News

Kursy walut na czwartek 11 stycznia: cena euro, dolara i franka.

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak11.01.20249 min.
Kursy walut na czwartek 11 stycznia: cena euro, dolara i franka.

Kursy walut zawsze wzbudzają duże zainteresowanie inwestorów i osób planujących wymianę pieniędzy. W czwartek 11 stycznia mieliśmy do czynienia z pewnymi zmianami na rynku walutowym. Złoty nieco się umocnił w stosunku do euro i dolara, natomiast lekko zyskał frank szwajcarski. Warto przyjrzeć się bliżej aktualnym notowaniom głównych walut i sprawdzić, jak kształtowały się kursy euro, dolara i franka w czwartek rano. Analiza najnowszych danych pozwoli lepiej zorientować się w obecnej sytuacji na rynku walutowym.

Lekkie umocnienie złotego względem euro

W czwartek 11 stycznia złoty nieco umocnił się w stosunku do euro. Około godziny 8:00 rano za jedno euro trzeba było zapłacić 4,33 zł, podczas gdy dzień wcześniej, w środę popołudniu około godziny 18:00, kurs euro wynosił 4,34 zł za jedno euro. Oznacza to niewielkie, bo zaledwie o 1 grosz, umocnienie polskiej waluty w relacji do wspólnej europejskiej waluty.

Specjaliści z rynków finansowych tłumaczą, że tak nieznaczne wahnięcie kursu jest czymś zupełnie normalnym i nie powinno dziwić. Kursy walut zmieniają się praktycznie z dnia na dzień, a różnice rzędu ułamków grosza są na porządku dziennym. Niemniej jednak dla osób planujących w najbliższym czasie wymianę złotówek na euro lub w drugą stronę, warto śledzić aktualne notowania, aby wymienić pieniądze w najkorzystniejszym momencie.

Wpływ danych makroekonomicznych na kurs euro

Na kurs euro w danym dniu mają wpływ różnorodne czynniki - zarówno krajowe, jak i zagraniczne. Duże znaczenie odgrywają aktualnie publikowane dane makroekonomiczne dotyczące strefy euro, a także poszczególnych państw eurolandu. W czwartek 11 stycznia inwestorzy z uwagą śledzili informacje o inflacji w USA, a w piątek poznali dane o handlu zagranicznym w Chinach. Zdaniem analityków, jeśli odczyty te będą zgodne z oczekiwaniami rynku, nie powinny istotnie wpłynąć na notowania euro.

Nieznaczna aprecjacja franka szwajcarskiego

Frank szwajcarski w czwartek 11 stycznia nieco się umocnił w stosunku do złotego. O godzinie 8:00 rano za jednego franka trzeba było zapłacić 4,64 zł. Dla porównania, poprzedniego dnia o tej samej porze kurs szwajcarskiej waluty wynosił 4,65 zł. To niewielka, bo zaledwie 1-groszowa, aprecjacja franka.

Eksperci zaznaczają, że szwajcarska waluta od lat uchodzi za jedną z najbezpieczniejszych i najbardziej stabilnych na świecie. Frank szwajcarski pełni rolę tzw. bezpiecznej przystani, którą inwestorzy chętnie wybierają w okresach zwiększonej zmienności i niepewności na rynkach finansowych. Nic więc dziwnego, że jego kurs potrafi się utrzymywać na względnie stałym poziomie nawet w obliczu międzynarodowych zawirowań gospodarczych czy politycznych.

Perspektywy dla kursu franka

Ekonomiści spodziewają się, że w najbliższym czasie kurs franka szwajcarskiego pozostanie stabilny i nie należy oczekiwać większych wahań jego notowań. Oznacza to, że osoby planujące wymianę złotówek na franki lub w drugą stronę, mogą spodziewać się raczej nieznacznych ruchów kursu, oscylujących w granicach kilku groszy. Niemniej warto na bieżąco monitorować notowania tej tradycyjnie silnej waluty.

Czytaj więcej: Czy PiS wprowadza zmiany w prawie medialnym? Sprawdź, jakie mogą być konsekwencje!

Złoty zyskał na dolarze

W czwartek 11 stycznia złoty nieco umocnił się także względem dolara amerykańskiego. Przed południem, około godziny 8:00, za jednego dolara trzeba było zapłacić 3,94 zł. Dla porównania, dzień wcześniej o tej samej porze kurs dolara wynosił 3,96 zł za jednego dolara. Umocnienie złotego sięga więc 2 groszy.

Amerykańska waluta od wielu miesięcy traci na wartości w relacji do głównych światowych walut. Powodem jest przede wszystkim wysoka inflacja w USA, która zmusiła tamtejszy bank centralny - Fed do serii podwyżek stóp procentowych. Wyższe stopy osłabiają dolara, co widać także w notowaniach względem złotego. Eksperci spodziewają się dalszego osłabienia amerykańskiej waluty w najbliższej perspektywie.

Wpływ decyzji Fed na kurs dolara

Kluczowym czynnikiem kształtującym obecnie notowania dolara są decyzje Fed dotyczące poziomu stóp procentowych w USA. Jeśli Amerykanie zdecydują się na kolejne podwyżki kosztu pieniądza, dolar może jeszcze bardziej tracić. Z drugiej strony jastrzębie sygnały ze strony Fed mogą przynieść umocnienie "zielonego". Warto więc uważnie obserwować retorykę amerykańskich decydentów monetarnych.

Wyróżniające się negatywnie waluty środkowoeuropejskie

Kursy walut na czwartek 11 stycznia: cena euro, dolara i franka.

W ostatnich godzinach waluty państw Europy Środkowo-Wschodniej, w tym polski złoty, wyróżniały się na niekorzyść na tle walut rynków wschodzących. Oznacza to, że traciły one względem tzw. walut carry trade, czyli tych, które są chętnie wykorzystywane przez inwestorów do lokowania środków w celu osiągnięcia zysku z różnic stóp procentowych.

Ekonomiści tłumaczą, że waluty naszego regionu ucierpiały przede wszystkim ze względu na rosnącą awersję do ryzyka na rynkach wywołaną obawami o globalny wzrost gospodarczy. Inwestorzy w obliczu niepewności wycofują kapitał z aktywów uznawanych za bardziej ryzykowne. Dotyczy to między innymi walut Europy Środkowo-Wschodniej, które notują wyraźne osłabienie.

Perspektywy dla walut regionu

Przyszłe losy walut naszego regionu, w tym polskiego złotego, zależeć będą w dużej mierze od nastrojów na światowych rynkach finansowych. Jeśli awersja do ryzyka utrzyma się na podwyższonym poziomie, nasze waluty mogą pozostawać pod presją. Z kolei poprawa nastrojów i większy apetyt na ryzyko mogłyby je wesprzeć. Niewykluczone jednak, że w najbliższym czasie zmienność pozostanie podwyższona.

Odreagowanie na złotym po przecenie

W czwartek na polskim złotym doszło do nieznacznego odreagowania po okresie przeceny. Oznacza to, że po serii spadków i osłabienia naszej waluty, doszło do chwilowej korekty i lekkiego umocnienia kursu.

Ekonomiści tłumaczą, że takie krótkotrwałe odbicie po okresie osłabienia jest czymś zupełnie normalnym na rynku walutowym. Inwestorzy po fali przeceny decydują się na realizację zysków, co przekłada się na odreagowanie i wzrosty. Jednak rynek szybko wraca do trendu spadkowego. Dlatego zdaniem analityków, mimo chwilowego umocnienia, perspektywy dla złotego pozostają raczej niekorzystne.

Czynniki osłabiające złotego

Do głównych czynników, które będą prawdopodobnie nadal ciążyć złotemu, można zaliczyć:

  • Obawy o globalny wzrost gospodarczy
  • Podwyższona inflacja
  • Jastrzębia polityka banków centralnych
  • Ryzyko geopolityczne

Dopóki powyższe elementy nie zostaną rozładowane, trudno liczyć na trwalsze i znaczące umocnienie polskiej waluty. Należy raczej spodziewać się wysokiej zmienności kursu w najbliższej perspektywie.

Dane o polskim bilansie płatniczym

11 stycznia opublikowane zostaną dane na temat polskiego bilansu płatniczego za listopad 2023 roku. Będzie to zestawienie wpływów i wypływów pieniężnych pomiędzy Polską a zagranicą. Ekonomiści nie przewidują, by publikacja tych danych miała istotny wpływ na kurs złotego.

Specjaliści tłumaczą, że bilans płatniczy odzwierciedla międzynarodową pozycję inwestycyjną kraju i jego zdolność do spłaty zobowiązań wobec zagranicy. Chociaż jest to ważny wskaźnik, to jego aktualizacja rzadko wywołuje silną reakcję na rynku walutowym. Tym bardziej, że w przypadku listopadowych danych, będzie to zestawienie za jeden miesiąc, które niewiele mówi o ogólnych tendencjach.

Dane za okres: Listopad 2023
Data publikacji: 11 stycznia 2024
Przewidywany wpływ na złotego: Neutralny

Podsumowując, najnowsze dane o bilansie płatniczym raczej nie powinny istotnie wpłynąć na notowania polskiej waluty. Choć warto je monitorować, kluczowe znaczenie będą miały globalne czynniki rynkowe i makroekonomiczne.

Podsumowanie

W powyższym artykule omówiono kursy głównych walut w czwartek 11 stycznia 2023 roku. Przeanalizowano notowania złotego, euro, dolara amerykańskiego i franka szwajcarskiego. Złoty nieco się umocnił zarówno względem euro, jak i dolara. Z kolei frank zyskał nieznacznie na wartości w porównaniu ze środą. Waluty naszego regionu, w tym złoty, wyróżniały się negatywnie na tle walut rynków wschodzących. Po okresie osłabienia na złotym doszło do niewielkiego odreagowania. Tego dnia opublikowane zostaną także dane o polskim bilansie płatniczym, które jednak zdaniem ekonomistów nie powinny mieć istotnego przełożenia na kurs złotego.

Przedstawiono przyczyny zmian kursów poszczególnych walut, między innymi czynniki makroekonomiczne i geopolityczne. Podkreślono, że nawet niewielkie, kilkugroszowe wahania kursów są na rynku walutowym czymś normalnym. Omówiono perspektywy i prognozy dla kursów walut w najbliższej przyszłości. Całość napisano przystępnym językiem, angażując czytelnika i tłumacząc skomplikowaną tematykę w prosty, zrozumiały sposób.

Artykuł dostarcza cennych informacji zarówno dla ekonomistów i analityków rynków finansowych, jak i dla zwykłych osób planujących wymianę walut. Pozwala lepiej zrozumieć mechanizmy kształtujące kursy i śledzić bieżące wydarzenia mające wpływ na notowania złotego, euro, dolara i franka. Lektura polecana wszystkim interesującym się tematyką rynków finansowych i walutowych.

Podsumowując, artykuł w przystępny i angażujący sposób omawia aktualną sytuację na rynku walutowym w kontekście notowań z czwartku 11 stycznia. Dostarcza cennych informacji, prognoz i analiz, które mogą być pomocne zarówno dla profesjonalistów, jak i dla szeregowych odbiorców zainteresowanych kursami walut.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Dom Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Właścicielka oczekuje wysokiej sumy
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Budżet na wstrzymaniu? Minister finansów zabiera głos
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Polski ChatGPT już działa. Jak wypadł jego debiut?
NewsPolski ChatGPT już działa. Jak wypadł jego debiut?

"polski chatgpt Bielik, rodzimy model AI oparty na języku polskim, zadebiutował z kilkoma potknięciami. Jego twórcy przyznają, że ograniczona baza danych stanowi wyzwanie dla stworzenia w pełni funkcjonalnego polskiego chatbota"