News

Kamiński i Wąsik bez mandatów poselskich. Decyzja zapadła!

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak21.12.20237 min.
Kamiński i Wąsik bez mandatów poselskich. Decyzja zapadła!

Kamiński i Wąsik bez mandatów poselskich. Sąd Okręgowy w Warszawie skazał byłych szefów CBA Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika na 2 lata więzienia za przekroczenie uprawnień podczas "afery gruntowej". W związku z wyrokiem, marszałek Sejmu Szymon Hołownia podpisał decyzję o odebraniu im mandatów poselskich. Sprawa ma długą historię i ciągnie się od 2007 roku. Teraz przyszłość polityczna Kamińskiego i Wąsika stoi pod znakiem zapytania.

Sąd skazał Kamińskiego i Wąsika

Sąd Okręgowy w Warszawie skazał byłych szefów CBA Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika na 2 lata więzienia za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne podczas tzw. "afery gruntowej" w 2007 roku. Jest to związane z umorzeniem ich sprawy przez Sąd Okręgowy w 2016 roku po zastosowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę prawa łaski. Teraz Sąd Najwyższy uchylił to umorzenie i nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy.

Wyrok jest prawomocny i kończy blisko 10-letnią batalię sądową Kamińskiego i Wąsika. W 2015 roku zostali oni skazani w pierwszej instancji na 3 lata więzienia. Kamiński oceniał wtedy, że wyrok "godzi w elementarne poczucie sprawiedliwości, jest kuriozalny, rażąco niesprawiedliwy i niezrozumiały". Jednak Sąd Najwyższy podtrzymał winę byłych szefów CBA.

Kolejny wyrok po 10 latach

Po ponad 10 latach od wybuchu afery, Kamiński i Wąsik zostali skazani prawomocnym wyrokiem. Oznacza to, że ich działania operacyjne w CBA faktycznie przekraczały uprawnienia i miały charakter nielegalny. Mimo wcześniejszych wyroków skazujących, dopiero teraz nałożono na nich ostateczną karę.

Wydaje się, że Sąd Najwyższy chciał w ten sposób zamknąć głośną sprawę i postawić kropkę nad i. Kamiński i Wąsik przez lata unikali odpowiedzialności, jednak ostatecznie i tak zostali ukarani. Prawomocny wyrok kończy długotrwałe sądowe walki i wskazuje winnych kontrowersyjnej "afery gruntowej".

Hołownia podpisał decyzję o utracie mandatów

W związku z prawomocnym skazaniem przez sąd, marszałek Sejmu Szymon Hołownia podpisał decyzję o wygaszeniu mandatów poselskich Kamińskiego i Wąsika. Oznacza to, że stracili oni immunitet poselski i status posła na Sejm.

Hołownia wcześniej zapowiadał, że podejmie takie kroki. Kamiński i Wąsik mieli 3 dni na odwołanie się do Sądu Najwyższego od tej decyzji. Nie wiadomo jednak, czy skorzystali z tej możliwości.

Kontrowersyjna decyzja marszałka

Decyzja Hołowni wywołała kontrowersje i sprzeciw niektórych polityków. Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy, nie ma podstaw do pozbawienia mandatów, ponieważ wcześniej ułaskawił Kamińskiego i Wąsika. Hołownia jednak twierdzi, że skoro sąd skazał ich prawomocnym wyrokiem, to immunitet przestał obowiązywać.

Utrata mandatów poselskich ma duże znaczenie polityczne. Obaj politycy tracą wpływy i możliwość kształtowania polityki państwa jako posłowie. Ich kariery polityczne zostały poważnie zagrożone.

Czytaj więcej: Czy Twoje Mieszkanie w tej dzielnicy Warszawy już kosztuje prawie 20 tys. za m2?

Kamiński i Wąsik stracili immunitet poselski

Kluczową konsekwencją decyzji marszałka Sejmu jest utrata immunitetu poselskiego przez Kamińskiego i Wąsika. Dotychczas chronił ich on przed odpowiedzialnością karną i aresztowaniem w związku ze skazaniem przez sąd.

Immunitet poselski nie jest przywilejem, lecz gwarancją niezależności posła w wykonywaniu mandatu

Utrata tego immunitetu powoduje, że Kamiński i Wąsik stają się zwykłymi obywatelami, odpowiadającymi za swoje czyny tak samo jak inni. Ich pozycja jako posłów nie stanowi już ochrony przed konsekwencjami działań sprzed lat.

Możliwość odbycia kary więzienia

Ponadto otwiera to drogę do odbycia przez nich 2-letniego wyroku pozbawienia wolności, na który skazał ich sąd. Wcześniej, jako posłowie chronieni immunitetem, Kamiński i Wąsik unikali więzienia. Teraz jednak taka perspektywa staje się realna.

Prokuratura może wystąpić o doprowadzenie ich do zakładu karnego. Jeśli do tego dojdzie, będzie to znaczący, choć kontrowersyjny finał głośnej "afery gruntowej", ciągnącej się już od 2007 roku.

Prezydent Dudy w liście bronił skazanych

Kamiński i Wąsik bez mandatów poselskich. Decyzja zapadła!

Prezydent Andrzej Duda w liście do marszałka Sejmu Szymona Hołowni stwierdził, że nie ma podstaw do pozbawienia Kamińskiego i Wąsika mandatów poselskich. Jego zdaniem, w związku z wcześniejszym ułaskawieniem, nie zachodzą przesłanki do stwierdzenia wygaśnięcia ich mandatów.

Stanowisko prezydenta spotkało się jednak ze sprzeciwem Hołowni, który podkreślał, że skoro sąd skazał Kamińskiego i Wąsika prawomocnym wyrokiem, to immunitet przestał ich chronić. Spór między prezydentem a marszałkiem Sejmu unaocznił różnicę zdań w tej głośnej sprawie.

Prezydenckie prawo łaski bezskuteczne?

Okazuje się, że zastosowanie prawa łaski przez prezydenta Dudę w 2016 roku nie uchroniło ostatecznie Kamińskiego i Wąsika. Mimo ułaskawienia, sąd skazał ich teraz prawomocnym wyrokiem, co uruchomiło mechanizm odebrania mandatów poselskich.

Prezydent próbował więc bronić skazanych polityków, ale jego działania na finał nie przyniosły spodziewanego rezultatu. Kamiński i Wąsik stracili immunitet oraz stanowiska i stali się zwykłymi obywatelami.

"Afera gruntowa" prowadzi do utraty stanowisk

Cała sprawa sięga 2007 roku, kiedy CBA pod kierownictwem Kamińskiego i Wąsika przeprowadziło kontrowersyjne działania operacyjne, prowadząc działania mające skompromitować ówczesnego ministra rolnictwa. Ów minister został oczyszczony z zarzutów, a CBA przekroczyło uprawnienia.

Sprawa zyskała miano "afery gruntowej" i ciągnęła się latami. Doprowadziła ostatecznie do utraty stanowisk i immunitetu przez szefów CBA z tamtych czasów - Kamińskiego i Wąsika. Pokazuje to, że nawet po latach nielegalne działania mogą zostać ukarane.

Rok początkowy 2007
Lata trwania procesu blisko 10 lat
Początkowe kary 3 lata więzienia (2015)
Kary obecne 2 lata więzienia

Jak widać w tabeli, "afera gruntowa" ciągnęła się ponad dekadę, a jej finał nastąpił dopiero w 2022 roku. Ostatecznie Kamiński i Wąsik zostali skazani na 2 lata pozbawienia wolności.

Przyszłość polityczna Kamińskiego i Wąsika niepewna

W wyniku utraty immunitetu poselskiego i mandatów, przyszłość polityczna Kamińskiego i Wąsika stoi pod znakiem zapytania. Byli dotychczas prominentnymi postaciami obozu władzy, ale ich kariery legły w gruzach.

Ponadto grozi im realna perspektywa odbycia kary 2 lat pozbawienia wolności w związku ze skazaniem przez sąd. Jeśli do tego dojdzie, ich powrót do czynnej polityki będzie mocno utrudniony.

Niewykluczone, że znajdą jeszcze sojuszników gotowych ich wesprzeć. Jednak na razie ciężko wskazać, aby w najbliższej przyszłości Kamiński i Wąsik odzyskali dawną pozycję polityczną i realną władzę.

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem kwestię utraty mandatów poselskich przez Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Opisałem, jak Sąd Okręgowy w Warszawie skazał ich na 2 lata więzienia za działania w tzw. "aferze gruntowej". To prawomocnie zakończyło ciągnącą się latami sprawę byłych szefów CBA.

Następnie przedstawiłem decyzję marszałka Sejmu Szymona Hołowni o odebraniu Kamińskiemu i Wąsikowi immunitetów poselskich. Stało się to automatycznie w wyniku skazania ich przez sąd. Spowodowało utratę przez nich mandatów posła.

Omówiłem też kontrowersje z tym związane, w tym stanowisko prezydenta Andrzeja Dudy, który bronił skazanych polityków. Jednak ostatecznie nie udało mu się zapobiec utracie przez nich immunitetu i statusu posłów.

Na koniec wskazałem, że cała sprawa pokazuje, iż nielegalne działania z przeszłości mogą doprowadzić do utraty stanowisk nawet po wielu latach. Tak też stało się z Kamińskim i Wąsikiem, których kariery polityczne legły w gruzach.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Warto płacić prowizję? Jak uniknąć pośrednika-krwiopijcy
NewsWarto płacić prowizję? Jak uniknąć pośrednika-krwiopijcy

Zatrudnienie pośrednika nieruchomości to opłacalna inwestycja. Poznaj znaki profesjonalnego agenta, jego wynagrodzenie i koszty prowizji. Dowiedz się, jak uniknąć nierzetelnych pośredników i znaleźć najlepszego specjalistę, który zapewni bezpieczną transakcję w dobrej cenie.