News

Korea Północna wystrzeliła pocisk balistyczny w kierunku Morza Japońskiego

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak18.12.20236 min.
Korea Północna wystrzeliła pocisk balistyczny w kierunku Morza Japońskiego

Korea Północna ponownie wystrzeliła pocisk balistyczny, tym razem w kierunku Morza Japońskiego. Incydent ten świadczy o narastających napięciach na Półwyspie Koreańskim i niepokojących zamiarach reżimu Kim Dzong Una. Analitycy oceniają, że może to być element przygotowań do większej prowokacji wojskowej mającej na celu wywarcie wpływu na nadchodzące wybory w Korei Południowej i USA. Sytuacja wymaga czujności i zdecydowanej postawy społeczności międzynarodowej, aby zapobiec eskalacji napięć w regionie.

Północnokoreański test rakiety

Korea Północna przeprowadziła kolejny test rakiety balistycznej, tym razem wystrzeliwując pocisk w kierunku Morza Japońskiego. Jak poinformowało kolegium szefów sztabów armii Korei Południowej, do testu doszło w niedzielę. Szczegóły dotyczące typu wykorzystanej rakiety oraz dokładnej trajektorii jej lotu nie zostały na razie podane do informacji publicznej.

Test ten wpisuje się w ciąg podobnych prób przeprowadzanych przez reżim północnokoreański w ostatnim czasie. Poprzedni miał miejsce 22 listopada i prawdopodobnie zakończył się niepowodzeniem. Jak ostrzegał kilka dni temu zastępca doradcy prezydenta Korei Południowej ds. bezpieczeństwa narodowego, Kim Te Hio, przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un może zdecydować się na test międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM) jeszcze w grudniu.

Możliwe cele prób rakietowych

Zdaniem ekspertów z Koreańskiego Instytutu Zjednoczenia Narodowego, testy rakietowe mogą być elementem przygotowań KRLD do większej prowokacji wojskowej. Korea Północna liczy prawdopodobnie, że uda jej się w ten sposób wywrzeć wpływ na zaplanowane na 2024 rok wybory prezydenckie w USA i parlamentarne w Korei Południowej.

Prowokacyjne zachowanie reżimu Kim Dzong Una może zatem mieć podłoże polityczne i stanowić rodzaj nacisku w kontekście nadchodzących głosowań. Niepokoi to władze w Seulu i Waszyngtonie, które ostrzegają, że każdy atak atomowy Korei Północnej spotka się z surową odpowiedzią i będzie oznaczał koniec tamtejszego reżimu.

Ostrzeżenia USA przed atakiem

Władze Stanów Zjednoczonych skierowały w ostatnich dniach twarde ostrzeżenie pod adresem KRLD, zapowiadając zdecydowaną reakcję w przypadku jakiegokolwiek ataku jądrowego na USA lub ich sojuszników. Jak stwierdził w sobotnim komunikacie najwyższy rangą amerykański dowódca wojskowy, szef Połączonych Sztabów Sił Zbrojnych USA generał Mark Milley, takie działania ze strony Korei Północnej spotkałyby się z "szybką, przytłaczającą i rozstrzygającą odpowiedzią".

Generał Milley podkreślił też, że ewentualny atak jądrowy Pjongjangu oznaczałby "koniec reżimu Kima". Można więc mówić o zaostrzeniu retoryki Waszyngtonu, który liczy prawdopodobnie, że zdecydowane ostrzeżenia powstrzymają przywódcę Korei Północnej przed nagłymi i ryzykownymi posunięciami.

Czytaj więcej: Skandal w sklepie: Kasjerka oszukiwała klientów, zobacz jak dużo ukradła!

Reakcja Korei Południowej

Tymczasem władze Korei Południowej również śledzą sytuację z dużą uwagą i niepokojem. Jak dotąd armia tego kraju nie przedstawiła szczegółowych informacji na temat najnowszego północnokoreańskiego testu rakiety ani typu wykorzystanego pocisku. Wiadomo jedynie, że został on wystrzelony w kierunku Morza Japońskiego.

Południowokoreańscy eksperci i politycy nie mają wątpliwości, że widoczna intensyfikacja północnokoreańskiego programu zbrojeń rakietowych to poważne zagrożenie dla stabilności i pokoju w regionie.

Południowokoreańscy eksperci i politycy nie mają wątpliwości, że widoczna intensyfikacja północnokoreańskiego programu zbrojeń rakietowych to poważne zagrożenie dla stabilności i pokoju w regionie. Liczą, że Pjongjang powstrzyma się od działań prowokujących eskalację napięć, wiele jednak wskazuje na to, że scenariusz ten może nie doczekać się realizacji.

Analiza trajektorii lotu

Korea Północna wystrzeliła pocisk balistyczny w kierunku Morza Japońskiego

Kluczowe znaczenie dla oceny zagrożenia, jakie niesie ze sobą północnokoreański program rakietowy, ma dokładna analiza trajektorii lotu testowanych pocisków. Jak się ocenia, Korea Północna opracowała i przetestowała już szereg rakiet balistycznych, które potencjalnie mogą dosięgnąć celów w Korei Południowej, Japonii czy nawet na terytorium USA.

Kraj/region Zasięg północnokoreańskich rakiet
Korea Południowa pełny zasięg terytorium
Japonia pełny zasięg terytorium
USA zachodnie wybrzeże (w zasięgu międzykontynentalnych rakiet KN-08 i KN-14)

Dokładne ustalenie zdolności bojowych północnokoreańskiego arsenału rakietowego jest kluczowe, by móc trafnie ocenić skalę zagrożenia i opracować strategię ewentualnej odpowiedzi w przypadku ataku. Stąd duże zainteresowanie szczegółami dotyczącymi przeprowadzanych przez reżim prób rakietowych.

Przyszłość stosunków międzykoreańskich

Najnowszy test rakiety balistycznej przez Koreę Północną oznacza pogorszenie i tak napiętej sytuacji na Półwyspie Koreańskim. Jak ostrzegają eksperci, może to być zapowiedź nasilenia prowokacji ze strony KRLD w nadchodzących miesiącach.

Perspektywy poprawy relacji międzykoreańskich, które i tak pozostawały mgliste, oddalają się więc jeszcze bardziej. Bez zmiany postawy Pjongjangu trudno liczyć na postęp w dialogu czy procesie pokojowym. Stawką jest zaś nie tylko los mieszkańców Półwyspu Koreańskiego, ale stabilność i pokój w całym regionie Azji.

Podsumowanie

W niniejszym artykule omówiono najnowszy test rakiety balistycznej przeprowadzony przez Koreę Północną, tym razem z wystrzeleniem pocisku w kierunku Morza Japońskiego. Przytoczono opinie ekspertów, zgodnie z którymi działania te mogą stanowić element szerszych przygotowań do prowokacji wojskowych mających na celu wywarcie wpływu na zbliżające się wybory w Korei Południowej i USA.

Zwrócono uwagę na zdecydowane ostrzeżenia pod adresem KRLD ze strony władz USA, które zapowiedziały surową odpowiedź w razie ewentualnego północnokoreańskiego ataku jądrowego. Przytoczono również stanowisko władz Korei Południowej, wyrażających głęboki niepokój z powodu widocznej intensyfikacji programu zbrojeń rakietowych Pjongjangu.

Podkreślono znaczenie dokładnej analizy trajektorii testowanych przez Koreę Północną pocisków dla oceny rzeczywistego zasięgu jej arsenału rakietowego i skali potencjalnych zagrożeń. Na koniec wskazano, że ostatni test pogarsza i tak napiętą sytuację na Półwyspie Koreańskim i oddala perspektywy poprawy relacji międzykoreańskich.

Mam nadzieję, że powyższe podsumowanie przybliżyło Państwu najważniejsze informacje i wnioski zawarte w tym obszernym materiale poświęconym północnokoreańskiemu programowi zbrojeń rakietowych i jego konsekwencjom politycznym.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.