dojdzie do kolejnych zmian, odbędzie się ono najprawdopodobniej w maju lub czerwcu tego roku.

Udzielenie bądź odmowa absolutorium dla byłego prezesa będzie wyraźnym sygnałem co do nastawienia nowych władz spółki wobec jego dokonań. Jeśli zarząd pod przewodnictwem Obajtka otrzyma zielone światło od akcjonariuszy, oznaczać to będzie akceptację dla dotychczasowego kursu rozwoju koncernu.

Zmiany w radzie nadzorczej mogą poprzedzać roszady w zarządzie

Eksperci wskazują, że zmiany w radzie nadzorczej Orlenu mogą być dopiero wstępem do szerszych roszad także w samym zarządzie koncernu. Nowi członkowie rady nadzorczej najprawdopodobniej będą chcieli mieć decydujący głos przy obsadzaniu najważniejszych stanowisk.

  • Józef Węgrecki - członek zarządu ds. operacyjnych
  • Piotr Sabat - członek zarządu ds. rozwoju

W zarządzie Orlenu wciąż pozostaje kilku menedżerów z ekipy Daniela Obajtka. Ich przyszłość stanie pod znakiem zapytania, jeśli nowe władze Orlenu zdecydują się na własne nominacje. Taki scenariusz wydaje się dość prawdopodobny w najbliższych miesiącach.

Podsumowanie

W artykule omówiono kontrowersje związane z odwołaniem starego i powołaniem nowego składu rady nadzorczej PKN Orlen. Akcjonariusze krytykowali nieobecność nowych członków rady na walnym zgromadzeniu i brak merytorycznej debaty nad zmianami. Zwrócono uwagę na upolitycznienie rady, co budzi obawy o wpływ decyzji biznesowych na interesy partyjne.

Poruszono także wątek rozwoju Orlenu za kadencji prezesa Daniela Obajtka, który cieszy się uznaniem inwestorów. Podkreślono, że przyszłość obecnych członków zarządu stoi pod znakiem zapytania, jeśli nowe władze spółki zdecydują się na wprowadzenie swoich ludzi. Za kluczowy test dla nowej rady nadzorczej uznano głosowanie ws. absolutorium dla Obajtka.

Podsumowując, zmiany w radzie nadzorczej Orlenu oceniono jako kontrowersyjne. Towarzyszy im wiele wątpliwości natury proceduralnej i merytorycznej. Mimo to wielu akcjonariuszy docenia dynamikę rozwoju koncernu za rządów prezesa Obajtka. Jego potencjalne odejście byłoby znaczącą stratą dla spółki.

Przyszłość pokaże, czy nowa rada nadzorcza potrafi zapewnić Orlenowi dalszy, stabilny rozwój i realizację ambitnych planów inwestycyjnych w dobie transformacji energetycznej. Od tego zależy nie tylko kondycja spółki, ale także bezpieczeństwo energetyczne całego kraju.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  2. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  3. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  4. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
  5. Przerwa od składek ZUS dla przedsiębiorców zapowiedziana przez ministra rozwoju
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły