News

Linia Tuska i mur dronów na granicy? NATO osiągnęło porozumienie

Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk25.05.20243 min.
Linia Tuska i mur dronów na granicy? NATO osiągnęło porozumienie

Wygląda na to, że NATO planuje poważne wzmocnienie granic na wschodzie. Szefowa litewskiego MSW poinformowała, że kraje regionu osiągnęły porozumienie ws. stworzenia "muru dronów" od Norwegii aż po Polskę. To zupełnie nowa inicjatywa, której celem jest wykorzystanie dronów i innych technologii do ochrony granicy. Mają one zapewnić lepszy nadzór i umożliwić dalszą obserwację niż obecne systemy.

Nowa inicjatywa NATO: mur dronów od Norwegii do Polski

Państwa członkowskie NATO zacieśniają współpracę w celu zabezpieczenia granicy wschodniej Sojuszu. Według informacji przekazanych przez litewską minister spraw wewnętrznych Agne Bilotaite, kraje regionu uzgodniły stworzenie tzw. "muru dronów" ciągnącego się od Norwegii aż po Polskę.

Ta zupełnie nowa inicjatywa zakłada wykorzystanie dronów oraz zaawansowanych technologii do monitorowania i ochrony granic. Jak tłumaczy minister Bilotaite, drony umożliwią obserwację sytuacji z wysoka oraz pozwolą na patrolowanie znacznie rozleglejszego obszaru niż pozwalają na to obecne systemy nadzoru.

Pomysł wzmocnienia polskiej polityki zagranicznej oraz granic wschodnich NATO wpisuje się w realizację wcześniejszych projektów, takich jak Linia Tuska oraz Linia Bałtycka. Te inicjatywy zakładają budowę umocnień granicznych na obszarze od państw bałtyckich aż po Polskę.

Porozumienie krajów o wspólnych działaniach i ćwiczeniach

Zgodnie ze słowami minister Bilotaite, w piątek doszło do porozumienia pomiędzy Litwą, Łotwą, Estonią, Finlandią, Norwegią oraz Polską w sprawie utworzenia muru dronów. Kraje te będą teraz pracować nad wspólnymi działaniami mającymi na celu zaimplementowanie tej inicjatywy.

Oprócz wdrożenia nowego systemu nadzoru granicznego, ministrowie omawiali również plany przeprowadzenia wspólnych ćwiczeń ewakuacyjnych na terenie swoich państw. Ćwiczenia te mają na celu koordynację wysiłków oraz przygotowanie się na potencjalne zagrożenia.

Pomysł utworzenia muru dronów spotkał się z aprobatą wszystkich zaangażowanych krajów i został uznany za kluczowy element wzmocnienia porozumienia natowskiego na wschodniej flance. Dzięki temu przedsięwzięciu, kraje członkowskie będą mogły efektywniej chronić się przed ewentualnymi prowokacjami oraz działaniami destabilizacyjnymi.

Czytaj więcej: Ogromne zarobki przy zbiorach truskawek - musisz zobaczyć tę stawkę!

Plany finansowania z funduszy UE systemu dronów i ochrony

Zdjęcie Linia Tuska i mur dronów na granicy? NATO osiągnęło porozumienie

Choć inicjatywa muru dronów została dopiero co uzgodniona, to kraje członkowskie już myślą o sposobach jej sfinansowania. Jak donosi Bilotaite, jeśli kraje regionu zgodzą się na wspólne rozwiązania, istnieje duża szansa na otrzymanie funduszy unijnych na ten cel.

  • Litwa już podjęła pierwsze kroki w celu wdrożenia nowego systemu, tworząc odpowiednią jednostkę oraz rozpoczynając zakupy dronów i systemów antydronowych.
  • Ministrowie rozważają również możliwość wspólnego ubiegania się o dofinansowanie z UE na infrastrukturę ochronną.

Wprowadzenie muru dronów wzdłuż granicy wschodniej NATO stanowi ambitny projekt, którego realizacja z pewnością będzie wymagała znacznych nakładów finansowych oraz ścisłej współpracy wszystkich zaangażowanych stron. Niemniej jednak, kraje członkowskie zdają się być zdeterminowane, by zwiększyć bezpieczeństwo regionu i skutecznie przeciwdziałać potencjalnym zagrożeniom.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Odwołanie członków zarządu, zmiany w spółce. Prezes pozostaje.
  2. Prezydent podpisał ważne ustawy nowego rządu w piątek wieczór
  3. Co Prezes NBP mówi o inflacji? Klucz do decyzji RPP na wykresie
  4. Pośredniczka oszukała klienta, komornik bezradny. Pomagające całe rodziny
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Maciej Bąk
Maciej Bąk

Interesuję się rynkami finansowymi i inwestowaniem. Prowadzę blog, na którym publikuję porady z zakresu oszczędzania, lokowania kapitału, zarządzania budżetem domowym. Dzielę się swoją wiedzą.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły