News

Kolejny człowiek Adama Glapińskiego traci stanowisko.

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak22.12.20236 min.
Kolejny człowiek Adama Glapińskiego traci stanowisko.

Kolejny człowiek Adama Glapińskiego traci stanowisko. We wtorek rząd Donalda Tuska przyjął uchwałę, na mocy której minister finansów Andrzej Domański przejął kompetencje w zakresie obsadzania stanowisk przypadających Polsce w międzynarodowych instytucjach finansowych. Dzięki temu mógł odwołać Jacka Kurskiego z funkcji zastępcy dyrektora wykonawczego w Banku Światowym. Teraz może również pozbawić posady dyrektora w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju Piotra Szpunara, bliskiego współpracownika Glapińskiego.

Rząd odbiera Glapińskiemu kompetencje

We wtorek 19 grudnia rząd Donalda Tuska przyjął uchwałę, na mocy której minister finansów Andrzej Domański przejął kompetencje w zakresie obsadzania stanowisk przypadających Polsce w międzynarodowych instytucjach finansowych. Dotychczas za nominacje odpowiedzialny był prezes NBP Adam Glapiński.

Zgodnie z uchwałą minister finansów będzie teraz decydował o obsadzie stanowisk w Banku Światowym, Międzynarodowym Funduszu Walutowym, Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju oraz innych instytucjach. Odebranie tych kompetencji prezesowi NBP oznacza poważne osłabienie jego pozycji.

Glapiński traci wpływy

Adam Glapiński stracił już wpływ na obsadę wielu intratnych stanowisk, z których dotychczas korzystali jego zaufani ludzie. Będzie musiał pogodzić się z nominated Domańskiego, co jest wyraźnym sygnałem wzrostu siły nowego rządu kosztem prezesa NBP.

Eksperci wskazują, że odebranie Glapińskiemu tych kompetencji to kolejny krok nowej ekipy rządzącej zmierzający do osłabienia pozycji prezesa NBP. Wcześniej odsunięto go m.in. od wpływu na kształt budżetu państwa.

Minister finansów decyduje o nominacjach

Na mocy uchwały z 19 grudnia to minister finansów Andrzej Domański będzie decydował o obsadzie stanowisk przypadających Polsce w najważniejszych międzynarodowych instytucjach finansowych. Dotyczy to m.in. funkcji gubernatora czy dyrektora.

Rząd skutecznie odebrał prezesowi NBP kompetencje personalne w zakresie międzynarodowych nominacji. Teraz zaufani Glapińskiego będą musieli ustąpić miejsca ludziom ministra Domańskiego.

Jak wynika z doniesień medialnych, Domański nie zamierza kontynuować dotychczasowej polityki personalnej forsowanej przez Glapińskiego i obsadzać intratnych stanowisk jego zaufanymi ludźmi.

Koniec układu

Eksperci oceniają, że zmiana układu sił pomiędzy rządem i NBP oraz nowe kompetencje ministra finansów oznaczają koniec dotychczasowego układu, w ramach którego prezes Glapiński mógł obsadzać kluczowe stanowiska zagraniczne swoimi ludźmi.

Czytaj więcej: Poczta Polska ujawniła szczegóły kontroli abonamentu RTV

Jacek Kurski odwołany z Banku Światowego

Jedną z pierwszych decyzji podjętych przez ministra Domańskiego było odwołanie Jacka Kurskiego ze stanowiska zastępcy dyrektora wykonawczego w Banku Światowym. Były prezes TVP piastował to intratne stanowisko dzięki rekomendacji Adama Glapińskiego od grudnia 2022 roku.

Jak podkreślił premier Donald Tusk, przyjęta uchwała "oznacza odwołanie Jacka Kurskiego i przywołanie go z Waszyngtonu z powrotem do kraju". Fotel w Banku Światowym był dla Kurskiego posadą na miarę jego ambicji i apetytu finansowego.

Instytucja Funkcja
Bank Światowy Zastępca dyrektora wykonawczego

Stanowisko to dawało Kurskiemu prestiż i dostęp do ogromnych środków finansowych. Nic dziwnego, że nominacja wzbudzała od początku kontrowersje. Po odwołaniu Kurski musiał pożegnać się z intratną posadą.

Piotr Szpunar może stracić posadę w EBOiR

Kolejny człowiek Adama Glapińskiego traci stanowisko.

Kolejną osobą z otoczenia prezesa NBP, która może stracić intratne stanowisko, jest Piotr Szpunar. Był szef departamentu w NBP, a obecnie dyrektor w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju również zawdzięcza swoją pozycję Adamowi Glapińskiemu.

Jednak minister finansów przejął kompetencje ws. nominacji także w EBOiR, więc przyszłość Szpunara stanęła pod znakiem zapytania. Eksperci spodziewają się, że szef resortu finansów zdecyduje się na własnego człowieka w tej roli.

Na razie Szpunar nadal piastuje stanowisko dyrektora w EBOiR, ale może to być tylko kwestia czasu. Jego dni wydają się policzone.

Glapiński słabnie, rząd rośnie w siłę

Odebranie prezesowi NBP kompetencji w zakresie nominacji personalnych w międzynarodowych instytucjach finansowych to kolejny wyraźny sygnał rosnącej siły nowego rządu i słabnącej pozycji Adama Glapińskiego.

  • Glapiński traci realny wpływ na politykę personalną i finansową państwa
  • Minister finansów przejmuje kluczowe kompetencje dotychczas należące do prezesa NBP

Eksperci nie mają wątpliwości, że jest to element rozgrywki nowego premiera z prezesem NBP o realne wpływy w państwie. Na razie zdecydowanie punktuje rząd i resort finansów.

Kończy się era ludzi prezesa NBP

Zmiany wprowadzone przez rząd Donalda Tuska wyraźnie wskazują, że kończy się era obsadzania intratnych stanowisk zagranicznych ludźmi prezesa Glapińskiego. Jego nominaci, tacy jak Jacek Kurski czy Piotr Szpunar, będą musieli ustąpić miejsca nowym ludziom ministra finansów.

W opinii ekspertów świadczy to o postępującym osłabieniu pozycji samego Glapińskiego, który traci realny wpływ na kluczowe obszary funkcjonowania państwa. Widać wyraźnie, że jego czasy dobiegają końca.

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem kwestię odebrania prezesowi NBP Adama Glapińskiego istotnych kompetencji przez nowy rząd Donalda Tuska. Skupiłem się na przejęciu przez ministra finansów Andrzeja Domańskiego uprawnień dotyczących nominacji personalnych w kluczowych instytucjach międzynarodowych takich jak Bank Światowy czy Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

Przedstawiłem konkretne przykłady osób związanych z Glapińskim, które w wyniku tych zmian straciły intratne posady. Jest to między innymi Jacek Kurski, odwołany przez Domańskiego ze stanowiska zastępcy dyrektora wykonawczego Banku Światowego. Podobny los może także spotkać Piotra Szpunara z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

W podsumowaniu wskazałem, że te działania nowego rządu prowadzą do wyraźnego osłabienia pozycji prezesa NBP i wzrostu roli ministra finansów. Kończy się era możliwości obsadzania intratnych posad za granicą swoimi ludźmi przez Adama Glapińskiego.

Mam nadzieję, że artykuł pozwolił czytelnikom lepiej zrozumieć trwającą obecnie rozgrywkę o realną władzę w państwie pomiędzy obozem premiera Tuska i prezesa Glapińskiego. Efektem tych zmian będzie zapewne dalsze osłabienie pozycji NBP w tym układzie.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.