News

Komarch nabywa akcje Cracovii - dowiedz się, na jaką kwotę sięga transakcja

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska01.12.20236 min.
Komarch nabywa akcje Cracovii - dowiedz się, na jaką kwotę sięga transakcja

Comarch nabył pakiet kontrolny akcji piłkarskiego klubu Cracovia. Transakcja została sfinalizowana 1 grudnia 2023 roku, kiedy to spółka technologiczna przejęła od Miasta Kraków 73 480 akcji Cracovii wartych łącznie 21 206 328 złotych. W ramach umowy Comarch zapłacił 288,60 zł za jedną akcję klubu.

Kluczowe wnioski:
  • Comarch kupił od Krakowa 73 480 akcji Cracovii warte 21 mln zł.
  • Cena jednej akcji wyniosła 288,60 zł.
  • Transakcja została sfinalizowana 1 grudnia 2023 roku.
  • Comarch przejął kontrolny pakiet akcji klubu piłkarskiego.
  • Przejęcie akcji od Miasta Kraków daje Comarchowi decydujący wpływ na Cracovię.

Comarch kupuje Cracovię

1 grudnia 2023 roku Comarch ogłosił zakup pakietu kontrolnego akcji piłkarskiego klubu Cracovia. Transakcja została sfinalizowana tego samego dnia, choć plotki o potencjalnym przejęciu zespołu z Krakowa krążyły od dłuższego czasu. Decyzja Comarchu nie powinna więc być zaskoczeniem dla kibiców i obserwatorów rynku.

Z informacji przekazanych w oficjalnym komunikacie wynika, że Comarch nabył od Gminy Miejskiej Kraków 73 480 zwykłych imiennych akcji Cracovii serii A i B. Każda akcja ma wartość nominalną 100 złotych. Łączna wartość transakcji wyniosła zatem 21 206 328 złotych, a cena jednej akcji - 288,60 zł.

Długie negocjacje

Choć sam zakup akcji Cracovii przez Comarch nie jest zaskoczeniem, warto przyjrzeć się bliżej historii całej transakcji. Już od dawna pojawiały się doniesienia, że miasto Kraków chce sprzedać klub piłkarski prywatnemu inwestorowi. W kontekście potencjalnego nabywcy wymieniano różne firmy, ale Comarch był zawsze w gronie faworytów.

Proces negocjacji był jednak bardzo długi i skomplikowany. Miasto nie chciało pozbyć się Cracovii za bezcen, z kolei potencjalni inwestorzy mieli wątpliwości co do opłacalności tak dużej inwestycji w klub sportowy. Ostatecznie udało się jednak wypracować kompromis.

Comarch chce rozwoju Cracovii

W oficjalnym oświadczeniu Comarch podkreślił, że celem przejęcia Cracovii jest rozwój klubu i poprawa jego wyników sportowych. Nowy właściciel chce zapewnić drużynie lepsze finansowanie i organizacyjne zaplecze, tak aby w przyszłości Cracovia regularnie walczyła o najwyższe cele.

Dla Comarchu to kolejna duża inwestycja w ostatnim czasie. Firma nieustanie się rozwija, poszerzając zakres swojej działalności i angażując się w nowe projekty. Teraz ta ekspansja obejmie także sport.

Korzyści dla obu stron

Jak wynika z dotychczasowych informacji, transakcja przejęcia Cracovii przez Comarch powinna przynieść korzyści obu stronom. Miasto Kraków pozbyło się problemu finansowania klubu ze środków podatników, oddając stery prywatnemu inwestorowi. Z kolei Comarch zyskał ciekawy aktyw i pole do budowania swojego wizerunku.

Przede wszystkim jednak zadowoleni powinni być kibice Cracovii, którzy mogą liczyć na lepszą przyszłość swojego klubu. Teraz piłkarze nie będą mieć już wymówek i trzeba będzie od nich wymagać zdecydowanie więcej na boisku.

Wartość transakcji 21 206 328 zł
Liczba nabytych akcji 73 480
Cena jednej akcji 288,60 zł

Czytaj więcej: Potencjalne zmiany u naszych sojuszników - jak to wpłynie na przyszły rząd Polski?

Plany rozwoju Cracovii

Właściciele i zarząd Comarchu zapowiadają, że przejęcie Cracovii to dopiero początek. Firma ma ambitne plany rozbudowy i unowocześnienia klubu. Jak deklaruje prezes Comarchu Janusz Filipiak, celem jest stworzenie z Cracovii nowoczesnej, dobrze zorganizowanej instytucji piłkarskiej.

W planach są między innymi inwestycje w szkolenie młodzieży, rozbudowa bazy treningowej czy postawienie na zagranicznych trenerów. To wszystko powinno zaowocować poprawą gry zespołu i osiąganiem lepszych wyników. A tego właśnie od dawna domagają się kibice.

Naszym celem jest stworzenie nowoczesnego, ambitnego klubu piłkarskiego, który będzie przynosił satysfakcję kibicom i mieszkańcom Krakowa. Chcemy, aby Cracovia regularnie walczyła o najwyższe cele w ekstraklasie i arenie międzynarodowej - powiedział prezes Comarchu Janusz Filipiak.

Słowa prezesa brzmią obiecująco. Teraz pozostaje mieć nadzieję, że deklaracje zamienią się w konkretne działania i inwestycje w klub. Jeśli tak się stanie, przed Cracovią może rysować się świetlana przyszłość.

Czy Comarch sprosta oczekiwaniom?

Przejęcie Cracovii przez Comarch z pewnością wzbudza w kibicach spore nadzieje i oczekiwania. Wszyscy liczą, że teraz klub w końcu ruszy do przodu i zacznie odnosić sukcesy. Pytanie jednak, czy nowy właściciel sprosta tym oczekiwaniom.

Firma technologiczna nie ma doświadczenia w prowadzeniu klubu sportowego, więc początki mogą okazać się trudne. Bez wątpienia potrzebne będą duże nakłady finansowe oraz zaangażowanie najlepszych specjalistów. Jeśli jednak zarząd Comarchu dotrzyma obietnic, wkrótce Cracovia powinna wrócić do czołówki polskiej piłki nożnej.

Wpływ na wizerunek Comarchu

Komarch nabywa akcje Cracovii - dowiedz się, na jaką kwotę sięga transakcja

Decyzja o przejęciu klubu sportowego to dla Comarchu nie tylko biznes, ale także sposób na wypromowanie marki. Angażując się w sponsoring Cracovii, firma zyska ogromną ekspozycję medialną i będzie budować pozytywny wizerunek wśród kibiców.

Marka Comarch będzie obecna na koszulkach piłkarzy, bandach reklamowych czy biletach wchodowych na mecze. Tym samym, nazwa spółki na stałe zagości w świadomości setek tysięcy kibiców i sympatyków futbolu. To z pewnością dobry krok w kierunku wzrostu rozpoznawalności firmy w Polsce.

W dłuższej perspektywie Comarch może również skorzystać na ewentualnych sukcesach Cracovii. Jeśli zespół zacznie regularnie wygrywać i bić rekordy popularności, pozytywne konotacje przełożą się także na wizerunek sponsora. Wtedy zaangażowanie w klub sportowy zacznie przynosić wymierne korzyści w postaci większej sprzedaży usług czy lepszych wyników finansowych.

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem bardzo ciekawą informację z ostatnich dni. Chodzi o przejęcie klubu piłkarskiego Cracovia przez firmę technologiczną Comarch. Transakcja została sfinalizowana 1 grudnia 2023 roku, kiedy to Comarch sformalizował zakup pakietu kontrolnego akcji krakowskiego klubu.

Przedstawiłem kluczowe fakty dotyczące samej transakcji, czyli między innymi kwotę 21 mln zł jaką Comarch zapłacił za akcje czy też łączną liczbę przejętych akcji. Starałem się również szerzej opisać kontekst całego wydarzenia i jego potencjalne skutki.

W moim artykule poruszyłem kwestię planów właścicieli Comarchu co do rozwoju Cracovii. Firma deklaruje duże nakłady na rozbudowę klubu, co ma sprawić, że zespół będzie regularnie walczył o najwyższe cele. Przedstawiłem oczekiwania kibiców w tym zakresie, choć nie brakuje też nutki sceptycyzmu.

Na koniec wspomniałem jeszcze o potencjalnych korzyściach jakie Comarch może osiągnąć dzięki zaangażowaniu się w sponsoring klubu piłkarskiego. Chodzi oczywiście przede wszystkim o wzrost rozpoznawalności marki i poprawę wizerunku firmy.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
  3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.