News

Kurs DKK/PLN 19 stycznia 2024 r. - prognoza i analiza

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk19.01.20246 min.
Kurs DKK/PLN 19 stycznia 2024 r. - prognoza i analiza

Kurs wymiany Korony Duńskiej (DKK) względem polskiego złotego (PLN) od dawna budzi zainteresowanie inwestorów i osób planujących podróż czy zakupy w Danii. W artykule przedstawiamy aktualne notowania kursu DKK/PLN z 19 stycznia 2024 roku, dokonujemy analizy zmian na przestrzeni ostatnich dni i tygodni oraz przedstawiamy prognozę na najbliższy czas. Korona Duńska uchodzi za stabilną walutę, więc warto śledzić jej notowania, aby wykorzystać korzystne momenty do wymiany lub inwestycji. Zapraszamy do lektury.

Historia Korony Duńskiej

Korona duńska ma długą i ciekawą historię sięgającą średniowiecza. W tamtych czasach Duńczycy posługiwali się złotymi monetami, które nazywano koronami. Później zaczęto bić duńskie talary ze srebra. W 1873 roku powstała Skandynawska Unia Monetarna, do której należały Dania, Szwecja i Norwegia. Wprowadzono wtedy wspólną walutę - koronę skandynawską.

Chociaż unia monetarna się rozpadła, to korona pozostała oficjalną walutą Danii oraz innych krajów skandynawskich. Stała się ważnym symbolem niezależności tych państw. Dla Duńczyków korona to nie tylko pieniądz, ale element historii i tożsamości narodowej.

Początki korony duńskiej

Najstarsze duńskie monety pochodzą z X wieku. Były to srebrne denary bite za panowania króla Haralda Sinozębego. Wprowadzenie jednolitej waluty przyczyniło się do rozwoju handlu w średniowiecznej Danii.

W XII wieku zaczęto bić pierwsze złote monety zwane brakteatami. Pojawiły się też nowe nominały jak skilling i marka. Od XIV wieku główną monetą był szeroko rozpowszechniony w Europie złoty dukat.

Korona Duńska - Stabilna Waluta UE

Obecnie korona duńska należy do najbardziej stabilnych walut na świecie. Od ponad 30 lat jej kurs jest sztywno powiązany z euro. Oznacza to bardzo niską zmienność kursu DKK/EUR.

Mimo że Dania jest członkiem UE, to nie przyjęła euro jako waluty krajowej. Duńczycy w referendum w 2000 roku opowiedzieli się za utrzymaniem korony. Ta decyzja wynikała z obaw o samodzielność prowadzenia polityki pieniężnej.

Korona duńska cieszy się dużym zaufaniem inwestorów ze względu na stabilność i mocne podstawy gospodarki Danii. Jest chętnie wykorzystywana jako waluta rezerwowa.

Korona duńska a euro

Sztywne powiązanie korony duńskiej z euro oznacza, że kurs DKK/EUR oscyluje w bardzo wąskim przedziale +/- 2,25%. Duński bank centralny prowadzi interwencje, aby utrzymać ten mechanizm.

DKK jest wymienialny na euro według stałego kursu 7,46038. Oznacza to, że korona duńska jest de facto „trzecim nominałem” wspólnej waluty eurolandu.

Czytaj więcej: Zachód zmęczył Ukrainą. Winą przywódców - Financial Times

Bieżący Kurs DKK/PLN 19 Stycznia 2024

Aktualny kurs wymiany korony duńskiej na złotówki wynosi 0,5881 PLN według notowań Narodowego Banku Polskiego z godziny 8:00 w dniu 19 stycznia 2024 r.

Dla porównania, jeszcze wczoraj kurs DKK/PLN wynosił 0,58805 PLN. Oznacza to niewielką aprecjację polskiej waluty w stosunku do duńskiej o 0,005 PLN.

Data Kurs DKK/PLN
18.01.2024 0,58805
19.01.2024 (godz. 8:00) 0,5881

Warto na bieżąco śledzić notowania kursu DKK/PLN, aby wykorzystać korzystne momenty do wymiany walut np. przed podróżą do Danii.

Analiza Zmian Kursu DKK/PLN

Kurs DKK/PLN 19 stycznia 2024 r. - prognoza i analiza

Analiza zmian kursu korony duńskiej względem złotego w różnych przedziałach czasowych pozwala lepiej zrozumieć tendencje na rynku walutowym.

Ostatnie miesiące przyniosły niewielkie umocnienie się złotego w parze z DKK. W ujęciu dziennym zmiana kursu wyniosła +0,0000 zł. Z kolei tygodniowa zmiana kształtuje się na poziomie +0,0035 zł.

Zmiany kursu w ostatnich 3 miesiącach

  • październik 2023: -0,012 zł
  • listopad 2023: +0,007 zł
  • grudzień 2023: +0,003 zł

Widać więc, że wahania kursu DKK/PLN są niewielkie, co potwierdza stabilność korony duńskiej.

Wpływ Kursu na Gospodarkę

Notowania korony duńskiej mają istotne znaczenie zarówno dla gospodarki Danii, jak i jej partnerów handlowych, w tym Polski.

Osłabienie DKK może pozytywnie wpłynąć na duński eksport i turystykę, natomiast umocnienie zwiększa siłę nabywczą Duńczyków za granicą.

Dla Polski ważny jest kurs DKK ze względu na dużą liczbę Polaków pracujących w Danii i wysyłających zarobione pieniądze do kraju. Umocnienie złotego oznacza większą wartość tych przekazów.

Notowania korony duńskiej mają kluczowe znaczenie dla polsko-duńskiej wymiany handlowej i przepływów finansowych między naszymi krajami.

Prognoza Kursu DKK/PLN na Najbliższe Tygodnie

Eksperci przewidują utrzymanie niewielkiej aprecjacji złotego względem duńskiej korony w najbliższych tygodniach.

Kurs DKK/PLN może obniżyć się do poziomu 0,5850-0,5830 zł jeśli Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na kolejną podwyżkę stóp procentowych w Polsce.

Jednak ze względu na stabilność korony duńskiej, zmiany kursu DKK/PLN powinny być niewielkie. Inwestorzy mogą spodziewać się raczej stagnacji notowań w przedziale 0,5850-0,5900 PLN za 1 DKK.

Podsumowanie

W artykule przyjrzałem się historii korony duńskiej, która sięga średniowiecza, kiedy to w Danii zaczęto bić pierwsze złote monety zwane brakteatami. Dowiedziałem się, że w 1873 roku powstała Unia Monetarna, w ramach której wprowadzono wspólną walutę dla Danii, Szwecji i Norwegii. Chociaż unia się rozpadła, korona pozostała symbolem niezależności tych krajów.

Z analizy wynika, że obecnie korona duńska należy do najstabilniejszych walut na świecie. Jej kurs jest sztywno powiązany z euro, dzięki czemu cechuje się niską zmiennością. Duńczycy w referendum opowiedzieli się za utrzymaniem własnej waluty, co świadczy o silnym przywiązaniu do tradycji i tożsamości narodowej.

Przyjrzałem się również aktualnym notowaniom kursu DKK/PLN, który 19 stycznia 2024 roku wyniósł 0,5881 PLN. Analiza pokazuje, że w ostatnich miesiącach miała miejsce niewielka aprecjacja polskiej waluty względem duńskiej. Eksperci przewidują utrzymanie tego trendu.

Na koniec omówiłem wpływ kursu DKK na gospodarki Polski i Danii. Jak się okazuje, notowania korony duńskiej mają kluczowe znaczenie dla wymiany handlowej i przepływów finansowych między naszymi krajami.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły