News

Lewica wznawia walkę o krótszy tydzień pracy: pracujemy dużo, zarabiamy mało

Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska19.02.20244 min.
Lewica wznawia walkę o krótszy tydzień pracy: pracujemy dużo, zarabiamy mało

Lewica podejmuje kolejną próbę walki o skrócenie czasu pracy Polaków. Jak przekonuje Robert Biedroń, jesteśmy jednym z najbardziej zapracowanych społeczeństw w Europie, a nasze zarobki nie idą w parze z liczbą przepracowanych godzin. Dlatego lewica chce złożyć projekt ustawy skracający tydzień pracy do 35 godzin. Podobne rozwiązania testują już Hiszpania i Niemcy. Również Donald Tusk obiecywał pilotaż krótszego tygodnia pracy, więc być może tym razem pomysł ma szansę na realizację.

Polacy pracują najwięcej w Europie

Jak wynika z danych Eurostatu, Polacy pracują średnio 40,5 godziny tygodniowo. Jest to znacznie powyżej unijnej średniej, która wynosi 37,5 godziny. Tym samym jesteśmy jednym z najbardziej zapracowanych społeczeństw w Europie.

Zdaniem Lewicy to sytuacja, którą trzeba jak najszybciej zmienić. Partia argumentuje, że pracując tak dużo, Polacy po prostu się wypalają. To z kolei przekłada się na gorszą wydajność i motywację do pracy.

Krótszy tydzień pracy poprawiłby jakość życia

Według Lewicy wprowadzenie 35-godzinnego tygodnia pracy poprawiłoby komfort życia Polaków. Mieliby więcej czasu na odpoczynek, rozwój osobisty czy spędzanie go z rodziną.

Co więcej, jak pokazują badania, osoby pracujące krócej są bardziej kreatywne i wydajne w pracy. Przekłada się to zarówno na lepsze samopoczucie pracowników, jak i większe zyski firm.

Niskie zarobki Polaków na tle UE

Kolejnym argumentem za skróceniem czasu pracy są niskie zarobki. Jak wynika z danych Eurostatu, przeciętny Polak zarabiał w 2022 roku ok. 80% średniej unijnej. Przy takim obciążeniu pracą, wynagrodzenia są zdecydowanie za niskie.

Kraj Średnie zarobki
Polska 950 euro
Niemcy 1850 euro

Jak widać na przykładzie Niemiec, nasi zachodni sąsiedzi zarabiają prawie dwa razy więcej, pracując przy tym krócej. Tak duże dysproporcje trzeba jak najszybciej zniwelować.

Projekt Lewicy ws. 35-godzinnego tygodnia pracy

Lewica już zapowiedziała złożenie projektu ustawy mającej skrócić tydzień pracy do 35 godzin. Pomysł popiera między innymi Robert Biedroń, który przekonuje, że jest to konieczne, by polepszyć jakość życia Polaków.

Co więcej, do postulatów Lewicy pozytywnie odniósł się Donald Tusk. Były premier również obiecał wprowadzenie pilotażowego programu testującego krótszy czas pracy. Być może po latach dyskusji, w końcu uda się go wdrożyć.

Czytaj więcej: Handel 10 grudnia: godziny otwarcia sklepów niedziela handlowa

Hiszpania i Niemcy testują 35-godzinny tydzień

Pomysł skrócenia czasu pracy do 35 godzin tygodniowo testują już Hiszpania i Niemcy. W Hiszpanii trzyletni program pilotażowy w tym zakresie został właśnie przedłużony. 200 hiszpańskich firm testuje ten model i na razie zbiera pozytywne opinie zarówno pracowników, jak i pracodawców.

W niemieckim przemyśle technicznym również trwają podobne eksperymenty. Mają one udowodnić, że krótszy tydzień pracy nie oznacza mniejszej wydajności i zysków firm.

Skrócenie czasu pracy to trend, który obserwujemy w wielu krajach. Najwyższa pora, by i Polska się do niego przyłączyła - przekonuje Robert Biedroń z Lewicy.

Faktycznie, w erze coraz nowocześniejszych technologii nie ma uzasadnienia, by ludzie pracowali ponad 40 godzin tygodniowo. Taki radykalny postulat jak 35-godzinny tydzień pracy szybko może stać się standardem w cywilizowanym świecie.

Projekt ustawy w Sejmie

Lewica zapowiada, że projekt ustawy o skróceniu czasu pracy trafi do Sejmu w najbliższych tygodniach. Będzie to kolejna próba walki o lepsze warunki pracy i płacy dla polskich pracowników. Czy tym razem pomysł ma szansę na realizację?

Przychylne nastawienie Donalda Tuska względem postulatów Lewicy może oznaczać, że uda się zbudować ponadpartyjną koalicję dla tego projektu. Być może wkrótce 35-godzinny tydzień pracy będzie w Polsce faktem.

Podsumowanie

Lewica wznawia walkę o krótszy tydzień pracy: pracujemy dużo, zarabiamy mało

Lewica ponownie podejmuje próbę walki o skrócenie czasu pracy w Polsce. Partia argumentuje, że jesteśmy jednym z najbardziej zapracowanych społeczeństw w Europie, a niskie zarobki nie idą w parze z tak dużą liczbą godzin spędzanych w pracy. Dlatego Lewica proponuje wprowadzenie 35-godzinnego tygodnia pracy, co miałoby pozytywny wpływ zarówno na jakość życia pracowników, jak i wydajność firm.

Projekt ustawy w tej sprawie ma trafić do Sejmu w najbliższych tygodniach. Tym razem pomysłowi sprzyja fakt, że Donald Tusk także obiecał pilotaż krótszego czasu pracy. Być może tym razem związkom zawodowym uda się przeforsować lepsze warunki dla pracowników.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Cecylia Rutkowska
Cecylia Rutkowska

Jestem ekonomistką, na blogu poruszam tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem pieniędzy. Dzielę się praktycznymi poradami, analizuję sytuację gospodarczą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.