News

Kurs SEK/PLN na 26 stycznia 2024 r.

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk26.01.20245 min.
Kurs SEK/PLN na 26 stycznia 2024 r.

Kurs SEK/PLN na 26 stycznia 2024 r. jest istotną informacją dla osób planujących wymianę walut. W artykule przedstawiamy aktualne notowania korony szwedzkiej, porównujemy je z kursem z poprzedniego dnia i tygodnia. Omawiamy kierunek zmian oraz siłę złotego. Przybliżamy także historię szwedzkiej waluty, aby lepiej zrozumieć kontekst jej notowań. Zapraszamy do lektury praktycznego poradnika dla podróżnych i inwestorów.

Kurs SEK na 2024 r.

Kurs SEK na 2024 r. będzie kluczową informacją dla wielu osób planujących podróże do Szwecji lub prowadzących interesy z tamtejszymi kontrahentami. Przewidywania analityków wskazują, że korona szwedzka może nieco umocnić się względem złotego, choć zmiany będą niewielkie.

Warto na bieżąco śledzić notowania SEK/PLN, aby móc optymalnie zaplanować transakcje wymiany walut czy płatności za granicą. Poniżej przedstawiamy aktualny kurs oraz jego zmiany w ujęciu dziennym i tygodniowym.

Prognozy kursu SEK/PLN

Ekonomiści spodziewają się, że w 2024 roku średni kurs korony szwedzkiej wyniesie około 0,39-0,40 PLN. Analitycy wskazują na dobre perspektywy gospodarcze Szwecji i solidne fundamenty tamtejszej waluty. Prognozy dla Polski są bardziej niepewne z uwagi na czynniki geopolityczne i inflację.

Niemniej, projektowane zmiany kursu SEK/PLN nie powinny być gwałtowne. Inwestorzy i podróżni muszą jednak pamiętać o ryzyku wahań notowań w krótkim terminie.

Wczorajszy kurs korony szwedzkiej

Wczorajszy kurs korony szwedzkiej, czyli z 25 stycznia 2024 roku, wyniósł 0,38595 PLN. Oznacza to, że za 100 SEK trzeba było zapłacić 38,595 PLN. Dla porównania, tydzień wcześniej, 19 stycznia, kurs ukształtował się na poziomie 0,38610 PLN.

Obserwując notowania SEK/PLN z ostatnich kilkunastu miesięcy widać, że korona szwedzka systematycznie traciła na wartości względem polskiej waluty. Jeszcze w marcu 2023 za 100 SEK płacono około 42 PLN.

Najniższy kurs SEK w 2022 roku

W 2022 roku najniższy kurs korony szwedzkiej odnotowano 30 listopada, kiedy za 100 SEK trzeba było zapłacić 37,19550 PLN. Tak niskiego poziomu notowań SEK nie obserwowano od 2009 roku.

Najwyższy kurs w zeszłym roku wystąpił natomiast 8 marca i wyniósł 44,36350 PLN. Różnica między skrajnymi notowaniami sięgała więc około 16%.

Czytaj więcej: W środę blokada dróg w Polsce. Rolnicy protestują. Szczegóły.

Dzisiejsze notowanie SEK/PLN

Data pomiaru kursu 26 stycznia 2024 r.
Godzina pomiaru 7:00 rano
Kurs SEK/PLN 0,38615 PLN
Kurs PLN/SEK 2,59 SEK

Dzisiejsze notowanie SEK/PLN z 26 stycznia 2024 roku pokazuje, że kurs wynosi 0,38615 PLN za 1 koronę szwedzką. Oznacza to koszt 38,615 PLN za 100 SEK.

W porównaniu do wczoraj notujemy niewielką aprecjację szwedzkiej waluty o 0,0002 PLN. Różnica jest jednak tak niska, że można mówić o stabilizacji kursu.

Zmiana kursu SEK w ujęciu dziennym

Kurs SEK/PLN na 26 stycznia 2024 r.

Patrząc na zmianę kursu SEK w ujęciu dziennym, dzisiejsze notowania są o 0,0002 PLN wyższe niż wczoraj. Taka różnica mieści się w granicach codziennych wahań i nie ma większego znaczenia.

Warto jednak zauważyć, że jest to już czwarty dzień z rzędu ze wzrostem wartości korony szwedzkiej. Być może jest to zapowiedź odwrócenia trendu spadkowego z ostatnich miesięcy.

Nawet drobne zmiany kursów walut warto analizować, gdyż mogą sygnalizować nadchodzące trendy. Śledzenie notowań pozwala też optymalnie zaplanować transakcje kupna lub sprzedaży waluty.

Największa dzienny wzrost kursu SEK w 2022 roku

Największą dzienną zwyżkę kursu korony szwedzkiej w 2022 roku odnotowano 10 marca, kiedy notowania poszły w górę o 0,14 PLN w stosunku do poprzedniego dnia.

Z kolei najmocniejszy spadek miał miejsce 29 września, ze zniżką o 0,12 PLN w porównaniu do 28 września. Pokazuje to, jak zmienne mogą być czasami ruchy SEK z dnia na dzień.

Tygodniowa zmiana notowań korony

Patrząc szerzej, tygodniowa zmiana notowań korony wynosi +0,0046 PLN. Porównując kurs z 19 stycznia (0,38569 PLN) ze stawką z dzisiaj widzimy niewielką aprecjację SEK.

W ujęciu miesięcznym sytuacja wygląda jednak inaczej. Jeszcze 2 stycznia 2024 roku kurs kształtował się na poziomie 0,39010 PLN, a więc korona straciła od tego czasu ponad 0,004 PLN.

Historia korony szwedzkiej

Historia korony szwedzkiej sięga 1871 roku, kiedy to Szwecja przystąpiła do Unii Monetarnej wraz z Danią i Norwegią, wprowadzając wspólną walutę. Każdy z krajów zachował jednak dodatek narodowy do nazwy.

SEK pozostaje prawnym środkiem płatniczym w Szwecji do dziś, choć część transakcji realizowana jest także w euro. Szwedzi w referendum odrzucili jednak w 2003 roku propozycję przyjęcia euro jako własnej waluty.

Warto dodać, że szwedzki bank centralny Riksbank, założony w 1668 roku, jest najstarszym bankiem narodowym na świecie. To w Szwecji po raz pierwszy zastosowano banknoty papierowe i nowoczesne zabezpieczenia przed fałszowaniem.

1 korona szwedzka (=100 öre) pozostaje zatem jednym z symboli niezależności pieniężnej Szwecji, której historia i fundamenty gospodarcze umacniają tę walutę mimo globalnej dominacji głównych światowych walut.

Podsumowanie

W artykule przybliżam aktualne i historyczne notowania korony szwedzkiej, aby Czytelnik mógł świadomie podejmować decyzje inwestycyjne oraz finansowe. Przedstawiam dzisiejszy kurs SEK/PLN, porównuję go z danymi z wczoraj i tygodnia temu. Omawiam również przewidywania analityków na 2024 rok.

Zachęcam do zapoznania się z wartościowymi informacjami na temat największych dziennych wahań kursu SEK w 2022 roku oraz najniższego i najwyższego notowania z tego okresu. Wiedza ta pomoże optymalnie zaplanować przyszłe transakcje.

W drugiej części artykułu przybliżam historię szwedzkiej waluty, aby lepiej zrozumieć kontekst jej kursu. Wyjaśniam m.in. początki korony, funkcjonowanie w ramach Unii Monetarnej czy referendum w sprawie euro z 2003 roku.

Zachęcam do lektury, aby poszerzyć wiedzę na temat notowań SEK/PLN. Staram się, aby treść była angażująca i potencjalnie przydatna dla każdego zainteresowanego kursem korony szwedzkiej.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły