News

Kluczowa linia kolejowa w Rosji zdewastowana - Ukraina zaatakowała strategiczny cel

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska02.12.20238 min.
Kluczowa linia kolejowa w Rosji zdewastowana - Ukraina zaatakowała strategiczny cel

Kluczowa linia kolejowa w Rosji została poważnie uszkodzona w wyniku działań sabotażowych przypisanych Ukrainie. Chodzi o strategiczną trasę Bajkał-Amur (BAM) na Syberii, która odgrywa kluczową rolę w zaopatrywaniu rosyjskiej armii prowadzącej wojnę z Ukrainą.

Kluczowe wnioski:
 • Na trasie BAM doszło do eksplozji pociągu towarowego przewożącego 50 wagonów, w tym 16 czołgów.
 • W wyniku wybuchu część czołgów uległa całkowitemu zniszczeniu, a sama linia kolejowa została uszkodzona.
 • Następnie eksplodował 30-metrowy most kolejowy na tej trasie, niszcząc kolejne czołgi.
 • Trasa BAM łączy Rosję z Chinami i Koreą Północną, skąd płynie zaopatrzenie i uzbrojenie dla rosyjskiej armii.
 • Incydenty te poważnie utrudnią transport militarny z Azji niezbędny Putinowi do prowadzenia wojny.

Ukraina niszczy Kolej Bajkalsko-Amurską

Kluczowa linia kolejowa łącząca Rosję ze wschodnimi partnerami handlowymi została poważnie uszkodzona w dwóch oddzielnych incydentach. Chodzi o strategiczną trasę Bajkał-Amur (BAM) biegnącą przez Syberię, która od lat służy do transportu surowców i zaopatrzenia wojskowego z Chin oraz Korei Północnej.

W środę na trasie BAM eksplodował skład towarowy liczący 50 wagonów, przewożący m.in. 16 czołgów. W wyniku wybuchu część czołgów spłonęła doszczętnie, a sama linia kolejowa została uszkodzona. Następnie, po przekierowaniu ruchu na objazd, w powietrze wyleciał 30-metrowy most kolejowy. Podczas tego zdarzenia zniszczeniu uległy kolejne czołgi transportowane alternatywną trasą.

Sabotaż na strategicznym szlaku

Wszystko wskazuje na to, że były to akty celowego sabotażu. Potwierdzają to ustalenia rosyjskich organów ścigania, które prowadzą dochodzenie w tej sprawie. Wstępnie stwierdzono obecność ładunku wybuchowego pod jednym z wagonów. Co istotne, incydenty na trasie BAM nie pociągnęły za sobą ofiar w ludziach.

Niemniej skutki tych zdarzeń mogą być ogromne. Kolej Bajkalsko-Amurska stanowi kluczowy szlak transportowy Rosji prowadzący przez Syberię. Łączy on Federację Rosyjską z Chinami i Koreą Północną. To właśnie z tych krajów Putina czerpie obecnie niezbędne wsparcie gospodarcze i militarne, by kontynuować agresję na Ukrainę.

Pociąg z czołgami płonie na Syberii

Jak podaje kanał Telegram Baza, jednym ze składów objętych eksplozją był pociąg towarowy przewożący 16 czołgów na czele. Te maszyny pancerne uległy całkowitemu spaleniu. Co więcej, ogień z pożaru rozprzestrzenił się także na fragment linii kolejowej, dodatkowo ją uszkadzając.

Z uwagi na zniszczenia infrastruktury, usunięcie składu z tunelu może być nie lada wyzwaniem. A to z kolei sparaliżuje ruch na strategicznej trasie Bajkał-Amur. Tymczasem przez BAM regularnie transportowane były z Azji dostawy ropy, paliwa lotniczego, czołgów, amunicji i innego zaopatrzenia wojskowego niezbędnego armii Putina do walki z Ukrainą.

Te dramatyczne wydarzenia na Syberii to cios wymierzony w linię zaopatrzeniową rosyjskiego agresora. Osłabiają one zdolność Putina do kontynuowania barbarzyńskich działań przeciwko Ukrainie.

Wstrzymanie kluczowego transportu

W efekcie zniszczeń na trasie Bajkał-Amur, kolejowe przerzuty z Azji zostały mocno utrudnione, jeśli nie całkowicie wstrzymane. A to oznacza ogromne kłopoty zaopatrzeniowe dla putinowskiej machiny wojennej, uzależnionej od dostaw sprzętu bojowego i surowców energetycznych między innymi z Chin.

Tego rodzaju uderzenie w newralgiczny punkt rosyjskiej logistyki z pewnością nie jest dziełem przypadku. Z organizacją tej precyzyjnej akcji dywersyjnej wiązany jest ukraiński wywiad wojskowy. Ukraińcom udało się zatem zadać dotkliwy cios najeźdźcy na odległym zapleczu frontu.

Czytaj więcej: Warszawiacy, Czeka Was Wyjątkowe Wydarzenie w Komunikacji Miejskiej - Kliknij i Zobacz!

Wybuchy na moście kolejowym w Rosji

Z doniesień mediów wynika, że na trasie Bajkał-Amur doszło co najmniej do dwóch eksplozji. Pierwszy ładunek wybuchowy zdetonował pod składem towarowym, unosząc w powietrze część transportowanych tą linią czołgów. Drugi wybuch nastąpił na moście kolejowym, którym próbowano przekierować ruch pociągów po pierwszym zdarzeniu.

30-metrowa konstrukcja mostu została całkowicie zniszczona. W trakcie eksplozji spłonęły kolejne cztery czołgi, a dwa zostały poważnie uszkodzone. Z opisu zdarzeń można wywnioskować, że była to zaplanowana akcja dywersyjna przeciwko strategicznemu szlakowi komunikacyjnemu Rosji.

Miejsce zdarzenia Kolej Bajkalsko-Amurska na Syberii
Rodzaj transportu Skład towarowy z 50 wagonami, w tym z czołgami
Opis incydentu Eksplozja pod składem i na moście kolejowym
Skutki Zniszczone czołgi i infrastruktura, sparaliżowany ruch

Katastrofalne zniszczenia

Według wstępnych ustaleń, ogółem zniszczeniu uległo co najmniej 20 czołgów transportowanych strategiczną linią Bajkał-Amur. Do tego doszły poważne uszkodzenia samej infrastruktury kolejowej, w tym torów i mostu, co sparaliżowało ruch na tym kluczowym szlaku transportowym Rosji.

Te dramatyczne doniesienia z pewnością są złą wiadomością dla Kremla. Uderzają one bowiem w newralgiczny punkt logistyczny, od którego zależy możliwość Putina do kontynuowania wojny z Ukrainą przy pomocy sprzętu i surowców sprowadzanych z Azji.

Pożar składu z 50 wagonów na Syberii

Kluczowa linia kolejowa w Rosji zdewastowana - Ukraina zaatakowała strategiczny cel

Jak wynika z informacji przekazanych przez kanał Telegram Baza, ogień objął długi na kilkaset metrów skład towarowy liczący 50 wagonów. Pociąg przewoził wojskowe ładunki strategiczne z Chin i Korei Północnej, gdy doszło do eksplozji ładunku umieszczonego pod jednym z wagonów.

W jej wyniku część transportowanych tą linią czołgów stanęła w płomieniach. Z pożaru uratowano resztę składu, ale ze względu na uszkodzenia torowiska, jego evakuacja może być utrudniona. A to oznacza wstrzymanie kluczowego szlaku przerzutowego zaopatrzenia wojskowego Rosji przez Syberię.

Wielkie kłopoty agresora

Tego typu uderzenia infrastrukturalne ze strony Ukrainy mogą przynieść ogromne szkody potencjałowi bojowemu rosyjskiej armii. Poważnie utrudniają one Putnowi transport uzbrojenia, amunicji, paliw i innych zasobów niezbędnych do walki z Ukrainą. Już teraz pojawiają się sygnały o narastającym niedoborze określonych typów sprzętu i zaopatrzenia po stronie agresora.

Dlatego też kolejne tego typu akcje sabotażowe na strategicznych szlakach komunikacyjnych Rosji mogą przynieść Ukrainie wymierną korzyść militarną. Zmuszają one Moskwę do szukania alternatywnych, mniej efektywnych dróg transportowych, co z kolei negatywnie wpływa na możliwości ofensywne najeźdźcy.

Zniszczone transporty czołgów dla armii Putina

Jak wynika z analizy opisywanych zdarzeń, celem precyzyjnych ataków były transporty uzbrojenia dla rosyjskiej armii. Wśród zniszczonego ładunku znajdowało się co najmniej 20 czołgów, które spłonęły w pożarach wywołanych eksplozjami na trasie Kolei Bajkalsko-Amurskiej.

Te maszyny pancerne były najprawdopodobniej przerzucane ze wschodnich partnerów handlowych Rosji, czyli Chin i Korei Północnej, które wspierają Putina w wojnie z Ukrainą. Ich zniszczenie zanim dotarły na front jest więc ciosem wymierzonym bezpośrednio w machinę wojenną agresora.

Pojawiają się opinie, że za tymi precyzyjnymi atakami infrastrukturalnymi stoją ukraińskie służby specjalne. Jeśli to prawda, wykazały się one umiejętnością identyfikacji kluczowego wąskiego gardła w rosyjskim systemie logistycznym i zdolnością do zadania na nim dotkliwego uderzenia.

 • Uszkodzenie kluczowego szlaku Kolei Bajkalsko-Amurskiej sparaliżowało transport surowców i uzbrojenia z Azji
 • W dwóch wybuchach zniszczeniu uległo ponad 20 czołgów przeznaczonych dla rosyjskiej armii
 • Te precyzyjne ataki na infrastrukturę osłabiają agresora i utrudnią Putinowi dalszą wojnę z Ukrainą

Podsumowanie

W moim artykule opisałem dramatyczne wydarzenia mające miejsce na strategicznej trasie Kolei Bajkalsko-Amurskiej biegnącej przez Syberię. Jest to kluczowy szlak transportowy łączący Rosję ze wschodnimi partnerami. Przeanalizowałem dwie eksplozje, do których tam doszło, paraliżując ruch pociągów z zaopatrzeniem wojennym.

Przedstawiłem przebieg obu zdarzeń - najpierw pod składem towarowym przewożącym broń, a później na moście kolejowym. W rezultacie ucierpiało co najmniej 20 czołgów zmierzających na front. Opisałem też rozległe zniszczenia samej infrastruktury, co całkowicie wstrzymało przewozy. To ogromny cios dla agresora.

Następnie omówiłem kontekst strategiczny całej sprawy. Wyjaśniłem, jakie znaczenie dla rosyjskiego wysiłku wojennego ma utrzymanie ciągłości dostaw uzbrojenia i surowców z Chin czy Korei Płn. Zwróciłem uwagę na katastrofalne skutki przerwania tej linii komunikacyjnej dla armii Putina.

Na koniec wspomniałem o prawdopodobnym zaangażowaniu ukraińskich służb specjalnych w zorganizowanie tych precyzyjnych ataków. Jeśli to one stoją za tymi akcjami dywersyjnymi, należą im się słowa uznania za umiejętne uderzenie w newralgiczny punkt logistyki wroga.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
 4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Warto płacić prowizję? Jak uniknąć pośrednika-krwiopijcy
NewsWarto płacić prowizję? Jak uniknąć pośrednika-krwiopijcy

Zatrudnienie pośrednika nieruchomości to opłacalna inwestycja. Poznaj znaki profesjonalnego agenta, jego wynagrodzenie i koszty prowizji. Dowiedz się, jak uniknąć nierzetelnych pośredników i znaleźć najlepszego specjalistę, który zapewni bezpieczną transakcję w dobrej cenie.