News

Kursy euro, dolara i franka 17 stycznia - aktualne notowania

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk17.01.20247 min.
Kursy euro, dolara i franka 17 stycznia - aktualne notowania

Kursy euro, dolara i franka wzbudzają zainteresowanie inwestorów i osób planujących wakacje za granicą. We wtorek złoty stracił na wartości, co analitycy wiążą z oczekiwaniami dotyczącymi decyzji banków centralnych. Sytuacja na rynku walutowym jest dynamiczna, a notowania ulegają zmianom nawet w trakcie dnia. Artykuł przedstawia aktualne kursy głównych walut i analizuje czynniki wpływające na ich wahania. Zapraszam do lektury najświeższych informacji na ten temat.

Kursy euro, dolara, franka - aktualne notowania

Kursy euro, dolara i franka wzbudzają duże zainteresowanie inwestorów oraz osób planujących wyjazdy zagraniczne. We wtorek doszło do osłabienia złotego, na co zwrócili uwagę analitycy rynkowi. Wiążą oni tę sytuację z oczekiwaniami dotyczącymi decyzji banków centralnych w najbliższym czasie.

Notowania walut ulegają dynamicznym zmianom, a ich kursy potrafią zmieniać się nawet w trakcie dnia. Dlatego warto śledzić najświeższe informacje, aby mieć orientację w tym, jak kształtują się aktualne notowania euro, dolara i franka.

Wpływ decyzji banków centralnych

Decyzje podejmowane przez banki centralne mają kluczowy wpływ na kształtowanie się kursów walut. Jak zauważają eksperci, rynek obecnie koryguje oczekiwania dotyczące potencjalnych obniżek stóp procentowych przez Fed. Z kolei wypowiedzi przedstawicieli Europejskiego Banku Centralnego „stłumiły oczekiwania na szybkie obniżki stóp procentowych w strefie euro”.

To ostatnie może wpływać na dalsze osłabianie takich walut, jak polski złoty czy czeska korona. Jak sygnalizowała szefowa EBC Christine Lagarde, do obniżek stóp dojdzie dopiero w momencie, gdy bank centralny uzyska przekonanie, że inflacja zmierza w kierunku celu na poziomie 2%.

Obligacje covidowe - możliwy scenariusz destabilizacji

Na krajowym podwórku ekonomistów i komentatorów nurtuje potencjalny scenariusz związany ze sprzedażą obligacji covidowych przez NBP przed terminem ich wykupu. Taka sytuacja mogłaby doprowadzić do zdestabilizowania rynku i utrudnić rządowi realizację obietnic wyborczych.

Jednak z samego NBP popłynęły już głosy uspokajające i zapewniające, że bank centralny nie myśli o przedwczesnej sprzedaży tego rodzaju papierów wartościowych.

Wpływ na realizację celów fiskalnych

Ewentualna destabilizacja na rynku obligacji oznaczałaby, że rząd miałby utrudnione zadanie w zakresie zaspokojenia rosnących potrzeb pożyczkowych. A te z kolei mają kluczowe znaczenie dla realizacji ambitnych celów fiskalnych i społecznych stawianych przez obóz rządzący.

Dlatego tak istotne jest, aby NBP kontynuował dotychczasową politykę w tym obszarze. Tylko wtedy możliwe będzie zachowanie stabilności na rynku długu i realizacja strategicznych programów w perspektywie kolejnych lat.

Czytaj więcej: Niemiecka kolej boryka się z nowym wyzwaniem - maszyniści grożą strajkiem

Analitycy PKO BP o kursach walut regionu

Eksperci PKO BP w swoich analizach zwracają uwagę na kursy takich walut z regionu, jak polski złoty czy czeska korona. Sugerują oni, że sygnalizowany brak szybkich obniżek stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny może negatywnie wpływać na notowania tych walut.

Waluta Kurs Zmiana
EUR/PLN 4,3999 +0,21%
USD/PLN 4,0501 +0,33%
CHF/PLN 4,6729 -0,31%

Jak wynika z danych z 17 stycznia, kurs euro do złotego wzrósł o 0,21%, zaś dolara do złotego - o 0,33%. Kursy te ulegają wahaniom, a eksperci spodziewają się dalszych zmian w najbliższej perspektywie.

Wideorelacja o powrocie praworządności w Polsce

Kursy euro, dolara i franka 17 stycznia - aktualne notowania

Oprócz tematyki walutowej, w serwisie pojawiła się wideorelacja dotycząca kwestii powrotu standardów praworządności w Polsce. Jest to zagadnienie mające kluczowe znaczenie z perspektywy przyszłości kraju, zwłaszcza w kontekście dalszej integracji z Unią Europejską.

„Kwestie praworządności i niezależności sądownictwa mają dziś priorytetowe znaczenie dla rozwoju Polski”

Temat ten cieszy się sporym zainteresowaniem opinii publicznej, stąd obecność materiału wideo nadającego całościowy ogląd sytuacji. Warto zapoznać się z treścią filmu, aby poszerzyć swoją wiedzę w tym istotnym obszarze życia publicznego.

Podsumowanie

W artykule omówiłem aktualną sytuację na rynku walutowym, ze szczególnym uwzględnieniem notowań euro, dolara i franka szwajcarskiego. Przyjrzałem się czynnikom wpływającym na osłabienie złotego we wtorek, do czego przyczyniły się m.in. oczekiwania co do decyzji banków centralnych.

Szerzej opisałem możliwe skutki wcześniejszej sprzedaży obligacji covidowych przez NBP i związany z tym scenariusz destabilizacji na rynku finansowym. Przytoczyłem również głosy z samego NBP, które mają na celu uspokojenie nastrojów w tej sprawie.

Nie zabrakło omówienia analiz przedstawionych przez ekspertów PKO BP na temat kursów walut w regionie. Przytoczyłem konkretne dane liczbowe obrazujące zmiany notowań złotego względem euro i dolara 17 stycznia br.

Na koniec wspomniałem o obecności w serwisie materiału wideo poświęconego kwestii powrotu standardów praworządności w Polsce, co ma kluczowe znaczenie w kontekście przyszłości kraju i relacji z UE.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.