News

Lata temu synowi pożyczyłam pieniądze. Mąż chce zwrotu. List do redakcji.

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk10.12.202310 min.
Lata temu synowi pożyczyłam pieniądze. Mąż chce zwrotu. List do redakcji.

Wiele razy w naszym życiu stykamy się z trudnymi wyborami dotyczącymi rodziny czy pieniędzy. Tak było i w przypadku pewnej kobiety, która pożyczyła swojemu synowi dużą kwotę w ramach wsparcia po rozwodzie. Teraz, po latach, jej mąż naciska na zwrot pieniędzy, co prowadzi do konfliktów. Jak rozwiązać tę sytuację?

Kluczowe wnioski:
 • Początkowo kobieta dała pieniądze synowi bez żadnych warunków, więc był to prezent.
 • Mąż domaga się jednak zwrotu, choć nie były to jego pieniądze.
 • Sytuacja prowadzi do konfliktów między synem a mężem kobiety.
 • Kluczowe jest ustalenie, czy była to pożyczka, czy prezent oraz kto miał prawo podjąć decyzję.
 • Najważniejsze to rozwiązać spór, nie raniąc uczuć bliskich.

Prezent czy pożyczka - oto jest pytanie

Pewna kobieta zwróciła się do redakcji z prośbą o radę w dość delikatnej sprawie rodzinno-finansowej. Otóż osiem lat temu podarowała swojemu dorosłemu synowi niemałą kwotę 16 tys. dolarów, gdy ten się rozwodził. Jak sama stwierdziła, był to prezent - dała mu pieniądze "bez żadnych zobowiązań". Teraz jednak jej obecny mąż domaga się, by syn zwrócił te pieniądze. To prowadzi do konfliktów i kłótni w rodzinie.

Podstawowe pytanie, na które należy odpowiedzieć, brzmi: czy faktycznie była to bezinteresowna pomoc, czy jednak pożyczka? Kobieta twierdzi, że pierwotnie zakładała, iż są to pieniądze prezentowane synowi bez żadnych warunków zwrotu. Jednak fakt, że syn zaczął zwracać pewne kwoty, sugeruje, iż być może jednak była to pożyczka. Być może sama kobieta nie do końca wiedziała, jak zakwalifikować tę transakcję.

Prezent czy ukryta pożyczka?

Bardzo często zdarza się, że rodzice w trudnych chwilach wspierają dorosłe już dzieci finansowo, nie precyzując do końca charakteru tej pomocy. Z jednej strony nie chcą obciążać potomka zwrotem pieniędzy, z drugiej - sami też liczą się z domowym budżetem. Stąd rodzi się niejasna sytuacja, w której trudno jednoznacznie rozstrzygnąć, czy była to bezzwrotna pomoc, czy też pożyczka.

Aby uniknąć problemów i sporów w przyszłości, warto od razu sprecyzować charakter takiego wsparcia finansowego. Jeśli faktycznie miał to być prezent dla dziecka, należy to wyraźnie zakomunikować. Z kolei w przypadku pożyczki dobrze jest ustalić choćby ogólne zasady jej spłaty.

Syn zwraca pieniądze - czy to konieczne?

Kolejna wątpliwość pojawia się w związku z tym, że syn zaczął z własnej inicjatywy zwracać część pieniędzy. Przez pierwsze 5 lat od otrzymania wsparcia finansowego nie był w stanie tego robić ze względu na trudną sytuację materialną. Jednak potem stopniowo zaczął oddawać pewne kwoty. Do tej pory zwrócił 6 tys. dolarów z otrzymanych 16 tys.

Może to oznaczać, że syn traktował tę transakcję jako rodzaj pożyczki - skoro z własnej woli zaczął zwracać pieniądze, gdy tylko poprawiła się jego sytuacja finansowa. Widać zatem, że czuje się zobowiązany do zwrotu wsparcia udzielonego mu przez matkę w trudnym okresie życia.

Jak postąpić w takiej sytuacji?

Biorąc pod uwagę niejasny charakter pierwotnej transakcji, kluczowe wydaje się teraz usiąście z synem i szczera rozmowa. Należy wspólnie ustalić, czy traktuje on tę pomoc jako pożyczkę do spłaty, czy też prezent od matki. Jeśli to pierwsze - warto wspólnie ustalić rozsądne warunki spłaty pozostałej kwoty 10 tys. dolarów tak, by nie zagroziło to dobrostanowi finansowemu jego rodziny.

Najważniejsza jest szczera, otwarta rozmowa z synem i wspólne wypracowanie satysfakcjonującego obie strony rozwiązania.

Czytaj więcej: Konflikt frankowiczów z bankami po wyroku TSUE: Czy to szczyt cynizmu?

Mąż domaga się zwrotu - jakie ma prawo?

Kolejnym istotnym wątkiem tej sprawy jest fakt, że to obecny mąż kobiety domaga się zwrotu pieniędzy przez syna. Rodzi to pytanie, czy i jakie ma do tego prawo, skoro nie były to jego pieniądze?

Jak wynika z listu, 8 lat temu, gdy kobieta wspierała syna finansowo, albo jej obecny partner jeszcze nie był w jej życiu, albo - jeśli już byli razem - nie został włączony w tę decyzję i transakcję. W związku z tym trudno uznać, by miał prawo żądać zwrotu pieniędzy, które nigdy do niego nie należały.

Status pieniędzy w chwili przekazania synowi Pieniądze należały wyłącznie do matki
Wiedza i zgoda ówczesnego partnera na przekazanie Brak informacji na ten temat w liście

Mimo to obecny mąż kobiety czuje się uprawniony, by ingerować w tę sprawę i naciskać na zwrot pieniędzy. Być może uważa, że skoro są razem, powinna go poinformować o tak dużym wydatku w przeszłości. Ale nie zmienia to faktu, że nie miał wpływu na tę decyzję i trudno uznać, by miał prawo jednostronnie ją kwestionować.

Konieczny dialog i mediacja

Można zrozumieć rozgoryczenie męża, jeśli faktycznie nie wiedział o przekazaniu synowi pieniędzy przez żonę. Jednak nie uprawnia go to do arbitralnego rozstrzygania i żądania ich zwrotu. Konieczne wydaje się spokojne wyjaśnienie sytuacji i podjęcie dialogu, aby uniknąć eskalacji konfliktu w rodzinie.

Pożyczyłam bez wiedzy męża - czy źle zrobiłam?

Lata temu synowi pożyczyłam pieniądze. Mąż chce zwrotu. List do redakcji.

Kolejne pytanie wiąże się z motywacją kobiety, by nie informować swojego ówczesnego partnera (potencjalnie już męża) o pomocy finansowej udzielonej synowi. Być może obawiała się jego negatywnej reakcji i stąd zataiła przed nim tę kwestię.

Z jednej strony można mieć pretensje o taką decyzję podjętą za plecami współmałżonka. Zwłaszcza, gdy mowa o znacznej kwocie pieniędzy. Z drugiej jednak - jeśli były to oszczędności kobiety sprzed małżeństwa, miała prawo nimi dysponować wedle własnego uznania.

Dylematy etyczne

Cała ta sytuacja pokazuje, jak delikatną materią są finanse i pieniądze w relacjach nie tylko biznesowych czy formalnych, ale także rodzinnych i osobistych. Z jednej strony mamy naturalną potrzebę wspierania najbliższych, z drugiej - równie zrozumiałe oczekiwanie transparentności w podejmowaniu decyzji majątkowych przez współmałżonka.

Nie ma tu prostych i jednoznacznych rozstrzygnięć co do racji którejkolwiek ze stron. Być może gdyby ówczesny partner kobiety został włączony w proces decyzyjny odnośnie przekazania pieniędzy synowi, udałoby się uniknąć obecnych pretensji i sporów. Ale z drugiej strony ona sama miała prawo podjąć taką decyzję, jeśli były to jej własne oszczędności.

Jak rozwiązać konflikt o pieniądze z przeszłości

Jak widać, mimo upływu lat, sprawa wcześniejszego przekazania znacznej kwoty pieniędzy synowi wciąż rodzi spore emocje i konflikty w tej rodzinie. Obecny mąż czuje się urażony zatajeniem przed nim tego faktu i domaga się zwrotu pieniędzy. Syn z kolei nie do końca wie, czy powinien zwracać tę pomoc finansową, skoro matka dała mu ją bezinteresownie.

Co zatem można zrobić, aby rozwiązać ten problem satysfakcjonująco dla wszystkich stron?

 • Przede wszystkim konieczna jest szczera, otwarta rozmowa z udziałem syna i męża - zmierzająca do wyjaśnienia wszelkich wątpliwości i nieporozumień.
 • Należy precyzyjnie określić charakter pomocy udzielonej synowi - czy była to pożyczka czy prezent. Od tego zależą dalsze rozstrzygnięcia.
 • Trzeba dać synowi głos w tej sprawie i wysłuchać jego stanowiska, czy gotów jest zwrócić pozostałe 10 tys. dolarów czy uważa je za prezent od matki.
 • W razie potrzeby warto skorzystać z pomocy specjalisty-mediatora rodzinnego, który pomoże znaleźć porozumienie akceptowane przez wszystkie strony.

Tylko poprzez dialog, mediacje i gotowość na kompromis z każdej ze stron, możliwe będzie zakończenie tego sporu w sposób satysfakcjonujący dla członków tej rodziny.

Co zrobić, gdy bliscy się o pieniądze kłócą

Omawiana tu sytuacja pokazuje, jak łatwo sprawy finansowe i pieniądze mogą prowadzić do poważnych konfliktów, pretensji i urazów nawet w najbliższej rodzinie. Co gorsza, emocje te potrafią tlić się latami i doprowadzać do trudnej atmosfery przy wspólnych spotkaniach.

Jak sobie radzić z podobnymi sytuacjami i jak postępować, gdy bliscy kłócą się o pieniądze - zwłaszcza z przeszłości?

 • Przede wszystkim - unikać obwiniania którejkolwiek ze stron i szukania jednostronnej racji. Konflikty finansowe rzadko mają proste, czarno-białe podłoże.
 • Postawić na dialog i wzajemne wysłuchanie argumentów - bez emocji, krzyku czy wzajemnych oskarżeń.
 • Jeśli to możliwe, poszukać obiektywnego mediatora - np. specjalisty od spraw rodzinnych. Tak, aby żadna ze stron nie czuła się pokrzywdzona.
 • Wykazać gotowość do kompromisów z każdej strony - zwykle oznacza to, że każdy musi "coś z siebie dać".
 • Skupić się na naprawieniu relacji w rodzinie, a nie tylko na aspektach finansowych. Czasem lepiej odpuścić jakieś pieniądze, niż psuć kontakt z bliskimi.

To tylko niektóre z zasad, którymi warto się kierować, aby konflikty finansowe z przeszłości nie zatruwały rodzinnych relacji. Najważniejsza jest dobra wola i gotowość na ustępstwa oraz kompromisy.

Podsumowanie

Kilka lat temu pomogłam finansowo synowi, przekazując mu 16 tys. dolarów. Niestety nie do końca sprecyzowałam wtedy, czy są to pieniądze za darmo, czy też oczekuję ich zwrotu w przyszłości. Teraz mój mąż domaga się, żeby syn oddał te fundusze, co prowadzi do nieprzyjemnych sytuacji. Sam nie do końca wiem już, jak rozwiązać ten problem tak, żeby nie zrazić do siebie żadnej ze stron.

Próbowałam na sprawę spojrzeć z boku, bez emocji. Zdałam sobie sprawę, że kluczowe jest jasne określenie, czy pieniądze dla syna były prezentem, czy pożyczką. Jeśli to drugie - warto wspólnie ustalić rozsądne warunki spłaty. Ale jeśli faktycznie miał to być dar serca, nie powinnam mieć pretensji, że syn nie oddaje tych funduszy.

Rozumiem rozgoryczenie męża, że za jego plecami podjęłam tę decyzję finansową. Choć nie zgadzam się z jego arbitralnym żądaniem zwrotu pieniędzy. Myślę jednak, że kluczowe jest teraz odbudowanie naszych relacji, a nie tylko odzyskanie gotówki. Być może częściowo zrezygnuję z pretensji do syna, aby sytuacja się uspokoiła.

Gdybym mogła cofnąć czas, od razu jasno zakomunikowałabym, czy te pieniądze są prezentem, czy pożyczką. Ale stało się i teraz muszę poszukać takiego rozwiązania, które będzie do zaakceptowania dla wszystkich. Najważniejsze to usiąść, porozmawiać i wypracować kompromis.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
 2. Polskie miasta gotowe na KPO i konkretne inwestycje
 3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
 4. Gdzie w Sejmie zdeponować broń palną według Brauna
 5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły