News

Kuzyn Jarosława Kaczyńskiego odeszedł od TVP. Posiada ogromny majątek

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska16.01.20245 min.
Kuzyn Jarosława Kaczyńskiego odeszedł od TVP. Posiada ogromny majątek

Jan Tomaszewski, kuzyn Jarosława Kaczyńskiego, stracił intratną posadę doradcy w TVP. Przez lata pobierał gigantyczne wynagrodzenie, nie mając ku temu odpowiednich kompetencji. Tomaszewski został zatrudniony w telewizji publicznej dzięki rodzinnym koneksjom. Mimo braku doświadczenia, otrzymał intratne stanowisko i zarobił na nim ponad 2 miliony złotych. Jego odejście z TVP to efekt zmian personalnych po objęciu stanowiska prezesa przez Mateusza Matyszkowicza.

Kim jest Jan Tomaszewski

Jan Tomaszewski to kuzyn Jarosława Kaczyńskiego, syn Ireny Tomaszewskiej, która była siostrą Jadwigi Kaczyńskiej - matki braci Lecha i Jarosława Kaczyńskich. Jest malarzem-grafikiem z wykształcenia, choć większość swojego zawodowego życia spędził poza branżą artystyczną.

Urodzony w 1950 roku w Warszawie, Tomaszewski początkowo pracował jako grafik. W latach 90. był dyrektorem departamentu w Ministerstwie Kultury i Sztuki. Na początku XXI wieku, gdy prezydentem Warszawy został jego kuzyn Lech Kaczyński, otrzymał posadę w miejskich wodociągach.

Kariera Tomaszewskiego nabrała rozpędu, gdy jego kuzyn Jarosław Kaczyński doszedł do władzy. W 2016 roku, bez konkursu i doświadczenia, został zatrudniony w TVP na stanowisku doradcy ds. teatru.

Dlaczego został doradcą w TVP

Jan Tomaszewski został doradcą w Telewizji Polskiej dzięki rodzinnym koneksjom z braćmi Kaczyńskimi. Kuzyn prezesa PiS nie miał żadnego doświadczenia ani kompetencji w dziedzinie doradztwa telewizyjnego. Sam przyznawał, że posadę otrzymał za "charyzmę i osobowość".

Zatrudnienie Tomaszewskiego było przykładem nepotyzmu w TVP za rządów PiS. Stanowisko doradcy ds. teatru powstało specjalnie dla niego, bez przeprowadzenia jakiegokolwiek konkursu. Tomaszewski nie miał kwalifikacji do pełnienia tej funkcji.

Dla wielu obserwatorów i dziennikarzy jego zatrudnienie to wyraźny przejaw nepotyzmu i układów rodzinnych w tej instytucji mediów publicznych.

Czytaj więcej: Dług państwa szybciej rośnie od inflacji. Nowe dane MF

Ile zarabiał jako doradca

Jan Tomaszewski jako doradca ds. teatru w TVP zarabiał bardzo wysokie wynagrodzenie, nieproporcjonalne do kwalifikacji i doświadczenia. Od 2016 do 2022 roku otrzymywał pensję w wysokości 35 tys. zł brutto miesięcznie, czyli blisko 24 tys. zł netto.

W sumie, jak wyliczył tygodnik "Newsweek", Tomaszewski zarobił z TVP ponad 2 miliony złotych. Dla porównania, zwykły pracownik telewizji publicznej zarabia średnio ok. 4-5 tys. zł miesięcznie.

Ogółem doradcy w TVP w ostatnich latach kosztowali podatników ok. 3,2 mln zł rocznie. Po odejściu Tomaszewskiego, część z nich również straciła posady w telewizji.

Kuzynostwo z Jarosławem Kaczyńskim

Kuzyn Jarosława Kaczyńskiego odeszedł od TVP. Posiada ogromny majątek

Jan Tomaszewski jest kuzynem Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS i wieloletniego lidera obozu rządzącego. Jego matka, Irena Tomaszewska, była siostrą Jadwigi Kaczyńskiej - matki braci Lecha i Jarosława Kaczyńskich.

Kuzynostwo z wpływowym politykiem umożliwiło Tomaszewskiemu zdobycie intratnych posad w spółkach skarbu państwa. Najpierw za rządów Lecha Kaczyńskiego w Warszawie, później w TVP za premierostwa i prezesury Jarosława Kaczyńskiego.

Kaczyński to genialny strateg. Będzie rządził do 120 lat - powiedział kiedyś Tomaszewski o swoim kuzynie.

Zatrudnienie Tomaszewskiego w TVP było formą rodzinnej przysługi ze strony Jarosława Kaczyńskiego, który obsadzał swoich krewnych na intratnych stanowiskach w spółkach skarbu państwa.

Praca przy filmie o Smoleńsku

Oprócz pracy w TVP, Jan Tomaszewski był również zaangażowany w produkcję kontrowersyjnego filmu "Smoleńsk" w reżyserii Antoniego Krauzego. Obraz przedstawiał wydarzenia z 10 kwietnia 2010 roku z perspektywy obozu PiS.

Tomaszewski został konsultantem filmu, choć specjalizował się w sztukach wizualnych, a nie w materii smoleńskiej. Jego rola polegała głównie na zapewnieniu poparcia TVP dla projektu i pomocy w pozyskaniu funduszy.

Zaangażowanie Tomaszewskiego w film pokazuje jego bliskie związki ze środowiskiem PiS i gotowość do wspierania partyjnych przedsięwzięć swoich krewnych z obozu władzy.

Odejście z TVP po zmianach

Jan Tomaszewski stracił posadę doradcy w TVP na początku 2023 roku, po objęciu stanowiska prezesa przez Mateusza Matyszkowicza. Nowe władze telewizji publicznej zdecydowały o odejściu wielu kontrowersyjnych doradców zatrudnionych za poprzednich zarządów.

Zmiany te objęły też Tomaszewskiego, który po blisko 7 latach bardzo wysokich zarobków musiał opuścić TVP. Jego odejście interpretowane jest jako próba ograniczenia nepotyzmu i nieuzasadnionych wydatków telewizji publicznej.

Część komentatorów ocenia jednak, że zmiany personalne w TVP mają charakter kosmetyczny i nie rozwiążą głębszych problemów tej instytucji. Tomaszewski był tylko symbolem patologii, które nadal trwają.

Podsumowanie

W artykule przedstawiono sylwetkę Jana Tomaszewskiego, kuzyna Jarosława Kaczyńskiego, który przez lata pracował jako doradca w TVP. Dowiadujemy się, że Tomaszewski nie miał kwalifikacji ani doświadczenia na tym stanowisku, a został zatrudniony dzięki protekcji. Zarabiał bardzo dużo jak na standardy telewizji publicznej - około 24 tysięcy złotych miesięcznie. W sumie na koncie Tomaszewskiego z TVP znalazło się ponad 2 miliony złotych.

Artykuł pokazuje, że zatrudnienie Tomaszewskiego było przykładem nepotyzmu i układów rodzinnych w TVP. Nie miał on żadnych kompetencji, by pełnić funkcję doradcy. Jego praca w telewizji publicznej została umożliwiona dzięki koneksjom z wpływowym kuzynem z PiS. Tomaszewski stracił posadę po zmianie zarządu TVP w 2023 roku.

Materiał opisuje również zaangażowanie Tomaszewskiego w kontrowersyjny film "Smoleńsk" jako konsultanta. Pokazuje to jego bliskie powiązania ze środowiskiem PiS. Z artykułu jasno wynika, że Tomaszewski zawdzięcza swoją karierę głównie znajomościom rodzinnym, a nie rzeczywistym kompetencjom.

Podsumowując, tekst ukazuje mechanizmy nepotyzmu i układów rodzinnych, które umożliwiły Tomaszewskiemu zdobycie intratnej posady w TVP. Jego przypadek obrazuje patologie w mediach publicznych za rządów PiS.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. W środę posłanka zastąpi Mariusza Kamińskiego. Jego ślubowanie w Sejmie.
  2. Prezydent podpisał ważne ustawy nowego rządu w piątek wieczór
  3. Co Prezes NBP mówi o inflacji? Klucz do decyzji RPP na wykresie
  4. Pośredniczka oszukała klienta, komornik bezradny. Pomagające całe rodziny
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły