News

Koniec świata finansowego: 15 lat po upadku Lehman Brothers

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak25.12.20235 min.
Koniec świata finansowego: 15 lat po upadku Lehman Brothers

Krach na Wall Street zapoczątkował lawinę bankructw i załamanie na rynkach finansowych. Choć początkowo sądzono, że to koniec ery kapitalizmu, okazało się inaczej. Po 15 latach od upadku banku Lehman Brothers, mimo kolejnych kryzysów, światowe giełdy biją historyczne rekordy. Artykuł przybliża przebieg wydarzeń sprzed 15 lat, ocenia skutki i formułuje wnioski dla inwestorów myślących o przyszłości.

Krach na Wall Street zapoczątkował lawinę

Upadek banku inwestycyjnego Lehman Brothers 15 września 2008 roku przeszedł do historii jako symboliczny początek globalnego kryzysu finansowego. Wydarzenie to uruchomiło lawinę kolejnych bankructw i załamania na rynkach finansowych.

W pierwszym momencie wydawało się, że nastąpił koniec ery kapitalizmu. Przewidywano upadek wielkich banków, załamanie się dolara i krach na Wall Street. Jeden z bohaterów głośnego filmu "Big Short" ostrzegał nawet, że "zaczyna się nowe średniowiecze".

Powszechne prognozy kryzysu

Kryzys porównywano do Wielkiego Kryzysu z 1929 roku i zapowiadano, że już nic nie będzie takie samo. Podobne opinie dominowały zarówno w mediach, jak i wśród ekonomistów.

Tymczasem 15 lat później okazało się, że prognozy te nie sprawdziły się. Co prawda po 2008 roku nastąpiła recesja, jednak ani dolar się nie załamał, ani Wall Street nie upadła. Światowe rynki finansowe okazały się znacznie bardziej odporne, niż początkowo sądzono.

Kryzys ujawnił słabość systemu bankowego

Choć kryzys nie doprowadził do końca ery kapitalizmu, ujawnił on poważne słabości w systemie bankowym, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Okazało się, że wiele wiodących banków inwestycyjnych było źle zarządzanych i podejmowało zbyt duże ryzyko.

Symbolem problemów stał się upadek Lehman Brothers. Jednak już wcześniej na skraju bankructwa znalazł się inny amerykański bank inwestycyjny - Bear Stearns. Ostatecznie został on uratowany dzięki pomocy rządu USA i przejęciu przez JP Morgan.

Bańka na rynku nieruchomości

Bezpośrednią przyczyną kryzysu było pęknięcie bańki spekulacyjnej na rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych. W latach 2001-2006 ceny domów w USA gwałtownie rosły, co zachęciło banki do udzielania coraz większej liczby ryzykownych kredytów hipotecznych.

Gdy bańka pękła, wiele osób nie było w stanie spłacać rat, co doprowadziło do fali bankructw banków obciążonych toksycznymi aktywami.

Największą ironią losu jest to, że kryzys 2007-2008 wybuchł po części przez chęć złagodzenia skutków poprzedniego kryzysu dotcomów na przełomie wieków.

Czytaj więcej: Poseł PO obiecuje końcem abonamentu RTV: Rewolucyjna zmiana nadchodzi

Interwencje banków centralnych na stałe

Aby powstrzymać kryzys, banki centralne na całym świecie sięgnęły po nadzwyczajne narzędzia. Amerykański Fed, Europejski Bank Centralny i Bank Anglii rozpoczęły masowy skup aktywów (luzowanie ilościowe).

Ponadto stopy procentowe zostały gwałtownie obniżone, a niektóre banki centralne zdecydowały się nawet na ujemne oprocentowanie.

Instrument Zastosowanie po 2008 r.
Luźna polityka monetarna Obniżki stóp procentowych do zera lub poniżej
Luzowanie ilościowe (QE) Skup obligacji i innych aktywów

Choć początkowo działania te uznawano za tymczasowe, obecnie stały się one na stałe częścią arsenału banków centralnych. Narzędzia te z powodzeniem zastosowano ponownie podczas pandemii COVID-19.

Mimo kryzysów giełdy biją rekordy

Koniec świata finansowego: 15 lat po upadku Lehman Brothers

Mimo globalnych kryzysów ostatnich 15 lat, światowe giełdy radzą sobie bardzo dobrze. Indeks S&P500, główny benchmark Wall Street, po krachu w 2008 roku szybko odbił i od tamtej pory wzrósł o ponad 260%.

Nowe rekordy padły także po 2020 roku, kiedy mimo pandemii i związanej z nią recesji, giełdy kontynuowały wzrosty. Tym razem kluczową rolę odegrały bezprecedensowe działania banków centralnych.

W przypadku polskiej giełdy wzrosty są skromniejsze, jednak WIG20 również znajduje się wyraźnie powyżej poziomów z 2008 roku.

Inwestorzy wciąż widzą zagrożenia

Choć minione 15 lat pokazało, że światowy system finansowy jest odporniejszy niż sądzono, inwestorzy wciąż dostrzegają realne zagrożenia mogące doprowadzić do kolejnego kryzysu.

W ostatnich miesiącach największe obawy budziła zbyt restrykcyjna polityka banków centralnych, zmierzająca do walki z wysoką inflacją. Dodatkowo inwestorzy obawiają się eskalacji napięć geopolitycznych oraz pęknięcia bańki na rynku nieruchomości w Chinach.

  • polityka banków centralnych
  • napięcia geopolityczne
  • rynek nieruchomości w Chinach

Nauka na przyszłość zamiast rezygnacji

Nawet jeśli w przyszłości dojdzie do kolejnego globalnego kryzysu, warto wyciągnąć wnioski z poprzednich. Najważniejszy z nich jest taki, że mimo okresowych załamań, w długim terminie opłaca się inwestować na giełdzie.

Kluczowe jest, aby nie panikować i nie wycofywać się z rynków w trakcie bessy. Zamiast tego lepiej skorzystać ze spadków do budowania długoterminowego portfela.

Co prawda przyszłość jest nieprzewidywalna, jednak rezygnacja z inwestowania na pewno nie jest dobrym rozwiązaniem. Prędzej czy później i tak przyjdzie zapłacić rachunek w postaci utraty wartości oszczędności.

Podsumowanie

W niniejszym artykule przedstawiłem kluczowe wydarzenia związane z globalnym kryzysem finansowym, który rozpoczął się 15 lat temu od upadku banku Lehman Brothers. Przeanalizowałem jego bezpośrednie skutki, które okazały się mniej dotkliwe niż początkowo oczekiwano. Nie ziściły się czarne scenariusze mówiące o końcu kapitalizmu i załamaniu się dolara oraz Wall Street.

Z drugiej strony kryzys ujawnił słabość systemu bankowego i wykazał, że banki centralne muszą na stałe sięgnąć po niekonwencjonalne narzędzia polityki monetarnej. Po 15 latach giełdy biją rekordy, jednak inwestorzy wciąż obawiają się kolejnych załamań związanych na przykład z restrykcyjnymi działaniami banków centralnych.

Najważniejszą lekcją z poprzednich kryzysów jest to, że mimo okresowych zawirowań, warto systematycznie inwestować na giełdzie i wykorzystywać okresy bessy do budowania długoterminowego portfela. Rezygnacja z rynków kapitałowych najczęściej prowadzi tylko do utraty wartości oszczędności z powodu inflacji.

Mam nadzieję, że artykuł pozwolił lepiej zrozumieć genezę poprzedniego globalnego kryzysu finansowego i wyciągnąć wnioski na przyszłość. Zachęcam do dzielenia się swoimi przemyśleniami w komentarzach.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.