News

Kadrowa zmiana w Enei: miliarder domaga się rozliczeń za Ostrołękę

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak31.01.20243 min.
Kadrowa zmiana w Enei: miliarder domaga się rozliczeń za Ostrołękę

Kadrowa zmiana w Enei wywołała niepokój wśród inwestorów spółki. Podczas Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy odwołano część rady nadzorczej, a w ich miejsce powołano pięciu nowych członków, którzy okazali się samymi prawnikami. Nie spodobało się to miliarderowi Zbigniewowi Jakubasowi, akcjonariuszowi Enei, który zażądał rozliczenia byłego zarządu za straty poniesione przy budowie elektrowni Ostrołęka C. Straty te oszacowano na ponad 650 mln złotych, co przekłada się na około 1,5 złotego straty na akcję.

Wymiana władz w Enei

We wtorek, 31 stycznia 2023 roku, odbyło się Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy spółki energetycznej Enea. Podczas spotkania doszło do istotnych zmian personalnych w radzie nadzorczej firmy. Z funkcji odwołano troje dotychczasowych członków: Romana Stryńskiego, Pawła Łomckiego oraz Anetę Kordowską. W ich miejsce powołano aż pięcioro nowych przedstawicieli - wszyscy to prawnicy z nominacji Skarbu Państwa, który jest największym akcjonariuszem Enei.

Nowi członkowie rady nadzorczej Enei to: Ewa Bagińska, Zbigniew Szymczak, Piotr Szymanek, Michał Gniatkowski oraz Monika Starecka. Tylko jedna z tych osób ma doświadczenie w branży energetycznej. Pozostali to prawnicy bez kompetencji technicznych związanych z sektorem, w którym działa spółka.

Krytyka ze strony akcjonariuszy

Nominacje członków rady nadzorczej nie spodobały się niektórym akcjonariuszom Enei. Jednym z krytyków decyzji jest miliarder Zbigniew Jakubas, właściciel holdingu Multico, który także posiada akcje spółki. Jego zdaniem, w radzie nadzorczej firmy energetycznej powinno znaleźć się więcej specjalistów o pro

Podsumowanie

Podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy Enei doszło do istotnych zmian personalnych w radzie nadzorczej. Odwołano trzech jej dotychczasowych członków, a w ich miejsce powołano pięciu nowych. Okazało się, że wszyscy nowi członkowie rady to prawnicy, co nie spodobało się akcjonariuszowi Zbigniewowi Jakubasowi.

Uważa on, że w radzie nadzorczej spółki energetycznej powinno zasiadać kilku inżynierów, którzy rozumieją specyfikę branży. Tymczasem nowa rada składa się głównie z prawników, co może utrudniać podejmowanie trafnych decyzji biznesowych w trudnym okresie transformacji energetycznej.

Jakubas zaapelował też o rozliczenie strat związanych z nieudaną inwestycją w blok energetyczny w Ostrołęce. Straty te oszacowano na ponad 650 mln zł, czyli około 1,5 zł na akcję. W jego ocenie była to ewidentnie decyzja polityczna, podjęta bez realnej analizy biznesowej.

Mimo krytyki, pozytywnie ocenił on fakt, że podczas walnego zgromadzenia akcjonariusze otrzymali realną możliwość zabrania głosu i dyskusji z zarządem. Stanowi to zmianę w porównaniu do wcześniejszych lat.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
  2. Nowe taryfy zatwierdzone. Bez decyzji premiera inflacja i rachunki wystrzelą
  3. Nieprzewidywalna sytuacja na rynku paliw. Benzyna tańsza niż kiedykolwiek?
  4. Budżet na wstrzymaniu? Minister finansów zabiera głos
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły