Koszt odbudowy Ukrainy po inwazji Rosji szacowany jest przez Bank Światowy na astronomiczną kwotę 486 miliardów dolarów. Jest to suma, która zawiera zarówno bezpośrednie straty wojenne w infrastrukturze i budynkach, jak i długofalowe konsekwencje dla gospodarki tego kraju. Zdaniem ekspertów Banku Światowego, choć kwota ta wydaje się nieprawdopodobna, odzwierciedla ona realne potrzeby związane z odbudową Ukrainy po zniszczeniach wojennych. Aby przywrócić Ukrainę do stanu sprzed wojny, konieczne będą ogromne nakłady finansowe ze strony społeczności międzynarodowej.
Bank Światowy oszacował koszt odbudowy Ukrainy na 486 miliardów dolarów
Eksperci Banku Światowego przeprowadzili analizę, w wyniku której oszacowali łączny koszt odbudowy Ukrainy po zniszczeniach wojennych. Zawrotna kwota 486 mld USD obejmuje zarówno bezpośrednie straty w infrastrukturze i budynkach, jak i długofalowy wpływ wojny na gospodarkę tego kraju.
Jak stwierdził Arup Banerji, regionalny dyrektor Banku Światowego na Europę Wschodnią, choć suma ta wydaje się nieprawdopodobnie wysoka, odzwierciedla ona realne potrzeby związane z odbudową Ukrainy. Według Banerjiego tempo narastania zniszczeń nieco zwolniło w ostatnim czasie w porównaniu do pierwszego okresu inwazji Rosji.
Bezpośrednie zniszczenia infrastruktury warte 152 mld dolarów
Jak wynika z szacunków, bezpośrednie zniszczenia infrastrukturalne spowodowane działaniami wojennymi opiewają na 152 mld dolarów. Dotyczą one głównie kluczowych regionów Ukrainy – donieckiego, charkowskiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego. Duże zniszczenia odnotowano również na terenie Kijowa.
W wyniku ostrzałów, bombardowań i walk ulicznych uszkodzeniu lub całkowitemu zburzeniu uległo ok. 2 mln budynków mieszkalnych, co stanowi ok. 10% ogólnych zasobów mieszkaniowych Ukrainy. Ponadto zdewastowanych zostało prawie 8,5 tys. km dróg krajowych i ok. 300 mostów.
Wpływ wojny na gospodarkę oszacowany na 499 mld USD
Oprócz bezpośrednich zniszczeń wojennych, eksperci Banku Światowego oszacowali również koszty pośrednie związane z negatywnym wpływem wojny na całą gospodarkę Ukrainy. Uwzględniając zakłócenia w produkcji, handlu oraz inne konsekwencje inwazji Rosji, łączny koszt pośredni wyniesie według szacunków 499 mld dolarów.
Pokazuje to, że choć fizyczne zniszczenia infrastruktury są dotkliwe, jeszcze większe straty Ukraina ponosi z powodu załamania wymiany handlowej, produkcji przemysłowej i rozwoju gospodarczego. Wojna sparaliżowała bowiem wiele gałęzi ukraińskiej gospodarki.
To niewyobrażalnie duża kwota, ale odzwierciedla realne potrzeby – powiedział Arup Banerji na temat oszacowanego przez Bank Światowy kosztu odbudowy Ukrainy.
Pilna potrzeba 15 mld dolarów na najpilniejsze naprawy
Jak zaznaczył Bank Światowy, sama Ukraina szacuje, że już w tym roku potrzebne jej będzie ok. 15 mld dolarów na pokrycie najpilniejszych wydatków, związanych z naprawą krytycznej infrastruktury i rozpoczęciem odbudowy kraju. Do tej pory z budżetu państwa i od zagranicznych darczyńców udało się zebrać jednak tylko ok. 5,5 mld USD.
Oszacowany przez Bank Światowy koszt pełnej odbudowy Ukrainy pokazuje, jak ogromne potrzeby finansowe będzie miał ten kraj w najbliższych latach i dekadach. Jeśli społeczność międzynarodowa chce pomóc Ukrainie wrócić do stabilności sprzed inwazji Rosji, konieczne będą zapewne wieloletnie, wielomiliardowe programy wsparcia finansowego ze strony UE, USA i innych krajów oraz organizacji pomocowych.
Potrzebny europejski plan odbudowy Ukrainy
Jednym z pomysłów jest stworzenie specjalnego europejskiego planu odbudowy Ukrainy, działającego na podobnej zasadzie jak wprowadzony w UE Fundusz Odbudowy po pandemii. Tak jak polskie społeczeństwo i gospodarka otrzymały z tego funduszu dziesiątki miliardów euro, podobnie Ukraina potrzebowałaby wieloletniego programu finansowania przez UE odbudowy infrastruktury, budownictwa mieszkaniowego, przemysłu i rolnictwa.
Jak na razie pomoc UE dla Ukrainy opiewa na 9 mld euro. Choć nie jest to mała kwota, to przy oszacowanych przez Bank Światowy potrzebach rzędu blisko 500 mld dolarów, wyraźnie widać, że konieczne będzie zwielokrotnienie tych funduszy.
Podsumowanie
Oszacowany przez Bank Światowy koszt pełnej odbudowy Ukrainy to astronomiczna kwota 486 mld dolarów. Obejmuje ona zarówno bezpośrednie straty wojenne, jak i długofalowy wpływ inwazji Rosji na gospodarkę naszego wschodniego sąsiada. Choć suma ta jest trudna do wyobrażenia, odzwierciedla realne potrzeby związane z finansowaniem odbudowy i umożliwieniem Ukrainie powrotu do stabilności sprzed wojny.
Jak wynika z artykułu, społeczność międzynarodowa powinna uruchomić wieloletni plan wsparcia Ukrainy, obejmujący dziesiątki miliardów dolarów pomocy finansowej z UE, USA i innych krajów. Tylko solidarne zaangażowanie całego zachodniego świata umożliwi przywrócenie Ukrainie normalnego życia po bestialskiej agresji Rosji.