News

Kursy walut: cena dolara, euro i franka w czw. 15 lutego.

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak16.02.20244 min.
Kursy walut: cena dolara, euro i franka w czw. 15 lutego.

Kursy walut w czwartek 15 lutego pozostały w miarę stabilne, mimo publikacji pozytywnych danych GUS o inflacji. Złoty nieco osłabł względem franka szwajcarskiego, ale utrzymał kurs wobec euro i dolara. Analitycy wskazują, że na kursy walut wpływają obecnie czynniki krajowe, jak dane o PKB i inflacji, ale także globalne, jak wystąpienia bankierów centralnych. W piątek inwestorzy będą obserwować nowe dane o inflacji producenckiej w USA, które mogą mieć wpływ na notowania złotego.

Notatka do sprzedawcy - kursy walut stabilne pomimo danych o inflacji

Mimo opublikowania przez GUS pozytywnych danych o inflacji za styczeń, notowania głównych par walutowych z udziałem złotego nie uległy większym zmianom. Kursy euro i dolara utrzymały się na zbliżonym poziomie.

Jedynie kurs franka szwajcarskiego nieco wzrósł - rano kurs CHF/PLN wynosił 4,57 zł. Zdaniem analityków na krajową walutę wpływają obecnie zarówno czynniki globalne, jak i lokalne dane makroekonomiczne dotyczące m.in. PKB czy właśnie inflacji.

Słabszy złoty względem franka szwajcarskiego

Choć główne pary walutowe z udziałem złotego pozostały stabilne, to nasza waluta nieco straciła na wartości w porównaniu do franka szwajcarskiego. Analitycy tłumaczą to zbiegiem kilku czynników.

Z jednej strony mamy słabsze od oczekiwań dane o PKB za 4. kwartał 2023 r. oraz niższą niż zakładano inflację za styczeń, co teoretycznie może zwiększać presję na RPP ws. obniżek stóp procentowych. Jednak na razie rynek nie spodziewa się gwałtownych cięć.

Dodatnie realne stopy procentowe wspierają złotego

Kurs złotego nie zareagował wyraźnie na duży spadek inflacji w styczniu, która wróciła poniżej stopy referencyjnej NBP. Niemniej powrót dodatnich realnych stóp procentowych to pozytywna informacja dla złotego - zazwyczaj wzmacnia ona walutę i chroni przed globalnymi zawirowaniami.

Symbolicznym momentem było przekroczenie przez stopę NBP poziomu inflacji konsumenckiej po raz pierwszy od prawie 5 lat. Dodatnie realne stopy oznaczają mniejsze ryzyko ucieczki kapitału z Polski.

Dodatnie realne stopy procentowe to tradycyjnie czynnik stabilizujący walutę i uodparniający ją na zawirowania na światowych rynkach - Bartosz Sawicki, Cinkciarz.pl

Czynniki wpływające na kurs złotego

Aktualne notowania złotego determinują zarówno czynniki globalne (sytuacja na rynkach światowych), jak i lokalne dane makroekonomiczne dotyczące polskiej gospodarki.

W piątek inwestorzy będą obserwować nowe dane o inflacji producenckiej w USA, a także wystąpienie szefa Fed z Atlanty. Te wydarzenia mogą mieć przełożenie na kurs dolara i innych walut, w tym złotego.

EUR/PLN 4,3475
USD/PLN 4,0403
CHF/PLN 4,5852

Czytaj więcej: Prezydent o konflikcie w NBP: Jestem zaniepokojony

Prognozy kursów walut na piątek

Eksperci spodziewają się, że w piątek kursy głównych par walutowych mogą pozostać stabilne lub odnotować nieduże zmiany.

Na rynku eurodolara widać niewielkie odbicie, co może wspierać notowania złotego. Z drugiej strony na rodzimą walutę mogą niekorzystnie wpływać słabe dane o PKB i inflacji.

Istotne będą nowe odczyty inflacyjne z USA, które zaważą na decyzjach Fed dotyczących stóp procentowych, a to z kolei przełoży się na ogólne nastroje na rynkach finansowych.

Podsumowanie

Kursy walut: cena dolara, euro i franka w czw. 15 lutego.

W czwartek 15 lutego kursy głównych par walutowych z udziałem złotego utrzymywały się na stabilnym poziomie. Jedynie kurs franka szwajcarskiego nieznacznie urósł. Choć inflacja w styczniu okazała się niższa od oczekiwań, to na razie nie wpłynęło to na notowania naszej waluty. Ważny jest powrót dodatnich realnych stóp procentowych, co wspiera złotego. W piątek istotne będą nowe dane inflacyjne z USA mogące mieć przełożenie na kursy walut.

Podsumowując - 15 lutego kursy dolara, euro i franka pozostały względnie stabilne, a czynniki krajowe i globalne w dalszym ciągu kształtują notowania złotego. Niewielkie zmiany mogą zajść w piątek po publikacji ważnych odczytów z USA.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły