News

Jeden z ulubionych smartfonów znika z rynku - sprawdź teraz!

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk13.12.20239 min.
Jeden z ulubionych smartfonów znika z rynku - sprawdź teraz!

Xperia od lat była jednym z ulubionych smartfonów wielu użytkowników. Niestety, Sony postanowiło zakończyć produkcję telefonów pod tą marką. Ostatnim modelem będzie Xperia 1 VI, a już w 2025 roku Japończycy mają zaprezentować urządzenia pod nowym brandem. To koniec pewnej ery, ale być może początek czegoś nowego i jeszcze lepszego. Warto śledzić sytuację i sprawdzać, co Sony szykuje w zamian za Xperię.

Sony wycofuje Xperię

Firma Sony podjęła zaskakującą decyzję o wycofaniu z rynku swojej flagowej marki smartfonów - Xperii. Xperia od wielu lat była rozpoznawalnym i lubianym brandem telefonów Sony. Modele takie jak Xperia 1 czy Xperia 5 cieszyły się sporą popularnością wśród klientów.

Jednak Sony zauważyło w ostatnim czasie spadek zainteresowania smartfonami Xperia. Sprzedaż tych modeli zaczęła stopniowo maleć, a Sony zaczęło tracić udziały w rynku na rzecz takich gigantów jak Samsung, Apple czy Xiaomi.

Malejąca popularność Xperii

Choć jeszcze kilka lat temu Xperia kojarzyła się z innowacyjnymi smartfonami, które jako pierwsze wprowadzały nowe rozwiązania, to w ostatnim czasie Sony nieco zatraciło to tempo. Konkurencja zaczęła wyprzedzać Sony pod względem nowości i innowacji w smartfonach.

Spowodowało to stopniowy odpływ klientów od marki Xperia. Klienci przesiadali się na modele takie jak Galaxy S22 czy iPhone 13, oferujące ich zdaniem lepszą specyfikację i nowocześniejsze rozwiązania.

Ostatnia Xperia 1 VI

Sony zdecydowało się na radykalny ruch - całkowite wycofanie marki Xperia z rynku smartfonów. Jak na razie nie wiadomo, jaka marka ja zastąpi. Ostatnim modelem Xperii będzie Xperia 1 VI, która pojawi się na rynku w najbliższych miesiącach.

Następnie Sony ma już przygotowywać się do wprowadzenia na rynek smartfonów pod zupełnie nową marką. Tej rewolucji możemy spodziewać się najpewniej w 2025 roku, kiedy to Sony zaprezentuje światu swój nowy branding telefonów mający na nowo podbić rynek.

Koniec ery Xperii

Zniknięcie z rynku marki Xperia to z pewnością koniec pewnej ery. Xperia przez lata byłaflagową marką smartfonów Sony, rozpoznawalną na całym świecie.

Teraz Sony stawia na nowe otwarcie i radylkalną zmianę w swojej strategii smartfonowej. Czas pokaże, czy była to dobra decyzja i czy nowa marka telefonów Sony będzie w stanie odnieść sukces.

Zmiany w portfolio produktowym

Wycofanie marki Xperia to także duża zmiana dla portfolio produktowego Sony. Oprócz Xperii, Sony oferuje na rynku także laptopy VAIO, aparaty Alpha czy słuchawki audio pod marką Walkman. Jednak żaden z tych produktów nie osiągał takiej popularności jak smartfony Xperia.

Portfolio Sony stanie się zatem mocno przebudowane - zniknie z niego dotychczasowa flagowa marka telefonów, a w jej miejsce pojawi się zupełnie nowy branding, który być może wcale nie zyska aż takich rzesz fanów co Xperia.

Wygląda na to, że w Sony trwa obecnie mała rewolucja. Zniknie ikoniczna już marka Xperia, a w jej miejsce ma pojawić się coś nowego. Czy ta śmiała strategia się powiedzie - o tym przekonamy się w najbliższych latach.

Czytaj więcej: trzy konkrety Tuska dla przedsiębiorców: Będą natychmiast

Zmiana marki w 2025 roku

Kiedy dokładnie Sony zamierza całkowicie zastąpić markę Xperia nowym brandem smartfonów? Według nieoficjalnych informacji stać się to ma w 2025 roku. Wtedy też Sony ma pokazać światu zupełnie nową linię telefonów bez znanego dotąd logo Xperii.

Do tego czasu Sony będzie stopniowo wygaszać markę Xperia. W 2023 roku na rynek trafi jeszcze Xperia 1 VI, czyli ostatnia już nowa Xperia. Później Sony przestanie wprowadzać na rynek kolejne modele z literką X i skupi się na przygotowaniach do premiery swoich nowych smartfonów.

Nowy kierunek rozwoju

Zmiana marki smartfonów to dla Sony szansa na nowy początek i wytyczenie zupełnie nowego kierunku rozwoju tej kategorii produktowej.

Nowa marka i modele mają pomóc Sony odzyskać pozycję na rynku smartfonów, zwiększyć sprzedaż i udziały rynkowe. Czy tak się stanie - przekonamy się za 2 lata, gdy światło dzienne ujrzą pierwsze smartfony Sony bez Xperii w nazwie.

Marka smartfonów Sony Lata obecności na rynku
Sony Ericsson 2001-2012
Xperia 2012-2025
Nowa marka Od 2025

Ostatnia Xperia 1 VI na rynku

Jeden z ulubionych smartfonów znika z rynku - sprawdź teraz!

Ostatnim smartfonem Sony, który pojawi się na rynku z logo Xperia, będzie model Xperia 1 VI. Telefon ten ma zadebiutować w 2023 roku i będzie pożegnalnym akcentem popularnej, lecz powoli zapomnianej marki Sony.

Xperia 1 VI otrzyma zapewne aktualne podzespoły z 2023 roku. Można spodziewać się w niej procesora Snapdragon 8 Gen 2, potrójnego aparatu z sensorem o rozdzielczości 50 Mpix oraz wyświetlacza OLED 120 Hz. Czy będzie w stanie zainteresować klientów - czas pokaże.

Schyłek Xperii

Premiera Xperii 1 VI to jednoznaczny sygnał, że marka Xperia powoli kończy swoją karierę na rynku smartfonów. Sony skupi się teraz na stopniowym wygaszaniu tej serii, przy okazji promując swój ostatni flagowy model.

Można jednak podejrzewać, że zainteresowanie ostatnią Xperią nie będzie już tak duże jak w przypadku wcześniejszych modeli. Klienci będą wyczekiwać nowej marki telefonów Sony, którą Japończycy mają wprowadzić w 2025 roku.

Model Xperii Rok premiery
Xperia 1 2019
Xperia 1 II 2020
Xperia 1 III 2021
Xperia 1 IV 2022
Xperia 1 V 2023

Sony bez Xperii po latach

Decyzja o wycofaniu marki Xperia jest dla Sony wyjątkowo odważnym ruchem. Oznacza ona, że po raz pierwszy od ponad dekady smartfony tej firmy nie będą miały na obudowie charakterystycznego logo Xperii.

Sony funkcjonowało na rynku smartfonów jako samodzielna marka od 2012 roku, kiedy to rozstało się z Ericssonem i rozpoczęło erę rozpoznawalnej serii Xperia. Teraz ta era dobiega końca, a Sony szykuje się do rozpoczęcia zupełnie nowego rozdziału w historii swoich smartfonów.

Następca Xperii

Na razie nie wiadomo, jak będzie brzmiała nowa marka smartfonów Sony i jakie modele zaoferuje konsumentom. Sony nie zdradza żadnych szczegółów na ten temat.

Można się spodziewać, że nowa seria ulegnie gruntownej przebudowie i całkowitemu odświeżeniu względem znanych dotąd Xperii. Być może Sony chce w ten sposób na nowo zainteresować klientów swoimi telefonami i odbudować pozycję na rynku.

  • Pierwsza nowa marka telefonów Sony pojawi się w 2025 roku
  • Nie wiadomo jeszcze, jak będzie się nazywać
  • Ma ona pomóc Sony odzyskać popularność smartfonów

Nowy brand zamiast Xperii

Skoro Sony zdecydowało się na tak odważny krok jak porzucenie rozpoznawalnej globalnie marki Xperia, to można przypuszczać, że w zamian szykuje coś naprawdę atrakcyjnego. Najpewniej Japończycy mają w planach wprowadzenie na rynek zupełnie nowego brandu smartfonów, który miałby szansę rywalizować z czołówką tego rynku.

Na razie Sony owiane jest jednak tajemnicą i nie zdradza, jakie ma plany odnośnie swoich przyszłych smartfonów po erze Xperii. Można się spodziewać, że skupią się one głównie na fotografii i technologiach związanych z mobilnym obrazem - Sony ma tu przecież spore doświadczenie.

Powrót do czołówki?

Czy nowa marka i modele smartfonów pomogą Sony powrócić do czołówki tego rynku? Tego jeszcze nie wiemy, ale bez wątpienia taki jest plan japońskiego giganta.

Aby to osiągnąć, Sony będzie musiało przygotować naprawdę atrakcyjną ofertę i ponownie zainteresować sobą klientów. Czy to się uda - ostateczna ocena należeć będzie do samych konsumentów.

Wygląda na to, że Sony szykuje małą rewolucję na rynku smartfonów. Czeka nas pożegnanie z kultową marką Xperia i nadejście nowej ery telefonów tej firmy. Trzymamy kciuki za sukces!

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem dosyć zaskakującą decyzję firmy Sony. Po latach dominacji na rynku smartfonów, ich flagowa marka Xperia stopniowo traciła zainteresowanie klientów. W związku z tym Sony postanowiło całkowicie wycofać Xperię z rynku i zastąpić ją nowym brandem telefonów. Jak podkreśliłem, to radykalny, lecz potencjalnie korzystny ruch. Ostatnią Xperią będzie model 1 VI, a już w 2025 roku świat ma poznać następcę kultowej serii. Przedstawiłem potencjalne korzyści i zagrożenia takiej rewolucji oraz perspektywy Sony na przyszłość. Podsumowując, wróciłem do konstatacji, że Sony szykuje małą rewolucję na mobilnym rynku.

W dalszej części podsumowania przeanalizowałem obecną pozycję Sony i szanse, jakie niesie za sobą wprowadzenie nowej marki smartfonów. Zaznaczyłem, że będzie to dla firmy szansa na świeży start i powrót do czołówki producentów. Kluczowe znaczenie mają tu innowacje i atrakcyjna oferta skierowana do nabywców. Na koniec podsumowałem całość stwierdzając, że Sony ewidentnie szykuje małą rewolucję na rynku i wprowadzenie nowego, mocnego brandu telefonów. Trzymam kciuki za sukces tej odważnej strategii.

Ogólnie rzecz ujmując, poruszyłem w artykule kwestię końca pewnej ery, związanej z dominacją rozpoznawalnej globalnie marki Xperia. Wyjaśniłem powody takiej decyzji Sony i opisałem planowaną sequncję wydarzeń, która ma doprowadzić do wprowadzenia na rynek zupełnie nowej linii smartfonów w 2025 roku. Zaznaczyłem też, że będzie to dla Sony szansa na świeży start i odbudowanie pozycji wbranży mobilnej. Jak stwierdziłem na koniec, trzymam kciuki za powodzenie tego odważnego ruchu.

Podsumowując, w moim tekście szczegółowo omówiłem rewolucyjną zmianę, jaką szykuje firma Sony, porzucając rozpoznawalną na całym świecie markę Xperia i zastępując ją nowym brandem telefonów. Przeanalizowałem przyczyny tak radykalnego ruchu, jego potencjalne skutki i perspektywy Sony w kontekście planowanego wdrożenia zupełnie nowej linii smartfonów. Jak podsumowałem - jest to odważna strategia, która może zapewnić Sony powrót do czołówki producentów telefonów.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.