News

Kursy walut: euro, dolar i frank w czwartek, 14 grudnia

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak15.12.20238 min.
Kursy walut: euro, dolar i frank w czwartek, 14 grudnia

Kursy walut euro, dolara i franka szwajcarskiego w czwartek, 14 grudnia, znacząco się zmieniły. Złoty umocnił się po decyzji Fed o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, co doprowadziło do osłabienia dolara. Z kolei kurs euro wzrósł o 0,25% w stosunku do polskiej waluty. Europejski Bank Centralny również nie zdecydował się na zmianę stóp procentowych. Tymczasem frank szwajcarski umocnił się, a jego kurs wzrósł wobec złotego.

Fed nie zmienił stóp procentowych

Podczas swojego ostatniego posiedzenia Fed, czyli amerykański bank centralny, zdecydował się pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Jest to o tyle istotna decyzja, że wpływa na kursy walut na rynkach finansowych.

Utrzymanie stóp procentowych bez zmian oznacza brak dalszego zacieśniania polityki monetarnej przez Fed. Tym samym można oczekiwać, że kolejne decyzje banku centralnego USA będą zmierzać w kierunku łagodzenia polityki pieniężnej i być może nawet obniżek stóp procentowych.

Zdaniem analityków rynków finansowych, decyzja Fed o pozostawieniu stóp bez zmian była wyraźnie „gołębia” i otwiera drogę do rozpoczęcia cyklu luzowania polityki monetarnej w kolejnych miesiącach.

Wpływ tej decyzji na kursy walut był wyraźnie widoczny. Dolar amerykański istotnie się osłabił, notując spadki w stosunku do głównych walut, w tym euro czy złotego.

Skutki decyzji Fed dla PLN

Decyzja Fed o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian bezpośrednio przełożyła się także na umocnienie złotego. Kurs dolara amerykańskiego do PLN spadł o 0,85%, schodząc poniżej poziomu 3,93.

Eksperci podkreślają, że osłabienie USD na rynkach światowych jest czynnikiem, który działa wspierająco także na inne waluty naszego regionu. Widać więc wyraźne umocnienie złotego będące pochodną „gołębiej” decyzji banku centralnego USA.

Kurs dolara ostro nurkuje po posiedzeniu Fed

Jak wspomniano, jednym z kluczowych skutków decyzji Fed było osłabienie dolara amerykańskiego. Kurs USD gwałtownie zareagował po tym, jak szef banku centralnego USA dał do zrozumienia, że cykl podwyżek stóp procentowych dobiega końca.

Na konferencji prasowej po posiedzeniu szef Fed stwierdził, iż kolejny ruch stóp w górę przestał być bazowym scenariuszem. Zwrócił uwagę na spadek dynamiki cen w USA, który może skłaniać w kierunku rozpoczęcia obniżek stóp procentowych.

Te słowa bezpośrednio przełożyły się na reakcję rynków finansowych. Dolar gwałtownie stracił na wartości, notując znaczne spadki nie tylko w stosunku do euro czy funta, ale także do wielu walut emerging markets, np. złotego.

USD/PLN schodzi poniżej 3,93

Opublikowane dane wskazują, że kurs dolara amerykańskiego w relacji do złotego spadł w czwartek o 0,85%, docierając do poziomu 3,9231. Tym samym para USD/PLN zbliżyła się do swego najniższego poziomu od końca listopada ubiegłego roku.

Analitycy oceniają, że osłabienie dolara na rynkach światowych powinno jeszcze potrwać. W ich opinii jest szansa na zejście pary USD/PLN w okolice 3,90 w najbliższym czasie. Z drugiej strony nie należy oczekiwać dalszego, znacznego umocnienia złotego.

Czytaj więcej: Inflacja w Listopadzie: Szokujące Przewidywania Ekonomistów

EBC utrzymał stopy procentowe bez zmian

W czwartek decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie podjął również Europejski Bank Centralny. Podobnie jak Fed, EBC zasygnalizował brak chęci do dalszego zaostrzania polityki monetarnej w najbliższym czasie.

Jak wskazują ekonomiści, jest mało prawdopodobne, aby w najbliższych miesiącach doszło do podwyżek stóp procentowych przez EBC. Wręcz przeciwnie, rośnie presja, aby rozważyć ewentualne obniżki kosztu pieniądza w strefie euro.

Niemniej na razie EBC postanowił utrzymać stopy na dotychczasowym, niezmienionym poziomie. Prezes banku Christine Lagarde podkreśliła, że na razie w ogóle nie było mowy o perspektywie jakichkolwiek obniżek stóp procentowych w strefie euro.

EUR/PLN rośnie o 0,25%

Mimo braku zmian stóp procentowych przez EBC, kurs euro umocnił się. Publikowane dane wskazują, że EUR/PLN urósł w czwartek o 0,25%, docierając do poziomu 4,3134.

Eksperci zwracają uwagę, że na umocnienie euro pośredni wpływ miała decyzja Fed, która przyczyniła się do osłabienia dolara. Tym samym wspólna waluta eurozony zyskała nieco na wartości także względem złotego.

Warto jednak zauważyć, że choć notowany był wzrost kursu EUR/PLN, to jednak skala tego umocnienia euro nie była specjalnie duża. Można zatem mówić o dość stabilnym kursie euro do złotego.

Silny złoty efektem osłabienia dolara

Kursy walut: euro, dolar i frank w czwartek, 14 grudnia

Jak wynika z przedstawionych informacji, ważnym czynnikiem mającym wpływ na umocnienie złotego było osłabienie dolara amerykańskiego po decyzji Fed o pozostawieniu bez zmian stóp procentowych w USA.

„Silny złoty to wynik wyraźnej zwyżki EUR/USD po informacjach z Fed i EBC. Słaby dolar i silne euro to dobra informacja dla walut naszego regionu” – komentował sytuację główny analityk walutowy pewnego banku.

Istotnie zatem, kluczowe znaczenie miała reakcja rynków na „gołębie” sygnały płynące z amerykańskiego banku centralnego, które wywołały osłabienie USD. Tym samym inne waluty, jak choćby polski złoty, zyskały na wartości.

Widać zatem, że kursy poszczególnych walut są ze sobą ściśle powiązane na globalnych rynkach finansowych. Kluczowa pozostaje dolara jako waluta referencyjna, której osłabienie przekłada się na umocnienie wielu innych walut.

Czynniki wpływające na siłę złotego

Oprócz kursu dolara na siłę polskiej waluty wpływają także inne czynniki. Wśród nich wymienia się m.in. sytuację gospodarczą Polski, wysokość inflacji czy decyzje polskiego banku centralnego (NBP) w zakresie stóp procentowych.

Generalnie im lepsza koniunktura gospodarcza w naszym kraju, tym silniejszy złoty. Z kolei wysoka inflacja i rosnące stopy procentowe NBP mogą prowadzić do umocnienia polskiej waluty. Te i inne czynniki również mają znaczenie dla kształtowania się kursu złotego na rynkach finansowych.

Mocny frank szwajcarski względem złotego

Analizując kursy walut w czwartek 14 grudnia, warto zwrócić uwagę także na frank szwajcarski. Kurs franka helweckiego w relacji do złotego wzrósł, co oznacza umocnienie CHF względem PLN.

Kurs kupna CHF/PLN 4,5243
Kurs sprzedaży CHF/PLN 4,5283

Jak wynika z publikowanych danych, kurs franka szwajcarskiego zwiększył się o 0,3% w porównaniu ze środą. Tym samym CHF kontynuuje passę umacniania swej pozycji także względem polskiej waluty.

Eksperci z dziedziny rynków finansowych tłumaczą, że do umocnienia franka przyczynia się przede wszystkim utrzymująca się niepewność geopolityczna. Inwestorzy poszukują bezpiecznych przystani, do których zalicza się właśnie szwajcarską walutę.

Można się zatem spodziewać, że dopóki na świecie nie nastąpi trwała stabilizacja, frank szwajcarski pozostanie mocny. To z kolei oznacza, iż jego kurs względem złotego również może jeszcze nieco wzrosnąć w najbliższej perspektywie.

Kurs CHF/PLN powyżej 4,50

Aktualne dane kursowe pokazują, że frank szwajcarski umocnił się do poziomu 4,5263 w relacji do polskiej waluty. Tym samym para CHF/PLN utrzymuje się powyżej bariery 4,50.

Analitycy wskazują, że kurs CHF/PLN ma potencjał, aby nadal rósł w kierunku 4,55-4,60. Dużo będzie jednak zależeć od globalnych nastrojów na rynkach finansowych i siły dolara amerykańskiego, który pozostaje kluczowym benchmarkiem dla wyceny franku.

Niemniej na razie nic nie wskazuje, aby frank szwajcarski miał się istotnie osłabić w najbliższym czasie. Wręcz przeciwnie, wiele czynników działa obecnie na korzyść umacniania się helweckiej waluty.

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem kluczowe decyzje banków centralnych USA i strefy euro dotyczące pozostawienia stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Pokazałem, jakie były tego konsekwencje dla kursów takich walut jak dolar, euro czy frank szwajcarski w relacji do polskiego złotego.

Przedstawiłem, w jaki sposób "gołębia" postawa Fed przełożyła się na wyraźne osłabienie dolara amerykańskiego, co z kolei pozwoliło na umocnienie złotego. Omówiłem dynamikę takich par walutowych jak USD/PLN czy EUR/PLN w analizowanym okresie.

Zwróciłem również uwagę na utrzymującą się siłę franka szwajcarskiego, który w czwartek 14 grudnia ponownie zyskał na wartości względem polskiej waluty. Przeanalizowałem czynniki stojące za mocą szwajcarskiej waluty.

Całość podsumowałem, podkreślając znaczenie decyzji największych banków centralnych dla kształtowania się kursów USD, EUR i CHF w relacji do naszej rodzimej waluty, jaką jest polski złoty.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.