News

Koniec z abonamentem RTV - co nas czeka? Stary pomysł wraca do gry

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak30.11.20234 min.
Koniec z abonamentem RTV - co nas czeka? Stary pomysł wraca do gry

Abonament RTV od dawna budzi kontrowersje - czy to ze względu na niską ściągalność, czy też krytykę jakości programów TVP. Posłowie KO proponują zniesienie abonamentu i zastąpienie go symboliczną opłatą audiowizualną.

Kluczowe wnioski:
 • Abonament RTV stał się przestarzały i mało skuteczny jako sposób finansowania mediów publicznych.
 • W zamian posłowie KO proponują wprowadzenie opłaty audiowizualnej w wysokości ok. 9 zł od każdego obywatela.
 • Obecny system finansowania powoduje nierówny podział środków, z którego korzysta głównie centrala TVP w Warszawie.
 • Likwidacja abonamentu wiązałaby się ze zniesieniem zaległości tych, którzy go nie płacili.
 • Przyszłość finansowania mediów publicznych w Polsce stoi pod znakiem zapytania.

Abonament RTV do zniesienia

Abonament RTV od dawna wzbudza kontrowersje i jest coraz mniej akceptowany przez społeczeństwo. Jak wynika z sondaży, ponad 60% Polaków jest za jego zniesieniem. Kluczowe zarzuty dotyczą niskiej skuteczności ściągania opłat, co prowadzi do sytuacji, w której abonament finansują jedynie nieliczne osoby. Dodatkowo podnoszone są argumenty o nieadekwatności opłaty do realiów, w których dostęp do radia czy telewizji ma zdecydowana większość obywateli.

Poseł Bogdan Zdrojewski z KO, były minister kultury, opowiada się za całkowitym zniesieniem abonamentu RTV. Jego zdaniem instrument ten jest przestarzały i nieefektywny. Tylko niewielki odsetek osób faktycznie go uiszcza, co powoduje niesprawiedliwy podział ciężarów. Zdrojewski uważa, że należy poszukać nowocześniejszego i sprawiedliwszego sposobu finansowania mediów publicznych.

Kontrowersje wokół abonamentu

Abonament RTV wzbudza wiele kontrowersji. Po pierwsze, znaczna część obywateli uchyla się od jego płacenia, choć posiada odbiorniki radiofoniczne i telewizyjne. Jest to swego rodzaju "podatek", od którego łatwo się uchylić, co rodzi poczucie niesprawiedliwości.

Co więcej, abonament nie przystaje do realiów cyfrowych, w których dostęp do radia czy telewizji jest powszechny. W erze internetu trudno uzasadnić sens istnienia tej daniny w obecnej formie.

Wprowadzenie opłaty audiowizualnej

Jako alternatywę dla abonamentu RTV, poseł Bogdan Zdrojewski proponuje wprowadzenie opłaty audiowizualnej w symbolicznej wysokości ok. 9 zł, która byłaby pobierana automatycznie od każdego obywatela. Rozwiązanie takie jego zdaniem lepiej odpowiadałoby realiom oraz pozwalałoby sprawiedliwiej rozłożyć koszty funkcjonowania mediów publicznych.

Innym pomysłem jest utrzymanie dotacji dla TVP i Polskiego Radia, ale na znacznie niższym poziomie niż obecne miliardy złotych rocznie. Przy redukcji tych kosztów, media publiczne musiałyby jednak więcej zarabiać na rynku reklamowym.

Niezależnie od ostatecznie przyjętego rozwiązania, ważne jest zdaniem posła PO odbudowanie zaufania odbiorców do telewizji i radia publicznego. Bez spełnienia tego warunku, trudno będzie uzyskać poparcie dla nowego modelu finansowego.

Jak działałaby opłata audiowizualna?

Opłata audiowizualna byłaby ściągana automatycznie od każdego obywatela, niezależnie od tego, czy korzysta on z radia i telewizji, czy też nie. Stałaby się swego rodzaju podatkiem przeznaczonym na utrzymanie mediów publicznych. Jej celem byłoby sprawiedliwe rozłożenie kosztów na wszystkich. Opłata nie byłaby wysoka - według wstępnych propozycji ok. 9 zł miesięcznie od osoby.

Kluczowe byłoby zbudowanie akceptacji społecznej dla takiego rozwiązania. Bez odbudowy zaufania do TVP i Polskiego Radia, nowy model finansowy prawdopodobnie również nie zadziałałby efektywnie.

Czytaj więcej: Życie na krawędzi dla milionów w klejnotach - opowieść o nieznanym bohaterze

Nierówny podział środków w TVP

Obecny system finansowania TVP oparty na abonamencie i dotacjach budżetowych prowadzi, zdaniem posła Bogdana Zdrojewskiego, do nierównego podziału środków. Zdecydowana większość pieniędzy trafia do centrali telewizji w Warszawie, podczas gdy ośrodki regionalne są niedoinwestowane.

Problem ilości pieniędzy to jedno, ale pozostaje także kwestia ich podziału. Tutaj ośrodki regionalne mogłyby mieć wiele do powiedzenia - mówi money.pl były pracownik TVP.

Faktycznie, utrzymanie dużych ośrodków regionalnych TVP, takich jak oddziały w Krakowie, Katowicach, Poznaniu czy we Wrocławiu jest kosztowne. Z drugiej jednak strony, wytwarzają one znaczną część audycji dla programów ogólnopolskich i zasługują na większy udział w podziale środków.

2017-2022 7,2 mld zł
2023 2,3 mld zł

Jak wynika z danych przedstawionych w artykule, w latach 2017-2022 TVP otrzymała z budżetu państwa rekompensaty w łącznej wysokości 7,2 mld zł. W 2023 roku dotacja ta wyniesie kolejne 2,3 mld zł. Te ogromne środki w znacznym stopniu zasilają głównie centralę telewizji.

Zniesienie zaległości abonamentowych

Koniec z abonamentem RTV - co nas czeka? Stary pomysł wraca do gry

Bogdan Zdrojewski dodaje, że wraz ze zmianą systemu finansowania TVP i zniesieniem abonamentu RTV, należałoby wprowadzić abolicję, czyli zniesienie zaległości abonamentowych. Jego zdaniem dotychczasowy model z różnych względów stracił rację bytu - po pierwsze ze względu na niewielką skuteczność, a po drugie biorąc pod uwagę kontrowersje dotyczące jakości programów telewizji publicznej w ostatnich latach.

Faktycznie, jak wynika z danych, zdecydowana większość osób w Polsce nie płaci abonamentu RTV, łamiąc obowiązujące prawo. Minister kultury Jarosław Sellin przyznaje, że sytuacji tej nie da się już naprawić. Dlatego należy rozważyć nowy model finansowania TVP i Polskiego Radia, np. w postaci symbolicznej opłaty audiowizualnej.

 • 60% nie płaci abonamentu RTV
 • Tylko nieliczni płacą od lat
 • Sytuacji nie da się już naprawić

Biorąc to pod uwagę, pomysł abolicji wydaje się zasadny. Zniesienie zaległości abonamentowych byłoby elementem nowego otwarcia w finansowaniu mediów publicznych, np. poprzez wprowadzenie opłaty audiowizualnej.

Czy abolicja byłaby słuszna?

Z pewnością wiele osób, które przez lata sumiennie opłacały abonament RTV, poczułoby się poszkodowanych, gdyby z dnia na dzień umorzono zaległości niepłacącym. Z drugiej jednak strony, utrzymywanie fikcji, że da się ściągnąć te należności i uporządkować system, nie ma sensu. Być może należy dać szansę na nowy początek?

Kontrole abonamentu RTV

Brak opłacania abonamentu RTV powinien się wiązać z konsekwencjami. Jakiś czas temu medialnym echem odbiły się kontrole domowe przeprowadzane przez pracowników Poczty Polskiej u osób uchylających się od daniny. Jednak jak się okazuje, kontrolerów jest niewielu, a sama procedura ma charakter planowany i systematyczny.

Zgodnie z prawem, kara za niezarejestrowanie odbiornika radiowego lub telewizyjnego i niepłacenie abonamentu jest wysoka. Sięga nawet 30-krotności miesięcznej opłaty, czyli w przypadku telewizora ponad 800 zł. Tymczasem minister Sellin stwierdza, że większość obywateli i tak nie płaci abonamentu, łamiąc prawo. Być może zatem należy od nowa przemyśleć sens tych przepisów?

Przyszłość mediów publicznych

Przyszłość mediów publicznych w Polsce stoi pod znakiem zapytania. Z jednej strony ich rola i znaczenie dla kultury narodowej są bezsprzeczne. Z drugiej - obecny system, oparty na przestarzałym abonamencie i hojnych dotacjach budżetowych, budzi wiele zastrzeżeń. Być może zmiany zaproponowane przez posłów: wprowadzenie opłaty audiowizualnej, większa kontrola społeczna nad TVP czy bardziej równy podział środków, pozwolą wypracować lepszy model?

Na pewno kluczowe jest odbudowanie zaufania odbiorców do telewizji i radia publicznego. Inaczej żaden system finansowania nie będzie w pełni akceptowany. Być może potrzebny jest swoisty nowy kontrakt społeczny dotyczący roli mediów publicznych?

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany obrót na konferencji Glapińskiego – ogromna zmiana na horyzoncie
 4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły