News

Kurs Liry Tureckiej do Złotego 16 stycznia 2024 roku

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk16.01.20245 min.
Kurs Liry Tureckiej do Złotego 16 stycznia 2024 roku

Kurs liry tureckiej wobec złotego od wielu lat podlega znacznym wahaniom. 16 stycznia 2024 roku za jedną lirę trzeba było zapłacić 0,1331 zł. W ciągu ostatniego tygodnia kurs wzrósł o 0,0005 zł, a w ujęciu dziennym również odnotowano wzrost o 0,0005 zł. Turecka waluta od lat traci na wartości, co ma związek z decyzjami politycznymi prezydenta Turcji. Mimo to dla turystów udających się na wakacje do tego kraju, korzystnym rozwiązaniem jest wymiana pieniędzy już na miejscu.

Aktualny kurs liry tureckiej

16 stycznia 2024 roku kurs liry tureckiej (TRY) wynosił 0,1331 zł za 1 TRY. Jest to aktualny kurs wymiany tureckiej waluty na złotówki, obowiązujący o godzinie 7 rano tego dnia.

Wartość liry tureckiej podlega częstym wahaniom. Poznanie jej aktualnego kursu jest istotne dla osób planujących wyjazd na wakacje do Turcji. W tym kraju lira jest podstawową walutą.

Kurs liry a inflacja w Turcji

W ostatnich latach lira turecka gwałtownie traciła na wartości. Stało się tak za sprawą decyzji politycznych prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana, który ingerował w niezależność banku centralnego tego kraju.

Spowodowało to gwałtowny wzrost inflacji, a w konsekwencji spadek siły nabywczej liry tureckiej. Waluta stała się niestabilna i mało przydatna do prowadzenia poważnych transakcji biznesowych.

Zmiany kursu liry w ujęciu tygodniowym

W ciągu ostatniego tygodnia (10-16 stycznia 2024 r.) kurs liry tureckiej wzrósł o 0,0005 zł. Oznacza to niewielkie umocnienie waluty po okresie gwałtownych spadków.

Zmiana ta jest niewielka, jednak daje nadzieję na to, że najgorszy okres osłabienia liry powoli dobiega końca. Być może polityka banku centralnego ulegnie normalizacji.

Dzienne wahania kursu

W ujęciu dziennym, porównując kurs liry 16 stycznia rano do poprzedniego dnia, również odnotowano niewielki wzrost o 0,0005 zł.

Oznacza to, że kurs tureckiej waluty umacnia się, choć bardzo powoli. W dłuższej perspektywie może to zapowiadać stopniowe uspokojenie sytuacji gospodarczej Turcji.

Czytaj więcej: Sprzedaż energetyków dzieciom nie jest zagrożona - opinia eksperta

Kurs liry w kantorach i na miejscu

Kurs liry tureckiej w tradycyjnych kantorach wymiany walut bywa często niekorzystny dla turystów. Z uwagi na ryzyko gwałtownych wahań kursu, spready marżowe są wysokie.

Dla turystów udających się na wakacje do Turcji zaleca się wymianę waluty dopiero na miejscu. W kantorach i bankach w samym kraju można uzyskać znacznie lepszy kurs.

Wymiana walut w Turcji

Najkorzystniejsze kursy w Turcji oferują zwykle mniejsze kantory i punkty wymiany walut. Warto też wymieniać raczej mniejsze kwoty za każdym razem, niż od razu dużą sumę pieniędzy.

Akceptowane są zwłaszcza euro i dolary amerykańskie. Kurs wymiany waha się w zależności od aktualnej wartości liry.

Najgorszy okres dla liry tureckiej

Kurs Liry Tureckiej do Złotego 16 stycznia 2024 roku

Największe problemy lira turecka przeżywała w 2021 i 2022 roku. Jej kurs gwałtownie zaczął spadać od marca 2021.

Marzec 2021 0,14 zł
Grudzień 2021 0,067 zł

W ciągu zaledwie kilku miesięcy lira straciła ponad połowę swojej wartości. Był to efekt zamieszania związanego z dymisją prezesa banku centralnego w Turcji.

Sytuacja ustabilizowała się nieco w 2023 roku, ale wahania kursu wciąż są znaczne. Aktualny wzrost wartości daje pewną nadzieję na poprawę.

Historia liry tureckiej

Pierwszą walutą noszącą nazwę liry była lira osmańska, wprowadzona w 1844 roku w Imperium Osmańskim. Zastąpiła ona funkcjonujące wcześniej pieniądze kruszcowe oraz szelingi osmańskie.

Nazwa lira pochodzi od włoskiego złotego florena (lira).

Lira osmańska pozostawała w obiegu do roku 1927, kiedy to została zastąpiona przez nowo powstałą lirę turecką. Ta z kolei przetrwała do 2005 roku, po czym została zdenominowana (usunięto 6 zer).

Obecna Nowa lira turecka zaczęła formalnie funkcjonować 1 stycznia 2009 roku i jest używana do dziś mimo problemów gospodarczych Turcji.

Lira turecka na Cyprze Północnym

Poza Turcją, lira turecka jest używana jako waluta również na okupowanej północnej części Cypru. Wprowadzono ją tam w 1983 roku po podziale wyspy.

Cypr Północny uzależniony jest ekonomicznie od Turcji, która go okupuje. Dlatego zmiany kursu liry tureckiej mają kluczowe znaczenie także dla funkcjonowania tamtejszej gospodarki.

Podsumowanie

W powyższym artykule przyjrzano się tematyce aktualnego kursu liry tureckiej oraz historycznym losom tej waluty. Dowiedzieliśmy się, że 16 stycznia 2024 roku za 1 TRY płacono 0,1331 zł. To niewiele, biorąc pod uwagę że jeszcze w 2021 roku było to 0,14 zł. Spadek wartości tureckiej waluty to efekt fatalnych decyzji politycznych.

Okazuje się jednak, że w ostatnim czasie sytuacja nieco się poprawia. W ujęciu tygodniowym i dziennym kurs liry odnotował drobne umocnienie. Być może to zapowiedź końca kryzysu związanego z ingerencjami w bank centralny Turcji.

Co istotne, artykuł podpowiada też, że najkorzystniej wymieniać pieniądze będąc już w Turcji. Wymiana walut online i w kantorach za granicą to niekorzystne kursy i wysokie opłaty. Lepiej poczekać na miejscu.

Na koniec przypomniano historię powstania liry tureckiej, wywodzącej się jeszcze z XIX-wiecznej liry osmańskiej. Waluta ta, poza Turcją, używana jest także na okupowanej części Cypru.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. W środę posłanka zastąpi Mariusza Kamińskiego. Jego ślubowanie w Sejmie.
  2. Prezydent podpisał ważne ustawy nowego rządu w piątek wieczór
  3. Co Prezes NBP mówi o inflacji? Klucz do decyzji RPP na wykresie
  4. Pośredniczka oszukała klienta, komornik bezradny. Pomagające całe rodziny
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły