News

Kluczowy sponsor konfliktu: Zaskakująca rola belgijskiej firmy

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk30.11.20236 min.
Kluczowy sponsor konfliktu: Zaskakująca rola belgijskiej firmy

Wpisanie belgijskiej firmy Fluxys, zajmującej się przesyłem gazu, na ukraińską listę sponsorów wojny wywołało zaskoczenie i kontrowersje. Fluxys oskarżany jest o ułatwianie handlu rosyjskim skroplonym gazem ziemnym (LNG) przez port w Zeebrugge, dzięki czemu Rosja ma zarabiać setki milionów euro na finansowanie działań wojennych. Sprawa pokazuje, jak firmy pozornie niezwiązane z konfliktem mogą przyczyniać się do jego eskalacji.

Kluczowe wnioski:
 • Fluxys wpisany na ukraińską listę sponsorów wojny za wspieranie Rosji
 • Firma oskarżona o ułatwianie handlu rosyjskim gazem LNG przez port w Zeebrugge
 • Dzięki temu Rosja ma zarabiać setki milionów euro na wojnę
 • Fluxys twierdzi, że działa zgodnie z prawem i nie dyskryminuje klientów
 • Sprawa pokazuje, jak firmy pozornie neutralne mogą wspierać konflikt

Wpisanie Fluxys na listę sponsorów wojny

Ukraińska Narodowa Agencja Przeciwdziałania Korupcji (NAZK) podjęła kontrowersyjną decyzję o wpisaniu belgijskiej firmy Fluxys, zajmującej się przesyłem gazu, na listę "międzynarodowych sponsorów wojny".

Fluxys został umieszczony na liście firm wspierających inwazję Rosji na Ukrainę poprzez pomoc w rozwoju gospodarki kraju agresora. Jest to pierwszy taki przypadek dotyczący belgijskiej firmy od początku konfliktu zbrojnego.

Decyzja wywołała oburzenie w Belgii, ale też stała się przedmiotem ostrej krytyki samej firmy Fluxys, która określiła oskarżenia NAZK mianem bezpodstawnych.

Zarzuty ukraińskich władz

Jak twierdzi NAZK, Fluxys świadomie ułatwia handel rosyjskim skroplonym gazem ziemnym (LNG) przez port w Zeebrugge w Belgii. W ten sposób firma ma umożliwiać Rosji zarabianie setek milionów euro na finansowanie działań wojennych przeciwko Ukrainie.

Według ekspertów Rosja może liczyć nawet na 800 mln euro wpływów w 2023 roku tylko z tytułu przeładunku LNG w porcie Zeebrugge. Te pieniądze mają być następnie przekazywane na potrzeby machiny wojennej Kremla.

Jak twierdzi NAZK, Fluxys doskonale zdaje sobie sprawę z tego procederu, mimo to nadal świadomie go umożliwia i tym samym sponsoruje agresję Rosji na Ukrainę.

Fluxys broni się przed zarzutami

Z drugiej strony przedstawiciele Fluxys stanowczo zaprzeczają tym oskarżeniom. Ich zdaniem firma działa całkowicie zgodnie z literą prawa i nie może dyskryminować któregokolwiek ze swoich klientów.

Jak podkreślają, obecnie nie ma żadnych sankcji Unii Europejskiej ani Belgii na handel skroplonym gazem ziemnym z Rosji. Dlatego każda zainteresowana firma może zarezerwować moc przeładunkową w terminalu LNG w Zeebrugge bez względu na swoje pochodzenie.

Fluxys przyznaje, że nie ma możliwości weryfikacji, czy zarezerwowana przez klientów przepustowość terminalu faktycznie jest wykorzystywana do przeładunku gazu z Rosji, czy z innych kierunków.

Możliwe konsekwencje

Wpisanie Fluxys na "czarną listę" przez Ukrainę może mieć poważne konsekwencje dla funkcjonowania samej firmy oraz dla portu w Zeebrugge.

Może to doprowadzić do nałożenia sankcji na Fluxys przez UE i USA, a także do bojkotu ze strony innych kontrahentów. Ponadto może zaszkodzić wizerunkowi i konkurencyjności całego portu w Zeebrugge jako hubu gazowego Europy Zachodniej.

Sprawa Fluxys unaocznia, w jaki sposób firmy pozornie neutralne i niezwiązane bezpośrednio z rosyjskim reżimem mogą mimowolnie przyczyniać się do eskalacji i przedłużania trwającego konfliktu zbrojnego.

Wpis na listę sponsorów wojny Fluxys
Zarzuty Ułatwianie handlu rosyjskim gazem LNG
Kwota dla Rosji Nawet 800 mln euro w 2023 r.
Stanowisko Fluxys Brak łamania prawa, brak dyskryminacji

Czytaj więcej: Alarmujące doniesienia od Volkswagen - ogromna redukcja zatrudnienia w planach?

Ukraina piętnuje działania Fluxys

Decyzja o wpisaniu Fluxys na listę sponsorów wojny spotkała się ze zrozumieniem i aprobatą ze strony ukraińskich władz i opinii publicznej. Podkreślają oni, że firma przyczynia się do finansowania rosyjskiej inwazji i przedłużania cierpień Ukrainy.

Jak zauważają Ukraińcy, Fluxys mógłby odmówić współpracy z rosyjskimi koncernami gazowymi, tak jak zrobiły to już niektóre zachodnie firmy transportowe i ubezpieczeniowe.

Zdaniem strony ukraińskiej, Fluxys ignoruje apel o solidarność z zaatakowanym sąsiadem i hołduje wyłącznie własnym interesom finansowym. Dlatego wpis na listę sponsorów wojny jest uzasadnioną formą nacisku i piętnowania takiej postawy.

Ukraina liczy, że decyzja o umieszczeniu Fluxys na "czarnej liście" zmusi firmę do zaprzestania działalności na rzecz rosyjskiego agresora i wstrzymania procederu przeładunku rosyjskiego gazu LNG w porcie w Zeebrugge.

"Fluxys ignoruje apel o solidarność z Ukrainą i kieruje się wyłącznie zyskiem. Dlatego zasłużył sobie na miano sponsora wojny" - ocenił ukraiński deputowany Ołeh Hałuszczenko.

Konsekwencje dla Fluxys i portu w Zeebrugge

Kluczowy sponsor konfliktu: Zaskakująca rola belgijskiej firmy

Wpisanie Fluxys na listę sponsorów wojny przez Ukrainę rodzi pytania o dalsze konsekwencje takiej decyzji zarówno dla samej firmy, jak i dla strategicznego portu w Zeebrugge.

 • Fluxys może zostać objęty sankcjami przez UE i USA, co sparaliżuje jego działalność
 • Firma może zostać wykluczona z ważnych kontraktów przez innych partnerów
 • Port w Zeebrugge może stracić reputację europejskiego hubu gazowego
 • Inwestorzy mogą wycofać się z Belgii obawiając się sankcji
 • Może dojść do spadku obrotów i zysków oraz utraty miejsc pracy

Tego typu negatywne skutki mogą znacząco odbić się zarówno na Fluxys, jak i na całej gospodarce Belgii. Dlatego sprawa wpisania firmy na "czarną listę" przez Ukrainę nie powinna zostać potraktowana lekceważąco i wymaga pilnych kroków dyplomatycznych.

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem kontrowersyjną decyzję ukraińskich władz o wpisaniu belgijskiej firmy Fluxys na listę sponsorów wojny. Fluxys został oskarżony o ułatwianie handlu rosyjskim gazem skroplonym i tym samym wspieranie machiny wojennej Kremla poprzez zapewnianie Rosji wpływów rzędu setek milionów euro rocznie.

Przedstawiłem argumenty zarówno ze strony oskarżycielskiej, jak i linię obrony samej firmy Fluxys, która zaprzecza zarzutom i twierdzi, że działa zgodnie z literą prawa. Omówiłem możliwe konsekwencje takiej decyzji dla funkcjonowania Fluxys i strategicznego portu w Zeebrugge, który może stracić reputację hubu gazowego Europy.

Poruszyłem również kwestię stanowiska Ukrainy, która przyjęła wpisanie Fluxys na "czarną listę" z aprobatą, piętnując postawę firmy nastawioną ich zdaniem wyłącznie na własny zysk kosztem cierpień Ukrainy. Zaznaczyłem, że sprawa ta wymaga pilnych działań dyplomatycznych, by uniknąć eskalacji napięć.

Całość przedstawiłem w sposób możliwie obiektywny, starając się zachować równowagę pomiędzy argumentami obu stron. Liczę, że artykuł pozwolił Ci, drogi Czytelniku, lepiej zorientować się w tej skomplikowanej i kontrowersyjnej sprawie.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
 4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Warto płacić prowizję? Jak uniknąć pośrednika-krwiopijcy
NewsWarto płacić prowizję? Jak uniknąć pośrednika-krwiopijcy

Zatrudnienie pośrednika nieruchomości to opłacalna inwestycja. Poznaj znaki profesjonalnego agenta, jego wynagrodzenie i koszty prowizji. Dowiedz się, jak uniknąć nierzetelnych pośredników i znaleźć najlepszego specjalistę, który zapewni bezpieczną transakcję w dobrej cenie.