News

Lotniczy ekspert z zarządzaniem Poczta Polską - wiatru w żagle.

Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak22.03.20244 min.
Lotniczy ekspert z zarządzaniem Poczta Polską - wiatru w żagle.

Lotniczy ekspert Sebastian Mikosz ma objąć stanowisko prezesa Poczty Polskiej. W przeszłości odpowiadał on za restrukturyzację Polskich Linii Lotniczych LOT i uratował je przed bankructwem. Ma bogate doświadczenie w zarządzaniu liniami lotniczymi, między innymi Kenya Airways. Teraz stoi przed nim trudne zadanie naprawy finansów Poczty Polskiej, która w ubiegłym roku poniosła ogromne, 700-milionowe straty. Czy doświadczenie z innej branży pozwoli mu skutecznie poprowadzić państwowego operatora pocztowego?

Lotniczy ekspert nowym prezesem Poczty

Sebastian Mikosz, doświadczony menedżer z branży lotniczej, ma zostać nowym prezesem Poczty Polskiej. Będzie on odpowiedzialny za poprawę trudnej sytuacji finansowej państwowego operatora pocztowego.

Poczta Polska od lat boryka się z problemami ekonomicznymi. Tylko w zeszłym roku straty sięgnęły 700 milionów złotych. Potrzebne są zdecydowane działania, aby postawić firmę na nogi.

Mikosz ma doświadczenie w ratowaniu linii lotniczych przed bankructwem. W latach 2009-2015 restrukturyzował i uratował przed upadkiem Polskie Linie Lotnicze LOT. Potem z powodzeniem zarządzał afrykańskimi Kenya Airways. Teraz jego zadaniem będzie restrukturyzacja pocztowego giganta.

Doświadczony menedżer

Mikosz ma bardzo bogate doświadczenie menedżerskie. Przed objęciem stanowiska prezesa LOT w 2009 roku pracował dla linii Swissair, Air France i British Airways. Po odejściu z PLL LOT w 2015 roku został dyrektorem generalnym Kenya Airways. Był także wiceprezesem Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Lotniczych (IATA).

Wcześniej ratował PLL LOT przed bankructwem

Kiedy Mikosz obejmował stery w PLL LOT w 2009 roku, przewoźnik był w opłakanej kondycji finansowej. Linia przynosiła same straty, była źle zarządzana i jej dni wydawały się policzone. Nowy prezes przeprowadził konieczną restrukturyzację i cięcia kosztów. LOT zaczął generować zyski i uniknął bankructwa.

Sebastian Mikosz ma udowodnione kompetencje w ratowaniu upadających linii lotniczych. Jego doświadczenie powinno procentować także w Poczcie Polskiej.

Restrukturyzacja PLL LOT stała się przykładem, jak z sukcesem reformować niewydolną państwową spółkę. Działania Mikosza pozwoliły uratować tysiące miejsc pracy oraz strategicznego przewoźnika lotniczego.

Wymagana reforma Poczty Polskiej

Obecnie Poczta Polska przypomina sytuację PLL LOT sprzed ponad dekady - generuje straty, jest źle zarządzana i potrzebuje głębokich reform. Nadzieją jest doświadczony menedżer z branży lotniczej, który ma szansę postawić państwowego operatora pocztowego na nogi.

Czytaj więcej: Bank Światowy odmawia interwencji w kontrowersje dotyczące prezesa NBP

Doświadczenie w branży lotniczej

Przez ponad 15 lat pracy dla największych światowych przewoźników lotniczych i zarządzania liniami PLL LOT oraz Kenya Airways, Mikosz zdobył ogromną wiedzę o funkcjonowaniu branży aviation.

  • Zna specyfikę działania linii lotniczych
  • Posiada know-how w zakresie restrukturyzacji i cięcia kosztów

Brał udział we wszystkich kluczowych procesach - od powstania strategii, przez restrukturyzacje, fuzje i przejęcia, po działania operacyjne i start nowych linii lotniczych. Jego doświadczenie z pewnością będzie pomocne w reformach Poczty Polskiej.

Zarządzał liniami Kenya Airways

Lotniczy ekspert z zarządzaniem Poczta Polską - wiatru w żagle.

Po sukcesie w wyprowadzeniu PLL LOT na prostą, Mikosz objął w 2016 roku stanowisko CEO linii Kenya Airways. W czasie jego urzędowania linia wznowiła ekspansję na rynku afrykańskim po przejściowych problemach ekonomicznych.

Liczba obsługiwanych pasażerów 4,8 mln (2019)
Liczba połączeń 58
Flota 34 samoloty

Dzięki restrukturyzacji linia zaczęła przynosić zyski, unikając groźby bankructwa. Doświadczenia Mikosza ponownie okazały się niezwykle cenne dla ratowania niewydolnego przewoźnika lotniczego.

Sukces finansowy linii

Restrukturyzacja kosztów Kenya Airways oraz umiejętne zarządzanie po części przez Mikosza pozwoliły linii utrzymać rentowność pomimo trudnej sytuacji branży lotniczej podczas pandemii COVID-19.

Były wiceprezes IATA

Ostatnie stanowisko Mikosza przed nominacją do Poczty Polskiej to funkcja wiceprezesa Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Lotniczych (IATA) w latach 2020-2022.

IATA skupia największe linie lotnicze i porty lotnicze na świecie (ok. 290 firm). Organizacja ma wpływ na kształtowanie globalnej polityki lotniczej. Pracując dla IATA, Mikosz nabrał jeszcze większego rozeznania na temat najlepszych trendów i standardów w branży.

To doświadczenie z najwyższego szczebla aviation będzie teraz bardzo przydatne przy reformowaniu i modernizacji Poczty Polskiej. Postawienie państwowej firmy na nogi będzie wymagało świeżego spojrzenia i nowoczesnych rozwiązań.

Podsumowanie

Lotniczy ekspert Sebastian Mikosz został nominowany na stanowisko prezesa Poczty Polskiej. W przeszłości z powodzeniem ratował przed bankructwem Polskie Linie Lotnicze LOT, a także restrukturyzował linie Kenya Airways. Ma udowodnione kompetencje we wprowadzaniu upadających firm transportowych na ścieżkę zysków.

Przed Mikoszem stoi teraz wyzwanie naprawy trudnej sytuacji finansowej Poczty Polskiej. Firma od lat przynosi straty i potrzebuje reform operacyjnych oraz strategii rozwoju. Doświadczenie nowego prezesa w restrukturyzacji i zarządzaniu branżą lotniczą powinno procentować także w pocztowym gigancie.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. W środę posłanka zastąpi Mariusza Kamińskiego. Jego ślubowanie w Sejmie.
  2. Prezydent podpisał ważne ustawy nowego rządu w piątek wieczór
  3. Co Prezes NBP mówi o inflacji? Klucz do decyzji RPP na wykresie
  4. Pośredniczka oszukała klienta, komornik bezradny. Pomagające całe rodziny
  5. Opłaty i długość trasy z Wrocławia do Krakowa. Ile kosztuje przejazd autostradą?
Autor Bartosz Antoniak
Bartosz Antoniak

Jestem redaktorem bloga SEPA Polska. Na łamach naszego bloga staram się przybliżyć czytelnikom ideę jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), z której korzystają setki milionów obywateli i przedsiębiorstw w Europie. Dzielę się moją wiedzą na temat funkcjonowania systemu SEPA, wyjaśniam korzyści płynące z ujednolicenia standardów, procedur i infrastruktury płatniczej. Omawiam praktyczne aspekty dokonywania szybkich przelewów SEPA oraz rozliczania transakcji w euro. Zapraszam do lektury moich artykułów, w których w przystępny sposób wyjaśniam zawiłości systemu płatności SEPA. Liczę, że dzięki mojemu blogowi coraz więcej osób w Polsce pozna i doceni udogodnienia, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w SEPA.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły