Konta bankowe

Konto Revolut a komornik - Czy grozi zajęcie środków?

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk28.01.20246 min.
Konto Revolut a komornik - Czy grozi zajęcie środków?

Konto Revolut a Komornik - Czy grozi zajęcie środków? To pytanie zadaje sobie wielu klientów popularnego fintechu. Revolut to nowoczesna platforma bankowa, która cieszy się rosnącą popularnością. Jednak w przypadku problemów finansowych i działań komorniczych, pojawiają się wątpliwości co do bezpieczeństwa środków zgromadzonych na koncie.

Kluczowe wnioski:
 • Komornik może zająć konto w Revolucie, jeśli dłużnik posiada tam środki.
 • Nie ma znaczenia, czy konto prowadzone jest przez zagraniczną instytucję finansową.
 • Revolut jest zobowiązany do respektowania zajęć komorniczych z Polski.
 • Warto sprawdzać konto, aby na bieżąco monitorować ewentualne zajęcia.
 • Można podjąć kroki, by chronić swoje finanse przed komornikiem.

Czy komornik może zająć konto Revolut?

Komornik może zająć środki zgromadzone na koncie Revolut, jeśli zostało ono wskazane przez dłużnika jako rachunek bankowy. Nie ma przy tym znaczenia, że Revolut jest zagraniczną instytucją finansową i nie prowadzi działalności bankowej w Polsce.

Revolut realizuje bowiem przelewy w złotych, umożliwia wpłaty i wypłaty gotówki w bankomatach, a także oferuje kartę płatniczą. Tym samym podlega jurysdykcji polskiego prawa i organów egzekucyjnych.

Zajęcie komornicze a inne blokady

Nie należy mylić zajęcia komorniczego z blokadami nakładanymi bezpośrednio przez Revoluta. Te ostatnie wynikają z działania algorytmów wykrywających podejrzane transakcje i służą zapobieganiu oszustwom.

Zajęcie komornicze jest natomiast skutkiem prowadzonej egzekucji i wiąże się z koniecznością przekazania środków wierzycielowi przez Revoluta.

Jakie rachunki objęte są zajęciem komorniczym?

Komornik może dokonać zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego, rachunku w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub rachunku płatniczego, którym jest również Revolut.

Przepisy nie precyzują, czy chodzi o konto prowadzone przez bank lub inną krajową instytucję finansową. Liczy się fakt posiadania rachunku, na którym gromadzone są środki pieniężne.

Rodzaj rachunku Możliwość zajęcia komorniczego
Rachunek bankowy Tak
Rachunek w SKOK Tak
Revolut Tak

Reasumując, komornikowi podlegają zarówno konta w bankach, SKOK-ach, jak i fintechach typu Revolut.

Czytaj więcej: Jak zwiększyć limit przelewu w Santander Bank Polska? Proste porady

Czy Revolut podlega pod polskie prawo?

Revolut podlega pod polską jurysdykcję i musi stosować się do obowiązujących przepisów prawa oraz orzeczeń sądów czy postanowień komornika. Ma to związek z oferowaniem usług płatniczych na terenie Polski, takich jak:

 • prowadzenie rachunków płatniczych w złotych,
 • wydawanie kart płatniczych,
 • umożliwianie dokonywania transakcji płatniczych w bankomatach i terminalach POS.

Revolut uzyskał stosowną licencję Komisji Nadzoru Finansowego. Musi więc respektować polskie regulacje, również w zakresie egzekucji komorniczej.

Jak sprawdzić, czy na koncie Revolut jest zajęcie?

Konto Revolut a komornik - Czy grozi zajęcie środków?

Aby sprawdzić, czy na rachunku Revolut znajduje się zajęcie komornicze, należy zalogować się do aplikacji mobilnej lub na stronie internetowej. W zakładce rachunku powinna znajdować się odpowiednia informacja o zajęciu środków przez komornika i kwocie objętej zajęciem.

Można też próbować dokonać wypłaty lub przelewu środków. W przypadku istnienia zajęcia transakcja nie zostanie zrealizowana, a Revolut wyświetli komunikat o blokadzie rachunku z powodu zajęcia komorniczego.

Automatyczne alerty o zajęciach

Revolut oferuje ustawienie automatycznego powiadomienia w aplikacji, które informuje o wszelkich nietypowych aktywnościach na rachunku. Obejmuje to również informację o zajęciu komorniczym środków na koncie.

Dzięki temu klient od razu wie, że doszło do zablokowania pieniędzy i może podjąć działania wyjaśniające sytuację.

Jakie środki może zająć komornik na Revolucie?

Komornikowi podlegają wszelkie środki pieniężne znajdujące się na rachunku Revolut w chwili zajęcia, bez względu na ich pochodzenie.

Obejmuje to zarówno bieżące wpływy, np. z tytułu wynagrodzenia, jak i oszczędności gromadzone na koncie. Komornik zajmuje także kwoty pochodzące z umorzenia jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych.

Jeśli dłużnik posiada lokaty lub inne produkty oszczędnościowe w Revolucie, również zostaną objęte zajęciem. Komornikowi nie przysługuje jednak prawo do środków objętych zajęciem, które nie należą do dłużnika (np. dotacji z UE na konto przedsiębiorcy).

Co zrobić, gdy komornik zajmie konto Revolut?

Gdy otrzymasz zawiadomienie o zajęciu komorniczym konta w Revolucie, przysługuje Ci prawo zgłoszenia zarzutów przeciwko temu zajęciu. Musisz je złożyć bezpośrednio komornikowi w ciągu 7 dni od doręczenia zawiadomienia.

Możesz argumentować na przykład, że: - na rachunku znajdują się środki nie należące do Ciebie lub wolne od egzekucji, - należą Ci się zwolnienia spod egzekucji (dotyczące kwoty wolnej lub świadczeń alimentacyjnych).

Warto poszukać profesjonalnej pomocy prawnej w tej sytuacji. Adwokat pomoże Ci odpowiednio sformułować i umotywować zarzuty tak, aby maksymalnie chronić Twoje finanse przed komornikiem.

Podsumowanie

Coraz więcej osób decyduje się na założenie konta w Revolucie. Nic dziwnego, że pojawiają się pytania, czy komornik może zająć konto Revolut i jakie środki temu podlegają. Niniejszy artykuł wyjaśnia, że taka sytuacja jest możliwa. Revolut, mimo że jest zagraniczną firmą fintech, prowadzi działalność w Polsce i musi stosować się do lokalnych regulacji.

Kluczowe jest, aby na bieżąco monitorować swoje konto pod kątem ewentualnych zajęć komorniczych. Revolut ma obowiązek poinformować o takiej sytuacji, ale warto też samemu sprawdzać stan rachunku przy próbie dokonania transakcji. W przypadku zablokowania środków należy jak najszybciej kontaktować się z komornikiem w celu złożenia zarzutów.

Co istotne, komornikowi podlegają wszystkie rodzaje środków w Revolucie - zarówno bieżące wpływy, oszczędności, jak i produkty inwestycyjne. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie finansów i poszukiwanie profesjonalnej pomocy prawnej w razie kłopotów.

Mamy nadzieję, że artykuł rozwiał najważniejsze wątpliwości dotyczące zagrożeń związanych z zajęciem konta Revolut przez komornika. Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią, aby zrozumieć ten problem i wiedzieć, jak zareagować w podobnej sytuacji.

Najczęstsze pytania

Tak, komornik może zająć środki zgromadzone na rachunku Revolut. Jako instytucja finansowa działająca w Polsce, Revolut musi stosować się do polskiego prawa, również w zakresie egzekucji komorniczej.

Komornikowi podlegają wszystkie rodzaje środków - bieżące wpływy, oszczędności, produkty inwestycyjne. Zajęciu nie podlegają jedynie pieniądze nienależące do dłużnika.

Revolut ma obowiązek poinformować o zajęciu komorniczym. Można też samemu sprawdzić stan rachunku, próbując dokonać wypłaty lub przelewu. Jeśli transakcja nie dojdzie do skutku, to znak, że doszło do zajęcia.

Należy jak najszybciej skontaktować się z komornikiem i złożyć zarzuty przeciwko zajęciu, powołując się na przysługujące zwolnienia lub fakt, że część środków nie należy do dłużnika.

Warto na bieżąco monitorować rachunek, aby w porę zareagować na ewentualne zajęcie. Przydatna może być też pomoc prawnika, który pomoże maksymalnie chronić finanse przed działaniami egzekucyjnymi.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
 3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
 4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

ING Konto Internetowe: przegląd korzyści i funkcji
Konta bankoweING Konto Internetowe: przegląd korzyści i funkcji

ING Konto Internetowe to wszechstronne rozwiązanie bankowe oferujące szeroki wachlarz korzyści i udogodnień. Odkryj atrakcyjne oprocentowanie, darmowe przelewy, intuicyjny panel oraz zaawansowane funkcje bezpieczeństwa. ING Konto Internetowe to komfort i wygoda zarządzania finansami online.