Banki

Kiedy przychodzą przelewy PKO BP - godziny przelewów i terminy wpływu

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk31.12.20238 min.
Kiedy przychodzą przelewy PKO BP - godziny przelewów i terminy wpływu

Kiedy przychodzą przelewy PKO BP to pytanie, które zadaje sobie wielu klientów tego banku. W niniejszym artykule wyjaśniamy godziny oraz terminy wpływu różnego rodzaju przelewów w PKO BP. Dowiesz się m.in. kiedy na twoje konto trafią pieniądze z przelewów wewnętrznych, Express Elixir, SORBNET, zagranicznych, ZUS czy przelewów na rachunki firmowe.

Kluczowe wnioski:
 • Przelewy wewnętrzne w PKO BP realizowane są natychmiast lub w ciągu 1 dnia roboczego.
 • Przelewy Express Elixir widoczne są na koncie odbiorcy w ciągu kilku sekund.
 • Przelewy SORBNET docierają na konto tego samego dnia przed godziną 16:00.
 • Zagraniczne przelewy przychodzące realizowane są zwykle w ciągu 2-3 dni roboczych.
 • Wpływy ZUS i US na konto w PKO BP są księgowane na bieżąco.

Kiedy przychodzą przelewy wewnętrzne PKO BP

Przelewy wewnętrzne PKO BP to przelewy pomiędzy rachunkami prowadzonymi w tym samym banku. Są one realizowane błyskawicznie - środki są księgowane na koncie odbiorcy natychmiast po złożeniu zlecenia lub najpóźniej do końca następnego dnia roboczego.

W praktyce oznacza to, że jeśli zlecisz przelew wewnętrzny w PKO BP w dzień roboczy w godzinach 8-16, pieniądze od razu pojawią się na docelowym rachunku. Natomiast przelewy zlecone po godz. 16 lub w dni wolne od pracy zaksięgowane zostaną do końca kolejnego dnia roboczego (najczęściej rano).

Błyskawiczne przelewy wewnętrzne dostępne są dla wszystkich rachunków osobistych i firmowych w PKO BP. Nie ma limitu kwotowego dla tego rodzaju transakcji. Opłata za przelew wewnętrzny pobierana jest zgodnie z taryfą opłat i prowizji banku.

Podsumowując - przelew zlecany pomiędzy rachunkami w PKO BP jest księgowany natychmiast lub najpóźniej w ciągu 1 dnia roboczego. Dzięki temu możesz bardzo szybko przekazać pieniądze innemu klientowi PKO BP.

Status przelewu wewnętrznego w serwisie iPKO

Aby sprawdzić czy przelew wewnętrzny dotarł do odbiorcy, zaloguj się do serwisu iPKO. W zakładce "Przelewy" zobaczysz historię operacji na swoim rachunku. Nowo zlecone przelewy wewnętrzne mają status "W realizacji" do momentu zaksięgowania transakcji. Po zaksięgowaniu status zmienia się na "Zrealizowany".

Kiedy przychodzą przelewy w systemie Express Elixir

Express Elixir to system służący do błyskawicznej wymiany przelewów pomiędzy bankami. Pozwala na realizację przelewu na konto w innym banku w czasie zaledwie kilku sekund. Jest dostępny przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.

Aby skorzystać z Express Elixir, wybierz odpowiednią opcję podczas składania zlecenia przelewu w bankowości internetowej lub mobilnej PKO BP. Koszt takiego przelewu to standardowo 6 zł. Kwota pojedynczej transakcji nie może przekroczyć 5 tys. zł.

Express Elixir jest obecnie dostępny w 12 bankach, m.in. PKO BP, Pekao, ING, Millennium, Alior Bank, BNP Paribas, Credit Agricole, Bank Pocztowy i wielu innych.

Podsumowując - przelewy Express Elixir to najszybszy sposób na przesłanie pieniędzy do innego banku. Środki są księgowane na koncie odbiorcy w czasie kilku sekund od złożenia dyspozycji.

Rodzaj przelewu Czas realizacji
Wewnętrzny PKO BP Natychmiast lub do 1 dnia roboczego
Express Elixir Kilka sekund

Czytaj więcej: Porównywarka lokat - Najlepsze porównanie lokat w Polsce

Kiedy przychodzą przelewy w systemie SORBNET

SORBNET to system służący do realizacji pilnych przelewów o wysokiej wartości. Maksymalna kwota pojedynczej transakcji SORBNET wynosi 1 mln zł. Opłata za przelew SORBNET z rachunku firmowego to zwykle ok. 30 zł.

Najważniejszą zaletą tego systemu są gwarantowane terminy realizacji. Przelewy zlecone przed godziną 15:00 danego dnia roboczego są księgowane na rachunku odbiorcy tego samego dnia. Transakcje złożone po godz. 15:00 wpływają na konto odbiorcy w godzinach porannych następnego dnia roboczego.

Przelewy SORBNET stosowane są często przy większych płatnościach, np. przy zapłacie zobowiązań podatkowych pomiędzy firmami. Pozwalają na pewny i szybki przepływ dużych kwot pieniężnych.

Podsumowując - przelewy SORBNET są realizowane tego samego dnia (zlecone przed godz. 15:00) lub następnego dnia roboczego. Gwarantują szybkie i pewne rozliczenie dużych płatności pomiędzy firmami.

Status przelewu SORBNET

Aby sprawdzić status przelewu SORBNET, zaloguj się do serwisu bankowości internetowej PKO BP i przejdź do zakładki "Przelewy". Tutaj zobaczysz historię operacji na swoim rachunku wraz z informacją o statusie transakcji.

Kiedy przychodzą przelewy zagraniczne w PKO BP

Kiedy przychodzą przelewy PKO BP - godziny przelewów i terminy wpływu

Przelewy zagraniczne przychodzące, czyli wpłaty naTwoje konto w PKO BP z banków zlokalizowanych poza Polską, realizowane są zwykle w ciągu 2-3 dni roboczych. Termin uznania rachunku beneficjenta zależy od rodzaju przelewu, kraju nadania i banku, z którego wysyłana jest płatność.

Przykładowe terminy księgowania wybranych przelewów zagranicznych przychodzących:

 • Przelew SEPA - 1 dzień roboczy
 • Przelew SWIFT w EUR z krajów EOG - 1 dzień roboczy
 • Zwykły przelew SWIFT w EUR spoza EOG - 2 dni robocze
 • Przelew SWIFT w walutach obcych spoza EOG - 2-3 dni robocze

Oprócz samego czasu realizacji, ważny jest również moment otrzymania przez bank zlecenia. Jeśli PKO BP otrzyma informację o przychodzącym przelewie zagranicznym do godziny 17:00, uzna Twój rachunek tego samego dnia. W przeciwnym razie, uznanie nastąpi w kolejnym dniu roboczym.

Podsumowując, przelewy zagraniczne przychodzące są księgowane na Twoim rachunku w PKO BP zazwyczaj po 1-3 dniach roboczych. Termin zależy od rodzaju przelewu i banku nadawcy.

Kiedy przychodzą przelewy ZUS i US w PKO BP

Wpłaty na Twój rachunek w PKO BP z tytułu świadczeń ZUS (emerytury, renty chorobowe itp.) oraz zwrotu podatku z urzędu skarbowego (PIT, CIT) są księgowane na bieżąco, zwykle tego samego dnia lub w kolejnym dniu roboczym.

Oznacza to, że gdy np. ZUS prześle Ci emeryturę we wtorek, pieniądze znajdą się na Twoim koncie również we wtorek. Podobnie jest ze zwrotami PIT i CIT - urząd skarbowy przesyła zwrot do banku, który uznaje Twój rachunek tego samego dnia.

Termin wpływu środków z ZUS i US zależy oczywiście od tego, kiedy instytucja prześle płatność do banku. Niemniej sam proces księgowania przez PKO BP jest bardzo szybki.

Podsumowując - przelewy ZUS i zwroty podatków z urzędów skarbowych (US) trafiają na Twoje konto w PKO BP na bieżąco, zwykle tego samego dnia, w którym bank otrzymał dyspozycję wpłaty.

Wpływy na rachunki firmowe w PKO BP

Wpłaty na rachunki firmowe w PKO BP, czy to z tytułu opłat za towary/usługi, czy przelewów od kontrahentów, są księgowane na bieżąco w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że gdy Twój klient wykona przelew, pieniądze od razu pojawią się na koncie Twojej firmy.

PKO BP oferuje firmom rachunki rozliczeniowe zintegrowane z internetowym systemem bankowości elektronicznej iPKO. Dzięki temu masz podgląd online na wszystkie operacje na rachunku oraz historię transakcji. Wystarczy zalogować się do systemu iPKO, aby sprawdzić stan konta oraz wpływające przelewy.

Niezależnie od tego, czy są to przelewy krajowe czy zagraniczne, środki trafiają na firmowy rachunek rozliczeniowy w PKO BP na bieżąco. Pozwala to efektywnie zarządzać finansami i płynnością firmy.

Podsumowując - wpływy na rachunki firmowe w PKO BP, w tym płatności od klientów i kontrahentów, widoczne są na koncie praktycznie od razu po ich otrzymaniu przez bank. Stan rachunku i historię operacji można sprawdzać online w bankowości internetowej.

Podsumowanie

Kiedy przychodzą przelewy PKO BP to pytanie, które nurtuje wielu klientów tego banku. W niniejszym artykule staraliśmy się kompleksowo odpowiedzieć na nie, prezentując terminy realizacji różnych rodzajów przelewów.

Przedstawiliśmy szczegółowe informacje dotyczące między innymi godzin przychodzenia przelewów wewnętrznych PKO BP, Express Elixir, SORBNET, a także zagranicznych, ZUS i US. Poruszono również kwestię wpływów na rachunki firmowe. W każdym przypadku podano konkretne godziny i dni, kiedy można spodziewać się zaksięgowania środków.

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi rozwialiśmy wszelkie wątpliwości związane z terminami realizacji przelewów w PKO BP. Jeśli macie dodatkowe pytania dotyczące omawianych zagadnień, zachęcamy do kontaktu.

Na koniec przypominamy, że niniejszy materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego. Każda transakcja płatnicza podlega regulaminowi i taryfie opłat banku.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
 2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
 3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
 4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Citi Handlowy: jak skontaktować się z infolinią?
BankiCiti Handlowy: jak skontaktować się z infolinią?

Potrzebujesz skontaktować się z infolinią Citi Handlowy? Przeczytaj o dedykowanych numerach i godzinach działania infolinii citi handlowy dla klientów indywidualnych i firmowych. Dowiedz się, kto może dzwonić i jak skorzystać z alternatywnych metod kontaktu.

Moneyback w mBanku: zasady funkcjonowania promocji
BankiMoneyback w mBanku: zasady funkcjonowania promocji

Skorzystaj z programu MBank Moneyback - Jak Działa Promocja? I zyskaj do 20% zwrotu za zakupy w popularnych kategoriach jak żywność, paliwo czy restauracje. Sprawdź zasady działania akcji i zdobądź nawet 8400 zł oszczędności rocznie