News

Kredyt na start, ale rząd ma więcej niespodzianek dla Polaków

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk24.05.20244 min.
Kredyt na start, ale rząd ma więcej niespodzianek dla Polaków

Rząd ma więcej niespodzianek w zanadrzu poza kontrowersyjnym kredytem "na start". Oprócz prac nad tym projektem i budową tanich mieszkań na wynajem, zapowiadany jest jeszcze jeden element całego pakietu mieszkaniowego. Chodzi o rozwiązania służące zwiększeniu dostępności gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Zmiany te będą wymagały nowelizacji ustaw, a resort rozwoju obecnie nad nimi pracuje.

Rząd planuje więcej reform poza kredytem na start

Choć kredyt na start budził ogromne kontrowersje, a jego przyszłość wciąż jest niepewna, to nie jest to jedyny element mieszkaniowego pakietu przygotowywanego przez rząd. Były już minister rozwoju Krzysztof Hetman zapowiadał, że oprócz kredytu na start i projektu budowy tanich mieszkań na wynajem, szykowany jest jeszcze jeden ważny element o charakterze podażowym.

Wiceminister Tomczak przyznał, że na finalną wersję kredytu na start i skierowanie jej do parlamentu trzeba będzie poczekać około 1,5 miesiąca, o ile cały rząd się na to zgodzi. Prace nad całym pakietem mieszkaniowym trwają, a kolejne rozwiązania są opracowywane.

Choć ostatnio nie słyszeliśmy nowych deklaracji w tej sprawie, resort rozwoju zapewnił, że informacja o wypracowanych rozwiązaniach zostanie przekazana niezwłocznie po zakończeniu prac.

Zmiany w opodatkowaniu niezabudowanych gruntów

Jednym z kluczowych elementów zwiększenia podaży mieszkań ma być ułatwienie dostępu do gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. W tym celu rozważane są zmiany w opodatkowaniu niewykorzystywanych na ten cel działek budowlanych.

Jak wskazuje ekspert Jan Dziekoński, obecnie posiadacze takich gruntów nie ponoszą wysokich kosztów za ich przetrzymywanie. Co więcej, funkcjonuje swego rodzaju "antypodatek" w postaci tzw. renty planistycznej, która zniechęca do sprzedawania niewykorzystywanych gruntów.

  • Rekomendowane jest wprowadzenie wyższego opodatkowania za przetrzymywanie niezabudowanych gruntów, zwłaszcza nadających się pod budownictwo mieszkaniowe.

Eksperci zwracają uwagę, że należy rozstrzygnąć, czy skala tego opodatkowania ma być regulowana centralnie, czy decyzje w tej sprawie powinny należeć do samorządów.

Wykorzystanie nadchodzących zmian w planowaniu przestrzennym

Wprowadzenie reformy planowania przestrzennego, która jest spodziewana z opóźnieniem, mogłoby zostać pozytywnie wykorzystane do przeprowadzenia przeglądu gruntów nadających się pod budownictwo. Zarówno tych należących do podmiotów prywatnych, jak i będących własnością samorządów czy Skarbu Państwa.

W połączeniu z zachętami do szybszego zagospodarowywania tych działek, działania te mogłyby ograniczyć istotną barierę podażową na rynku mieszkaniowym.

Czytaj więcej: Europosłowie z Bratysławy otrzymali kolejną podwyżkę w budżecie – szczegóły tutaj

Nadbudowa istniejących budynków jako alternatywa

Zdjęcie Kredyt na start, ale rząd ma więcej niespodzianek dla Polaków

Niewykorzystanym potencjałem jest również możliwość nadbudowy tysięcy niskich budynków z okresu powojennego o dodatkową kondygnację z użyciem lekkich konstrukcji. Rozwiązanie to obserwowane jest obecnie w Niemczech, a obiekty te często mają dobre lokalizacje i dostęp do infrastruktury.

Barierą dla takich inwestycji mogą być kwestie planistyczne i spełnienie wymogów np. przeciwpożarowych. Należałoby rozważyć wsparcie tych projektów, w tym w zakresie zabezpieczeń przeciwpożarowych i ułatwień w zmianie planów miejscowych.

Wszystkie te koncepcje zwiększenia podaży mieszkań wciąż są opracowywane, a ich szczegóły nie zostały jeszcze podane do publicznej wiadomości. Nie pozostaje jednak wątpliwości, że nowy kredyt na start nie jest jedyną niespodzianką, jaką rząd szykuje dla Polaków w ramach pakietu mieszkaniowego.

Choć póki co zapowiedzi pozostają dość ogólne, widać determinację władz do zwiększenia dostępności mieszkań. Szczególny nacisk kładzie się na zwiększenie podaży poprzez ułatwienia dla deweloperów, w tym udostępnienie większej ilości gruntów pod zabudowę. Czas pokaże, jak skuteczne okażą się proponowane rozwiązania.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Odwołanie członków zarządu, zmiany w spółce. Prezes pozostaje.
  2. Prezydent podpisał ważne ustawy nowego rządu w piątek wieczór
  3. Co Prezes NBP mówi o inflacji? Klucz do decyzji RPP na wykresie
  4. Pośredniczka oszukała klienta, komornik bezradny. Pomagające całe rodziny
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły