News

Koszta ochrony policyjnej Kaczyńskiego. Kontrola MSWiA.

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak29.12.20235 min.
Koszta ochrony policyjnej Kaczyńskiego. Kontrola MSWiA.

Koszta ochrony policyjnej Jarosława Kaczyńskiego od dawna budziły kontrowersje. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zdecydowało się na przeprowadzenie kontroli w tej sprawie. Chodzi o ustalenie, ilu dokładnie funkcjonariuszy było zaangażowanych w ochronę prezesa PiS oraz jaki był jej koszt dla podatników. Weryfikacji zostanie poddana zasadność takiego rozwiązania w kontekście niskiego poziomu przestępczości na terenie warszawskiego Żoliborza. Cała sprawa pokazuje, jak ważna jest przejrzystość działań organów państwa.

Równe traktowanie polityków w kwestii ochrony

Ochrona polityków ze środków publicznych budzi wiele kontrowersji. Szczególnie dużo pytań pojawiło się wokół stałej obstawy policyjnej domu Jarosława Kaczyńskiego. Pojawiają się głosy, że prezes PiS traktowany jest w tym zakresie w sposób uprzywilejowany.

Tymczasem ochrona osób publicznych powinna opierać się na obiektywnej ocenie zagrożenia, a nie pełnionych przez nie funkcjach. Pozwoliłoby to uniknąć zarzutów faworyzowania konkretnych polityków kosztem innych.

Należy dążyć do tego, aby zasady przydzielania ochrony były transparentne i obowiązywały wszystkich. Tylko wtedy można mówić o równym traktowaniu w tym obszarze.

Służby mundurowe nie powinny faworyzować polityków

Służby mundurowe, w tym policja, powinny działać apolitycznie. Ochrona konkretnych polityków nie powinna odbywać się kosztem realizacji innych, równie istotnych zadań.

Tymczasem w przypadku obstawiania posesji Jarosława Kaczyńskiego mówiono nawet o 40 policjantach dziennie. To znaczne siły, które mogłyby realizować inne działania na rzecz bezpieczeństwa obywateli.

Kontrola MSWiA w sprawie kosztów ochrony prezesa PiS

Wobec licznych wątpliwości, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zdecydowało się na kontrolę dotyczącą kosztów ochrony Jarosława Kaczyńskiego. Ma ona wyjaśnić, ilu dokładnie funkcjonariuszy było zaangażowanych w obstawianie posesji prezesa PiS oraz jakie były tego koszty dla budżetu państwa.

Kontrola ma dać szczegółowe odpowiedzi na pytania, jak wielu policjantów było angażowanych do permanentnej ochrony willi Jarosława Kaczyńskiego na Żoliborzu, siedziby PiS na Nowogrodzkiej, a także obstawiania miesięcznic?

Dzięki temu będzie można zweryfikować zasadność ponoszonych dotąd wydatków i oszacować faktyczne koszty ochrony lidera partii rządzącej. Stanowić to będzie ważny krok w kierunku większej transparentności w tym obszarze.

Ile kosztuje podatników ochrona Jarosława Kaczyńskiego?

Do tej pory mimo licznych próśb ze strony mediów, kwoty przeznaczane na ochronę prezesa PiS nie zostały podane do publicznej wiadomości. Kontrola MSWiA ma to zmienić.

Forma ochrony Szacowany koszt
Policja ?
Ochrona komercyjna Ponad 2 mln zł (od 2019 r.)

Dopiero gdy znane będą dokładne dane na temat nakładów ponoszonych na zapewnienie bezpieczeństwa prezesowi PiS z budżetu państwa, możliwa będzie merytoryczna dyskusja na temat zasadności i proporcjonalności tych kosztów.

Czytaj więcej: Minister złożył kontrowersyjną deklarację. Co to oznacza dla Polaków?

Czy ochrona prezesa PiS zasadna przy niskiej przestępczości?

Jednym z głównych argumentów przemawiających za silną obstawą policyjną posesji Jarosława Kaczyńskiego była rzekomo wysoka przestępczość na warszawskim Żoliborzu. Tymczasem jak wynika z policyjnych statystyk, dzielnica ta należy do bardzo bezpiecznych rejonów stolicy.

Dlatego też zasadne wydaje się zweryfikowanie, czy rozmiar sił policyjnych kierowanych do ochrony prezesa PiS był adekwatny do faktycznego poziomu zagrożenia. Być może mogłyby one zostać spożytkowane w rejonach o wyższym wskaźniku przestępczości.

Konieczność zapewnienia przejrzystości działań organów państwa

Koszta ochrony policyjnej Kaczyńskiego. Kontrola MSWiA.

Cała sytuacja z ochroną Jarosława Kaczyńskiego pokazuje, jak ważne jest zagwarantowanie transparentności działań organów państwa i dostępu obywateli do informacji publicznej.

Tylko dzięki jawności wydatków z budżetu możliwa jest rzetelna kontrola społeczna i zapobieganie ewentualnym nieprawidłowościom czy marnotrawstwu środków podatników.

Dlatego niezbędne jest wypracowanie jasnych zasad udostępniania informacji o finansowaniu zadań publicznych, w tym ochrony osób na eksponowanych stanowiskach. Pozwoli to na racjonalną debatę opartą o fakty, a nie domysły czy spekulacje.

Podsumowanie

W moim artykule poruszyłem kwestię równego traktowania polityków w zakresie ochrony finansowanej ze środków publicznych. Zwróciłem uwagę, że przydzielanie obstawy powinno opierać się na obiektywnej ocenie zagrożenia, a nie piastowanych funkcjach. Tylko transparentne zasady pozwolą uniknąć zarzutów protekcji konkretnych osób.

Podkreśliłem również, że służby mundurowe nie powinny w tym obszarze faworyzować polityków, gdyż grozi to zaniedbywaniem innych istotnych zadań na rzecz bezpieczeństwa obywateli. Stąd decyzja MSWiA o przeprowadzeniu kontroli kosztów ochrony prezesa PiS wydaje się jak najbardziej zasadna.

Przedstawiłem też dostępne informacje na temat nakładów ponoszonych na zabezpieczenie Jarosława Kaczyńskiego zarówno przez policję, jak i firmy komercyjne. Zaznaczyłem, że dopiero poznanie dokładnych danych pozwoli ocenić proporcjonalność tych kosztów. Poruszyłem również kwestię zasadności aż tak rozbudowanej obstawy w kontekście niskiego poziomu przestępczości na warszawskim Żoliborzu.

Na koniec podkreśliłem znaczenie transparentności działań organów państwa i dostępu obywateli do informacji publicznej. Tylko w ten sposób możliwa jest rzetelna kontrola społeczna i merytoryczna debata w tak newralgicznych kwestiach jak ochrona osób piastujących najważniejsze urzędy w państwie.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły