Konta bankowe

Konto oszczędnościowe czy lokata - najlepsze rozwiązania

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk28.12.20236 min.
Konto oszczędnościowe czy lokata - najlepsze rozwiązania

Lokata czy konto oszczędnościowe - oto dylemat wielu osób szukających najlepszego miejsca do trzymania oszczędności. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, które warto poznać, by podjąć świadomą decyzję. W tym poradniku przyjrzymy się bliżej kluczowym cechom lokat i kont oszczędnościowych, takim jak oprocentowanie, dostęp do środków czy bezpieczeństwo. Na tej podstawie wskażemy, które rozwiązanie może być lepsze w różnych sytuacjach życiowych.

Kluczowe wnioski:

 • Lokata i konto oszczędnościowe różnią się m.in. oprocentowaniem i dostępem do środków.
 • Wybór między nimi zależy od indywidualnych potrzeb i sytuacji życiowej.
 • Lokata nadaje się najlepiej dla długoterminowego oszczędzania, konto oszczędnościowe dla bardziej elastycznego.
 • Warto rozważyć otworzenie zarówno lokaty, jak i konta oszczędnościowego.
 • Niezbędne jest zrozumienie różnic między tymi rozwiązaniami, aby podjąć najlepszą decyzję finansową.

Konto oszczędnościowe lub lokata - wady i zalety

Zarówno konto oszczędnościowe, jak i lokata bankowa są dobrym miejscem do trzymania oszczędności. Jednak każde z tych rozwiązań ma pewne wady i zalety, o których warto wiedzieć, podejmując decyzję.

Podstawową zaletą lokaty jest wyższe oprocentowanie w porównaniu do konta oszczędnościowego. Dzięki temu nasze pieniądze będą pracować na naszą korzyść, przynosząc dodatkowy zysk w postaci odsetek.

Wadą lokat jest brak elastyczności. Po założeniu lokaty nie możemy swobodnie wypłacać zgromadzonych na niej środków przed upływem deklarowanego terminu. W przeciwnym razie lokata zostanie zerwana, a my stracimy część odsetek.

Elastyczność konta oszczędnościowego

Z kolei na koncie oszczędnościowym w każdej chwili mamy pełny dostęp do odłożonych pieniędzy. Możemy je wypłacać bez żadnych konsekwencji. To zdecydowana zaleta w sytuacjach, gdy potrzebujemy sfinansować nieprzewidziane wydatki.

Wadą konta oszczędnościowego jest z kolei znacznie niższe oprocentowanie niż na lokatach. Choć nasze pieniądze są cały czas dostępne, to pracują one na naszą korzyść w minimalnym stopniu. Nie zyskamy takich odsetek jak na lokacie.

Lokata czy konto oszczędnościowe - co wybrać

Jak zatem podjąć decyzję pomiędzy lokatą a kontem oszczędnościowym jako miejscem do trzymania pieniędzy i oszczędzania? Odpowiedź nie jest prosta i zależy od naszej sytuacji życiowej.

 • Lokata lepiej sprawdzi się przy oszczędzaniu długoterminowym, gdy nie potrzebujemy dostępu do pieniędzy przez dany okres.
 • Konto oszczędnościowe z kolei nadaje się do elastycznego oszczędzania na krótsze terminy, gdy zależy nam na możliwości wypłat w razie potrzeby.

Dlatego najlepszym rozwiązaniem może być połączenie obu tych produktów bankowych. Część pieniędzy trzymamy na koncie oszczędnościowym jako poduszkę finansową na nieprzewidziane wydatki. Natomiast resztę odkładamy na dłużej na lokatę, maksymalizując w ten sposób zyski z oprocentowania.

Takie połączenie konta i lokaty w ramach jednego banku może być bardzo wygodne. Środkami na obu produktach zarządzamy w jednym miejscu, za pomocą tego samego bankowości internetowej lub mobilnej.

Czytaj więcej: Infolinia PKO BP - najlepsze godziny i numery telefonów

Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych

Kluczową kwestią przy wyborze zarówno lokaty, jak i konta oszczędnościowego jest oprocentowanie oferowane przez bank. To właśnie dzięki niemu nasze odłożone pieniądze będą pracować na naszą korzyść, przynosząc zysk w postaci odsetek.

Warto zatem porównać oferty różnych banków i sprawdzić, jakie oprocentowanie proponują dla swoich lokat i kont oszczędnościowych. Może okazać się, że różnice w zyskach z oprocentowania pomiędzy poszczególnymi bankami mogą być całkiem spore!

Bank 1 1,5%
Bank 2 2,1%

Jak widać na przykładzie w tabeli, Bank 2 oferuje aż o 0,6 punktu procentowego wyższe oprocentowanie lokaty niż Bank 1. W przypadku odkładania 10 000 zł na rok daje to aż 60 zł więcej zysku w Banku 2. Warto więc szukać jak najlepszych ofert.

Zakładanie lokat przez Internet

Co istotne, dziś otwarcie lokaty czy konta oszczędnościowego przez Internet jest bardzo proste. Można to zrobić bez wychodzenia z domu, zdalnie na stronie internetowej banku lub przez aplikację mobilną. Cały proces odbywa się online i zajmuje zaledwie kilka minut.

Jak założyć konto oszczędnościowe lub lokatę

Konto oszczędnościowe czy lokata - najlepsze rozwiązania

Jak zatem założyć konto oszczędnościowe lub lokatę przez Internet, krok po kroku? Oto podstawowa instrukcja.

 1. Wyszukujemy frazę konto oszczędnościowe ranking
 2. Wybieramy interesujący nas bank oraz sprawdzamy ofertę kont oszczędnościowych i lokat.
 3. Składamy wniosek o wybrane konto/lokatę za pośrednictwem strony www banku lub aplikacji mobilnej.
 4. Podajemy niezbędne dane osobowe i kontaktowe.
 5. Potwierdzamy tożsamość na podstawie dowodu osobistego lub paszportu (zdalna weryfikacja).
 6. Podpisujemy umowę hasłem sms lub hasłem z tokena.
 7. Wpłacamy środki na konto/lokatę.

I to wszystko! Cały proces jest intuicyjny i nie powinien zająć więcej niż 10-15 minut. Dzięki temu nasze środki szybko zaczną bezpiecznie pracować na naszą korzyść.

Różnice między lokatą a kontem oszczędnościowym

Podsumowując, lokata i konto oszczędnościowe różnią się pod kilkoma istotnymi względami:

 • Oprocentowanie - lokaty mają wyższe oprocentowanie niż konta oszczędnościowe.
 • Dostęp do pieniędzy - na lokacie środki są zablokowane na deklarowany okres, na koncie mamy do nich pełny dostęp.
 • Zyski - na lokacie można osiągnąć wyższe zyski dzięki oprocentowaniu, ale przy braku elastyczności.
 • Bezpieczeństwo - zarówno lokata, jak i konto oszczędnościowe (do limitu gwarancji BFG) są bezpiecznym sposobem na przechowywanie pieniędzy.

Rozważając lokatę czy konto oszczędnościowe, trzeba wziąć pod uwagę te różnice i dobrać najlepsze rozwiązanie do własnych potrzeb oraz sytuacji życiowej.

Które rozwiązanie jest korzystniejsze finansowo

Która opcja - konto oszczędnościowe czy lokata - jest zatem bardziej korzystna pod kątem finansowym? Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji.

Lokata pozwala zmaksymalizować zyski dzięki wyższemu oprocentowaniu. Jednak przy oszczędzaniu krótkoterminowym, gdy możemy potrzebować dostępu do pieniędzy w każdej chwili, rozwiązaniem korzystniejszym finansowo może być konto oszczędnościowe. Mimo niższego oprocentowania, zapewnia nam pełną swobodę dysponowania odłożonymi środkami.

Najlepszym wyjściem wydaje się połączenie lokaty z kontem oszczędnościowym - część pieniędzy odkładamy na dłużej na lokacie, resztę trzymamy na elastycznym koncie. Pozwala to zoptymalizować zyski z oszczędności i zapewnia komfort w razie nieprzewidzianych wydatków.

Dlatego przy wyborze najkorzystniejszego finansowo rozwiązania należy wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw obu opcji. Dopiero odpowiednie ich połączenie i dostosowanie do własnych potrzeb pozwoli maksymalizować korzyści.

Podsumowanie

Wybór pomiędzy lokatą a kontem oszczędnościowym jako miejscem do trzymania naszych oszczędności nie jest łatwy. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety, o czym warto pamiętać, podejmując decyzję. Lokata gwarantuje wyższe odsetki, ale za cenę utraty elastyczności w dostępie do pieniędzy. Z kolei konto oszczędnościowe daje możliwość swobodnych wypłat, lecz przynosi mniejsze zyski z oprocentowania.

Najlepszym rozwiązaniem wydaje się więc połączenie obu tych produktów bankowych. Część środków można ulokować na lokacie, aby pracowały one na naszą korzyść i przynosiły zadowalające odsetki. Pozostałe fundusze warto trzymać na koncie oszczędnościowym, zapewniając sobie pełną swobodę dysponowania nimi na wypadek nieprzewidzianych wydatków czy okazji.

Co istotne, dziś otwarcie zarówno lokaty, jak i konta oszczędnościowego przebiega sprawnie online. Wystarczy kilkanaście minut, aby założyć wybrane konto lub lokatę przez internet i zacząć gromadzić na nich oszczędności. Daje to wygodę i oszczędność czasu w zarządzaniu naszymi finansami osobistymi.

Podsumowując, mądre łączenie lokaty z kontem oszczędnościowym w zależności od indywidualnych potrzeb i sytuacji życiowej pozwala zoptymalizować korzyści z oszczędzania. Przemyślany wybór, gdzie ulokować poszczególne kwoty pieniędzy, to klucz do sukcesu w zarządzaniu domowym budżetem i finansami.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Odwołanie członków zarządu, zmiany w spółce. Prezes pozostaje.
 2. Prezydent podpisał ważne ustawy nowego rządu w piątek wieczór
 3. Co Prezes NBP mówi o inflacji? Klucz do decyzji RPP na wykresie
 4. Jak sztuczna inteligencja zastępuje nauczycieli? Futuroznawcy podają, że ruszyły zwolnienia
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły