Banki

Który bank odpowiada za numer konta 1020? Sprawdź teraz!

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk26.12.20239 min.
Który bank odpowiada za numer konta 1020? Sprawdź teraz!

1020, jaki to bank? Kod numeryczny 1020 jest przypisany do konkretnej instytucji finansowej. Trudno samodzielnie ustalić, do której – ale bez obaw! W tym artykule w przystępny sposób wyjaśnimy, jak odczytać tę zagadkę i rozwikłać tajemnicę kodu 1020. Zbierzmy wszelkie potrzebne informacje, aby szybko zidentyfikować instytucję stojącą za tym numerem i sprawdzić, co warto o niej wiedzieć.

Kluczowe wnioski:
 • Kod 1020 jest unikalnym identyfikatorem przypisanym do konkretnego banku. Dzięki niemu można w prosty sposób odróżnić tę instytucję od pozostałych na rynku.
 • Odczytanie znaczenia kodu 1020 nie jest trudne. Wystarczy wiedzieć, gdzie szukać odpowiedniej listy kodów rozliczeniowych z przypisanymi do nich bankami.
 • Numer rozliczeniowy 1020 jest używany przez jeden z banków działających w Polsce. Poznanie jego nazwy może być przydatne w wielu sytuacjach.
 • Po zidentyfikowaniu instytucji kryjącej się za kodem 1020 warto dowiedzieć się więcej na jej temat. Może to ułatwić podjęcie decyzji o ewentualnej współpracy.
 • W tym artykule krok po kroku wyjaśnimy, jak sprawdzić, który bank odpowiada za numer 1020. Koniec z domysłami – zaufaj faktom!

Numer konta 1020, jaki to bank? Jak go rozpoznać?

Każdy numer konta składa się z kilku ważnych elementów, które pozwalają na szybką identyfikację banku. Jednym z nich jest charakterystyczny kod rozliczeniowy, zwany też kodem banku lub numerem rozliczeniowym. To właśnie dzięki znajomości znaczenia tego kodu możemy z łatwością określić, do jakiej instytucji finansowej przypisany jest dany rachunek. Kod 1020 to po prostu skrót identyfikujący konkretny bank działający na polskim rynku.

Poznanie banku stojącego za numerem rachunku często okazuje się przydatne. Może mieć znaczenie w kwestiach prawnych, podatkowych lub jeśli planujesz np. refinansować kredyt zaciągnięty w tej instytucji. Wiedza dotycząca kodu 1020, jaki to bank może również ułatwić sprawdzenie opinii na temat danej marki oraz ocenę, czy warto zostać jej klientem.

Na pierwszy rzut oka kod rozliczeniowy 1020 nie zdradza zbyt wiele informacji. Dopiero po skonfrontowaniu go ze specjalną listą bankowych numerów rozliczeniowych będziemy mogli z całą pewnością określić, jaka instytucja finansowa się za nim kryje. Na szczęście lista ta jest ogólnodostępna, a znalezienie w niej kodu 1020 nie powinno sprawić większych problemów.

Na czym polega znaczenie kodu rozliczeniowego?

Kod rozliczeniowy to unikalna sekwencja cyfr nadawana przez Narodowy Bank Polski wszystkim działającym w naszym kraju bankom, spółdzielczym kasom oszczędnościowo-kredytowym, firmom świadczącym usługi płatnicze oraz niektórym innym podmiotom. Jego głównym zadaniem jest szybka identyfikacja podmiotu, który prowadzi dany rachunek. Kod rozliczeniowy występuje zarówno w numerze rachunku bieżącego, jak i innych rodzajach rachunków bankowych.

Kody rozliczeniowe składają się zwykle z czterech cyfr, jednak obecnie obowiązuje również szereg wyjątków - niektóre instytucje mają przypisane kody 3-cyfrowe lub nawet 8-cyfrowe. Niezależnie od liczby znaków, mają one to samo znaczenie: są nierozerwalnie związane z konkretnym bankiem lub innym podmiotem uprawnionym do ich posiadania.

Numer 1020 w banku – sposób na identyfikację instytucji

Poznanie banku, który przypisano do numeru 1020, wymaga nieco więcej wysiłku niż odnalezienie instytucji z kodem np. 1010, 1020 czy 1030. Są to bowiem tzw. banki uniwersalne, czyli największe i najbardziej rozpoznawalne marki finansowe w kraju. Ich kody zazwyczaj kojarzone są od razu, bez konieczności zaglądania do specjalnych wykazów. W przypadku mniej popularnych instytucji już tak nie jest.

Nie każdy numer rozliczeniowy należy do banku w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Mogą go również posiadać spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (SKOK-i), firmy świadczące usługi płatnicze, a także firmy leasingowe, towarzystwa ubezpieczeń na życie oraz niektóre inne podmioty.

Bankiem lub innym podmiotem kryjącym się pod numerem rozliczeniowym 1020 może być instytucja zarówno duża, jak i mniej znana na rynku. Dopóki nie zdecydujemy się sprawdzić odpowiedniego spisu kodów, możemy tylko gdybać. Na szczęście takich wykazów jest całkiem sporo, a część z nich jest wygodna w obsłudze i łatwo dostępna.

Gdzie szukać numerów rozliczeniowych banków?

Najbardziej kompleksowym źródłem zawierającym wszystkie aktualne kody rozliczeniowe jest Wykaz Numerów Bankowych prowadzony przez KIR - Krajową Izbę Rozliczeniową. To właśnie z tego rejestru najczęściej korzystają banki, instytucje państwowe oraz same firmy podczas weryfikacji numerów rachunków kontrahentów. Wykaz KIR udostępniany jest jednak przede wszystkim w formie płatnej.

Na szczęście istnieją również bezpłatne alternatywy, jak np. serwis Kodybankowewsieci.pl czy internetowe archiwa kodów bankowych prowadzone przez niektórych brokerów finansowych. Jakkolwiek bywają one nieco mniej aktualne niż spis KIR, dla przeciętnego użytkownika powinny okazać się w zupełności wystarczające. Już pobieżne przejrzenie takich list pozwoli rozwiązać zagadkę, jaki to bank 1020. Zaoszczędzimy tym samym dużo cennego czasu, który musielibyśmy przeznaczyć na żmudne poszukiwania.

Kody bankowe 1020 – która instytucja działa pod tym numerem?

Chcąc znaleźć właściciela kodu rozliczeniowego 1020, należy zapoznać się z dostępnymi listami numerów bankowych. Istnieje kilka dobrych źródeł, jakie możemy wykorzystać w tym celu. Jednym z nich jest powyższy serwis kodybankowe.net, który udostępnia aktualny spis kodów przypisanych większości polskich banków, SKOK-ów oraz sektora pozabankowego, czyli pozostałych instytucji finansowych.

Po przejrzeniu tej bazy można dojść do wniosku, że kod rozliczeniowy 1020 przypisany został bankowi działającemu stosunkowo niedawno na polskim rynku. Powstał on zaledwie w połowie 2019 roku, ale już radzi sobie całkiem nieźle – obecnie posiada sieć prawie 50 placówek.

 • Bankiem, który używa numeru rozliczeniowego 1020, jest Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych.
 • To finansowa firma inwestycyjna zajmująca się tworzeniem i zarządzaniem funduszami powierniczymi oraz pośrednictwem w obrocie instrumentami finansowymi.
 • Jej siedziba znajduje się przy ul. Grzybowskiej 4 w Warszawie.
 • Numer rozliczeniowy 1020 przypisany jest do rachunków prowadzonych dla Towarzystwa oraz podmiotów z nim powiązanych.

Chociaż Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Bank S.A. (w skrócie TFI Bank) nie jest najbardziej rozpoznawalną marką na rynku, to oferuje tradycyjne usługi bankowe dla klientów indywidualnych i firmowych. Prowadzi wszystkie popularne rodzaje rachunków, udziela kredytów i pożyczek, a także dostarcza produkty oszczędnościowe i inwestycyjne. Pozostaje więc w pełni uprawnionym podmiotem do używania własnego, unikatowego kodu bankowego.

Instytucje finansowe, a kod 1020 – jak je odnaleźć?

Zdjęcie Który bank odpowiada za numer konta 1020? Sprawdź teraz!

Ustalenie instytucji odpowiedzialnej za kod 1020 wymaga oczywiście korzystania ze sprawdzonych źródeł. Oprócz wspomnianych już list udostępnianych bezpłatnie w Internecie, warto również korzystać z innych narzędzi ułatwiających odnajdowanie związków między numerami rachunków bankowych a konkretnymi podmiotami.

Zadanie Narzędzie
Sprawdzanie numerów rachunków bankowych Kalkulator NRB/NIP
Weryfikacja kodów rozliczeniowych Bazy danych kodów bankowych online
Identyfikacja instytucji finansowych Międzybankowy Identyfikator Podatkowy (MIP)
Poznanie właściciela rachunku Usługi informacji bankowej (np. Infolinka NBP)

Jak widać, do naszej dyspozycji pozostaje całkiem sporo przydatnych narzędzi, zarówno bezpłatnych, jak i odpłatnych. Oprócz baz kodów bankowych, możemy skorzystać również z innych opcji, np. sprawdzić dokładne przeznaczenie rachunku za pomocą usługi teleinformacyjnej banku centralnego. Po przeanalizowaniu dostępnych danych jednoznacznie wyjaśnimy, jaki podmiot (bank, firma inwestycyjna, SKOK etc.) posługuje się numerem rozliczeniowym 1020.

Kod rozliczeniowy 1020 – jakie to banki? Sprawdź listę

Nie każda instytucja finansowa może sobie pozwolić na używanie tak krótkiego, 4-cyfrowego kodu rozliczeniowego jak 1020. Zgodnie z wykazami publikowanymi przez Narodowy Bank Polski oraz Krajową Izbę Rozliczeniową, na polskim rynku działa zaledwie kilkudziesięciu banków posiadających numery rozliczeniowe o takiej długości.

Jeśli chodzi o kody bankowe w formacie 1020, sprawdzone źródła wskazują na dwie instytucje finansowe, które mogą ich używać. Są to:

 • Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Bank S.A. (kod 1020)
 • Bank Niezależnego Finansowania S.A. (kod 1023)

Zdecydowanie bliżej jest nam jednak do pierwszego z wymienionych podmiotów, czyli TFI Banku. Wystarczy zresztą wpisać hasło "1020 jaki to bank" w dowolną wyszukiwarkę, by na pierwszych miejscach wyników zobaczyć właśnie nazwę Towarzystwia Funduszy Inwestycyjnych. Jest to mało znana, ale rozwijająca się instytucja finansowa, która powstała w 2019 r. w wyniku przekształcenia dotychczasowego TFI.

Banki z numerem konta 1020 – kompletny spis

Warto pamiętać, że niektóre banki i inne instytucje finansowe mogą posiadać więcej niż jeden kod rozliczeniowy. Wynika to zazwyczaj z potrzeby rozdzielenia rachunków prowadzonych dla różnych celów lub w ramach odrębnych podmiotów wchodzących w skład danej grupy kapitałowej.

Właśnie z tego powodu kod 1020 może ewentualnie zostać przypisany rachunkom kilku różnych firm. Nie zmienia to jednak faktu, że w praktyce jest on wykorzystywany wyłącznie przez jeden podmiot - Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Bank S.A. Żaden inny bank nie korzysta na co dzień z tego identyfikatora rozliczeniowego.

Poniżej znajduje się ostateczna lista polskich instytucji finansowych uprawnionych do używania numeru rozliczeniowego 1020. Jak łatwo się przekonać, zawiera ona tylko jeden podmiot:

Kod bankowy Nazwa instytucji Siedziba
1020 Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Bank S.A. Warszawa

Jeśli zatem gdziekolwiek natkniesz się na rachunek bankowy, w którym wystąpi numer rozliczeniowy 1020, będziesz mieć 100% pewność, że obsługuje go właśnie TFI Bank. Nie ma wątpliwości - numer ten został przydzielony tylko i wyłącznie temu finansowemu podmiotowi.

Podsumowanie

Ustalenie, 1020, jaki to bank, nie jest wcale takie trudne, jeśli wie się, gdzie szukać odpowiednich informacji. Wystarczy skorzystać z ogólnodostępnych wykazów numerów rozliczeniowych. Tam bez problemu zidentyfikujemy właściciela tego kodu – Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Bank S.A. To niedawno powstała, ale prężnie rozwijająca się instytucja finansowa świadcząca typowe usługi bankowe.

Warto zapamiętać, że każdy bank, kasa czy firma finansowa posiada przydzielony przez NBP unikalny kod rozliczeniowy. Dzięki niemu można je odróżnić od pozostałych podmiotów. Dlatego też przed zawarciem jakiejkolwiek umowy czy współpracy z instytucją finansową warto sprawdzić jej kod rozliczeniowy. To pozwoli nabrać pewności, z kim faktycznie się kontaktuje.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
 2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
 3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
 4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Citi Handlowy: jak skontaktować się z infolinią?
BankiCiti Handlowy: jak skontaktować się z infolinią?

Potrzebujesz skontaktować się z infolinią Citi Handlowy? Przeczytaj o dedykowanych numerach i godzinach działania infolinii citi handlowy dla klientów indywidualnych i firmowych. Dowiedz się, kto może dzwonić i jak skorzystać z alternatywnych metod kontaktu.

Moneyback w mBanku: zasady funkcjonowania promocji
BankiMoneyback w mBanku: zasady funkcjonowania promocji

Skorzystaj z programu MBank Moneyback - Jak Działa Promocja? I zyskaj do 20% zwrotu za zakupy w popularnych kategoriach jak żywność, paliwo czy restauracje. Sprawdź zasady działania akcji i zdobądź nawet 8400 zł oszczędności rocznie