News

Kursy euro, dolar i franka w poniedziałek 18 grudnia

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk18.12.20237 min.
Kursy euro, dolar i franka w poniedziałek 18 grudnia

Kursy euro, dolar i franka w poniedziałek 18 grudnia przyniosły umocnienie dolara oraz osłabienie złotego. Wspólna waluta podrożała do poziomu 4,33 zł, podczas gdy frank szwajcarski zyskał i jego kurs wzrósł do 4,56 zł. Te niekorzystne zmiany mogą wpłynąć na polską gospodarkę. Eksperci przewidują, że tendencja osłabienia polskiej waluty może się utrzymywać w najbliższych dniach.

Umocnienie dolara względem złotego

W poniedziałek 18 grudnia odnotowano umocnienie dolara względem złotego. Kurs amerykańskiej waluty wzrósł do poziomu 3,96 zł ze 3,95 zł w piątek. Oznacza to, że za jednego dolara trzeba było zapłacić o 1 grosz więcej niż przed weekendem.

Ekonomiści wiążą ten wzrost kursu dolara z rosnącymi obawami o spowolnienie gospodarcze w Polsce i na świecie. Inwestorzy uciekają w tzw. bezpieczne przystanie, a dollar uznawany jest za walutę defensywną. Dodatkowo amerykańska Rezerwa Federalna kontynuuje podwyżki stóp procentowych, co wzmacnia atrakcyjność lokowania kapitału w Stanach Zjednoczonych.

W krótkim terminie można spodziewać się dalszego umocnienia dolara, choć jego skala będzie uzależniona od danych makroekonomicznych z USA oraz decyzji Fed. W dłuższym terminie, po ustaniu globalnych turbulencji, kurs USD/PLN powinien wrócić do poziomów 3,7-3,8.

Perspektywy kursu USD/PLN

Mocny dolar to zła wiadomość dla polskich eksporterów, dla których towary stają się mniej konkurencyjne cenowo na rynkach zagranicznych. Z drugiej strony import z USA staje się tańszy, co może obniżyć inflację w Polsce. Jednak ewentualny dalszy wzrost wartości dolara zwiększałby ryzyko spowolnienia gospodarczego.

W najbliższym czasie kurs USD/PLN powinien utrzymywać się w przedziale 3,95-4,0 zł. Kluczowe znaczenie będą miały informacje o inflacji i decyzje banków centralnych po obu stronach Atlantyku.

Wzrost kursu euro do 4,33 zł

W poniedziałek 18 grudnia kurs euro wzrósł z 4,31 do 4,33 zł. Oznacza to 2-groszowe umocnienie się wspólnej waluty wobec złotego. Taki rozwój wydarzeń może niepokoić, biorąc pod uwagę, że euro jest główną walutą wymiany handlowej naszego kraju.

Na osłabienie złotego wobec euro wpływa kilka czynników. Przede wszystkim inwestorzy obawiają się pogorszenia koniunktury gospodarczej w Europie w związku z wojną i kryzysem energetycznym. Dodatkowo Europejski Bank Centralny kontynuuje podwyżki stóp procentowych, co zwiększa atrakcyjność euro jako waluty inwestycyjnej.

W najbliższym czasie kurs EUR/PLN powinien pozostać pod presją i może testować poziom 4,35 zł. Jednak w dłuższej perspektywie, gdy napięcia geopolityczne zelżeją, możliwy jest powrót w okolice 4,25-4,30 zł za euro.

Obecne umocnienie euro to zła informacja dla polskich eksporterów. Ich produkty stają się mniej konkurencyjne cenowo na rynku europejskim.

Wpływ wahań kursu euro na polską gospodarkę

Umacniające się euro utrudnia sprzedaż polskich towarów za granicą, ponieważ stają się one relatywnie droższe. Jednocześnie import z krajów strefy euro staje się tańszy. W efekcie rośnie deficyt handlowy, a dochody eksporterów i wpływy podatkowe do budżetu maleją.

Z drugiej strony słabszy złoty względem euro oznacza, że Polacy pracujący na Zachodzie mogą więcej zarobić i przesłać do kraju. Ponadto turystyka przyjazdowa do Polski staje się bardziej opłacalna dla obywateli strefy euro.

Czytaj więcej: Czy Rząd Tuska planuje wydobyć miliony z Orlenu? Odkryj konsekwencje na giełdzie!

Frank drożeje do 4,56 zł

Frank szwajcarski, który od lat uchodzi za bezpieczną przystań dla kapitału, umocnił się również względem złotego. W poniedziałek 18 grudnia jego kurs wzrósł z 4,55 do 4,56 zł za 1 franka.

Taki rozwój wydarzeń to konsekwencja umacniania się franka na rynkach globalnych w obliczu rosnących obaw o spowolnienie gospodarcze. Inwestorzy lokujący kapitał w aktywach denominowanych w tej walucie liczą na ochronę swoich oszczędności w niepewnych czasach.

W krótkim okresie kurs CHF/PLN może jeszcze wzrosnąć w stronę 4,60 zł. Jednak po ustabilizowaniu się sytuacji geopolitycznej i gospodarczej na świecie presja na umocnienie franka powinna zelżeć. Wtedy kurs powinien zejść poniżej 4,50 zł za 1 CHF.

Waluta Kurs Zmiana
USD/PLN 3,96 zł +1 gr
EUR/PLN 4,33 zł +2 gr
CHF/PLN 4,56 zł +1 gr

Jak długo potrwa presja na wzrost kursu franka?

Obecne umocnienie franka złego jest wiadomością dla osób posiadających kredyty mieszkaniowe w tej walucie. Rosnące raty mogą bowiem przekroczyć możliwości finansowe części kredytobiorców.

Jednak w dłuższej perspektywie, gdy napięcia geopolityczne zelżeją, presja na wzrost kursu CHF/PLN powinna osłabnąć. Wtedy raty kredytów we frankach obniżą się, poprawiając sytuację gospodarstw domowych.

Prognozy kursów walut na najbliższe dni

Kursy euro, dolar i franka w poniedziałek 18 grudnia

W najbliższych dniach kursy euro, dolara i franka względem złotego pozostaną pod presją. Inwestorzy będą wyczekiwać na nowe dane makroekonomiczne, aby zweryfikować pesymistyczne prognozy dotyczące koniunktury gospodarczej w Polsce i na świecie.

Głównymi czynnikami ryzyka są eskalacja konfliktu zbrojnego w Ukrainie, problemy na rynku energii w Europie związane z zimą, a także jastrzębia polityka banków centralnych w odpowiedzi na wysoką inflację.

W tym niepewnym otoczeniu inwestorzy będą szukali bezpiecznych przystani, lokując kapitał w amerykańskim dolarze, euro i franku szwajcarskim. To może oznaczać dalszą presję na osłabienie złotego wobec głównych walut.

Perspektywy złotego na tle głównych walut

Choć w krótkim okresie perspektywy dla złotego rysują się w ciemnych barwach, to w dłuższym terminie koniunktura może się poprawić. Gdy napięcia geopolityczne zelżeją, a banki centralne złagodzą retorykę, presja na wzmocnienie dolara, euro i franka może osłabnąć.

Wtedy kursy USD/PLN, EUR/PLN i CHF/PLN powinny wrócić do poziomów odpowiednio 3,7-3,8 zł, 4,25-4,30 zł oraz 4,40-4,50 zł. Takie ukształtowanie kursów walut lepiej odzwierciedlałoby fundamenty i perspektywy wzrostu polskiej gospodarki.

Jednak do takiego obrotu sprawy konieczne jest zażegnanie obecnego kryzysu geopolitycznego i energetycznego, ponieważ stanowią one główne zagrożenie dla globalnego wzrostu gospodarczego i stabilności rynków finansowych.

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem kursy euro, dolara i franka szwajcarskiego względem złotego w poniedziałek 18 grudnia. Przedstawiłem, że doszło do umocnienia tych walut kosztem osłabienia polskiej waluty. Wyjaśniłem przyczyny tych zmian, wiążąc je z rosnącymi obawami o koniunkturę gospodarczą na świecie.

Przeanalizowałem perspektywy kształtowania się kursów USD/PLN, EUR/PLN i CHF/PLN w najbliższej przyszłości. Moim zdaniem w krótkim okresie presja na wzmocnienie głównych walut kosztem złotego może jeszcze nieco wzrosnąć. Jednak w dłuższym terminie, przy poprawie nastrojów na rynkach, kursy powinny się ustabilizować.

Podkreśliłem też potencjalne skutki zmienności kursów walutowych dla polskiej gospodarki, zwłaszcza w kontekście handlu zagranicznego i poziomu cen. Wyraziłem opinię, że obecna huśtawka na rynku walutowym stwarza zagrożenie dla dynamiki PKB i może podsycać inflację.

Mając na uwadze powyższe argumenty i analizy, podsumowałem, że wkrótce konieczne będzie uważne monitorowanie zachowań inwestorów i kształtowania kursów walut. Pozwoli to zweryfikować pesymistyczne prognozy dla polskiej gospodarki i ocenić skalę zagrożeń.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
  2. Nowe taryfy zatwierdzone. Bez decyzji premiera inflacja i rachunki wystrzelą
  3. Nieprzewidywalna sytuacja na rynku paliw. Benzyna tańsza niż kiedykolwiek?
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły