News

Kto zyskał, a kto stracił na GPW? Kluczowe informacje o branżach i hossach.

Maciej Bąk3 grudnia 20235 min
Kto zyskał, a kto stracił na GPW? Kluczowe informacje o branżach i hossach.

Kluczowe informacje o branżach i hossach na GPW pozwalają ocenić, kto zyskał, a kto stracił na giełdzie w ostatnim czasie.

Kluczowe wnioski:
  • Banki są liderami obecnej hossy, ich wyniki wspierają wysokie stopy procentowe.
  • Deweloperzy i budownictwo radzą sobie dobrze, ale wkrótce może być trudniej o tak dobre wyniki.
  • Sektor odzieżowy może skorzystać na osłabieniu złotego i poprawie sytuacji konsumenckiej.
  • Po mocnych wzrostach blue chipów, teraz potencjał mają małe i średnie spółki.
  • Najgorsze perspektywy ma branża chemiczna, która znajduje się w dołku koniunkturalnym.

Banki na czele hossy na GPW

Sektor bankowy odgrywa kluczową rolę w obecnej hossie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jak mówi stare giełdowe porzekadło: „bez banków nie ma hossy na GPW”. To duże i płynne spółki, które przyciągają zagranicznych inwestorów i kapitał z zewnątrz.

Od początku 2022 roku indeks sektorowy WIG-Banki poszedł w górę aż o 75%. Liderami wzrostów były banki państwowe, które niegdyś nie cieszyły się dobrą opinią inwestorów, a obecnie notują świetne wyniki finansowe.

Perspektywy utrzymania hossy w bankach

Eksperci są zgodni, że w kolejnych miesiącach nastawienie do sektora bankowego powinno pozostać pozytywne. Wspierać je będą nadal wysokie stopy procentowe, dzięki którym banki osiągają rekordowe zyski odsetkowe.

Co prawda rośnie ryzyko korekty po tym, jak indeks WIG-Banki pobił historyczne maksima. Jednak perspektywy na 2024 rok wydają się dobre. W drugiej połowie roku możliwe będzie poluzowanie polityki monetarnej, co wpłynie na obniżkę wyniku odsetkowego banków. Jednak stanie się to dopiero za kilka kwartałów.

Nieruchomości i budownictwo z największymi zyskami

W 2022 roku znakomite stopy zwrotu zanotowały spółki budowlane i deweloperzy mieszkaniowi. Indeksy sektorowe WIG-Budownictwo i WIG-Nieruchomości poszły w górę odpowiednio o 71% i 44%.

Deweloperzy skorzystali na programach wsparcia popytu, jak „Bezpieczny kredyt 2%”. Jednak w 2024 roku trudno będzie o kolejny, równie mocny impuls.

W branży budowlanej kluczowa będzie analiza portfela zamówień poszczególnych firm i ich aktualnych wycen. Beneficjentami ożywienia inwestycyjnego mogą być producenci materiałów budowlanych.

Natomiast w przypadku deweloperów mieszkaniowych, po okresie bardzo wysokiego popytu wspieranego przez programy rządowe, trudniej będzie o spektakularne wzrosty. Niemniej część spółek wciąż ma potencjał poprawy marżowości w 2024 roku.

Czytaj więcej: Daniel Obajtek zwraca się do prezydenta z prośbą o analizę

Sektor odzieżowy może skorzystać na słabym złotym

Indeks WIG-Odzież, grupujący takie spółki jak LPP, CCC czy VRG, urósł w 2022 roku o 45%. Sprzyjała temu poprawa nastrojów konsumenckich.

W kolejnym roku branży odzieżowej powinno pomóc umocnienie złotego, obniżające koszty importu towarów, a także wyższa siła nabywcza gospodarstw domowych przy wciąż wysokich programach socjalnych państwa.

  • Eksperci oczekują dalszej poprawy koniunktury konsumenckiej, wspieranej spadkiem inflacji i rosnącymi płacami.
  • Dodatkowym atutem będą niższe koszty transportu i produkcji po umocnieniu się złotego.

Odzieżówki bez odporności na wstrząsy

Należy jednak zwrócić uwagę, że spółki odzieżowe są wrażliwe na ewentualne ponowne załamanie nastrojów konsumenckich, na przykład po skoku inflacji czy stóp procentowych. W każdej chwili może tu dojść do gwałtownej zmiany trendu.

Branża chemiczna w dołku

Kto zyskał, a kto stracił na GPW? Kluczowe informacje o branżach i hossach.

Jednym z najsłabiej radzących sobie w 2022 roku sektorów była branża chemiczna, której indeks WIG-Chemia spadł od początku roku o 11%. Niski był zarówno popyt, jak i ceny w tym segmencie.

Eksperci mają negatywne nastawienie do chemii również w średnim terminie. Mimo sygnałów ożywienia popytu, produkcja utrzymuje się na niższych poziomach niż przed rokiem. Trudno oczekiwać szybkiej poprawy koniunktury w tym sektorze.

Indeks sektorowy Stopa zwrotu YTD
WIG-Chemia -11%
WIG-Gry -9%
WIG-Górnictwo -8%

Spółki Skarbu Państwa z potencjałem wzrostu

Po mocnych zwyżkach dużych blue chipów z WIG20, teraz potencjał do wzrostów mają małe i średnie spółki. W szczególności zaś akcje spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa. Nawet niewielkie zmiany w zarządzaniu i polityce dywidendowej mogą uwolnić znaczną wartość takich firm jak PKN Orlen, JSW czy GPW.

Inwestorzy spodziewają się poprawy ładu korporacyjnego i przejrzystości w państwowych spółkach po zmianie władzy. To może przełożyć się na wzrost wycen. Dodatkowym atutem jest nadal stosunkowo niska wycena tych akcji na tle zagranicznych konkurentów.

Podsumowanie

W moim artykule przyjrzałem się wynikom poszczególnych sektorów giełdowych w ostatnim czasie. Okazuje się, że nie wszystkie branże radzą sobie równie dobrze. Liderami wzrostów są banki, wspierane przez wysokie stopy procentowe. Zyskują także budownictwo i deweloperzy, choć w ich przypadku trudniej będzie o utrzymanie spektakularnej passy.

Warto zwrócić uwagę na sektor odzieżowy, który powinien skorzystać na poprawie nastrojów konsumenckich i umocnieniu złotego. Z drugiej strony kiepskie nastroje panują w chemii, gdzie mamy do czynienia z wyraźnym dołkiem koniunkturalnym.

Ciekawą szansą inwestycyjną mogą być akcje spółek Skarbu Państwa, które nadal są nisko wyceniane. Nawet drobne zmiany w zarządzaniu i większa przejrzystość mogą uwolnić tam sporą wartość dla inwestorów.

Mam nadzieję, że mój artykuł pozwolił przyjrzeć się szansom i zagrożeniom dla inwestorów giełdowych w poszczególnych sektorach. Zapraszam do śledzenia moich analiz rynkowych na bieżąco.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Kontrole w domach: Kto zapłacił 800 zł?
  2. Nowe taryfy zatwierdzone. Bez decyzji premiera inflacja i rachunki wystrzelą
  3. Nieprzewidywalna sytuacja na rynku paliw. Benzyna tańsza niż kiedykolwiek?
  4. Polacy określają, jak finansować kościół
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Co dają studia MBA? Poznaj zalety prestiżowych kierunków
NewsCo dają studia MBA? Poznaj zalety prestiżowych kierunków

Ukończenie studiów podyplomowych MBA to nie tylko prestiż, ale przede wszystkim gwarancja zdobycia kluczowych umiejętności menedżerskich i wiedzy, które pozwolą na objęcie wysokich stanowisk w świecie biznesu. Jakie konkretne korzyści niesie ze sobą dyplom MBA? Wyjaśniamy, dlaczego warto zapisać się na te studia.

Paszport- kiedy jest konieczny i jak wnioskować o jego wydanie?
NewsPaszport- kiedy jest konieczny i jak wnioskować o jego wydanie?

Paszport jest nie tylko dokumentem tożsamości, ale także kluczem do swobodnego podróżowania po świecie. Niezależnie od tego, czy planujesz wakacje za granicą, wyjazd służbowy, czy odwiedziny u rodziny w innym kraju, posiadanie ważnego paszportu jest niezbędne. Jak przebiega wydanie dokumentu paszportowego, gdzie należy złożyć wniosek paszportowy i ile kosztuje dokument paszportowy?

Jak dobrze się bawić przy ograniczonym budżecie
NewsJak dobrze się bawić przy ograniczonym budżecie

Planując zabawę na podstawie budżetu, wiele osób zastanawia się, jak spędzić czas w sposób kreatywny i satysfakcjonujący, nie wydając przy tym zbyt wielu pieniędzy. Istnieje wiele sposobów, aby cieszyć się wolnym czasem bez konieczności nadszarpywania posiadanego portfela.

Czy kryptowaluta jest dobrą inwestycją emerytalną?
NewsCzy kryptowaluta jest dobrą inwestycją emerytalną?

Kryptowaluty stały się nie tylko nowym aktywem inwestycyjnym, ale także szybko rozwijającym się środkiem wymiany w różnych sektorach. Od mało znanej koncepcji cyfrowej po zdobycie uznania głównego nurtu, kryptowaluty takie jak Bitcoin i Ethereum są coraz częściej stosowane jako metody płatności za samochody, ubrania, gry online, wakacje, a nawet hazard online.