News

Likwidacja słynnego warszawskiego kina: co je zastąpi?

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk19.02.20245 min.
Likwidacja słynnego warszawskiego kina: co je zastąpi?

Likwidacja kultowego kina w Warszawie to smutna informacja dla kinomanów. Multikino Ursynów, działające od 1999 roku, zakończy swoją działalność w trzecim kwartale 2024 roku. Decyzja o sprzedaży atrakcyjnej działki pod zabudowę mieszkaniową była podyktowana problemami finansowymi sieci kin, która mocno ucierpiała w czasie pandemii. Kino przyciągało widzów z całej Warszawy, a jego zamknięcie pozostawi lukę w kinowej mapie stolicy. W miejsce kultowego obiektu powstanie nowoczesny budynek mieszkalny.

Multikino sprzedało atrakcyjną działkę kinową

W marcu 2022 roku sieć kin Multikino podjęła decyzję o sprzedaży działki przy alei Komisji Edukacji Narodowej w Warszawie, na której od 1999 roku działało kultowe kino Ursynów. Nabywcą okazał się belgijski deweloper GH Development 11, który zapłacił za grunt sumę utajnioną przed opinią publiczną.

Decyzja o sprzedaży działki była związana z trudną sytuacją finansową Multikina po pandemii COVID-19. Lockdowny i związane z nimi zamknięcie kin przez 40 tygodni spowodowały gwałtowny wzrost zadłużenia firmy. Sprzedaż działki była sposobem na pozyskanie gotówki i poprawę płynności finansowej.

Wzrost wartości gruntu kinowego

Jak tłumaczyło Multikino, wartość działki kinowej znacząco wzrosła po przyjęciu nowego planu zagospodarowania dla tego rejonu Warszawy. Deweloperzy byli w stanie zapłacić za grunt sumę przewyższającą prognozowane w najbliższych latach zyski kina.

Transakcja była zatem korzystna dla obu stron. Multikino pozyskało kapitał na spłatę zobowiązań, a deweloper zyskał atrakcyjną działkę pod prestiżową inwestycję mieszkaniową w dobrej lokalizacji.

Koniec działalności Multikina Ursynów w 2024 roku

Po sprzedaży działki los kina Ursynów był przesądzony. Jak zapowiedział prezes Multikino, obiekt działać będzie tylko do trzeciego kwartału 2024 roku. Wówczas jedno z najstarszych kin sieci w Warszawie na zawsze zakończy działalność.

Informacja o zamknięciu kultowego kina przyjęta została ze smutkiem przez warszawiaków. Wielu z sentymentem wspomina pierwsze seanse w multipleksie, który na przełomie wieków był prawdziwą nowością i przyciągał tłumy widzów.

Z pewnością dla wielu osób koniec Multikina Ursynów to koniec pewnej ery - mówi Mariusz, stały bywalec kina. - To smutne, że takie miejsca znikają z mapy Warszawy.

Mieszkańcy stracą blisko położone kino

Zamknięcie Multikina Ursynów oznacza, że mieszkańcy tej części Warszawy stracą blisko położone kino. Aby obejrzeć film na dużym ekranie, będą musieli udać się do innego obiektu sieci - np. do Multikina na Targówku czy też do konkurencyjnego Cinema City na Stegnach.

Jak widać, pandemia COVID-19 mocno nadwyrężyła kondycję finansową branży kinowej. W jej wyniku z mapy Warszawy może zniknąć kolejny zabytek - legendarne Multikino Ursynów, które przez ćwierć wieku gościło miliony widzów.

Czytaj więcej: Lewica wznawia walkę o krótszy tydzień pracy: pracujemy dużo, zarabiamy mało

Podobny los czeka Multikino w Poznaniu

Okazuje się, że los Multikina Ursynów nie jest odosobnionym przypadkiem. Równie kłopotliwa sytuacja finansowa spotkała poznańską filię sieci, której działalność także dobiega końca.

Multikino przy ulicy Królowej Jadwigi zostało otwarte w 1998 roku i przez lata było jednym z symboli nowoczesnego Poznania. Jednak w połowie 2022 roku spółka deweloperska NP16 złożyła wniosek o wyburzenie kina i postawienie w jego miejscu bloku mieszkalnego.

Decyzja ta spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem mieszkańców, dla których Multikino było ważnym punktem na mapie miasta. Deweloperzy argumentują jednak, że stary budynek kina nie spełnia współczesnych standardów. Blok mieszkalny ma powstać do 2025 roku.

Multikino Ursynów Multikino Poznań
Zamknięcie: III kwartał 2024 Zamknięcie: wiosna 2025
Powód: Problemy finansowe Powód: Problemy finansowe
Miejsce kina zajmie blok mieszkalny Miejsce kina zajmie blok mieszkalny

Jak wynika z powyższego zestawienia, oba multikina czeka ten sam los. Znikną z mapy polskich miast, a w ich miejsce powstaną nowoczesne inwestycje mieszkaniowe. To kolejny przykład jak pandemia COVID-19 wpłynęła na kondycję finansową kin, które przez wiele miesięcy pozostawały zamknięte.

Podsumowanie

Likwidacja słynnego warszawskiego kina: co je zastąpi?

Artykuł porusza kwestię likwidacji kultowego kina Multikino Ursynów w Warszawie. Obiekt zostanie zamknięty w trzecim kwartale 2024 roku, ponieważ sieć kin zmaga się z problemami finansowymi po pandemii. Sprzedaż atrakcyjnej działki kinowej była sposobem na poprawę sytuacji. W miejsce Multikina Ursynów powstanie nowoczesny blok mieszkalny. Podobny los czeka poznańską filię Multikina, która ustąpi teren pod zabudowę deweloperską. To przykłady jak COVID-19 wpłynął na kondycję kin i zmienił kinową mapę polskich miast.

Likwidacja obu Multikin spotkała się ze smutkiem i nostalgią kinomanów, dla których były ważnymi punktami na mapie Warszawy i Poznania. Teraz miłośnicy X Muzy będą musieli wybrać się do innego kina, co dla wielu będzie oznaczało koniec pewnej ery.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Studia już nie są potrzebne? Czy to prawda?
  2. Przyszłość polskiej gospodarki: Kongres 3W o wodzie, wodór, węglu
  3. Niespodziewany Zwrot Akcji na Konferencji Adama Glapińskiego - Musisz to Zobaczyć
  4. Niemieccy rolnicy kwestią granicy. Sytuacja polskich przedsiębiorców.
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Tajemnica walut w Polsce ujawniona?
NewsTajemnica walut w Polsce ujawniona?

Walut nigdy więcej źle nie wymienisz! Poznaj prawdę na temat oszukańczych praktyk kantorów, naucz się właściwie przeliczać kursy i zabezpiecz się przed oszustwami. Przestrogi ekspertów dla bezpiecznej wymiany walut.