News

Kontrowersyjna podwyżka składki ZUS, łatwa do zniwelowania?

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska14.05.20243 min.
Kontrowersyjna podwyżka składki ZUS, łatwa do zniwelowania?

Składki ZUS rosną z roku na rok, ale rząd przygotował plan, by nieco odciążyć przedsiębiorców. Sejm uchwalił ustawę wprowadzającą miesięczne wakacje od płacenia składek ZUS. Zwolnienie będzie przysługiwało raz w roku, choć nie obejmie składki zdrowotnej. Ulga ma zniwelować tegoroczną podwyżkę, ale ekonomiści zauważają pewną sprzeczność w mechanizmie naliczania składek.

Składki ZUS szybują, obciążenie wzrośnie o 64 proc. w 5 lat

Jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą, to z pewnością odczuwasz coraz większy ciężar związany z opłacaniem składek ZUS. Niestety, wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach koszty te będą rosły w zatrważającym tempie. Według najnowszych prognoz, w ciągu zaledwie pięciu lat składki emerytalne wzrosną aż o 64 procent!

To ogromny wzrost obciążeń, który może poważnie nadwyrężyć budżety wielu przedsiębiorców. Tak drastyczne podwyżki są wynikiem mechanizmu, w którym podstawą do wyliczania składek ZUS jest 60 procent prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Wraz ze wzrostem wynagrodzeń, rosną więc automatycznie i składki ubezpieczeniowe.

Mało tego, według ekspertów obecny system naliczania składek dla przedsiębiorców wymaga gruntownej reformy. Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, uważa, że obecne rozwiązania są wewnętrznie sprzeczne i wymagają pilnego uporządkowania.

Miesięczne wakacje od ZUS zniwelują tegoroczną podwyżkę

Na szczęście rząd zdaje się dostrzegać narastający problem i postanowił zaoferować przedsiębiorcom pewną ulgę. Sejm przyjął właśnie ustawę, która wprowadza miesięczne "wakacje" od płacenia składek emerytalnych, rentowych, wypadkowych, chorobowych oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

W praktyce oznacza to, że raz w roku przedsiębiorcy będą zwolnieni z opłacania tych wszystkich składek ZUS przez jeden miesiąc. Wyjątek stanowi tu składka na ubezpieczenie zdrowotne, której nadal trzeba będzie regularnie opłacać.

Takie miesięczne wakacje od ZUS mają zniwelować tegoroczną podwyżkę składek, która według wyliczeń specjalistów może wynieść około 154 zł miesięcznie. Przy założeniu, że decyzja o zwolnieniu wejdzie w życie już w listopadzie 2024 roku, przedsiębiorcy odczują realną ulgę w domowym budżecie.

Czytaj więcej: Członek RPP daje zaskakującą deklarację ws. stóp procentowych. Niespodziewane warunki decydujące

Będzie można skorzystać bez dowodów na trudną sytuację

Zdjęcie Kontrowersyjna podwyżka składki ZUS, łatwa do zniwelowania?

Co ważne, z ulgi zwolnienia ze składek ZUS będą mogli skorzystać praktycznie wszyscy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Nie będzie konieczne udowadnianie jakiejkolwiek szczególnie trudnej sytuacji finansowej – wystarczy elektroniczny wniosek składany przez PUE ZUS.

  • Z "wakacji od ZUS" skorzystają przedsiębiorcy, którzy:
  • Prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą
  • Zgłaszają do ubezpieczenia nie więcej niż 10 osób
  • Osiągają roczne przychody do 2 milionów euro
  • Nie wykonują działalności na rzecz byłego pracodawcy

Zgodnie z szacunkami rządu, jeśli z ulgi skorzystaliby wszyscy uprawnieni przedsiębiorcy, to jej koszt mógłby sięgnąć 1,64 miliarda złotych rocznie. Mimo zawiłości w naliczaniu składek i ewentualnych sprzeczności systemowych, miesięczne wakacje od ZUS wydają się więc realną pomocą dla drobnych firm w dobie wzrostu obciążeń.

Najczęstsze pytania

Z miesięcznego zwolnienia ze składek ZUS będą mogli skorzystać przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, zgłaszający do ubezpieczenia społecznego maksymalnie 10 osób (włącznie z samym przedsiębiorcą), o rocznych przychodach nieprzekraczających 2 milionów euro.

Zwolnieniem będą objęte składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Składka na ubezpieczenie zdrowotne nadal będzie obowiązkowa.

Zwolnienie ze składek ZUS będzie obowiązywało przez jeden miesiąc w roku. Przedsiębiorcy będą mogli sami zadecydować, w którym miesiącu skorzystają z tej ulgi.

Nie, nie będzie konieczności udowadniania trudnej sytuacji finansowej. Wystarczy złożenie elektronicznego wniosku przez PUE ZUS, aby skorzystać z miesięcznych wakacji od składek.

Ustawa zakładająca miesięczne wakacje od składek ZUS ma wejść w życie w cztery miesiące po ogłoszeniu. Jeśli stanie się to w maju 2024 roku, to już w listopadzie będzie można z nich skorzystać.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Prezydent podpisał ważne ustawy nowego rządu w piątek wieczór
  3. Co Prezes NBP mówi o inflacji? Klucz do decyzji RPP na wykresie
  4. Pośredniczka oszukała klienta, komornik bezradny. Pomagające całe rodziny
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły