News

Koszty Rosji za wojnę w Ukrainie szacowane przez USA. Wpływ na gospodarkę.

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska14.12.20238 min.
Koszty Rosji za wojnę w Ukrainie szacowane przez USA. Wpływ na gospodarkę.

Inwazja Rosji na Ukrainę przyniosła poważne konsekwencje dla rosyjskiej gospodarki. Stany Zjednoczone oszacowały spadek PKB Rosji o 5% w porównaniu do sytuacji sprzed wojny. Rosja zwiększyła również wydatki wojskowe do 100 mld USD, co stanowi prawie 1/3 jej budżetu na 2023 rok. Te dodatkowe koszty wojny znacząco przyczyniły się do wzrostu inflacji w Rosji powyżej celu banku centralnego. USA wprowadziły też limit cenowy na rosyjską ropę, co obniżyło dochody eksportowe Rosji. Ponadto wojna spowodowała masową emigrację 668 tys. Rosjan w 2022 roku. Aby powstrzymać odpływ wykwalifikowanych pracowników, Rosja oferuje dotacje i kredyty hipoteczne zachęcające do pozostania w kraju.

Spadek PKB Rosji o 5%

Inwazja Rosji na Ukrainę przyniosła dotkliwe skutki dla rosyjskiej gospodarki. Jak oszacowały Stany Zjednoczone, Produkt Krajowy Brutto Rosji spadł aż o 5% w porównaniu do sytuacji sprzed wojny. Jest to znaczący regres, który pokazuje jak agresja Putina na sąsiedni kraj odbiła się na kondycji ekonomicznej Rosji.

Analitycy wskazują, że spadek PKB był spowodowany przede wszystkim nałożonymi sankcjami Zachodu, które mocno uderzyły w rosyjski eksport surowców energetycznych. Dodatkowo doszło do odpływu wielu zagranicznych firm i inwestorów, co również znacząco wpłynęło na aktywność gospodarczą.

Ekonomiści przewidują, że PKB Rosji nadal będzie spadać w nadchodzących miesiącach i latach. Sankcje bowiem będą utrzymywane, a nawet zaostrzane tak długo, jak trwać będzie agresja Rosji na Ukrainę. Odbudowa potencjału gospodarczego Rosji zajmie wiele lat po zakończeniu wojny.

Konsekwencje spadku PKB

Spadek PKB o 5% to znaczące tąpnięcie, które musi mieć swoje negatywne konsekwencje dla rosyjskiego społeczeństwa. Przede wszystkim oznacza to wzrost bezrobocia, bo firmy ograniczają produkcję, inwestycje i zatrudnienie.

Ponadto przy niższym PKB realne płace Rosjan muszą spadać, a ich siła nabywcza słabnąć. W efekcie standart życia przeciętnych obywateli z roku na rok będzie się obniżał przez politykę Putina.

Wzrost wydatków wojskowych do 100 mld USD

Rosja znacząco zwiększyła wydatki na zbrojenia i armię po rozpoczęciu wojny z Ukrainą. Jak oszacował Departament Skarbu USA, w 2023 roku Rosja przeznaczy na cele militarne kwotę sięgającą 100 miliardów dolarów.

Dla porównania, jeszcze przed wojną, w 2021 roku wydatki militarne Rosji wynosiły zaledwie około 65 miliardów dolarów. Oznacza to ich skokowy wzrost o ponad 50% w stosunku do okresu sprzed inwazji.

Te pieniądze pochłania przede wszystkim bieżące utrzymanie machinie wojennej na Ukrainie, uzupełnianie sprzętu, wyposażenia i amunicji. Ale część środków Rosja inwestuje także w nowe systemy rakietowe i samoloty bojowe. Zbroi się więc na potęgę kosztem społeczeństwa.

Udział w budżecie 2023

Co istotne, 100 mld dolarów wydatków militarnych to aż około 1/3 całego budżetu Rosji na 2023 rok. Pokazuje to jak wielką część pieniędzy podatników Kreml przeznacza na zbrojenia i wojnę kosztem innych obszarów.

Ekonomiści już biją na alarm, że przy tak wysokim udziale armii, na inne potrzeby zacznie coraz mocniej brakować pieniędzy. Może dojść cięć w edukacji, służbie zdrowia, infrastrukturze czy pomocy społecznej. Wszystko na rzecz wojska i ambicji Putina.

Rosja wydaje więcej na armię niż kiedykolwiek przedtem, stawiając zbrojenia ponad dobro własnych obywateli.

Czytaj więcej: Sławomir Mentzen zaskakuje - ujawnił informacje o swoim majątku w kryptowalutach!

Inflacja w Rosji przekracza cel banku centralnego

Innym negatywnym skutkiem wojny okazał się gwałtowny wzrost inflacji w Rosji. Jak podał Departament Skarbu USA, oficjalnie inflacja w Rosji wynosi już 7,5%. Jest to poziom znacznie przekraczający cel inflacyjny rosyjskiego banku centralnego wynoszący 4%.

Ekonomiści wskazują, że na tak wysoką inflację złożyło się wiele czynników związanych z wojną i sankcjami Zachodu. Drastycznie wzrosły ceny paliw i surowców energetycznych importowanych do Rosji. Sankcje ograniczyły też import wielu towarów, przez co ich ceny na rynku wewnętrznym poszybowały w górę.

Wysoka inflacja oznacza spadek wartości oszczędności i pogorszenie standardu życia dla milionów Rosjan. Szacuje się, że realne dochody społeczeństwa skurczyły się w ostatnim roku o kilkanaście procent.

Reakcja Kremka i obywali

W obliczu rosnących cen rząd Putina zdecydował się na zamrożenie części podwyżek płac w sektorze publicznym. Próbuje w ten sposób nieco zahamować inflację. Z drugiej strony, większość Rosjan odczuwa boleśnie wzrost kosztów życia.

Eksperci szacują, że poziom inflacji nadal będzie rósł w kolejnych kwartałach. Pogorszenie sytuacji materialnej rosyjskiego społeczeństwa również będzie postępować, co może rodzić niezadowolenie i protesty przeciw polityce Kremla.

Inflacja w Rosji 7,5%
Cel inflacyjny Banku Centralnego Rosji 4%

Limit cenowy obniża dochody eksportowe Rosji

Koszty Rosji za wojnę w Ukrainie szacowane przez USA. Wpływ na gospodarkę.

Istotnym elementem sankcji nałożonych na Rosję było wprowadzenie limitu cenowego na eksport rosyjskiej ropy naftowej. Jak stwierdził Departament Skarbu USA, ten ruch "pomógł zmniejszyć dochody Rosji z eksportu".

Dzieje się tak, ponieważ limit cenowy zmusza Rosję do sprzedawania swojej ropy z dużymi rabatami wobec cen rynkowych. W rezultacie wpływy Rosji ze sprzedaży surowców energetycznych, które są głównym źródłem dochodów budżetowych, znacząco się kurczą.

Ogranicza to zasoby finansowe Rosji potrzebne do finansowania wojny i zbrojeń. Pokazuje też, że sankcje ekonomiczne Zachodu dają zamierzony skutek osłabiania potencjału militarnego agresora.

  • Dochody eksportowe Rosji ze sprzedaży ropy spadają przez limit cenowy
  • Ogranicza to fundusze Rosji na finansowanie wojny

Wpływ embarga UE na rosyjski eksport

Oprócz limitu cenowego, istotny cios w rosyjski eksport energii zadało też embargo Unii Europejskiej na zakup rosyjskiej ropy drogą morską. Jak zauważa Departament Stanu, zakaz importu ze strony kluczowego odbiorcy jakim jest UE, dodatkowo "obniżył popyt" na rosyjską ropę.

W efekcie Rosja zmuszona jest szukać nowych nabywców dla swojej ropy po znacznie niższych cenach. Jej dochody ze sprzedaży surowców energetycznych za granicę gwałtownie maleją, co osłabia możliwości finansowania machinie wojennej Putina.

Ucieczka 668 tys. Rosjan z kraju w 2022

Kolejnym widocznym skutkiem agresji Rosji na Ukrainę okazał się masowy odpływ ludności z terytorium kraju. Jak oszacowali amerykańscy urzędnicy, liczba Rosjan, którzy opuścili ojczyznę w 2022 roku osiągnęła rekordową wartość 668 tysięcy.

Jest to największa fala emigracji w najnowszej historii Rosji. Ludzie uciekają przed coraz gorszą sytuacją gospodarczą kraju, spowodowaną między innymi przez sankcje Zachodu i konsekwencje inwazji Putina na Ukrainę. Nie widzą dla siebie przyszłości w kraju rządzonym przez autorytarny reżim.

Odpływ setek tysięcy obywateli, w tym wielu wysoko wykwalifikowanych specjalistów, osłabia potencjał rozwojowy Rosji na lata. Pogarsza jej perspektywy odbudowy po wojnie.

Reakcja władz Rosji

Kreml doskonale zdaje sobie sprawę z problemu, jakim jest masowy exodus Rosjan za granicę. Dlatego zdecydował się na zaoferowanie dotowanych kredytów hipotecznych, by zachęcić wykwalifikowanych pracowników do pozostania w kraju.

Jak dotąd jednak nie przynosi to większych rezultatów. Rosjanie wciąż masowo uciekają z kraju, a władze nie są w stanie temu zapobiec. Pogarsza to i tak już kiepskie perspektywy rozwoju rosyjskiej gospodarki w najbliższej przyszłości.

Rosja oferuje dotacje by zatrzymać pracowników

Jak wspomniano wcześniej, władze Rosji próbują zatrzymać falę emigracji obywateli poprzez oferowanie różnego rodzaju zachęt materialnych. Jednym z takich środków są specjalne dotacje, które mają skłonić wykwalifikowanych pracowników do pozostania w kraju.

Dotacjami objęte są przede wszystkim osoby pracujące w newralgicznych sektorach gospodarki takich jak informatyka, nowoczesne technologie, czy też medycyna. To właśnie stamtąd uciekają najlepsi specjaliści, więc Kreml robi co może by ich zatrzymać.

Jak na razie jednak dotacje nie przynoszą oczekiwanego rezultatu. Fala emigracji wciąż się utrzymuje. Co gorsza, coraz więcej młodych, dobrze wykształconych Rosjan deklaruje chęć opuszczenia kraju, jeśli tylko nadarzy się ku temu sposobność.

Inne zachęty dla pracowników

Oprócz dotacji, rosyjskie władze proponują też inne zachęty mające zatrzymać specjalistów w kraju. Jedną z nich są atrakcyjne kredyty hipoteczne dla osób decydujących się zostać w Rosji i kupić tam nieruchomość.

Innym pomysłem jest obniżanie podatków dla poszczególnych grup zawodowych najbardziej narażonych na emigrację. Ma to polepszyć ich sytuację finansową i zniechęcić do wyjazdu z kraju.

Na razie jednak żadna z zaproponowanych zachęt nie przynosi pożądanych rezultatów. Rosjanie wciąż masowo uciekają z kraju, szukając dla siebie lepszej przyszłości za granicą.

Podsumowanie

Przeanalizowałem obszerny raport na temat wpływu agresji Rosji na Ukrainę oraz sankcji Zachodu na rosyjską gospodarkę. Dokument ten dostarcza wartościowych informacji pozwalających ocenić realne konsekwencje decyzji Putina dla jego kraju i obywateli.

Z przedstawionych danych jasno wynika, że inwazja na sąsiedni kraj i nałożone w odpowiedzi restrykcje gospodarcze mocno odbijają się na Rosji. Jej PKB spada, gwałtownie rosną wydatki na zbrojenia, nasila si

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
  2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Polski ChatGPT już działa. Jak wypadł jego debiut?
NewsPolski ChatGPT już działa. Jak wypadł jego debiut?

"polski chatgpt Bielik, rodzimy model AI oparty na języku polskim, zadebiutował z kilkoma potknięciami. Jego twórcy przyznają, że ograniczona baza danych stanowi wyzwanie dla stworzenia w pełni funkcjonalnego polskiego chatbota"