News

Jarosław Olechowski traci kolejną posadę w spółce.

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak30.01.20246 min.
Jarosław Olechowski traci kolejną posadę w spółce.

Jarosław Olechowski kolejny raz traci intratną posadę w spółce z udziałem Skarbu Państwa. Były dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, który wcześniej pracował m.in. w TVP i Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, tym razem musiał pożegnać się z Bankiem Pekao S.A. Stało się tak po tym, jak wp.pl i Business Insider Polska ujawniły jego zatrudnienie w instytucji finansowej. Zwolnienie byłego prominentnego pracownika TVP poparł lider PO Donald Tusk.

Jak Jarosław Olechowski stracił pracę w TVP

Jarosław Olechowski przez wiele lat był związany z Telewizją Polską. Pracował tam od 2008 roku, początkowo jako zastępca dyrektora TVP Info. W 2011 roku objął stanowisko dyrektora głównego oddziału terenowego TVP w Warszawie. Rok później powierzono mu dodatkowo funkcję dyrektora programowego TVP Warszawa.

Przełomem w jego karierze był rok 2015, kiedy to został dyrektorem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Była to centralna komórka TVP odpowiedzialna za przygotowywanie serwisów informacyjnych dla wszystkich anten Telewizji Polskiej. Olechowski nadzorował wtedy m.in. główne wydanie "Wiadomości" TVP1.

Według mediów, w okresie pełnienia tej funkcji zarobił około 3,5 miliona złotych. W 2019 roku awansował na stanowisko dyrektora TVP3, czyli ogólnopolskiego kanału informacyjnego. Rok później został także dyrektorem TVP Warszawa.

Te dwie ostatnie funkcje Jarosław Olechowski pełnił do kwietnia 2022 roku. Wówczas został nagle odwołany przez zarząd Telewizji Polskiej. Jego następcą został Michał Adamczyk. W komunikacie TVP nie podano przyczyn tej decyzji. Jak ustaliły media, konflikt Olechowskiego z ówczesnym prezesem TVP Mateuszem Matyszkowiczem miał być powodem jego zwolnienia.

Spółki państwowe zatrudniają Jarosława Olechowskiego

Mimo nagłego odejścia z Telewizji Polskiej, Jarosław Olechowski szybko odnalazł się na rynku pracy. Już w maju 2022 roku został społecznym doradcą ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Dzięki temu zyskał dostęp do spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa.

W czerwcu 2022 roku Olechowski został zatrudniony w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej na stanowisku pełnomocnika zarządu ds. komunikacji i mediów. W PAŻP pracował do stycznia 2023 roku.

Następnie, jak ustaliła Wirtualna Polska, trafił do Banku Pekao S.A., gdzie był doradcą wiceprezesa Piotra Zborowskiego. Z kolei firma Enea Innowacje, należąca do państwowego koncernu energetycznego, również zatrudniła Jarosława Olechowskiego.

Olechowski sprawnie poruszał się po spółkach Skarbu Państwa, dzięki kontaktom nawiązanym jeszcze za czasów pracy w TVP oraz współpracy z ministrem Sasinem.

Czytaj więcej: Syn J. Kurskiego znalazł intratną posadę w państwowej spółce

Jarosław Olechowski zwolniony z PAŻP i Pekao SA

Kariera Jarosława Olechowskiego w państwowych spółkach nie trwała jednak długo. Już w styczniu 2023 roku został zwolniony z Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Natomiast pod koniec tego samego miesiąca portal Wirtualna Polska ujawnił, że pracuje również w Banku Pekao.

Informacja ta wywołała polityczną burzę. Lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk publicznie zaatakował zarząd Pekao za zatrudnienie „człowieka Jacka Sasina”. W efekcie bank zdecydował się rozwiązać umowę z Olechowskim.

Styczeń 2023 Zwolnienie z PAŻP
29 stycznia 2023 Ujawnienie pracy w Banku Pekao
30 stycznia 2023 Rozwiązanie umowy z Pekao SA

Enea Innowacje także pożegnała byłego dyrektora TAI

Jarosław Olechowski traci kolejną posadę w spółce.

Tego samego dnia, gdy Jarosław Olechowski stracił pracę w Banku Pekao, okazało się, że rozstał się również z firmą Enea Innowacje. Jak podała Wirtualna Polska, umowa z nim została zerwana w ostatnich dniach stycznia 2023 roku.

W ten sposób były dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, w ciągu zaledwie kilku tygodni, utracił intratne posady w trzech spółkach z udziałem Skarbu Państwa. Stało się tak za sprawą nagłośnienia jego zatrudnienia przez media.

Sam Jarosław Olechowski nie skomentował całej sprawy. Jego dalsza kariera zawodowa stanęła pod dużym znakiem zapytania. Biorąc pod uwagę kontrowersje wokół jego osoby, może mieć problemy ze znalezieniem pracy, przynajmniej w sektorze państwowym.

Powody odejścia z TVP Jarosława Olechowskiego

Nagłe odejście Jarosława Olechowskiego z Telewizji Polskiej w 2022 roku było zaskoczeniem. Oficjalnie nie podano powodów jego zwolnienia. Jak się jednak okazało, stał za tym konflikt Olechowskiego z ówczesnym prezesem TVP Mateuszem Matyszkowiczem.

Portal Onet jako pierwszy poinformował o tym, publikując rzekomy list krytyczny pod adresem prezesa, jaki miał napisać Olechowski. On sam temu zaprzeczył, ale faktyczny spór między nimi potwierdziły późniejsze doniesienia dziennikarzy.

Olechowski był kojarzony z wpływowym za rządów PiS byłym prezesem TVP Jackiem Kurskim. Jego nominacja na stanowisko dyrektora Telewizyjnej Agencji Informacyjnej była ewidentnie polityczna. Dlatego po objęciu funkcji przez Matyszkowicza musiał odejść ze stacji.

Z informacji medialnych wynika, że Jarosław Olechowski nie pałał sympatią do nowego prezesa TVP. Stąd też miał się z nim konfliktować, co ostatecznie doprowadziło do jego zwolnienia. Tym samym po latach zakończyła się jego owocna kariera w Telewizji Polskiej.

Przyszłość zawodowa Jarosława Olechowskiego pod znakiem zapytania

W momencie nagłego zwolnienia z TVP w 2022 roku Jarosław Olechowski był u szczytu kariery. Jednak po utracie posad w PAŻP, Banku Pekao i Enei Innowacje jego przyszłość zawodowa stanęła pod dużym znakiem zapytania.

Z pewnością będzie miał problem ze znalezieniem pracy w spółkach Skarbu Państwa. Jego zatrudnienie wywołało bowiem polityczną burzę, a sam Olechowski jest postrzegany jako kontrowersyjna postać.

Być może znajdzie jeszcze angaż w sektorze prywatnym, ale jego pensja z pewnością nie będzie tak wysoka, jak w przypadku intratnych posad w państwowych firmach. Były dyrektor TAI może też oczywiście podjąć działalność na własny rachunek w branży medialnej lub consultingowej.

Jednak bez wątpienia jego nagły i gwałtowny upadek to jedna z najgłośniejszych historii ze świata biznesu i mediów w ostatnim czasie. Dalsze losy Jarosława Olechowskiego będą z pewnością przedmiotem zainteresowania dziennikarzy śledczych.

Podsumowanie

W niniejszym artykule przybliżono sylwetkę i karierę zawodową Jarosława Olechowskiego, byłego dyrektora Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Przez wiele lat był on związany z Telewizją Polską, gdzie piął się po szczeblach kariery. Jednak w 2022 roku nagle stracił pracę w TVP w wyniku konfliktu z ówczesnym prezesem stacji.

Mimo tego szybko odnalazł się w spółkach Skarbu Państwa. Najpierw został doradcą ministra Sasina, a następnie zatrudniły go m.in. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Bank Pekao i Enea Innowacje. Jednak na początku 2023 roku stracił te intratne posady, gdy media ujawniły jego zatrudnienie.

Artykuł przybliża kulisy odejścia Olechowskiego z TVP oraz opisuje burzliwy okres na przełomie 2022 i 2023 roku, gdy kolejno tracił on pracę w państwowych spółkach. Obecnie jego dalsza kariera stoi pod znakiem zapytania.

Materiał ten stanowi obszerne kompendium wiedzy na temat kontrowersyjnej postaci Jarosława Olechowskiego. Pozwala lepiej zrozumieć mechanizmy rządzące obsadzaniem stanowisk w mediach publicznych i spółkach Skarbu Państwa.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły