News

Kandydaci na szefa UODO. Kto został w grze?

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak21.12.20235 min.
Kandydaci na szefa UODO. Kto został w grze?

Zgłoszone cztery kandydatury na szefa UODO to początek decydującego etapu wyboru nowego prezesa tej instytucji. W grę wchodzą przedstawiciele ugrupowań koalicji rządzącej, którzy mają największe szanse objęcia tego stanowiska. Przed głosowaniem w Sejmie kandydatury zostaną zaopiniowane przez komisję sprawiedliwości. Wybór ma nastąpić po 1 stycznia 2024 roku, kiedy dobiegnie końca przedłużona kadencja obecnego prezesa Jana Nowaka.

Zgłoszone cztery kandydatury na szefa UODO

Do Sejmu wpłynęły cztery oficjalne kandydatury na stanowisko prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Jak wynika z informacji podawanych przez media, trzy z tych kandydatur zostały zgłoszone przez ugrupowania tworzące koalicję rządzącą. Oznacza to, że mają one największe szanse na objęcie tego ważnego stanowiska.

Rozpoczyna się zatem decydujący etap procedury wyłonienia nowego szefa UODO. Stanowisko to cieszy się dużym zainteresowaniem, o czym świadczy fakt zgłoszenia aż czterech oficjalnych kandydatów. Jednak w praktyce to przedstawiciele partii rządzących mają kluczowe znaczenie w tym procesie.

Kandydaci popierani przez koalicję mają przewagę

Z dotychczasowych informacji wynika, że fotel prezesa UODO najprawdopodobniej obejmie jeden z trzech kandydatów mających poparcie klubów koalicyjnych. Daje im to znaczną przewagę nad czwartym kandydatem, który nie może liczyć na głosy większości sejmowej.

Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych powołuje i odwołuje Sejm za zgodą Senatu. To właśnie posłowie i senatorowie zdecydują, kto obejmie to intratne i prestiżowe stanowisko.

Wybór nowego prezesa po 1 stycznia 2024

Nowy szef Urzędu Ochrony Danych Osobowych zostanie wybrany dopiero po 1 stycznia 2024 roku, czyli już po rozpoczęciu nowego roku. Wcześniej nie było to możliwe m.in. ze względu na zablokowanie procedury wyborczej po ostatnich wyborach parlamentarnych.

Nowy prezes zastąpi na stanowisku Jana Nowaka, którego pięcioletnia kadencja dobiegła końca już w maju ubiegłego roku. Jednak z uwagi na przeciągającą się procedurę wyborczą, nadal on pełni obowiązki szefa UODO do czasu wyłonienia jego następcy.

Długotrwały proces wyboru

Wybór nowego szefa Urzędu Ochrony Danych Osobowych jest procesem złożonym i długotrwałym. Wymaga on zgody między Sejmem i Senatem, a także zaopiniowania kandydatur przez właściwą komisję sejmową. Te uwarunkowania sprawiły, że mija już siedem miesięcy od zakończenia kadencji poprzedniego prezesa, a jego następca wciąż nie został wybrany.

Można się jednak spodziewać, że w nowym roku parlamentarzyści wreszcie dokończą tę procedurę i wybiorą nowego szefa UODO spośród zgłoszonych kandydatów.

Czytaj więcej: Ciekawostka: Kto z byłych prezydentów Radomia obejmie stanowisko ministra finansów?

Procedura wyboru prezesa UODO

Zanim prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zostanie wybrany przez Sejm, kandydatury muszą przejść przez kilka etapów. Najpierw wpływają do Sejmu oficjalne zgłoszenia.

Następnie, zgodnie z regulaminem Izby, wnioski dotyczące powołania prezesa UODO muszą trafić do zaopiniowania przez sejmową Komisję Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Dopiero gdy komisja wyda pozytywną opinię, może dojść do głosowania na posiedzeniu Sejmu.

Z przepisów wynika, że głosowanie wniosków w sprawie wyboru prezesa UODO może nastąpić nie wcześniej niż siódmego dnia od doręczenia posłom druku zawierającego oficjalne kandydatury.

Następnie kandydatura wybrana przez Sejm musi jeszcze uzyskać aprobatę Senatu. Dopiero wówczas możliwe jest ostateczne powołanie na urząd prezesa UODO.

Komisja opiniuje kandydatów przed głosowaniem

Kandydaci na szefa UODO. Kto został w grze?

Kluczowym etapem procedury wyboru szefa Urzędu Ochrony Danych Osobowych jest zaopiniowanie zgłoszonych kandydatur przez właściwą komisję sejmową. W tym przypadku rolę tę pełni Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Komisja dokładnie analizuje dokumenty oraz kwalifikacje osób ubiegających się o urząd prezesa UODO. Następnie w drodze głosowania wydaje opinię, czy dana kandydatura nadaje się do objęcia tego stanowiska.

Pozytywna opinia komisji jest niezbędna, aby wniosek trafił pod obrady całego Sejmu. Negatywna opinia oznacza, że dany kandydat odpada z dalszego postępowania.

Data zakończenia kadencji Jana Nowaka Maj 2023
Liczba zgłoszonych kandydatur na prezesa UODO 4
Planowany termin wyboru nowego szefa Po 1 stycznia 2024

Kadencja Jan Nowak już się zakończyła

Obecny prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych Jan Nowak pełni swoją funkcję już po upływie konstytucyjnej pięcioletniej kadencji. Jego kadencja dobiegła końca w maju 2023 roku.

Jednak ze względu na przeciągającą się procedurę wyboru następcy, Jan Nowak wciąż pełni obowiązki szefa UODO. Będzie to robił aż do momentu wyłonienia nowego prezesa przez Sejm i Senat.

Można więc powiedzieć, że mamy obecnie do czynienia z przedłużoną lub dodatkową kadencją urzędującego prezesa. Zgodnie z zapowiedziami nowy szef UODO ma zostać wybrany na początku 2024 roku.

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem kwestię wyboru nowego prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Przedstawiłem informację o zgłoszeniu czterech oficjalnych kandydatur na to stanowisko, z których trzy mają poparcie partii rządzących. Można więc przypuszczać, że o fotel szefa UODO powalczą głównie ci kandydaci.

Wyjaśniłem, że nowy prezes zostanie wybrany dopiero po 1 stycznia 2024 roku, kiedy zakończy się przedłużona kadencja obecnego szefa Jana Nowaka. Przybliżyłem też procedurę wyboru, która wymaga m.in. zaopiniowania kandydatur przez komisję sejmową.

Scharakteryzowałem zasady i przebieg całego procesu powołania prezesa UODO. Zaprezentowałem kluczową rolę, jaką odgrywa w tym Sejm i Senat. Starałem się przedstawić te kwestie w przystępny, konwersacyjny sposób, bez zbędnego żargonu prawniczego.

Mam nadzieję, że mój artykuł pozwolił jasno i wyczerpująco wyjaśnić wszystkie wątpliwości dotyczące obecnej sytuacji związanej z wyborem nowego kierownictwa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. W środę posłanka zastąpi Mariusza Kamińskiego. Jego ślubowanie w Sejmie.
  2. Prezydent podpisał ważne ustawy nowego rządu w piątek wieczór
  3. Co Prezes NBP mówi o inflacji? Klucz do decyzji RPP na wykresie
  4. Jak sztuczna inteligencja zastępuje nauczycieli? Futuroznawcy podają, że ruszyły zwolnienia
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły