News

Kontrole w domach: Kto zapłacił 800 zł?

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak21.02.20245 min.
Kontrole w domach: Kto zapłacił 800 zł?

Kontrole w domach to nowy obowiązek właścicieli nieruchomości wynikający z konieczności posiadania świadectwa energetycznego. Dokument kosztuje od 500 do 800 zł i muszą go mieć wszyscy właściciele budynków wybudowanych po 2009 roku lub tych starszych, ale przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem. Co więcej, raz na kilka lat w domach pojawią się kontrolerzy sprawdzający systemy ogrzewania. Częstotliwość wizyt zależy od źródła ciepła.

Kontrola świadectw energetycznych

Świadectwo energetyczne jako obowiązkowy dokument wprowadzono pod koniec kwietnia 2023 roku. Od tego czasu właściciele nieruchomości są zobowiązani do jego posiadania. Kontrola realizacji tego obowiązku będzie sprawdzana podczas kontroli systemów ogrzewania. Te z kolei będą się odbywać cyklicznie w zależności od źródła ciepła.

Podczas kontroli systemów ogrzewania kontrolerzy będą sprawdzać, czy właściciele posiadają ważne świadectwo energetyczne. Jest to konieczne zgodnie z przepisami obowiązującymi od 30 kwietnia 2023 roku. Świadectwo energetyczne muszą posiadać właściciele wszystkich budynków wybudowanych po 2009 roku oraz starszych budynków przeznaczonych do sprzedaży lub wynajmu.

Kontrole będą więc okazją do sprawdzenia realizacji tego obowiązku przez właścicieli nieruchomości. A konsekwencją braku świadectwa energetycznego może być wysoka grzywna nawet do 5000 zł.

Częstotliwość kontroli systemów ogrzewania

Częstotliwość kontroli systemów ogrzewania zależy od źródła ciepła. Kontrole są realizowane w następujących okresach:

 • Kontrola co 2 lata - kotły na paliwo stałe lub ciekłe > 100 kW
 • Kontrola co 3 lata - źródła ciepła > 70 kW
 • Kontrola co 4 lata - kotły gazowe > 100 kW
 • Kontrola co 5 lat - kotły 20-100 kW

Jeśli charakterystyka energetyczna budynku się nie zmieni, kolejna kontrola odbędzie się zgodnie z tymi terminami. Nowa kontrola może zostać wyznaczona wcześniej, jeśli dokonamy istotnych zmian w systemie ogrzewania.

Kary za brak świadectwa energetycznego

Brak ważnego świadectwa energetycznego podczas kontroli systemu ogrzewania wiąże się z karą grzywny do 5000 zł. Jest to spora kwota, więc lepiej mieć ten dokument na czas. Tym bardziej że w niektórych przypadkach konieczność posiadania świadectwa energetycznego już istniała wcześniej.

Od 1 stycznia 2021 roku świadectwo energetyczne muszą posiadać wszystkie budynki nowo wybudowane, a od 1 stycznia 2017 roku taki obowiązek dotyczy budynków wystawianych na sprzedaż lub wynajem. Niezależnie od sankcji, warto mieć ten dokument dla własnej wiedzy o zużyciu energii przez naszą nieruchomość.

Rodzaj budynku Obowiązek posiadania świadectwa energetycznego
Budynki nowo wybudowane Tak, od 1 stycznia 2021
Budynki na sprzedaż lub wynajem Tak, od 1 stycznia 2017
Pozostałe budynki Tak, od 30 kwietnia 2023

Czytaj więcej: Rusza kadrowa rewolucja w TVP. Co znalazł rząd Tuska?

Kto musi mieć świadectwo energetyczne

Od 30 kwietnia 2023 roku praktycznie wszyscy właściciele nieruchomości muszą posiadać świadectwo energetyczne. Jedynym wyjątkiem są właściciele budynków sprzed 2009 roku, którzy nie planują ich sprzedawać ani wynajmować.

Niemniej podczas kontroli systemu ogrzewania trzeba będzie okazać świadectwo energetyczne. Dotyczy to zarówno budynków nowych, jak i starszych objętych cyklicznymi kontrolami. Te z kolei obejmują wszystkie budynki z instalacją ogrzewania powyżej określonych wartości granicznych.

W praktyce obowiązek ten dotyczy zdecydowanej większości budynków mieszkalnych i niemieszkalnych z instalacją ogrzewania. Dlatego lepiej już teraz pomyśleć o wykonaniu świadectwa energetycznego, aby uniknąć nieprzyjemności podczas kontroli.

Kontrole instalacji ogrzewania

Nowe przepisy wprowadziły system cyklicznych kontroli instalacji ogrzewania. Będą one realizowane w określonych odstępach czasu w zależności od typu systemu ogrzewania. Podczas kontroli sprawdzane będą:

 • sprawność kotła
 • szczelność systemu
 • prawidłowe ustawienia automatyki

Ponadto kontroler zweryfikuje świadectwo energetyczne budynku i dostosuje harmonogram przyszłych kontroli. Należy więc mieć przygotowany ważny dokument.

Cena świadectwa energetycznego

Kontrole w domach: Kto zapłacił 800 zł?

Cena świadectwa energetycznego waha się zazwyczaj od 500 do 800 zł. Na ostateczny koszt wpływa przede wszystkim wielkość budynku i jego położenie. Duże domy w dużych miastach będą z reguły droższe. Niektórzy właściciele muszą zapłacić nawet 1000 zł lub więcej za wykonanie tego dokumentu.

Świadectwo energetyczne pozwala poznać faktyczne zużycie energii w naszym budynku i stanowi podstawę doboru rozwiązań poprawiających jego efektywność energetyczną.

Dodatkowym argumentem za wykonaniem świadectwa energetycznego jest możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej. Pozwala ona odliczyć od dochodu niektóre koszty związane z poprawą charakterystyki energetycznej budynku. Jednym z warunków jest posiadanie świadectwa energetycznego potwierdzającego zmniejszenie zapotrzebowania na energię.

Zmiana charakterystyki energetycznej budynku

Świadectwo energetyczne wydawane jest na 10 lat, chyba że wcześniej zajdą istotne zmiany w budynku wpływające na jego charakterystykę energetyczną. Mowa tu o zmianach konstrukcyjnych, modernizacji instalacji lub wymianie źródła ciepła.

W takim przypadku trzeba będzie wykonać nowe świadectwo energetyczne, aby odzwierciedliło aktualny stan budynku. Dotyczy to na przykład:

 • docieplenia przegród budynku
 • wymiany okien
 • modernizacji systemu ogrzewania i wentylacji
 • montażu odnawialnych źródeł energii

Z punktu widzenia przepisów ważne jest, aby świadectwo energetyczne oddawało rzeczywisty obraz budynku i pozwalało kwalifikować go do właściwej grupy kontrolnej.

Podsumowanie

Od kwietnia 2023 roku właściciele nieruchomości muszą posiadać świadectwo energetyczne, które kosztuje od 500 do 800 zł. Dokument będzie kontrolowany podczas cyklicznych wizyt sprawdzających systemy ogrzewania. Nie posiadanie go na czas kontroli grozi karą grzywny do 5000 zł. Świadectwo energetyczne jest też niezbędne do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej przy poprawianiu charakterystyki energetycznej budynku.

Przeprowadzone modernizacje często wymagają wykonania nowego świadectwa energetycznego, aby odzwierciedlało aktualny stan budynku. Dlatego warto mieć ten dokument zawsze aktualny, aby uniknąć dodatkowych kosztów przy ewentualnej kontroli czy modernizacji.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 3.33 Liczba głosów: 3

5 Podobnych Artykułów:

 1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
 2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
 3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
 4. Budżet na wstrzymaniu? Minister finansów zabiera głos
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Warto płacić prowizję? Jak uniknąć pośrednika-krwiopijcy
NewsWarto płacić prowizję? Jak uniknąć pośrednika-krwiopijcy

Zatrudnienie pośrednika nieruchomości to opłacalna inwestycja. Poznaj znaki profesjonalnego agenta, jego wynagrodzenie i koszty prowizji. Dowiedz się, jak uniknąć nierzetelnych pośredników i znaleźć najlepszego specjalistę, który zapewni bezpieczną transakcję w dobrej cenie.