Kredyty

Jakie zarobki są wymagane do otrzymania kredytu na 2%? Poznaj najnowsze wymogi!

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska28.11.20237 min.
Jakie zarobki są wymagane do otrzymania kredytu na 2%? Poznaj najnowsze wymogi!

3300 600 to maksymalne kwoty kredytu na 2%, o jakie mogą się ubiegać odpowiednio singiel oraz małżeństwo z dzieckiem lub dwojgiem dzieci w ramach rządowego programu dotacyjnego. Co trzeba zarabiać, by dostać taką hipotekę? W artykule dowiesz się, jak banki obliczają zdolność kredytową przy staraniu się o Bezpieczny Kredyt 2% i jakie dochody są wymagane w zależności od sytuacji rodzinnej i liczby dzieci.

Kluczowe wnioski:

 • Przy dochodzie poniżej 3800 zł netto miesięcznie singiel nie dostanie kredytu 2% w maksymalnej kwocie 500 tys. zł.
 • 6000 zł dochodu netto singla wystarczy, by otrzymać pełną kwotę 500 tys. zł kredytu hipotecznego.
 • Im więcej dzieci, tym mniejsza zdolność kredytowa przy takich samych dochodach wnioskodawców.
 • W dużych miastach potrzeba zarobków rzędu 8 tys. zł netto, by kupić 65-metrowe mieszkanie.
 • W mniejszych ośrodkach wystarczy 4-5 tys. zł miesięcznie na zakup podobnego metrażu.

Jakie są warunki rządowego kredytu hipotecznego na 2 proc.?

Aby skorzystać z rządowego programu „Pierwsze mieszkanie” i otrzymać Bezpieczny kredyt 2 proc., trzeba spełnić określone kryteria. Przede wszystkim liczy się dobra historia kredytowa i wiarygodność finansowa wnioskodawcy. Nie ma natomiast problemu z brakiem wkładu własnego, bo program łączy się z innym rządowym projektem „Mieszkanie bez wkładu własnego”.

Maksymalna kwota Bezpiecznego kredytu 2 proc., o jaką można się ubiegać, wynosi 500 tys. zł w przypadku singla i 600 tys. zł, gdy starają się małżonkowie lub osoba samotnie wychowująca dziecko. Warunki do spełnienia to m.in. wiek do 45 lat, zakup pierwszego mieszkania czy domu oraz brak wcześniejszej własności nieruchomości.

Czym jest tak naprawdę Bezpieczny kredyt 2 proc.?

Mimo reklamowania tego produktu hipotecznego jako kredytu z oprocentowaniem 2 proc., w rzeczywistości jego koszt będzie wyższy. Użyto pewnego skrótu myślowego, bo do wyliczeń rządowych przyjęto bardzo niską marżę banku, która odbiega od realiów rynkowych. Bezpieczny kredyt 2 proc. to tak naprawdę kredyt ze stopą na poziomie 2 proc. plus marża konkretnego banku.

W pierwszych 10 latach spłaty będą stosowane dopłaty do rat kredytowych. Dzięki temu oprocentowanie wyniesie właśnie 2 proc. oraz marża i ewentualna prowizja banku. Po 10 latach znikną jednak dopłaty i koszt kredytu wzrośnie.

Jak banki podchodzą do liczenia zdolności kredytowej osób starających się o kredyt 2 proc.?

Aby obliczyć, czy dany klient nadaje się do otrzymania Bezpiecznego kredytu 2 proc., banki muszą stosować wytyczne Komisji Nadzoru Finansowego zawarte w Rekomendacji S. Dotyczy ona zasad udzielania kredytów hipotecznych. W 2023 r. KNF zdecydowała się na złagodzenie niektórych reguł, by łatwiej było uzyskać ten rodzaj wsparcia.

Najważniejsza zmiana dotyczyła zmniejszenia tzw. bufora bezpieczeństwa z 5 proc. do 2,5 proc. przy ocenie zdolności kredytowej. W przypadku Bezpiecznego kredytu 2 proc. KNF pozostawiła jednak bankom dużą dowolność i bufor może być niższy niż 2 punkty proc.

Kto dostanie Bezpieczny kredyt 2 proc.?

Mimo poluzowania zasad wyliczania zdolności kredytowej, z programu skorzystają głównie osoby o relatywnie wysokich dochodach. Wymagania banków co do minimalnych zarobków są wciąż spore. Wysokość dostępnego kredytu hipotecznego zależy od konkretnej sytuacji zawodowej i rodzinnej.

Nawet po złagodzeniu przepisów przez KNF z Bezpiecznego kredytu 2 proc. skorzystają przede wszystkim osoby dobrze zarabiające. Wciąż trzeba legitymować się wysoką zdolnością kredytową, by móc liczyć na wsparcie.

Czytaj więcej: Poznaj ofertę kredytu gotówkowego PKO BP - najlepsze warunki i wysoka kwota

Singiel zarabiający najniższą krajową – zdolność kredytowa kredytu 2 proc.

Zarobki na poziomie najniższej krajowej, czyli obecnie 2783,86 zł netto, nie wystarczą, aby singiel otrzymał maksymalny Bezpieczny kredyt 2 proc. w kwocie 500 tys. zł. Przy takich płacach minimalnych zdolność sięga 135 tys. zł. Z odpowiednio wysokim wkładem własnym można jednak kupić niewielkie mieszkanie w tańszych lokalizacjach.

Miasto Cena 35 m2 Wymagane zarobki
Katowice 221 000 zł 3,5 tys. zł
Częstochowa 209 000 zł 3,4 tys. zł

Według przykładowych danych w Katowicach czy Częstochowie za ok. 200 tys. zł można kupić niewielką kawalerkę. Do sfinansowania takiego mieszkania kredytem 2 proc. potrzebny będzie jednak wkład własny w kwocie min. 65 tys. zł. Taki zaś będzie trudny do zaoszczędzenia przy najniższych zarobkach.

Singiel zarabiający 6000 netto – zdolność kredytowa kredytu 2 proc.

Jakie zarobki są wymagane do otrzymania kredytu na 2%? Poznaj najnowsze wymogi!

 • Singiel z dochodem 6000 zł netto miesięcznie może bez przeszkód otrzymać maksymalną kwotę Bezpiecznego kredytu 2 proc., czyli 500 tys. zł.
 • Przy takim poziomie zarobków netto może kupić niewielkie mieszkanie nawet w dużych miastach, np. w Warszawie czy w Krakowie.
 • W mniejszych ośrodkach, nawet wojewódzkich, za 6000 zł netto miesięcznie może pozwolić sobie na znacznie większy metraż.

Osiągając 6000 zł miesięcznie "na rękę" i nie mając innych zobowiązań finansowych, singiel bez problemu otrzyma w bankach maksymalną dostępną dla niego kwotę Bezpiecznego kredytu 2 proc., czyli pół miliona złotych.

Mając zdolność na takim poziomie, może kupić niewielką kawalerkę w dużym mieście albo znacznie większe mieszkanie w mniejszych ośrodkach regionalnych, gdzie ceny nieruchomości nie są tak wysokie.

Kalkulator Bezpiecznego Kredytu 2%

W sieci dostępne są kalkulatory Bezpiecznego kredytu 2 proc., które pozwalają na własnoręczne wyliczenie maksymalnej dostępnej kwoty hipoteki oraz miesięcznej raty przy założeniu konkretnych dochodów i stóp procentowych.

Singiel wychowujący dziecko zarabiający 5000 netto – zdolność kredytowa kredytu 2 proc.

W przypadku samotnego rodzica z jednym dzieckiem na utrzymaniu i zarobkami na poziomie 5000 zł netto, zdolność kredytowa Bezpiecznego kredytu 2 proc. wynosi 260 tys. zł. Taka kwota pozwoli na zakup niewielkiego mieszkania, np. kawalerki, w średniej wielkości mieście, o ile nie będzie wymagany wkład własny.

Mając jednak oszczędności na wkład własny w wysokości 40 tys. zł, singiel z dzieckiem może pozwolić sobie na zakup większego, 2- lub 3-pokojowego lokum dzięki łączeniu własnych funduszy z kredytem hipotecznym udzielanym w ramach programu.

Małżeństwo bezdzietne zarobki 8000 netto – zdolność kredytowa kredytu 2 proc.

Dla małżeństwa bez dzieci, które łącznie zarabia 8000 zł netto miesięcznie, zdolność kredytowa Bezpiecznego kredytu 2 proc. sięga maksymalnego pułapu przewidzianego dla pary, czyli 600 tys. zł.

Przy takim dochodzie i braku innych zobowiązań finansowych małżonkowie bez problemu kupią 2- lub 3-pokojowe mieszkanie w Warszawie bez konieczności posiadania wkładu własnego. W mniejszych miastach będą sobie mogli pozwolić na jeszcze większy metraż dzięki wsparciu z programu „Pierwsze mieszkanie”.

Rodzina 2+1 zarobki 8000 netto – zdolność kredytowa kredytu 2 proc.

W przypadku rodziny z jednym dzieckiem, utrzymującej się z łącznych zarobków rzędu 8000 zł netto, maksymalna kwota Bezpiecznego kredytu 2 proc. również wzrasta do pułapu 600 tys. zł.

Przy takim poziomie dochodów rodzice z jednym dzieckiem na utrzymaniu mogą pozwolić sobie na zakup przestronnego 3-pokojowego mieszkania w średniej wielkości mieście, np. w Poznaniu, Lublinie czy w Łodzi.

Rodzina 2+1 o łącznych zarobkach 8000 zł netto miesięcznie może z reguły liczyć na pełną pulę 600 tys. zł kredytu hipotecznego w ramach programu „Pierwsze mieszkanie”. Przy standardowym oprocentowaniu kredytów na poziomie 8,5 proc. ich zdolność wynosiłaby 255 tys. zł.

Rodzina 2+2 zarobki 8000 netto – zdolność kredytowa kredytu 2 proc.

W rodzinach z dwojgiem dzieci, gdzie rodzice osiągają łączny miesięczny dochód 8000 zł netto, zdolność kredytowa spada znacząco w porównaniu z poprzednimi modelami. Maksymalna dostępna kwota Bezpiecznego kredytu 2 proc. to 285 tys. zł.

Aby taka 4-osobowa rodzina mogła kupić trzypokojowe mieszkanie w średniej wielkości mieście, będzie potrzebowała dodatkowo nieco oszczędności na wkład własny. Wystarczy kwota rzędu 30-40 tys. zł środków własnych, by uzupełnić brakującą sumę i sfinansować zakup takiej nieruchomości.

Dochody wymagane przez bank przy staraniu się o Bezpieczny kredyt 2 proc. w wybranych miastach

Zdolność kredytowa zależy od wielu czynników, m.in. osiąganych dochodów, sytuacji rodzinnej, wcześniejszych zobowiązań finansowych czy planowanej kwoty i lokalizacji inwestycji w nieruchomość. Na tej podstawie banki ustalają, czy dana osoba może otrzymać Bezpieczny kredyt 2 proc. i w jakiej kwocie.

Dochód netto wymagany do zakupu konkretnego metrażu mieszkania różni się znacznie w zależności od miasta. Poniżej przykładowe wyliczenia dla wybranych lokalizacji w Polsce:

Miasto 35 m2 50 m2 65 m2
Gdańsk 4,8 tys. zł 7,3 tys. zł >600 tys. zł
Katowice 3,5 tys. zł 4,3 tys. zł 5 tys. zł
Warszawa 5,1 tys. zł 8 tys. zł >600 t

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
 4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły