News

Kursy euro, dolara i franka. 22 stycznia poniedziałek.

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska22.01.20246 min.
Kursy euro, dolara i franka. 22 stycznia poniedziałek.

Kursy euro, dolara i franka to kluczowe wskaźniki determinujące kondycję polskiej gospodarki. W poniedziałek 22 stycznia złoty umocnił się względem dolara amerykańskiego i euro, co oznacza poprawę jego siły nabywczej. Frank szwajcarski również taniał względem polskiej waluty. Tego samego dnia Główny Urząd Statystyczny opublikował istotne dane na temat sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej i wynagrodzeń w grudniu 2023 roku. Warto śledzić te wskaźniki, aby mieć pełny obraz kondycji polskiej gospodarki.

Umocnienie złotego względem dolara i euro

W poniedziałek 22 stycznia doszło do umocnienia złotego zarówno względem dolara amerykańskiego, jak i euro. Dolar kosztował 3,99 zł, podczas gdy jeszcze w piątek jego kurs wynosił 4 zł za dolara. Z kolei za jedno euro trzeba było zapłacić 4,35 zł, a przed weekendem kurs euro wynosił 4,36 zł.

Oznacza to zwiększenie siły nabywczej polskiej waluty i poprawę jej kondycji. Należy jednak pamiętać, że kursy walut potrafią zmieniać się dynamicznie, więc umocnienie złotego może okazać się tylko chwilowe.

Przyczyny umocnienia polskiej waluty

Do umocnienia złotego mogło przyczynić się kilka czynników. Po pierwsze, inwestorzy mogą pozytywnie oceniać perspektywy polskiej gospodarki na tle innych krajów. Ponadto na kurs wpływ mają decyzje banków centralnych poszczególnych państw.

Złoty zyskał również na wartości ze względu na osłabienie dolara oraz euro, co wynika m.in. z obaw o spowolnienie gospodarcze w Stanach Zjednoczonych i strefie euro.

Spadek kursu franka szwajcarskiego

Frank szwajcarski również potaniał - jego kurs spadł z 4,60 zł przed weekendem do 4,59 zł w poniedziałek rano. To dobre informacje dla osób posiadających kredyty hipoteczne denominowane we frankach.

Obniżenie kursu franka oznacza bowiem zmniejszenie wysokości rat kredytowych liczonych w złotych. Nie wiadomo jednak, czy trend spadkowy utrzyma się w dłuższej perspektywie.

Kredyty frankowe w Polsce

Kredyty frankowe stanowią wciąż duży problem części polskich gospodarstw domowych. Szacuje się, że jest ich około 450 tysięcy na kwotę ponad 100 miliardów złotych.

Waluta kredytu Wartość (mld zł)
Franki szwajcarskie 102
Euro 26
Inne 4

Wysoki kurs franka powoduje, że comiesięczne raty takich kredytów są bardzo dotkliwe. Dlatego kredytobiorcy z niecierpliwością wyczekują rozstrzygnięć sądowych dotyczących kredytów walutowych.

Czytaj więcej: Poznaj Najnowsze Rozmowy o Podziale Władzy i Negocjacjach na Szczytach Władzy

Publikacja ważnych danych GUS

Poniedziałek 22 stycznia przyniósł też publikację istotnych danych na temat stanu polskiej gospodarki pod koniec 2023 roku. Główny Urząd Statystyczny zaprezentował raporty dotyczące m.in. sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej i średnich wynagrodzeń.

Z opublikowanych informacji wynika, że grudzień był udanym miesiącem pod względem konsumpcji. Sprzedaż detaliczna zwiększyła się bowiem o 1,5% w ujęciu rocznym. Niestety produkcja przemysłowa odnotowała spadek na poziomie 5,6%.

Dane GUS potwierdzają, że ożywienie konsumpcji stało się motorem napędowym polskiej gospodarki pod koniec ubiegłego roku. Nieco gorzej wygląda kondycja sektora wytwórczego.

Ponadto przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw urosło aż o 11,5% rdr. To z pewnością bardzo dobra informacja dla pracowników.

Posiedzenia parlamentu

Kursy euro, dolara i franka. 22 stycznia poniedziałek.

W środę i czwartek odbędą się kolejne posiedzenia Senatu i Sejmu. Senatorowie zajmą się ustawą budżetową na 2023 rok, która została już uchwalona przez Sejm.

Można spodziewać się burzliwych dyskusji na temat proponowanych wydatków i deficytu budżetowego sięgającego blisko 70 miliardów złotych. Ostateczny kształt budżetu zależy jednak od decyzji posłów.

Deficyt budżetowy w 2023 roku

Zgodnie z przyjętym projektem budżetu, deficyt sektora finansów publicznych w przyszłym roku ma wynieść około 68 miliardów złotych. Jest to kwota o ponad 20 miliardów wyższa od tegorocznego deficytu.

Rząd tłumaczy to potrzebą stymulacji gospodarki w obliczu spowolnienia oraz koniecznością sfinansowania kosztownych projektów społecznych.

Decyzja EBC w sprawie stóp procentowych

Kolejnym istotnym wydarzeniem w tym tygodniu będzie posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. W czwartek 26 stycznia EBC podejmie decyzję dotyczącą wysokości stóp procentowych w strefie euro.

Zdaniem ekonomistów, EBC utrzyma koszt pieniądza na niezmienionym poziomie 4,5%. Bank centralny chce w ten sposób złagodzić skutki wysokiej inflacji nękającej gospodarkę strefy euro.

Decyzje EBC mają bezpośrednie przełożenie także na polską gospodarkę i kursy złotego względem euro oraz franka szwajcarskiego.

Wzrost PKB Stanów Zjednoczonych

W czwartek 26 stycznia opublikowane zostaną również wstępne dane o wzroście gospodarczym Stanów Zjednoczonych w ostatnim kwartale ubiegłego roku.

Ożywienie gospodarcze w USA ma kluczowe znaczenie dla całej światowej gospodarki. Ewentualne spowolnienie amerykańskiej gospodarki odczują z pewnością także europejskie rynki, w tym polski.

Dane o PKB Stanów Zjednoczonych będą więc uważnie analizowane przez ekonomistów i inwestorów pod kątem perspektyw koniunktury gospodarczej na świecie.

Podsumowanie

W artykule omówione zostały kluczowe wydarzenia związane z rynkiem finansowym i gospodarczym w poniedziałek 22 stycznia. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na umocnienie polskiej waluty. Złoty zyskał zarówno do dolara, jak i euro, co oznacza poprawę jego siły nabywczej. Również kurs franka szwajcarskiego nieco zmalał.

Ponadto GUS opublikował istotne dane makroekonomiczne na temat polskiej gospodarki pod koniec 2023 r. Wynika z nich, że grudzień był udany pod względem konsumpcji, choć produkcja przemysłowa wyhamowała. W dalszej części tygodnia uwaga skupi się na decyzjach parlamentu w sprawie budżetu na 2023 r.

Nie mniej ważne będą posiedzenia banków centralnych. W czwartek 26 stycznia zapadną decyzje Europejskiego Banku Centralnego dotyczące stóp procentowych w strefie euro oraz opublikowane zostaną kluczowe dane o PKB Stanów Zjednoczonych.

Podsumowując, ostatnie dni przyniosły pozytywne informacje z polskiej gospodarki, choć sytuacja na świecie w dalszym ciągu pozostaje niepewna. Warto na bieżąco śledzić najważniejsze wydarzenia ekonomiczne tego tygodnia, które mogą mieć wpływ także na portfele Polaków.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.